Zavrieť

Porady

predaj nehnutelnosti a DPH

Dobry den ! Potrebovala by som rychlo poradit ako je to s DPH pri predaji nehnutelnosti - budova a pozemok . Predavajuci je platcom DPH. Kupujuci su dvaja : 1. neplatca DPH - sukromna osoba , ktora kupuje cast pozemku
2. platca DPH ( s.r.o.) , ktory kupuje budovu s prilahlym zostavajucim
pozemkom
Dakujem
Naposledy upravil Jarmila1965 : 08.02.06 at 09:09
Usporiadat
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

NO, po prvé treba vedieť aká je stará ta budova.
Ak má 5 a viac rokov po kolaudácii môžete sa rozhodnúť, či ju (budovu spolu s pozemkom) predáte oslobodenú alebo s DPH §39. Ale nemá asi pre vás zmysel oslobodzovať tú budovu ak ju predávate platiteľovi s plným nárokom na odpočet.
Čo sa týka pozemku pre FO tam to pôjde s DPH ak je ten pozemok stavebný a nie je na ňom stavba staršia ako 5 rokov. Ak v územnom pláne obec len rozhodne, že pozemok je stavebný úž sa považuje za stavebný (teoreticky aj trávnatá plocha v obci.)
0 0
Jarmila1965 Jarmila1965

Jarmila1965 je offline (nepripojený) Jarmila1965

Dakujem ALBO , ale je to s predajom trosku komplikovane. Pri predaji pre FO ide len o 3m pas zahrady , v liste vlastnictva je to oznacene ako zahrada , preto to budem povazovat za nestavebny pozemok a dobre by bolo to nenabalovat s DPH ( pre FO to len navysi cenu ). Co sa tyka budovy, bola kupena uz skolaudovana , ked mala najomnikov ( si myslim ), a uplynula 5 rocna lehota.
Potrebujem salamunske riesenie ....
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Jarmila1965
Dakujem ALBO , ale je to s predajom trosku komplikovane. Pri predaji pre FO ide len o 3m pas zahrady , v liste vlastnictva je to oznacene ako zahrada , preto to budem povazovat za nestavebny pozemok a dobre by bolo to nenabalovat s DPH ( pre FO to len navysi cenu ). Co sa tyka budovy, bola kupena uz skolaudovana , ked mala najomnikov ( si myslim ), a uplynula 5 rocna lehota.
Potrebujem salamunske riesenie ....
Nerozumiem čo chcete povedať tým šalamunské riešenie.
Veď to máte. Fo predáte, bezDPH , lebo predaj pozemku, ktorý neni stavebný je oslobodený. My si takéto všelijaké záhrady ešte preverujeme na obci a žiadame od nich stanovisko, že o tom nie je rozhodnuté ako o stavebnom pozemku.Už aj zo záhrady nám zákon o DPH spravil pozemok stavebný.
No a čo sa týka toho druhého predaja tam je to jasné, rozhodnite sa.
A ešte jedna poznámka, ak to aj predáte oslobodené a je to príležitostný predaj, tak vám to ani neovplyvní koeficient.
0 0
Jarmila1965 Jarmila1965

Jarmila1965 je offline (nepripojený) Jarmila1965

Dakujem Albo, presne toto som si potrebovala precitat
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
AVO
Predaj nehnuteľnosti s uplatnením oslobodenia je považované za zmenu účelu použitia. V prípade, že bola uplatnená DPH v plnej výške, zmena koeficientu predstavuje 1-0 t.j. z plného nároku na nárok nulový. Zmena účelu sa skúma u majetku podľa § 54 ods. 2 písm. b) a c) t.j. u nehnuteľného po dobu 10 kalendárnych rokov a obdobie začína plynúť v roku, v ktorom bol majetok uvedený po prvýkrát do užívania. Daň sa upraví v kalendárnom roku, kedy dôjde k predaju s uplatnením oslobodenia a to v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka (alebo hospodárskeho roka ak ho účtovná jednotka uplatňuje). Je dôležité podotknúť, že podľa § 38 môže byť od dane oslobodené dodanie stavby, alebo jej časti, t.j. stavebnú úpravy a rekonštrukcie, ktoré si vyžiadali stavebné povolenie podľa § 76 zákona č. 50/1976 Z.z. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov. Rekonštrukcia, nadstavba, prístavba sa považuje za samostatný investičný majetok (terminológia ZDPH), ktorý sa posudzuje individuálne.
Z uvedeného vyplýva, že v prípade zmeny účelu použitia nehnuteľnosti, ktorým sa napríklad rozumie aj predaj s oslobodením v rámci sledovaného obdobia, v poslednom zdaňovacom období vznikne daňovému subjektu z tohto titulu daňová povinnosť.
Ešte pre upresnenie uvádzam citát z už riešeného príspevku, aby boli zrejmé následné povinnosti pri uplatnení oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti v prípade, že sa to platiteľa týka (pôvodná kúpa nehnuteľnosti s daňou, rekonštrukcie, nadstavby atď. s uplatnením odpočítania dane). Je potrebné skúmať viac faktorov, napr. aj čas pôvodnej kúpy nehnuteľnosti a pod.
0 0
Daša Daša

Daša je offline (nepripojený) Daša

ALBO
Nerozumiem čo chcete povedať tým šalamunské riešenie.
Veď to máte. Fo predáte, bezDPH , lebo predaj pozemku, ktorý neni stavebný je oslobodený. My si takéto všelijaké záhrady ešte preverujeme na obci a žiadame od nich stanovisko, že o tom nie je rozhodnuté ako o stavebnom pozemku.Už aj zo záhrady nám zákon o DPH spravil pozemok stavebný.
No a čo sa týka toho druhého predaja tam je to jasné, rozhodnite sa.
A ešte jedna poznámka, ak to aj predáte oslobodené a je to príležitostný predaj, tak vám to ani neovplyvní koeficient.
Čo sa považuje za príležitostný predaj?
Firma predáva jeden z dvoch hotelov vrátane pozemkov, ktoré jej slúžili na podnikanie. V dohľadnej dobe predá aj druhý hotel. Môžem považovať príjem z predaja za príležitostný? Hotely majú 25 rokov po kolaudácii, takže predpokladám oslobodenie od DPH. AK na nich bola vykonaná rekonštrukcia, riadim sa paragrafom u úprave DPH pri IM? Ďakujem.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Daša
Čo sa považuje za príležitostný predaj?
Firma predáva jeden z dvoch hotelov vrátane pozemkov, ktoré jej slúžili na podnikanie. V dohľadnej dobe predá aj druhý hotel. Môžem považovať príjem z predaja za príležitostný? Hotely majú 25 rokov po kolaudácii, takže predpokladám oslobodenie od DPH. AK na nich bola vykonaná rekonštrukcia, riadim sa paragrafom u úprave DPH pri IM? Ďakujem.
Zjednodušene:
Príležitostný predaj je usmernený takto
-nemá charakter hl.č.
-netvorí značnu časť obratu k celkovému obratu
-nevykováva ju opakovane( neurobí to viac krát)
-platiteľ pri tom nemá opakujúce sa náklady
-súvisiace náklady netvoria značnú časť nákladov
Ale vy to dostanete mimo koeficientu nielen podľa § 50/2/d) ale podla pis. b).-predaj používaného majetku

Ak bola rek so stav povolením (od roku 2003) tak ano. Ale vy nemusite ten objekt predať oslobodený, môžete predaj aj zdaniť ak ta rekonštrukcia by znamenala vrátit vačšiu sumu DPH. Ak to predate platitelovi s narokom na odpočet, tak tomu by to teoreticky mohlo byť jedno.
0 0
Daša Daša

Daša je offline (nepripojený) Daša

Ďakujem za odpoveď. Na hoteloch prebehla rekonštrukcia v roku 2003-2004, ale v menšom rozsahu asi za 500 tis s DPH.Uplatnená DPH za rekonštrukciu bola v menšej čiastke, keby som nechcela počítať koeficient ako by bol predaj nehnuteľnosti s DPH. To znamená, že na konci roku preopočítam vstupy na rekonštrukciu koeficientom a odvediem do rozpočtu pomernú časť?
Až budem vychádzať z par. 50ods.2 b/ a d/ tak:
- príjem na základe zálohovej faktúry v 6/2006: 100 000,- neuvádzam vôbec v DP DPH
- doplatok v7/2006 - 8 000 000,-tiež neuvádzam v DP DPH a neviem čo ďalej.Zatiaľ som nepočítala za žiadne obdobie koeficient.
Ďakujem.
0 0
chiarca chiarca

chiarca je offline (nepripojený) chiarca

Dobrý den.Chcela by som sa opytat na takúto vec .Chcem kúpit velmi stary dom,dom treba zburat pretoze je neobyvatelny steny su vyvalene , strecha zapadnuta a proste je tam vela bordelu.informovali sme sa kolko by stal odvoz toho odpadu.Povedali nam vraj cca 250-300 tis. sk V zahrade je 2 metrova silna burina co nejde skosit s kosov.Vraj to treba scepovat.Moja otazka by znela , ked dom dame zhodnotit znalcovi ci aj tieto veci berie do úvahy? a ci vôbec je k tomu potrebny znalecky posudok ked sa na kupe domu dohodneme.cely dom aj zahrada maju cca 4400 m2 je tam vela chlievov ale take akoby bunkre postavene.je to velmi zanedbany dvor 4 roky tam nikto nebyva.dom ma 120 rokov a nie je z tehál. Ked oni zavolaju znalca znalec bude aj s tym ratat ze kym sa tam sparavi poriadok to je dalsich 300 000.-sk ? Dakujem za odpoved Pozemok je v jednek malej obci v GA okrese
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Prosím o radu, ako postupovať.
SZČO podnikajúca v realitnej činnosti sa stala platiteľom DPH k 19.6.2006. Ako FO(občan) kúpila v 3/2006 a príležitostne predala v 9/2006 poľnohospodársku pôdu. Dodanie poľn.pôdy (§ 38 ods.2 ZoDPH) je oslobodené od DPH. Je potrebné túto skutočnosť uviesť v DP DPH?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Marína
Prosím o radu, ako postupovať.
SZČO podnikajúca v realitnej činnosti sa stala platiteľom DPH k 19.6.2006. Ako FO(občan) kúpila v 3/2006 a príležitostne predala v 9/2006 poľnohospodársku pôdu. Dodanie poľn.pôdy (§ 38 ods.2 ZoDPH) je oslobodené od DPH. Je potrebné túto skutočnosť uviesť v DP DPH?
Predala ju ako súkromná osoba?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Áno, predala ju ako súkromná osoba.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Marína
Áno, predala ju ako súkromná osoba.
Tak sa podľa môjho názoru nejedná ani o príležitostné dodanie v zmysle zákona, nakoľko súkromná osoba nie je zdaniteľnou osobou. (Iné je to v prípade prenájmov ... to je sústavná činnosť.) Do DP by sa to uvádzať nemalo. Nepovažujem to za podnikanie a teda ekonomickú činnosť v zmysle § 2 ZDPH.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ďakujem Janka, veľmi si mi pomohla. Túto otázku som položila z dôvodu, že FO predala poľn. pôdu ako občan, ale ako SZČO je jeho dominantnou činnosťou realitná činnosť, teda okrem sprostredkovania kúpy nehnuteľností aj nákup a predaj pozemkov. To ma zneistilo.
Naposledy upravil Marína : 17.10.06 at 12:58
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Marína
Ďakujem Janka, veľmi si mi pomohla. Túto otázku som položila z dôvodu, že FO predala poľn. pôdu ako občan, ale ako SZČO je jeho dominantnou činnosťou realitná činnosť, teda okrem sprostredkovania kúpy nehnuteľností aj nákup a predaj pozemkov. To ma zneistilo.
Chápem ... aj mňa. Ale z pohľadu zákona nie je podľa môjho názoru ekonomickou činnosťou predaj súkromného majetku. To by sme potom mohli uvažovať, že v prípade predaja hnuteľného súkromného majetku občanov by pripadalo do úvahy zdanenie v prípade, že sa jedná o platiteľov dane. Takže touto úvahou som napr. vylúčila zdanenie pozemkov.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

A som tu zas.
SZČO má v živn. liste ako jeden z predmetov podnikania uvedené: Realitná agentúra. Súčasne je aj samostatne hospodáriacim rolníkom, aj keď danú činnosť nevykonáva.
V r. 2003 kúpil ornú pôdu od FO-občanov a zaradil ju ako majetok. V súčasnosti nie je na danú ornú pôdu vydané územné rozhodnutie, ale z územného plánu obce vyplýva, že táto orná pôda je plánovaná do budúcna ako stavebný pozemok. V r. 2006 sa stal platiteľom DPH.
SZČO v r. 2007 túto ornú pôdu predá. Zo ZDPH_§38_ods.2 vyplýva oslobodenie od dane. Asi ťažko by sa v jeho prípade dalo uvažovať o náhodnom predaji, ak má realitnú agentúru(od r.1993), aj keď by to bol prvý predaj pozemku(dosiaľ len sprostredkovával nákup a predaj nehnuteľností).
Stretla som sa tu s názorom (prísp.č.2 od ALBO), že stačí, ak je daný pozemok zahrnutý do územného plánu ako budúci stavebný pozemok a tým sa stane neoslobodeným od dane.
Neviem sa dopátrať, na základe „čoho“ sa považuje za neoslobodený, veď územný plán sa môže časom zmeniť. Alebo nemôže?
Ak si položím hypotetickú otázku: Za akým účelom kupoval túto ornú pôdu? Ako SHR(majetok)? Ako „Realitná činnosť“(tovar???)? Keďže si neuplatňoval na vstupe odpočet DPH, rád by faktúroval ako oslobodené plnenie. Skúste mi s tým, prosím, pomôcť.
Naposledy upravil Marína : 22.03.07 at 12:43
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Marína Pozri príspevok
A som tu zas.
SZČO má v živn. liste ako jeden z predmetov podnikania uvedené: Realitná agentúra. Súčasne je aj samostatne hospodáriacim rolníkom, aj keď danú činnosť nevykonáva.
V r. 2003 kúpil ornú pôdu od FO-občanov a zaradil ju ako majetok. V súčasnosti nie je na danú ornú pôdu vydané územné rozhodnutie, ale z územného plánu obce vyplýva, že táto orná pôda je plánovaná do budúcna ako stavebný pozemok. V r. 2006 sa stal platiteľom DPH.
SZČO v r. 2007 túto ornú pôdu predá. Zo ZDPH_§38_ods.2 vyplýva oslobodenie od dane. Asi ťažko by sa v jeho prípade dalo uvažovať o náhodnom predaji, ak má realitnú agentúru(od r.1993), aj keď by to bol prvý predaj pozemku(dosiaľ len sprostredkovával nákup a predaj nehnuteľností).
Stretla som sa tu s názorom (prísp.č.2 od ALBO), že stačí, ak je daný pozemok zahrnutý do územného plánu ako budúci stavebný pozemok a tým sa stane neoslobodeným od dane.
Neviem sa dopátrať, na základe „čoho“ sa považuje za neoslobodený, veď územný plán sa môže časom zmeniť. Alebo nemôže?
Ak si položím hypotetickú otázku: Za akým účelom kupoval túto ornú pôdu? Ako SHR(majetok)? Ako „Realitná činnosť“(tovar???)? Keďže si neuplatňoval na vstupe odpočet DPH, rád by faktúroval ako oslobodené plnenie. Skúste mi s tým, prosím, pomôcť.
Zákon o DPH sa odvoláva na definíciu st. pozemku na § 43/h a to:
§ 43h
Stavebný pozemok


(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

(2) Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu 1la) alebo lesného pôdneho fondu, 1lb) možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.

Nebude problém pre kontrolu vypýtať si od obce územný plán a bude rozhodnuté. Vyzerá to že dani sa pri predaji nevyhnete.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Marína:
Čo by sa stalo, keby sa vyradila z majetku a predal by ju ako súkromná osoba?(To mi navrhli na DÚ, pretože si k tej pôde neuplatňoval žiadne náklady, ale ja sa toho obávam, aby sa to pri kontrole nepovažovalo za špekuláciu)


No toto riešenie napadlo aj mňa ako prvé včera, cez daň z príjmov by nemal byť problém a cez DPH by som to nepovažovala potom za ekonomickú činnosť a predávala mimo DPH.
Ako špekulácia to vyzerá aj to vlastne je spôsob ako sa vyhnúť DPH, lebo dnes Fy predávajú stavebné pozemky s DPH a hlavne on keď má realitku a keď tú zem neobrába.
Z pohľadu DPH si myslím, že je jedno či ide o majetok alebo tovar, lebo pozemok je tovar vždy a jeho predaj sa rieši v § 38.

Možno, keby to previedol na manželku....

Nechajme reagovať aj ostatných, všetko závisí od kontroly, v každom prípade si myslím, že umysel tam je.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Marína Pozri príspevok
A som tu zas.
SZČO má v živn. liste ako jeden z predmetov podnikania uvedené: Realitná agentúra. Súčasne je aj samostatne hospodáriacim rolníkom, aj keď danú činnosť nevykonáva.
V r. 2003 kúpil ornú pôdu od FO-občanov a zaradil ju ako majetok. V súčasnosti nie je na danú ornú pôdu vydané územné rozhodnutie, ale z územného plánu obce vyplýva, že táto orná pôda je plánovaná do budúcna ako stavebný pozemok. V r. 2006 sa stal platiteľom DPH.
SZČO v r. 2007 túto ornú pôdu predá. Zo ZDPH_§38_ods.2 vyplýva oslobodenie od dane. Asi ťažko by sa v jeho prípade dalo uvažovať o náhodnom predaji, ak má realitnú agentúru(od r.1993), aj keď by to bol prvý predaj pozemku(dosiaľ len sprostredkovával nákup a predaj nehnuteľností).
Stretla som sa tu s názorom (prísp.č.2 od ALBO), že stačí, ak je daný pozemok zahrnutý do územného plánu ako budúci stavebný pozemok a tým sa stane neoslobodeným od dane.
Neviem sa dopátrať, na základe „čoho“ sa považuje za neoslobodený, veď územný plán sa môže časom zmeniť. Alebo nemôže?
Ak si položím hypotetickú otázku: Za akým účelom kupoval túto ornú pôdu? Ako SHR(majetok)? Ako „Realitná činnosť“(tovar???)? Keďže si neuplatňoval na vstupe odpočet DPH, rád by faktúroval ako oslobodené plnenie. Skúste mi s tým, prosím, pomôcť.
ALBO Pozri príspevok
Marína:
Čo by sa stalo, keby sa vyradila z majetku a predal by ju ako súkromná osoba?(To mi navrhli na DÚ, pretože si k tej pôde neuplatňoval žiadne náklady, ale ja sa toho obávam, aby sa to pri kontrole nepovažovalo za špekuláciu)


No toto riešenie napadlo aj mňa ako prvé včera, cez daň z príjmov by nemal byť problém a cez DPH by som to nepovažovala potom za ekonomickú činnosť a predávala mimo DPH.
Ako špekulácia to vyzerá aj to vlastne je spôsob ako sa vyhnúť DPH, lebo dnes Fy predávajú stavebné pozemky s DPH a hlavne on keď má realitku a keď tú zem neobrába.
Z pohľadu DPH si myslím, že je jedno či ide o majetok alebo tovar, lebo pozemok je tovar vždy a jeho predaj sa rieši v § 38.

Možno, keby to previedol na manželku....

Nechajme reagovať aj ostatných, všetko závisí od kontroly, v každom prípade si myslím, že umysel tam je.

Vyradenie pozemku z podnikania: keďže má zostatkovú hodnotu (pozemky neodpisujeme) bude sa považovať takéto vyradenie za dodanie tovaru za protihodnotu

§8/(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu

K aplikácii tohoto § ma vedie skutočnosť, že sa pozemok nachádza v územnom pláne ako budúci stavebný pozemok. To znamená, že nepreraďujem pôvodný pozemok - ornú pôdu, ale pozemok stavebný. Pri jeho dodaní vzniká daňová povinnosť.

Na druhej strane pri takomto preradení by mal byť základ dane nižší ako pri predaji .

Dani z príjmu sa tu vyhnúť nedá, ale tú DPH sa dá takýmto spôsobom čiastočne obísť. Alebo sa mýlim?
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

[quote=emgeton;

Dani z príjmu sa tu vyhnúť nedá, ale tú DPH sa dá takýmto spôsobom čiastočne obísť. Alebo sa mýlim?[/quote]

teraz nerozumiem DzPO vyradí v ZC a výsledok je 0.
Ale ten spôsob vyradenia ten je čo? naozaj pre DPH tam môže byť dôležitý ten §8/3 a potom § 22 a odvod pri vyradení do osobného užívania zo ZC =OC ( i keď pri pozemku asi ani ZC daňová nie je). Ale §8/3 rieši prípad, keď daň bola "odpočiteľná" on kúpil od neplatiteľa, takže daň nebola odpočítaná, je tázka či aj nebola odpočitateľná.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať