Zavrieť

Porady

DPH v JU

Ccela by som Vas poprosit o radu. Mam fakturu za sluzbu...firma este vtedy nebola platcom DPH. Zaplatila ju vsak az ked bola platcom DPH. Moze si tu DPH-cku uplatnit, alebo nie..

Dakujem za radu
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
ekopo Pozri príspevok
Naozaj tu prebehla zaújmavá debata. Bez ohľadu na ňu uvádzam nasledovné:
Účtovanie sumy do PD - základ dane a DPH pri čiastočných úhradách
Prvý postup: prednostné zaúčtovanie DPH a potom základu dane
Druhý postup: prednostné zaúčtovanie základu dane a potom DPH
Tretí postup: pomerové účtovanie DPH a základu dane (ako je uvedené v poslednom príspevku)
Ani jeden z uvedených "postupov" nie je v rozpore so žiadnym záväzným predpisom, vyhláškou, ak sa takto postupuje celé účtovné obdobie. Je plne na účtovnej jednotke, ktorý spôsob si zvolí. A na druhej strane žiadny predpis ani vyhláška nestanovuje, ako by mala účtovná jednotka v tomto prípade postupovať, či vysporiadať najskôr DPH alebo nie.
Opakujem prvú vetu: Naozaj tu prebehla zaujímavá debata.


Opatrenie MF SR, ktorým sa ..... pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JU ... č. 27076/2007-74, platné od 1.1.2008 v § 19 ods. 5 hovorí:
(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.

Mám pocit, že "našu" poradu čítajú aj zákonodarcovia a tvorcovia Opatrení.
0 0
8alle 8alle

8alle je offline (nepripojený) 8alle

Rozalka Pozri príspevok
Opatrenie MF SR, ktorým sa ..... pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JU ... č. 27076/2007-74, platné od 1.1.2008 v § 19 ods. 5 hovorí:
(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.
Mozem to aplikovat uz za rok 2007?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
8alle Pozri príspevok
Mozem to aplikovat uz za rok 2007?
Určite áno, ako si ty stanovíš tak budeš účtovať DPH pri čiastkových úhradách - rovnakým kľúčom pre všetky účtovné prípady.
0 0
balci balci

balci je offline (nepripojený) balci

Konečne je na papieri, to čo nebolo doteraz jednoznačné.

Ešte keby bolo "rozseknuté" aj, či platba stravovacou poukážkou je príjem, alebo až vtedy, keď mi príde na účet. Niekedy je to aj 6 týždňov.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
balci Pozri príspevok
Konečne je na papieri, to čo nebolo doteraz jednoznačné.

Ešte keby bolo "rozseknuté" aj, či platba stravovacou poukážkou je príjem, alebo až vtedy, keď mi príde na účet. Niekedy je to aj 6 týždňov.
Ja myslím, že to jednoznačné bolo. Boli vlastne tri možné postupy a tak to aj zostalo.
0 0
remenova remenova

remenova je offline (nepripojený) remenova

Rozalka Pozri príspevok
Opakujem prvú vetu: Naozaj tu prebehla zaujímavá debata.


Opatrenie MF SR, ktorým sa ..... pre účtovné jednotky účtujúce v sústave JU ... č. 27076/2007-74, platné od 1.1.2008 v § 19 ods. 5 hovorí:
(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.

Mám pocit, že "našu" poradu čítajú aj zákonodarcovia a tvorcovia Opatrení.
To by mi celkom vyhovovalo, lebo do teraz som účtovala, ža najskôr suma DPH a potom príjem/výdaj, ale od nového roka mám nový program, kde mi automaticky vypočítava pomerom rozdelenie na DPH a príjem/výdaj pri čiastočnej úhrade. Preto, by to bolo pre mňa jednoduchšie, keby som to od tohto roka zmenila. Lenže čo s tými, čo mi ostali z predchádzajúcich rokov, teda zostali mi tam už len sumy čo idú do príjmu/výdaja. Myslím, že tie by som mala pokračovať po starom, pretože by to nesedelo, ale aj to by malo byť zakotvené v tom vnútornom predpise ÚJ. Rozmýšľam správne? :-)
0 0
dipe dipe

dipe je offline (nepripojený) dipe

Ahojte, ako je to s DPH? Registráciu mám od 17.03.2008 no doklady už od skôr. Pán na DU mi podal informáciu,že môžem si uplatniť DPH aj ked som ešte nemal registráciu.
Ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

postupuj podľa......
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Súhlasím s Muškou a dopĺňam ešte nasledovnú tému

http://www.porada.sk/t80878-narok-na...+odpo%E8et+DPH
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ja viem, že asi hlúpa otázka, ale už hodinu sa snažím násť nejakú odpoveď a argument, prečo práve takto...
Účtujem hlavne v podvojnom účtovníctve, a preto ma nikdy nenapadlo zamýšľať sa nad účtovaním DPH uplatnenej pri registrácii platiteľa DPH v jednoduchom účtovníctve. Dnes mi však sesternica položila jednoduchú otázku - ako zaúčtovať odpočítanú DPH pri registrácii v JÚ? Jednoznačne sme uzatvorili, že cez nepeňažné operácie zaúčtuje mínusom materiál a preúčtuje to na výdavok neovplyvňujúci ZD v členení DPH. Myslím, že nad tým nie je veľmi čo uvažovať. Ale čo ak evidujem na stave zástob materiálu to, čo som nakúpila a zaplatila už v predošlom roku?
Idem extrémne do toho, že inak by som v tomto roku nenakúpila už žiadny materiál. Na konci roka by som teda evidovala vo VOZD materiál s mínusovou hodnotou - čo sa mi už až tak nezdá. Kde, prosím Vás, Poraďáci nájdem, že táto DPH odpočítaná pri registrácii za platiteľa DPH mi ovplyvňuje základ dane tohto roka, v ktorom som právo na odpočítanie uplatnila? Čítala som síce § 17 ods. 20 Zákona o dani z príjmu, len neviem, či si to správne vysvetľujem...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Ak by si nenakúpila žiadny materiál, ale dostala by si dobropis, tiež budeš mať po úhrade mínusový stav vo výdavkoch...
Podmienky na odpočet DPH pri registrácii sú jasne stanovené a nie je tam podmienka že musia byť nakúpené / zaplatené v roku odpočtu, ale môžu byť kúpené a aj zaplatené aj v rokoch predošlých.
§ 17 ods. 20 (tak ako aj iné ) sa vzťahuje na účtovné obdobie, a to je spravidla kalendárny rok.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
alušik Pozri príspevok
Ja viem, že asi hlúpa otázka, ale už hodinu sa snažím násť nejakú odpoveď a argument, prečo práve takto...
Účtujem hlavne v podvojnom účtovníctve, a preto ma nikdy nenapadlo zamýšľať sa nad účtovaním DPH uplatnenej pri registrácii platiteľa DPH v jednoduchom účtovníctve. Dnes mi však sesternica položila jednoduchú otázku - ako zaúčtovať odpočítanú DPH pri registrácii v JÚ? Jednoznačne sme uzatvorili, že cez nepeňažné operácie zaúčtuje mínusom materiál a preúčtuje to na výdavok neovplyvňujúci ZD v členení DPH. Myslím, že nad tým nie je veľmi čo uvažovať. Ale čo ak evidujem na stave zástob materiálu to, čo som nakúpila a zaplatila už v predošlom roku?
Idem extrémne do toho, že inak by som v tomto roku nenakúpila už žiadny materiál. Na konci roka by som teda evidovala vo VOZD materiál s mínusovou hodnotou - čo sa mi už až tak nezdá. Kde, prosím Vás, Poraďáci nájdem, že táto DPH odpočítaná pri registrácii za platiteľa DPH mi ovplyvňuje základ dane tohto roka, v ktorom som právo na odpočítanie uplatnila? Čítala som síce § 17 ods. 20 Zákona o dani z príjmu, len neviem, či si to správne vysvetľujem...
Ja teda neviem, ale veď náklady spojené s podnikaním obstarané pred začatím podnikania predstavujú zriaďovacie výdavky a na tie je nárok na odpočet DPH, nevidím problém v zaúčtovaní, : vyrobiť si podklad (napr.tabuľku v exel) a zaúčtovať na iný NZD - resp ak máš vytvorený účet v SW HIM - zaúčtovať zriaďovacie náklady - základ a DPH k tomuto zápisu.....
ak som dobre pochopila dotaz....
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
sway Pozri príspevok
Ja teda neviem, ale veď náklady spojené s podnikaním obstarané pred začatím podnikania predstavujú zriaďovacie výdavky a na tie je nárok na odpočet DPH, nevidím problém v zaúčtovaní, : vyrobiť si podklad (napr.tabuľku v exel) a zaúčtovať na iný NZD - resp ak máš vytvorený účet v SW HIM - zaúčtovať zriaďovacie náklady - základ a DPH k tomuto zápisu.....
ak som dobre pochopila dotaz....
.....tu nejde o toto.....
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

sway Pozri príspevok
Ja teda neviem, ale veď náklady spojené s podnikaním obstarané pred začatím podnikania predstavujú zriaďovacie výdavky a na tie je nárok na odpočet DPH, nevidím problém v zaúčtovaní, : vyrobiť si podklad (napr.tabuľku v exel) a zaúčtovať na iný NZD - resp ak máš vytvorený účet v SW HIM - zaúčtovať zriaďovacie náklady - základ a DPH k tomuto zápisu.....
ak som dobre pochopila dotaz....
ale tu sa nepýtala na zriaďovacie výdavky, ale už počas existencie firmy, pokiaľ sa stala platcom DPH...

ale ak sa nemýlim, podmienkou na odpočítanie DPH pri registrácii je, že majetok/zásoba nebola zahrnutá do výdavkov OZD. To znamená, že ak si zásoby majetok nakúpila v r. 2008 a znížila si si ZD o túto sumu, tohto roku už nemôžeš odpočítať DPH.

opravte ma, ak sa mýlim...

čítajte príspevok č. 97
Naposledy upravil Marianna01 : 30.09.09 at 06:06
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.


zvýraznil som.......
a to znamená že môže
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Marianna01 Pozri príspevok
ale tu sa nepýtala na zriaďovacie výdavky, ale už počas existencie firmy, pokiaľ sa stala platcom DPH...

ale ak sa nemýlim, podmienkou na odpočítanie DPH pri registrácii je, že majetok/zásoba nebola zahrnutá do výdavkov OZD. To znamená, že ak si zásoby nakúpila v r. 2008 a znížila si si ZD o túto sumu, tohto roku už nemôžeš odpočítať DPH.

opravte ma, ak sa mýlim...
OKI, takže DPH si uplatní samozrejme pekne vysvetlené v prísp. 97, neviem v ako SW účtuje, ale napr. v Alfe sa to dá, že použije výdavok NZD a má možnosť zakliknúť, že DPH vstupje do evidencie DPH - teda nároku na odpočet... ja v tom nevidím komplikáciu
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Dievčatá, asi som tému zle zaradila, alebo som sa nepresne vyjadrila. Ďakujem za všetky odpovede, no mne nešlo o právo na odpočítanie dane - to mi bolo úplne jasné, že právo odpočítať mám.
Išlo mi o preúčtovanie takto odpočítanej dane v jednoduchom účtovníctve... Musím to preúčtovať do kolonky DPH a samozrejme ponížim kolonku materiál alebo tovar - podľa toho o akú zásobu ide. Čiže aj účtovanie mi je jasné - aspoň myslím, že je to tak a že sa nemýlim. Išlo im hlavne o to, že keď ponížim kolonku materiál, tak si takto vlastne znížim náklady, čiže zvýšim základ dane. Je to logické, pretože to pôvodne bolo v nákladoch a teraz nemá byť, keďže som si túto DPH vyžiadala od daňového úradu. Podstata - čo som chcela vedieť bola v tom, že pôvodný náklad na nákup materiálu (pretože som ho zaplatila) mi vznikol v r.2008 a teraz vlastne kvôli registrácii DPH znížim tento pôvodný náklad, ale tento účtovný zápis už samozrejme robím v r.2009, kedy som sa stala platiteľom DPH. Je to v poriadku? Dobre som si vyložila ten §17 ods. 20 ZoDP?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
alušik Pozri príspevok
Dievčatá, asi som tému zle zaradila, alebo som sa nepresne vyjadrila. Ďakujem za všetky odpovede, no mne nešlo o právo na odpočítanie dane - to mi bolo úplne jasné, že právo odpočítať mám.
Išlo mi o preúčtovanie takto odpočítanej dane v jednoduchom účtovníctve... Musím to preúčtovať do kolonky DPH a samozrejme ponížim kolonku materiál alebo tovar - podľa toho o akú zásobu ide. Čiže aj účtovanie mi je jasné - aspoň myslím, že je to tak a že sa nemýlim. Išlo im hlavne o to, že keď ponížim kolonku materiál, tak si takto vlastne znížim náklady, čiže zvýšim základ dane. Je to logické, pretože to pôvodne bolo v nákladoch a teraz nemá byť, keďže som si túto DPH vyžiadala od daňového úradu. Podstata - čo som chcela vedieť bola v tom, že pôvodný náklad na nákup materiálu (pretože som ho zaplatila) mi vznikol v r.2008 a teraz vlastne kvôli registrácii DPH znížim tento pôvodný náklad, ale tento účtovný zápis už samozrejme robím v r.2009, kedy som sa stala platiteľom DPH. Je to v poriadku? Dobre som si vyložila ten §17 ods. 20 ZoDP?
... rozumiem,áno, áno máš to OK,
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať