Zavrieť

Porady

Vyúčtovacia faktúra SPP - preplatok

Dostala som vyúčtovaciu faktúru z SPP s preplatkom. Zaúčtujem to ako záväzok mínusom ale neviem čo s DPH, keďže preplatok nie je rozúčtovaný. To si mám sama rozpočítať?
Usporiadat
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Kollma Pozri príspevok
Pekne si to rozfilozofovala .... Nechajme dobropis dobropisom, hovorme iba o oprave základu dane ... niečoho, čo bolo ako plnenie fakturované odhadom a potom opravené podľa meračov, či už dobropis, alebo ťarchopis. Súčasný zákon pozná už iba faktúru, podľa § 71, ods. 2.
Myslím si, že mínusový výsledok (preplatok) z vyúčtovacej faktúry neznamená opravu základu dane. Ani vtedy, keď sa ten základ fakt zmení ? A čo iné ? SPP vyfakturuje skutočnú spotrebu za uplynulé obdobie a odpočíta všetky zálohové platby (daňové doklady k prijatým preddavkom ... fakt ? Ja som myslel, že fakturované opakované plnenia ! ? Rozdiel medzi preddavkom a opakovaným plnením je ten, že u preddavku ešte nedošlo k žiadnemu plneniu. Ale u opakovaného dodávka zo siete priebežne trvá, ). Čiže s ňou nemôžme narábať ako s dobropisom fakt ? (§25, §53) pretože mínusový výsledok (preplatok) nevznikol znížením ceny, to nie ! ani úplným či čiastočným zrušením dodávky, ani vrátením m3 plynu, ... ani to nie ! ale tým, že SPP v priebehu roka fakturovalo opakované predbežné platby na základe nejakých vlastných kalkulácií (napr.spotreba za predch.rok, predpoklad.pohybu cien atď), nie na základe konkrétnej spotreby. To áno ! Na konci roka, po odčítaní skutočného stavu plynomeru vyfakturuje spotrebu plynu a odpočíta prijaté platby. Výsledok je potom nedoplatok alebo preplatok, ktorý je výsledkom nie výšky ceny, ale výškou spotreby ... a keď sa upravuje výška spotreby, tak to nie je oprava základu ? Aj bez fyzického vrátenia m3 plynu ? tej ktorej firmy za predmetný rok. Čiže výsledné DPH z tejto FA ide do starého roka, samozrejme ak FA prišla do dňa podania DP za posledné zdaň.obdobie roka. Si predstav, že Ti príde dofakturovanie a Ty ho uplatníš ako odpočet za 12/2012. Následne Ti ho prípadná daňová kontrola vylúči podľa § 49, ods. 1 z odpočtu ... pretože u druhej strany ešte nevznikla daňová povinnosť. Ako budeš reagovať ? Nechcem Ti brať Tvoju koncepciu, keď si si tak dala záležať. Iba chcem vedieť, či aj po týchto vyjadreniach na nej trváš. Lebo mňa si tiež zneistila .
.
2 0
kuravesele kuravesele

kuravesele je offline (nepripojený) kuravesele

Človek sa učí celý život :-) aj tak zomrie sprostý :-) ...viac
No ja som mala u nás auditorky, tak mi povedali toto:

Preplatok -1000 eur, -200DPH, -1200 eur spolu

Do roku 2012 si mám vytvoriť rezervu čiže 385/502 +1000 eur

Rok 2013 315/385,343 (ale dph na vstupe) 1000/1000,200 eur

A neúčtovať to ako DOBROPIS, čiže nepremietne sa to do riadku 28 v daňovom priznaní z DPH.
1 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

kuravesele Pozri príspevok
No ja som mala u nás auditorky, tak mi povedali toto:

Preplatok -1000 eur, -200DPH, -1200 eur spolu

Do roku 2012 si mám vytvoriť rezervu čiže 385/502 +1000 eur

Rok 2013 315/385,343 (ale dph na vstupe) 1000/1000,200 eur

A neúčtovať to ako DOBROPIS, čiže nepremietne sa to do riadku 28 v daňovom priznaní z DPH.
Nie som auditor, ale toto účtovanie sa mi nepáči.

Pozri Postupy účtovania PÚ :

§ 56

(13) Na účte 385 - Príjmy budúcich období sa účtujú časovo rozlíšené výnosy, ktoré časovo a vecne patria do bežného účtovného obdobia a týkajú sa príjmov v určitých budúcich obdobiach, napríklad nájomné prijaté pozadu. Na účte 385 sa účtuje so súvzťažným zápisom v prospech príslušných účtov výnosov v účtovej triede 6.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Máme rovnaký problém. Došli nám v januári dve faktúry s preplatkami vystavené v januári:
1.od VSE je uvedený aj dátum dodania 31.12.2012
2. od SPP je uvedený len dátum vystavenia faktúry 15.1.2013, ale za obdobie 1.1.-31.12.2012.
Podľa môjho názoru sa nejedná o opravu základu dane, keďže nespĺňa ani jeden prípad podľa par. 25 a následne par.53.

Ide (podľa mňa) o par. 19 odsek 3 :
3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d) písmen a) až e).(!!!zmena nadobúda účinnosť 1. januára 2013!!!) Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách. Ak
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
b) sa služba s miestom dodania podľa § 15 ods. 1, pri ktorej je povinný platiť daň príjemca služby, uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas obdobia dlhšieho ako 12 kalendárnych mesiacov a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého kalendárneho roka, až kým sa dodanie služby neskončí,

Tým pádom si myslím, že to nie je oprava základu dane (par. 53) a malo by to ísť do DP DPH za 12/2012. VSE by som dala do 12/2012. Akurát je problém s faktúrou SPP, na ktorej nie je uvedený dátum dodania, ale len vystavenia. SPP to má podľa mňa zle a mal by tam byť dátum dodania 31.12.2012. Ale ak to neopravia, musíme to uviesť v DP 01/2013. Mohlo by to tak byť?
1 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

skúsim posunúť
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

mne prišli tiež 2 faktúry od SPP, prvá s preplatkom za obdobie 1.1.2012-19.10.2012 a druhá za 19.10-31.12.2012 nedoplatok...prvú som dala do 4Q/2012 na riadok 23, a druhá mi prišla až 22.1.2013 keď som už DPHčku mala podanú tak to dám až do 1Q/2013, dátum vyhotovenia je 15.1.2013,,,,čo s tým už teraz, dúfam, že je to ok,,
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tweedle Pozri príspevok
mne prišli tiež 2 faktúry od SPP, prvá s preplatkom za obdobie 1.1.2012-19.10.2012 a druhá za 19.10-31.12.2012 nedoplatok...prvú som dala do 4Q/2012 na riadok 23, a druhá mi prišla až 22.1.2013 keď som už DPHčku mala podanú tak to dám až do 1Q/2013, dátum vyhotovenia je 15.1.2013,,,,čo s tým už teraz, dúfam, že je to ok,,
Ale náklady bolo potrebné zaúčtovať do roka 2012.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

hmmm to je pravda, takže opravné DPH? ešte stíham
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
tweedle Pozri príspevok
hmmm to je pravda, takže opravné DPH? ešte stíham
... ako súvisí náklad roka 2012 s opravným DP k DPH ?
je x faktúr s odpočtom DPH v januári 2013, ktoré sa účtujú ako náklady predošlého roku .
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

tweedle Pozri príspevok
mne prišli tiež 2 faktúry od SPP, prvá s preplatkom za obdobie 1.1.2012-19.10.2012 a druhá za 19.10-31.12.2012 nedoplatok...prvú som dala do 4Q/2012 na riadok 23, a druhá mi prišla až 22.1.2013 keď som už DPHčku mala podanú tak to dám až do 1Q/2013, dátum vyhotovenia je 15.1.2013,,,,čo s tým už teraz, dúfam, že je to ok,,
A faktúra na preplatok ti došla v januári? a máš tam dátum dodania?
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

nie tá preplatková prišla koncom októbra, je tam len dátum vyhotovenie 23.10.2012 a fakturačné obdobie končiace 19.10.2012
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tweedle Pozri príspevok
nie tá preplatková prišla koncom októbra, je tam len dátum vyhotovenie 23.10.2012 a fakturačné obdobie končiace 19.10.2012
Ak si ju zaúčtovala do roku 2012, a rovnako si si aj uplatnila odpočet, tak čo chceš ešte riešiť?
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

Tweety Pozri príspevok
Ak si ju zaúčtovala do roku 2012, a rovnako si si aj uplatnila odpočet, tak čo chceš ešte riešiť?
už nič len som odpovedala na otázku od nela07
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

no ja sa pýtam preto, lebo nám došla s dátumom vystavenia 15.1.2013 a bez dátumu dodania a teraz neviem či to dať do 12/2012 alebo 01/2013
0 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
Ja by som to asi vyriešila tak, aby to bolo v prospech DÚ (týka sa DPH, lebo náklady je jasné, že treba rozlíšiť). Čiže preplatky (myslené ako dobropisy) by som dala do DPH 12/2012 a nedoplatky do 1/2013. Takto DÚ frflať určite nebude.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

No dnes je DPH a ja sa neviem dopátrať, čo je správne. Sú tu rôzne názory. Ale asi urobím, tak ako píšeš. Aj my sme tak rozmýšľali. Dať im viac a stále sa dá poslať dodatočné DP na nižšiu čiastku.
0 0
Kollma Kollma

Kollma je offline (nepripojený) Kollma

Áno trvám, aj keď nemusím mať samozrejme pravdu, ale rozhodla som sa to robiť takto, lebo sa mi to vidí takto správne. Ale pokiaľ ide o SPP, tak tohto roku prvýkrát, pretože doteraz posielali vyúčtovaciu faktúru vždy až okolo 29.3., keď som mala uzávierku a DPPO z krku, ale VSE som takto robila stále. Čítala som aj ďalšie názory v tejto téme a sú aj iní čo to robia takto. Takže aj ja dúfam, že je to takto správne. Neviem, ale mne to na § 25 nesedí.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Možno budem za blbú, ale dám dotaz na DRSR. Keď dôjde odpoveď, pripojím.
1 0
miruka miruka

miruka je offline (nepripojený) miruka

Ja som dala faktúru od SPP s preplatkom /dobropis/ do priznania DPH za 12/2012 ja si myslím, že takto to sedí.
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

miruka Pozri príspevok
Ja som dala faktúru od SPP s preplatkom /dobropis/ do priznania DPH za 12/2012 ja si myslím, že takto to sedí.
Podľa mňa je vyúčtovacia faktúra s preplatkom dobropisom a vtedy je rozhodujúci dátum vystavenia dobropisu a keďže ten je z 01/2013 tak by to malo isť do priznania DPH za 01/2013
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať