Zavrieť

Porady

uctovanie 1/2 osobomesacne za chov psa v domacnosti ?

Chcem sa spytat niekoho kto sa vyzna v BYTOVOM PRAVE ...


Totiz mali sme schodzu vlastnikov bytov kde zo 60 vlastnikov bytov sa jej zucastnilo 20 a z toho 18ti schvalili, ze za kadzeho psa v domacnosti sa bude uctovat 1/2 osobomesacne, 2ja sa zdrzali hlasovania.
Nam psickarom to bolo oznamene len ze od 1.1.2011 bude uctovane 1/2osobomesacne za kadzeho psa v domacnosti ale kolko presne to cini EUR a za co konkretne ake sluzby budeme platit sa neuviedlo Zalohovy predpis zatial nema nik zo psickarov zmeneny.

Tuto vec riesim so spravcom a to tak ze som mu poslala pisomnu ziadost o zrusenie tohto poplatku. V ktorom som poukazala na to ze: Pes nie je z právneho hľadiska osoba a preto na psa nemôžu byť v zálohovom predpise účtované osobomesiace (ani ½ osobomesiaca). Osobomesiace znamená sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Za osoby sa považujú len ľudia a nie zvieratá. Pes je klasifikovaný ako vec. Oprela som sa o Ústavu SR aj o zákon č. 202/2002 Z.z., ktorý upravuje podmienky držania a chovu psov presne vymedzuje podmienky držania psa teda povinnosť zaevidovať psa do evidencie obce. V súvislosti s tým sa platí miestna daň na psa a to je v mestskej časti vyrúbený poplatok vo určitej výške za kalendárny rok.
Taktiez som polozila otazku :Na základe týchto skutočností prečo by sme mali my majiteľia psov platiť duplicitne za chov našich domácich miláčikov ( dan zo zakona a este aj vlastnikom bytov )? Len preto, že pár ľudí v bytovom dome prejavuje veľkú nenávisť voči týmto spoločenským tvorom? Ide o čistú diskrimináciu z ich strany a nie ohľaduplnosť. Venčíme našich psov 2/3 denne ale čo potom iní susedia?
- nájomníci, ktorí majú časté navštevy známych, rodiny
- mamičky na materskej, ktoré chodia so svojimi ratolesťami tiež na prechádzky
- deti, ktoré častejšie chodia von a dnu
- chovatelia iných domácich zvierat taktiež používajú vodu a odpad
- ľudia, ktorí majú na chodbe kvety a tiež musia páliť svetlo, keď ich idú večer poliať a tým aj prejdú viac po schodoch
a takto môžem pokračovať ďalej...

Táto požiadavka diskriminujúca len psíčkarov je nezmyselná. Ak chce niekto spravodlivo vyhodnotiť pohyb ľudí v obytnom dome, nech navrhne turnikety na čip pri vchodových dverách. Podľa počtu vstupov by platili osvetlenie a podľa počtu hodín strávených doma ostatné poplatky, nakoľko človek, ktorý strávi celý deň v práci nemá takú spotrebu ostatných služieb ako niekto, kto je celý deň doma.
Týmto chcem len upozorniť na uplnú absurditu rozhodnutia zmeny zálohového predpisu, ktorá nebola schválená 2/3 väčšinou vlastníkov.


Vec sa ma tak mmt, ze odpoved od spravcu je, ze poplatok nezrusi a ze navrhne novu schodzu. Lenze nevie kedy ta schodza sa uskutocni a je otazne kolko zas sa tam ludi zide, nakolko vacsina ludi z domu tam nema chut chodit uz len z toho dovodu, ze sa tam vzdy preberaju sukromne zalezitosti a nie technicky stav domu.

Pomaly uplynie 3mesacna lehota od schvalenie tohto poplatku a ja som pevne rozhodnuta to postupit na sud.

Viete mi niekto poradit v tejto veci nieco viac? ten kto pozna bytove pravo ?


Usporiadat
Téma je uzavretá.
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Nikde som netvrdil, že sa má niekto hanbiť za to, že uprace ten kopček, ale či sa mi tie činnosti tých "dám" páčia či nie, je moja vec, aj bez hnevu.
No a či ozaj to miesto po vykadení bundáša ostane čisté pochybujem.
Hlavne ma to hnevá, že tam potom behajú a váľajú sa deti.
A tie isté, kedysi vykrikovali na deti, aby nebehali po tráve a dnes tam behajú ony so svojimi"miláčikmi" a nechajú ich tam kadiť. Rovno pod oknami bytoviek. Pretože sú darebné zájsť kúsok ďalej, kde by to nikomu nevadilo.
Takže obchádzam a budem obchádzať, aby som im niečo nepovedal a zbytočne nerobil zlú krv. Pretože aj tu je vidieť, že sa nedá.......
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Peton, v tvojom príspevku č. 58 súhlasím skoro so všetkým, ale, kto je to: "užívateľ psa"?
(V niektorých obciach sú užívatelia psov, dokonca nie vlastných (v tomto prípade užívať = konzumovať.)
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

už som to tu raz písala v téme "venčenie domácich miláčikov" , ale mala /odsťahovali sa pre Vianocami/som susedov rodinku "opálených" cca. 15 kúskov /+-/, koľko z nich bolo skutočne prihlásených na osobomesiace netuším, ale určite nie 15ks z toho bola asi polovica detí neviem či si viete predstaviť ako fičal výťah na naše poschodie a to najme v lete. nehovorím o tom koľko návštev cez deň mali. ako by som prišla ja k tomu,aby som ja platila za psa 1/2 osobomesiaca.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Nejak sa to posralo! Predsa sme sa bavili o vození? Stojí to za hovno, tie bytové domy, každý by mal mať svoj a svojho pas, aby mu ho strážil, nie sa vyvážal vo výťahu.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

verkaz
Ja sa len hanbím, lebo nás potom hádžu všetkých psíčkarov do jedného vreca.
.
Nemožno hádzať všetkých do jedného vreca. To len niektorí nevidia tých správnych psíčkarov. Ja som si všimol ľúdí, venčiacich svojich miláčikov, ako po nich poctivo zbierajú "pamiatky" a čuduj sa svete - boli to starší ľudia!! No na druhej strane tí mladší sa ani len neunúvali urobiť po nich poriadok (už párkrát som si "označkoval" obuv).
lujza.j zaiste bolo vedených len 4 osobomesiace (tata, mama, decko, decko). Tí ostatní tam boli len na návšteve (a stavím sa - viac ako 90 dní).
Pre majiteľov psov (keď to už chcú silou-mocou rozratávať) by mali zaviesť psomesiace = 2 osobomesiace (pretože pes chodí po štyroch a človek len po dvoch (ak nie je sťatý na mol ).
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tato, tato, tato, kedy je človek opití? Vie vieš, synku. Pozri sa na tých dvoch psoch, ak keď ich človek vidí štyroch, vtedy je opití. Tato, ale tam je len jeden pes?!
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

Gapo Pozri príspevok
Nikde som netvrdil, že sa má niekto hanbiť za to, že uprace ten kopček, ale či sa mi tie činnosti tých "dám" páčia či nie, je moja vec, aj bez hnevu.
No a či ozaj to miesto po vykadení bundáša ostane čisté pochybujem.
Hlavne ma to hnevá, že tam potom behajú a váľajú sa deti.
A tie isté, kedysi vykrikovali na deti, aby nebehali po tráve a dnes tam behajú ony so svojimi"miláčikmi" a nechajú ich tam kadiť. Rovno pod oknami bytoviek. Pretože sú darebné zájsť kúsok ďalej, kde by to nikomu nevadilo.
Takže obchádzam a budem obchádzať, aby som im niečo nepovedal a zbytočne nerobil zlú krv. Pretože aj tu je vidieť, že sa nedá.......
suhlasim mna takisto hnevaju psickari, kt. po sebe nezbieraju h..vienka hlavne po tych mastifoch, labradoroch a inych vacsich psoch...ja po mojom malom 2kilovom yorkshirovy zbieram VZDY ( aj ked ma hnacku ), vencim na luke nie pod oknami ( vacsinou sa tam nachadzaju poklady vyhodene z okien starsich ludi ako maso, kosti, pokazeny vyvar zevraj pre vtaciky...) a v konecnom dosledku sa snazim ustriehnut,aby sa moj psik nenajedol travicky na kt. mozu byt zvysky psieho alebo macacieho trusu a potom aby sme neboli pozitivny na giardie alebo isospory....
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

keď sa tu rozbehla aj debata o zbieraní "bobanoch " po našich maláčikoch, tak jeden moj známy raz povedal, že on bude bobany zbierať po svojom psovi vtedy keď si ľudia prestanú vysypávať popolníky z auta na zem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Fu, všeličo mi vadí na príspevkoch tejto témy, ale najviac to, že
sa deti porovnávajú so psami!

Ak sa psy kladú na úroveň detí, to sa už môžu aj zarátať do osobobomesiacov.
Mimochodom, ak vám vadí názov "osobomesiace", kludne si to zmeňte za čosi iné, priliehavé. Nie je to zákonom chránená značka.
8 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Veď som zaviedol: psomesiace
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Viete, aj to mi napísali, aby som nepísal zbytočné. Ale čo je zbytočne? Slovko A . A nie je to A, začiatok?
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

len tolko


...doslo k dohode...bude schodza...kde sa odporuca aby prisli vsetci psickari aj ludia kt podpisali peticiu, je ich viac ako ti co schvalili tento nezmysel a toto vsetko vzniklo zevraj kvoli poruseniu domoveho poriadku, ze kazdy psickar ma mat pisomny suhlas s chovom psa od kazdeho majitela bytu vo vchode...

zhanam aktualny domovy poriadok mestskej casti ruzinov resp. hl.mesta...

..do schodze idem pisat aj na Okresnu prokuraturu nech mam nieco v rukach...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Ufinka Pozri príspevok
len tolko


...doslo k dohode...bude schodza...kde sa odporuca aby prisli vsetci psickari aj ludia kt podpisali peticiu, je ich viac ako ti co schvalili tento nezmysel a toto vsetko vzniklo zevraj kvoli poruseniu domoveho poriadku, ze kazdy psickar ma mat pisomny suhlas s chovom psa od kazdeho majitela bytu vo vchode...

zhanam aktualny domovy poriadok mestskej casti ruzinov resp. hl.mesta...

..do schodze idem pisat aj na Okresnu prokuraturu nech mam nieco v rukach...
Hej, a na budúce poniektorí iniciatívni do domového poriadku napchajú ešte aj to, že aj na výkon manželských povinností bude treba súhlas od všetkých vlastníkov + ešte schvália aj presný dátum, čas a overovateľa, ktorý osobne overí, či, čo, ako sa dialo.
misoft Pozri príspevok
...BTW: tabuľky typu "Zákaz..... psov (mačiek)" môžu navádzať na porušovanie ústavy vlastniť majetok (vec).
A takisto písomný súhlas. To si ostatní vlastníci neuvedomujú, že ani im nemá nikto právo kecať do toho, čo budú mať v byte? Im by sa ako páčilo, keby ste si odsúhlasili napr. zákaz vstupu návštev do domu?

Domový poriadok mesta je ti nanič, ten si schvaľujú vlastníci. Nezháňaš náhodou to všeobecne záväzné nariadenie?
Naposledy upravil Llívia : 20.01.11 at 13:16
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

všeobecne záväzné nariadenie?

moooze byt! kde to najdem? vygooglim?

ved to ked je byt v osobnom vlastnictve, nebude predsa niekto diktovat ci mozes mat doma, papagaja, psa, cervenu stolicku a podobne, nie?

zial spravca je starsi pan..tak to chcem uviest vsetko na pravu mieru
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

VZN na mestskom/obecnom úrade, alebo to možno má vaše mesto/mestská časť zverejnené na internete.
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

ja blba dakujem

idem patrat
0 0
felix1 felix1

felix1 je offline (nepripojený) felix1

ja
O co ide ? Ako skoro vzdy o peniaze. Ak mame trochu sudnosti musime dat za pravdu domacnostiam bez psa ( aj ked v rodine sme mali aj mame psa). Kedze sa castejsie pouziva vytah, pouziva sa spolocne osvetlenie a znecistuje sa prechadzanim spolocna chdba je vhodne toto riesit. Otazne je ci to je v hodnote 1/2 osoby. Vatah sa da prepocitat podla poctu pouziti elektronickeho cipu aktivovaneho pri vstupe do domu a spusteni vytahu ale to ostatne?
Naposledy upravil felix1 : 20.01.11 at 20:27
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Je to ťažké. Dakto má psa, chodí ho venčiť, druhý psa nemá, ale chodia k nemu často návštevy. Takže riešte.
My to v dome neriešime, možno zatiaľ. Ja psa nemám, ale chodia na návštevu vnučky, takže som spokojný.
Psa by bolo možné spočítať, teda koľko spotrebuje,aj to odhadom, ale návštevy bez dajakých čipov asi nie. A či by tie čipy pre všetkých neboli dražšie než tá prejazdená a presvietená elektrina.
1 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
vyzera to tak, ze teraz si budete musiet "psickari" odsuhalsit zrusenie tohto poplatku.... :-)
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Ufinka Pozri príspevok
Chcem sa spytat niekoho kto sa vyzna v BYTOVOM PRAVE ...


Totiz mali sme schodzu vlastnikov bytov kde zo 60 vlastnikov bytov sa jej zucastnilo 20 a z toho 18ti schvalili, ze za kadzeho psa v domacnosti sa bude uctovat 1/2 osobomesacne, 2ja sa zdrzali hlasovania.
Nam psickarom to bolo oznamene len ze od 1.1.2011 bude uctovane 1/2osobomesacne za kadzeho psa v domacnosti ale kolko presne to cini EUR a za co konkretne ake sluzby budeme platit sa neuviedlo Zalohovy predpis zatial nema nik zo psickarov zmeneny.

Tuto vec riesim so spravcom a to tak ze som mu poslala pisomnu ziadost o zrusenie tohto poplatku. V ktorom som poukazala na to ze: Pes nie je z právneho hľadiska osoba a preto na psa nemôžu byť v zálohovom predpise účtované osobomesiace (ani ½ osobomesiaca). Osobomesiace znamená sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Za osoby sa považujú len ľudia a nie zvieratá. Pes je klasifikovaný ako vec. Oprela som sa o Ústavu SR aj o zákon č. 202/2002 Z.z., ktorý upravuje podmienky držania a chovu psov presne vymedzuje podmienky držania psa teda povinnosť zaevidovať psa do evidencie obce. V súvislosti s tým sa platí miestna daň na psa a to je v mestskej časti vyrúbený poplatok vo určitej výške za kalendárny rok.
Taktiez som polozila otazku :Na základe týchto skutočností prečo by sme mali my majiteľia psov platiť duplicitne za chov našich domácich miláčikov ( dan zo zakona a este aj vlastnikom bytov )? Len preto, že pár ľudí v bytovom dome prejavuje veľkú nenávisť voči týmto spoločenským tvorom? Ide o čistú diskrimináciu z ich strany a nie ohľaduplnosť. Venčíme našich psov 2/3 denne ale čo potom iní susedia?
- nájomníci, ktorí majú časté navštevy známych, rodiny
- mamičky na materskej, ktoré chodia so svojimi ratolesťami tiež na prechádzky
- deti, ktoré častejšie chodia von a dnu
- chovatelia iných domácich zvierat taktiež používajú vodu a odpad
- ľudia, ktorí majú na chodbe kvety a tiež musia páliť svetlo, keď ich idú večer poliať a tým aj prejdú viac po schodoch
a takto môžem pokračovať ďalej...

Táto požiadavka diskriminujúca len psíčkarov je nezmyselná. Ak chce niekto spravodlivo vyhodnotiť pohyb ľudí v obytnom dome, nech navrhne turnikety na čip pri vchodových dverách. Podľa počtu vstupov by platili osvetlenie a podľa počtu hodín strávených doma ostatné poplatky, nakoľko človek, ktorý strávi celý deň v práci nemá takú spotrebu ostatných služieb ako niekto, kto je celý deň doma.
Týmto chcem len upozorniť na uplnú absurditu rozhodnutia zmeny zálohového predpisu, ktorá nebola schválená 2/3 väčšinou vlastníkov.


Vec sa ma tak mmt, ze odpoved od spravcu je, ze poplatok nezrusi a ze navrhne novu schodzu. Lenze nevie kedy ta schodza sa uskutocni a je otazne kolko zas sa tam ludi zide, nakolko vacsina ludi z domu tam nema chut chodit uz len z toho dovodu, ze sa tam vzdy preberaju sukromne zalezitosti a nie technicky stav domu.

Pomaly uplynie 3mesacna lehota od schvalenie tohto poplatku a ja som pevne rozhodnuta to postupit na sud.

Viete mi niekto poradit v tejto veci nieco viac? ten kto pozna bytove pravo ?


Ja myslím, že jednoducho ... Zákon o vlastníctve bytov 182/1993 par. 10, odst. 6 - citujem: ....... !Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome." ...... No ja neviem, ja tam nikde nevidím napísaného psa, mačku, želvu a pod. zvery :-) Takže sa oháňaj tým, že sa riadiš zákonom, ktorý hovorí o vlastníctve bytov normálnymi ľudskými bytosťami. Ak bude Tvoj pes majiteľom bytu, tak prosím, nech mu účtujú elektriku :-) Ináč len tak pre orientáciu, neviem koľko u Vás, ale u nás vychádza poplatok za spoločnú elektriku vo výške cca 8 Eur / osoba / rok. Tak neviem, ak ide o polovicu z tých 8-10 Eur ročne, tak sa na to vykašli, buď grand, kúp jednu bonbonieru a zjedzte ju na schôdzi vlastníkov :-) Pokiaľ by už však išlo aj o spotrebu SV (ak ju nemáte meranú) tak to je iné. Len neviem, či priamo studenou vodou kúpeš psa :-) asi nie. Rozpočítavate aj náklady na údržbu výťahu na osoby? Lebo u nás aj pravidelné kontroly aj opravy idú z fondu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať