Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

wabi Pozri príspevok
A kde máš gule? Blížia sa vianoce a ty tam nemáš výzdobu!
.... Ty si na svoj kaki stromček môžeš svoje gule zavesiť už teraz. Ja na mojom budem mať v lete, najprv zelené a potom žlté
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

jurkomts Pozri príspevok
Len som zvedavý pmajap, ako ho zazimuješ ak trochu podrastie. Teraz má tenké kostrové konáre, ktoré sa dajú ohýbať, ale to za dva-tri roky už nepôjde. Možno však plánuješ len zazimovanie v prvých rokoch, potom to už necháš na prírodu. Zazimovanie v prvých dvoch - troch rokoch potrebné určite je. Inak súhlasím s wabim, dobre si to vyriešil.
Ak prežije do jari. Na rok nemám šancu, teraz má 3m, ale ty si zazimúval kmienok a konáre si nechával volné. Potom to skúsim aj ja.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Juraj Bindzár Pozri príspevok
.... Ty si na svoj kaki stromček môžeš svoje gule zavesiť už teraz. Ja na mojom budem mať v lete, najprv zelené a potom žlté
Juraj, ty junák podtatranský a prečo si ho zazimoval aj so spätným zrkadlom
svatky37.gif  
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

pmajap Pozri príspevok
Juraj, ty junák podtatranský a prečo si ho zazimoval aj so spätným zrkadlom
Na tie gule mal odpovedať Wabi a nie ty lebo to patrilo jemu . To zrkadlo nie je zrkadlo ale mal to byť skleník , zistil že ho nepotrebujem ale som to tam nechal aspoň mi nebude fúkať na kaki
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Aj keď mi nie je do smiechu,takto dobre som sa nezasmial už dlho
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Milas265 Pozri príspevok
Hádam poriešila...nie? .
Áno, ospravdlňujem sa, poriešila a dobre.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Minulý víkend som takto balil mladé asiminy + kmeň hurmikaki Dunaj. Suseda tak čudne zazerala až sa nakoniec odhodlala a opýtala sa , čo sú to za rastliny. Tak som vysvetloval a že pawpaw môže ochutnať za 3-4 roky ak pôjde všetko dobre. Sme taká čudná skupina ľudí ale je nás stále viac a viac.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

No čakal som juraj že čo a nesklamal si! Mal som na hurmi kaki na niektorých celkom pekné gule, len mi zamrzli... Takže budem musieť zostať pri klasike. - umelej jedličke ako správny bojovník proti rúbaniu.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

wabi Pozri príspevok
No čakal som juraj že čo a nesklamal si! Mal som na hurmi kaki na niektorých celkom pekné gule, len mi zamrzli... Takže budem musieť zostať pri klasike. - umelej jedličke ako správny bojovník proti rúbaniu.
Dúfam že si sa neurazil, ale ja som už raz taký
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

wabi Pozri príspevok
No čakal som juraj že čo a nesklamal si! Mal som na hurmi kaki na niektorých celkom pekné gule, len mi zamrzli... Takže budem musieť zostať pri klasike. - umelej jedličke ako správny bojovník proti rúbaniu.
To človeka prekvapí....

0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Poznáte niekto odrodu Hurmi kaki : Honan red? Má červené listy, teda nielen na jeseň ale aj v lete a tiež výrazne červené plody doslova nabyté antioxidantami.
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

ahojte v Zahradkari c.1 bola uverejnena fotografia hurmi mojho priatela a suseda.Mal na nej asi sto plodov.Zimuje ju zakrytim kmena.Ja mam v kvetinaci v byte z tallianska stromcek ale newiem kde sm dal wignetku ale ked najdem napisem.Susedove hurmi su vynikajucej chuti a myslim ze ma asi desat rocny stromcek.Dnes som sa stretol s majitelom Kohaplantu no a mam jablon na M9 ROZELA
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Tak to máš šťastie priamo od majiteľa,,.....akurát Rozelu kúpiš v každom záhradníctve ,ale Honan red nie...to radšej zober niečo od suseda...
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

wabi Pozri príspevok
Poznáte niekto odrodu Hurmi kaki : Honan red? Má červené listy, teda nielen na jeseň ale aj v lete a tiež výrazne červené plody doslova nabyté antioxidantami.
Nepoznám,lebo to bude asi menej odolná odroda....ako každé kaki ...je pekné a vraj ozaj sladké,akurát menšie plody. Ja som
dnes odtrhol jeden Steiermark,čo mi dozrel a v porovnaní s Rojo Briliante z Kauflandu vyhral ,čo sa týka sladkosti o dve konské dlžky,akurát šupka bola s náznakom trpkosti...

http://www.rollingrivernursery.com/i...hk=1&Itemid=26

0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

To,že Steiermark bolo sladké,chutné, je pekné No povedz kolko dní trvalo od kvetu než dozrelo?
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

No,veľa...kvitol 27.marca na parapete v kuchyni....
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Pekne si nás dostal, už som ti začala závidieť
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

No 270 dní je dosťnič pre nás horňákov
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mne napríklad hurmi kaki odroda asimishimirazu vo voľnej pôde iba 2 ročný ale už 3m vysoký a rovnako široký stromček zakvitol až koncom mája, pretože bol primladý. Mal asi 30 partenokarpických plodov, o ktorých som neveril, že dozrejú. Dozrely skoro všetky. Je pravda, že teplá jeseň im dopomohla. Každý diospyros dozreje nie po určitom počte dní alej jednoducho vtedy, keď príde zima. Samozrejme nemôže prísť hneď -10 a to potom zmrznú a už nedozrejú ale pri -2-3 a to iba krátkodobo v noci, dozrejú hoci nie sú naplno dovivinuté. Iste odrazí sa to na kvalite a chuti...
Toto sa mi viac krát potvrdilo pri viacerých odrodách. Na druhej strane niektoré virginiany dozrejú už v auguste a som presvedčený, že dozrejú teda aj v horších podmienkach, hoci iste neskôr.
Faktom je že naši slovenský "hôrny chlapci" vo voľnej pôde pod holím nebom Diospyros Kaki jednoducho nedopestujú a budú odkázaný na hybridy či dokonca podľa polohy len na Diospyros Virginiana. Samozrejme skleník môže pomôcť...
Sme len okrajová oblasť a to aj na juhu...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Diospyros kaki nastal čas rozlúčky? Dnes teplota -14 C, cez deň -2 C a do konca týždňa ešte nižšie. Aká teplota je smrteľná pre zazimovaný trojročný strom, chlapci juhu i severu aké máte skúsenosti. je ešte nádej, že prežijú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať