Zavrieť

Porady

Predaj bytu vs. realitná kancelária

dobrý deň,
chcel som predať byt, realitná kancelária prišla na obhliadku aj s klientom, podpísali sme "protokol o vykonaní obhliadky nehnuteľnosti". na tomto protokole je aj poznámka, že realitka je oprávnené sprostredkovať predaj nehnuteľnosti. po obhliadke so mnou chcela realitka podpísať nevýhradnú sprostredkovateľskú zmluvu, s ktorou som ale ja NESÚHLASIL, z dôvodu, že tam bola uvedená vyššia cena za províziu predaja, ako sme sa dohodli, ďalej tam bolo viacero bodov, s ktorými som nesúhlasil a predtým sme sa o nich nedohodli. Jednoducho nedošlo k žiadnemu podpisu zmluvy. Ja som neskôr túto nehnuteľnosť sám predal na základe môjho inzerátu uvedenom v novinách. Zhodou náhody to bol ten istý kupec, ktorý bol na obhliadke a sám sa mi ozval. Zaujala ho moja nižšia cena. Realitná kancelária sa to dozvedela a teraz mi poslala faktúru za sprostredkovanie predaja na sumu 1.400 €.
Chcem sa preto opýtať, či majú právo mi poslať takúto faktúru a či ju musím zaplatiť. Vyhrážajú sa mi totiž súdom. K faktúre bol sprievodný list, v ktorom bolo uvedené, že sme sa ústne dohodli na odmene na sume 1.400 € vrátane DPH - čo je samozrejme výmysel.
Usporiadat
monniq monniq

monniq je offline (nepripojený) monniq

Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
monniq
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..
Záznam o obhliadke je dôkaz, že RK Vás ako záujemcu o kúpu skontaktovala s predávajúcim a vytvorila predpoklady, aby medzi vami mohla byť uzavretá kúpna zmluva, čiže de facto sprostredkovala prevod nehnuteľnosti. Ak ju obídete, tak si uplatní svoje právo a v prípade súdneho sporu bude zrejme úspešná.
Čo sa týka podpisovania záznamov o obhliadke viacerým RK, mali by ste odmietnuť opakovanú obliadku a informovať RK, že predmetnú nehnuteľnosť ste už obhliadli prostredníctvom inej RK.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

A najlepsie na tom je, ze mnohe, v mojom pripade vsetky RK sa ani slovkom nezmienili, ze okrem potvrdenia toho, ze som obhladku absolvovala, sa podpisom zavazujem, ze ak kupim tu nehnutelnost, tak len cez ich RK. A samozrejme tato cast bola malickymi pismenkami na konci elaboratu. esteze citame vsetko- nic sme nepodpisovali.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

monniq
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..
Taketo veci ohladom ceny a pod. treba zistovat vopred.
Ved aj RK ma urcite vydavky a ked uz vas raz dovedie do nejakej nehnutelnosti,tak chce,aby ste ju kupili cez nich.
Realitky sa tymto formularom brania voci necestnym klientom, ktorym sprostredkuju obhliadku a ten by sa rozhodol nakoniec konat poza ich chrbat...
0 0
monniq monniq

monniq je offline (nepripojený) monniq

to chápme, ale nechápem prečo to RK nešiei s predávajúcim a nesankciuje potom jeho... v podstate to je ich dohoda a ich klientom je predovšetkým predávajúci....a navyše ak kupujúci nájde RK s ponukou toho istého bytu s nižšou cenou tak je prirodzené, že vyhľadáva pre seba výhodnejšiu sumu...a taký prípad by mali tiež riešiť s predávajúcim a nie obmedzovať kupujúceho...keďže tam majitelia nebývajú a chodia tam len na obhliadky tak aj tak by sme sa nemali ako skontaktovat poza chrbát..
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
monniq
to chápme, ale nechápem prečo to RK nešiei s predávajúcim a nesankciuje potom jeho... v podstate to je ich dohoda a ich klientom je predovšetkým predávajúci....a navyše ak kupujúci nájde RK s ponukou toho istého bytu s nižšou cenou tak je prirodzené, že vyhľadáva pre seba výhodnejšiu sumu...a taký prípad by mali tiež riešiť s predávajúcim a nie obmedzovať kupujúceho...keďže tam majitelia nebývajú a chodia tam len na obhliadky tak aj tak by sme sa nemali ako skontaktovat poza chrbát..
RK to takto riešia, keď sa im nepodarí podpísať zmluvu o sprostredkovaní s predávajúcim.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

monniq
to chápme, ale nechápem prečo to RK nešiei s predávajúcim a nesankciuje potom jeho... v podstate to je ich dohoda a ich klientom je predovšetkým predávajúci....a navyše ak kupujúci nájde RK s ponukou toho istého bytu s nižšou cenou tak je prirodzené, že vyhľadáva pre seba výhodnejšiu sumu...a taký prípad by mali tiež riešiť s predávajúcim a nie obmedzovať kupujúceho...keďže tam majitelia nebývajú a chodia tam len na obhliadky tak aj tak by sme sa nemali ako skontaktovat poza chrbát..
Co ty vies aku oni maju dohodu? Mozno predavajuci tiez maju v zmluve, ze nemozu predat tomu, koho im RK privedie na obhliadku /bez RK /

A kto ta obmedzuje??? Ved ty si predsa oslovila realitku, reagovala si na ich ponuku,nie? Oni ti venovali cas a vdaka ich ponuke a reklame ti dany dom predstavili. Keby si ich neoslovila a nepoziadala ich o sluzbu, tak ta neobtazuju...
Necuduj sa, ved ziadna RK nebude poskytovat sluzby zadarmo.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

arizona
monniq
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..
Taketo veci ohladom ceny a pod. treba zistovat vopred.
Ved aj RK ma urcite vydavky a ked uz vas raz dovedie do nejakej nehnutelnosti,tak chce,aby ste ju kupili cez nich.
Realitky sa tymto formularom brania voci necestnym klientom, ktorym sprostredkuju obhliadku a ten by sa rozhodol nakoniec konat poza ich chrbat...


My sme sa vopred pytali vsetkych RK, ci nas obhliadka cez ich RK k niecomu zavazuje. Kazda RK povedala, ze nie. A ked skoncila obhliadka, strcili nam lajster pod nos, ze je to papier, ze sme boli na obhliadke a tu podpiste. Keby manzel neziadal, ze si tie 4 strany chce precitat, tak podpiseme nieco, s cim sme vobec neboli oboznameni. Ja uz ziadnej RK neverim, a vsetko by som riesila mimo nich.
0 0
Daniela32 Daniela32

Daniela32 je offline (nepripojený) Daniela32

Dobry den,
Nam sa tiez nieco podobne stalo. Priatel bol na obhliadke bytu a dali mu podpisat papier o obhliadke. No ten isty byt bol cez inu realitku o 1500eur lacnejsi, tak sme ten byt kupili cez nich. A az po roku nam prisiel list od pravnika, ze mame zaplatit prvej realitke proviziu 2000eur do troch dni, v opacnom pripade nas daju na exekuciu!!!!! Aj napriek tomu, ze priatel vlastni iba 1/15 bytu,zbytok som zaplatila ja a ja som nic nepodpisovala. Teraz nevieme, co mame robit.
0 0
lacotinka lacotinka

lacotinka je offline (nepripojený) lacotinka

monniq
Nedávno som bola taktiež na obhliadke bytu, kde na konci obhliadky mi maklérka predložila Záznam o obhliadke, že to je iba záznam, že som bola pozrieť ten byt.nič viac...podpísala som to (uznávam, že to bola moja chyba).Až potom mi napadlo a nechala som si poslať kopiu na mail a teda prečítala som si to pozornejsie, pricom sa zavazujem k vyplateniu odmeny v prípade, že by som kupila ten byt bez pritomnosti RK...Neskor ten den som volala s inou maklérkou z inej RK a nakoniec rozhovoru sme sa dostali k tomu, že pravdepodobne ma aj ona ten byt v ponuke a asi lacnejsie (este musi preverit, ci je to ten isty). Chápem, že som sa hlupo zaviazala tej prvej RK, ale co v pripade, že by mi takýto papier dalo podpísať viac maklérov zrozlicných RK? to sa potom vypláca provízia všetkým, cez ktorých to nekupim??

na konci toho zaznamu o obhliadke je uvedené, že je tento súhlas možné odvolať..nevedeli by ste mi poradiť ako presne? Je možné, že ten byt ani nekupim, ale predsa len nemám rada takýto záväzný pocit, lebo neviete ako sa to ďalej vyvinie... Vopred ďakujem..
normálny človek si neprečíta
podpíše
zaviaže sa desiatim
kúpi od jedenástej
vyplatí deväť

keď na to má
0 0
lacotinka lacotinka

lacotinka je offline (nepripojený) lacotinka

Daniela32
Dobry den,
Nam sa tiez nieco podobne stalo. Priatel bol na obhliadke bytu a dali mu podpisat papier o obhliadke. No ten isty byt bol cez inu realitku o 1500eur lacnejsi, tak sme ten byt kupili cez nich. A az po roku nam prisiel list od pravnika, ze mame zaplatit prvej realitke proviziu 2000eur do troch dni, v opacnom pripade nas daju na exekuciu!!!!! Aj napriek tomu, ze priatel vlastni iba 1/15 bytu,zbytok som zaplatila ja a ja som nic nepodpisovala. Teraz nevieme, co mame robit.
keď ste už zaplatili
čo máte robiť ?

no už NIČ !
0 1

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať