Zavrieť

Porady

DPH a phm pri sukromnom vozidle

Zdravim, prave som sa stal platitelom DPH a narazil som na problém. Aku vysku DPH si mozem uplatnit ked pouzivam sukromne vozidlo na ponikanie. Mam blocek za tankovanie a neviem aku vysku dph si mam zobrat na konkretnu jazdu. Na blocku je cena s danou za liter 1,44 eura. Jazda bola 100 km. Tankoval som za 20 eur s dph. Zauctujem nahradu 0,183x200 ako prevazkovu reziu a potom 100x7,2(spotreba auta)/100x 1,44- co je cena s dph alebo x1,2- co je cena bez dph. Tiez prevadzkova rezia? Celkova dph na blocku je 3,33 eura. Celu tuto sumu mozem dat do odpoctu dph alebo len dph, ktora bola pouzita skutocne na tuto jazdu? To je na tych 100 km ?Dakujem
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Nemáš nárok na žiadnu DPH.
0 0
easton1818 easton1818

easton1818 je offline (nepripojený) easton1818

To, či mám alebo nemám nárok je otázne, prosím však o zodpovedanie mojej otázky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

easton1818 Pozri príspevok
To, či mám alebo nemám nárok je otázne, prosím však o zodpovedanie mojej otázky.
Do odpočtu si nedáš žiadnu dph, nakoľko vozidlo nemáš v evidencii, účtuješ len tzv. náhradu za jeho používanie.
Zákon o dzP
§19 odst.2
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
Naposledy upravil Tweety : 15.04.12 at 07:55
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Nesúvisí to síce s daňov ale s motorovým vozidlom.
Podnikateľ kúpil motorove vozidlo dajte tomu 15.4., faktúra je na firmu. Treba napísať list na DÚ a zaplatiť daň z motorového vozidla. A celú daň alebo len alikvótnu časť. A skúsenejších by som sa ešte opýtala ako je výhodnejšie účtovanie nákladov ak podnikateľ nechodí príliš veľa na motorovom vozidle. Paušál, alebo rozpisovanie? Ďakujem.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
easton1818 Pozri príspevok
Zdravim, prave som sa stal platitelom DPH a narazil som na problém. Aku vysku DPH si mozem uplatnit ked pouzivam sukromne vozidlo na ponikanie. Mam blocek za tankovanie a neviem aku vysku dph si mam zobrat na konkretnu jazdu. Na blocku je cena s danou za liter 1,44 eura. Jazda bola 100 km. Tankoval som za 20 eur s dph.Žiadnu DPH si pri súkromnom vozidle odpočítať m Zauctujem nahradu 0,183x200 ako prevazkovu reziu a potom 100x7,2(spotreba auta)/100x 1,44- co je cena s dph alebo x1,2- co je cena bez dph.Pri súkromnom vozidle sa ráta s cenou s DPH. Tiez prevadzkova rezia?Áno Celkova dph na blocku je 3,33 eura. Celu tuto sumu mozem dat do odpoctu dph alebo len dph, ktora bola pouzita skutocne na tuto jazduť nemôžeš.DPH si do odpočtu DPH dať nemôžeš. To je na tych 100 km ?Dakujem
Nakoľko nemáš auto v majetku tak si nemôžeš dávať do nákladov bločky o nákupe PHM. Do nákladov si môžeš dať iba náhrady podľa zákona o cestovných náhradách za pracovné cesty na základe evidencie najazdených km.

Vôbec to nie je otázne. Nárok na odpočítanie DPH nemáš. Ak ti na to kontrola príde tak ti to dodaní aj so sankciami.
Naposledy upravil marjankaj : 15.04.12 at 08:23
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
Nesúvisí to síce s daňov ale s motorovým vozidlom.
Podnikateľ kúpil motorove vozidlo dajte tomu 15.4., faktúra je na firmu. Treba napísať list na DÚ a zaplatiť daň z motorového vozidla. A celú daň alebo len alikvótnu časť. A skúsenejších by som sa ešte opýtala ako je výhodnejšie účtovanie nákladov ak podnikateľ nechodí príliš veľa na motorovom vozidle. Paušál, alebo rozpisovanie? Ďakujem.
Katka, na oznamovaciu povinnosť má DU (aspoň náš) tlačivo.
DP DzMV podávaš až do 31.1. nasl. kal. roka. V rovnakom termíne aj platíš daň z MV.
Čo je výhodnejšie - paušálne náhrady alebo zaradenie auta do obchodného majetku, závisí od mnohých faktorov. (obst.cena auta, náklady na prevádzku-opravy, počet najazdených km v roku). Ak auto zaradí do obch.majetku a do 5 rokov od vyradenia alebo skončenia podnikania ho predá, predajnú cenu zdaní.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Majka, on sa má riadiť podľa tohot §
§19 ods.(2)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
A nie ods(2 l).
Naposledy upravil marjankaj : 15.04.12 at 09:40
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

ďakujem Veronika, takže teraz len oznámim DÚ do 30dní a ostatné až v januári.
Auto sa do účtovníctva riadne zaradí a odpisuje sa mesačne.
Viem, že či sa oplatí jedna alebo druhá varianta závisí od rôznych okolností, ale aspoň si mi napísala od ktorých. Ďakujem pomohlo mi.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
ďakujem Veronika, takže teraz len oznámim DÚ do 30dní a ostatné až v januári.
Auto sa do účtovníctva riadne zaradí a odpisuje sa mesačne.
Viem, že či sa oplatí jedna alebo druhá varianta závisí od rôznych okolností, ale aspoň si mi napísala od ktorých. Ďakujem pomohlo mi.
Katka, ak sa pýtaš na JU, VOZD je daňový odpis, ktorý účtuješ na konci roka cez interný doklad.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Katka, ak sa pýtaš na JU, VOZD je daňový odpis, ktorý účtuješ na konci roka cez interný doklad.
Trochu upresním.
Z tej 1/4 z obstarávacej ceny si môže uplatniť v tomto roku iba 9/12.
Teda 1/16 z obstarávacej ceny na konci roka. Mesačne o odpisoch neúčtuješ.
A samozrejme je vhodné napísať či účtuješ JU alebo PU. Sú tam isté rozdiely.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Ja som dostala na túto otázku v roku 2010 odpoveď z DU - ž eDPH si môže uplatniť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marta bodonova Pozri príspevok
Ja som dostala na túto otázku v roku 2010 odpoveď z DU - ž eDPH si môže uplatniť.
Prilož prosím stanovisko DR SR na Poradu - ak ho máš písomne.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Mám ho vytlačené, ale ak je potrebné prepíšem ho, dokonca je z roku 2011, alebo ho oskenujem a poradťe ako ho potom mám priložiť na Poradu.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Podľa &19 ods.2písm.e/zákona č:595/2003 Z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky podľa &6ods.1a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom meste, ako je miestom v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, pričom , ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. Výšku náhrady za spotrebované pohonné látky upravuje &7 zákona o cestovných náhradach, na ktorý sa &19 ods. 2e/ zákona o dani z príjmov odvoláva. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na cit. ustanovenie zákona o cestovných náhradach do daňových výdavkov uplatňuje v závislosti od počtu najazdených km, cyny pohonnéj látky platnej v čase nákupu pohonnej látky a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze motorového vozidla alebo v osvedčení o evidencii motorového vozidla. Daňovník je v súlade s vyššie citovaným zákonným ustanovením povinný dokladovať cenu pohonných látok za každý odjazdený km jazdy motorovým vozidlom, a to dokladom o kúpe pohonných látok.
Z pohľadu zákona o DPH si platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok uvedených v & 49 až &51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených tovarov /npr. z PHM kúpených do vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku platiteľa, avšak platiteľ ho využíva na svoje podnikanie/ v takom rozsahu, v akom použije prijaté tovary /PHM/ na účely svojho podnikania ako platiteľ.
Ing.Iveta Debnárová, sekcia metodikydani DR SR , odbor služieb pre verejnosť.
Apríl 2011
2 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

Toto dáva zmysel. Podmienkou pre DPH je "použitie na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ". V zákone o DPH niet ani slova o spôsobe využívania automobilu ani odvolávka na § zo ZoDZP
0 0
pefu pefu

pefu je offline (nepripojený) pefu

hm, ako je to s oznamovaním auta na DÚ? Neoznamuje sa od tohto roku len ukončenie využívania auta na podnikanie?
0 0
NEILOS NEILOS

NEILOS je offline (nepripojený) NEILOS

Zdravim damy a pani. Chcem sa opytat v suvislosti s toumto temou:
Moze vyuzivat automobil, ktory je v sukrimnom vlastnictve konatela, resp. spolocnika v s.r.o., na podnikatelske ucely a uplatnovat si pausalne vydavky na mot.vozidlo (tych 18 centov na km)?
Je potrebne toto auto prihlasit na DU ako auto v sukromnom vlastnictve vyuzivane na podnik.ucely?

Dakujem za odpoved
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

NEILOS Pozri príspevok
Zdravim damy a pani. Chcem sa opytat v suvislosti s toumto temou:
Moze vyuzivat automobil, ktory je v sukrimnom vlastnictve konatela, resp. spolocnika v s.r.o., na podnikatelske ucely a uplatnovat si pausalne vydavky na mot.vozidlo (tych 18 centov na km)?
Je potrebne toto auto prihlasit na DU ako auto v sukromnom vlastnictve vyuzivane na podnik.ucely?

Dakujem za odpoved
Môže ho spoločnosť využívať. Účtovať bude o tzv. náhradách. Prihlásiť ho na daň, resp. splniť si oznamovaciu povinnosť, spoločnosť nemá.
0 0
NEILOS NEILOS

NEILOS je offline (nepripojený) NEILOS

Super. Dakujem za promtnu odpoved
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Vie mi niekdo vysvetliť aký je rozdiel medzi: &19 ods. 2 pis.1a a &19 ods 2 pis. 2e?/ k članku 15 DPH a PH pri sukromnom vozidle
Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať