Zavrieť

Porady

dohody - dôchodcovia

Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac
Ahojte všetci, neviem si dať rady s nasledovným.:
Moja mamina je už niekoľko rokov starobný dôchodca. Pracovala asi u troch zamestnávateľov na dohodu o vykonaní práce, nie na zmluvu. Každý jej dal teraz Potvrdenie o vyplatených a zúčt ......... a mám jej urobiť daň. priznanie. Údajne ak zarobila viac ako nejakých 12996,- Sk (či tak akosi), tak si má sama odviesť zdravotné poistenie vo výške 14% a potom požiadať o vratku dane. Ona má nárok i na nezd. čiasku 87936,-, či nie? Neviem ani kde by som to hľadala, či to zistiť za zdrav. poisťovni, alebo kde? A to má do tej ZP poslať normálne výkaz a prílohu a zaplatiť si to, či ako?
Preto sa obraciam na Vás, či niekto nemáte rovnaký prípad.
Usporiadat
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Mám starobných dôchodcov, ktorí majú príjem iba z DoVP vyšší ako 3450,- Sk mesačne. Majú povinnosť do 8 dní oznámiť ZP zánik povinnosti štátu platiť za nich poistné a prihlásiť sa ako samoplatcovia s tým, že budú platiť preddavky vo výške 14% z nich určenej sumy ? Alebo budú robiť iba RZ za r.2006 ak budú mať v úhrne viac ako 41400,- Sk ? Ako to bolo od 1.9-31.12.05 ak mal ten istý dohodár mesačný príjem 3250,- Sk ? Viem, že sa tam niečo menilo práve v tom slovíčku nedosahuje a presahuje 1/2 úhrnu MM. Viem, že zam-teľ s platením preddavkov na ZP z DoVP nič nemá, ale tí dôchodcovia sa v tých zákonoch nevyznajú a nerada by som im povedala niejakú hlúposť, tak si to chcem ešte overiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak ich príjem z dohôd za mesiace, v ktorých neboli zamestnancami ani SZČO podľa zákona o zdr.poistení a to v čase za sept.-dec.2005 presiahol 13000 Sk, sú povinní podať ročné zúčtovanie poistného do 30.6.2006 - typ C, čím zároveň splnia ohlasovaciu povinnosť - zánik povinnosti štátu platiť za nich za rok 2005 poistné a vznik povinnosti zaplatiť si poistné za rok 2005 sami.
Z uvedeného príjmu si zaplatia poistné za rok 2005, súčasne poisťovňa vráti štátu preddavky, ktoré za nich štát platil.

V roku 2006 sa príjem sleduje za celý rok, limit 41400 Sk.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

STRELEC
Zrejme by bolo jednoduchšie nerobiť mu RZD, ale podal by priznanie "A". Vec trochu skomplikovalo meškanie predpisu a posun termínu do 30.06. (vyúčtovanie ZP). Až toto bude známe, tak podá opravné priznanie so zníženým ZD o uhradené ZP.
Myslíš, že si môže znížiť ZD o zdravotné poistenie za rok 2005, aj keď nebolo uhradené v roku 2005? Už sa niečo podobné rozoberalo v inej diskusii a záver bol, že ani ak by si zdravotné poistenie zaplatil do 31.01.2006 (tak ako je to pri mzdách), nemôže si o to znížiť základ dane za rok 2005. :-(((
0 0
kaktusy kaktusy

kaktusy je offline (nepripojený) kaktusy

Jozef Mihál
OK, asi ale súhlasíš, že napr. paušálne výdavky si SZČO vo výške 40% z príjmov môže uplatňovať až v daň.priznaní za rok 2006 a to tiež ide o bod novely, ktorý platí od 1.1.2006.

Túto našu debatu ale treba brať naozaj vážne, týka sa totiž nielen daňových priznaní ale i ročných zúčtovaní dane.

Ako vypočíta daň zamestnávateľ zamestnancovi - dôchodcovi - v ročnom zúčtovaní dane za rok 2005, ak úhrn príjmov je do 43968 Sk?

Idem na MF SR zisťovať....
Pán Mihál,
a čo povedali MF? Vďaka.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Jozef Mihál
Ak ich príjem z dohôd za mesiace, v ktorých neboli zamestnancami ani SZČO podľa zákona o zdr.poistení a to v čase za sept.-dec.2005 presiahol 13000 Sk, sú povinní podať ročné zúčtovanie poistného do 30.6.2006 - typ C, čím zároveň splnia ohlasovaciu povinnosť - zánik povinnosti štátu platiť za nich za rok 2005 poistné a vznik povinnosti zaplatiť si poistné za rok 2005 sami.
Z uvedeného príjmu si zaplatia poistné za rok 2005, súčasne poisťovňa vráti štátu preddavky, ktoré za nich štát platil.

V roku 2006 sa príjem sleduje za celý rok, limit 41400 Sk.
p. Mihál vďaka za odpoveď, takže teraz nemusia chodiť do ZP, počkajú až po skončení r.2006, ak ich príjem v úhrne presiahne 41400 Sk, tak si podajú RZ. Čo sa týka r.2005 tam je to O.K. lebo príjem nepresiahol 13000 Sk
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Jozef Mihál
Ako vypočíta daň zamestnávateľ zamestnancovi - dôchodcovi - v ročnom zúčtovaní dane za rok 2005, ak úhrn príjmov je do 43968 Sk?

Idem na MF SR zisťovať....
Mám presne tento prípad. Zistili ste niečo, pán Mihál?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
MF mi zatiaľ neodpovedalo, neviem nič nové.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jozef Mihál
Ako vypočíta daň zamestnávateľ zamestnancovi - dôchodcovi - v ročnom zúčtovaní dane za rok 2005, ak úhrn príjmov je do 43968 Sk?

Idem na MF SR zisťovať....
Takže tu je zistenie. Uistite sa najskôr, či dobre sedíte.

Ak dôchodcovi, ktorý nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku a ktorý má príjem do 43968, urobí ročné zúčtovanie za rok 2005 zamestnávateľ, daň sa vypočíta obvyklým - doterajším spôsobom.

Napr. má príjem z dohôd 40.000 Sk, za rok 2005 sa odviedli preddavky 7.600 Sk. V ročnom zúčtovaní bude základ dane 40.000 Sk, daň 7.600 Sk, nedoplatok = preplatok nulový. Preddavky, ktoré dôchodca zaplatil, zostanú štátu.

Ak si ale takýto dôchodca za rok 2005 SÁM PODÁ DAŇOVÉ PRIZNANIE (typ A), tak v riadku 53 uvedie (viď poznámka 7) sumu daňovej povinnosti nula. Výsledkom bude preplatok 7.600 Sk, ktorý daňový úrad dôchodcovi vráti.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

No super - idem radiť mojim dôchodcom. Ešteže som "nestihla" urobiť RZ.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
Takže tu je zistenie. Uistite sa najskôr, či dobre sedíte.

Ak dôchodcovi, ktorý nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku a ktorý má príjem do 43968, urobí ročné zúčtovanie za rok 2005 zamestnávateľ, daň sa vypočíta obvyklým - doterajším spôsobom.

Napr. má príjem z dohôd 40.000 Sk, za rok 2005 sa odviedli preddavky 7.600 Sk. V ročnom zúčtovaní bude základ dane 40.000 Sk, daň 7.600 Sk, nedoplatok = preplatok nulový. Preddavky, ktoré dôchodca zaplatil, zostanú štátu.

Ak si ale takýto dôchodca za rok 2005 SÁM PODÁ DAŇOVÉ PRIZNANIE (typ A), tak v riadku 53 uvedie (viď poznámka 7) sumu daňovej povinnosti nula. Výsledkom bude preplatok 7.600 Sk, ktorý daňový úrad dôchodcovi vráti.


--- je to paráda!!!!!!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďakujem za ocenenie tých usporených 7.600 Sk Vašimi bodíkmi.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

U koho sa môžem prihlásiť za dôchodcu-dohodára ak mi do dôchodku chýba ešte nejaký ten rôčik a navyše nemám uzavretú ani jednu dohodu o vykonaní práce?
Naposledy upravil endrju : 01.03.06 at 11:17
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

endrju
U koho sa môžem prihlásiť za dôchodcu-dohodára ak mi do dôchodku chýba ešte nejaký ten rôčik a navyše nemám uzavretú ani jednu dohodu o vykonaní práce?
Andrej - u mňa, prižmúrim očisko
0 0
monika.s monika.s

monika.s je offline (nepripojený) monika.s

mam jednu otazku, prosim:
pisali ste o dochodcoch - dohodaroch.
ak je dochodca zamestnany na pracovnu zmluvu, jeho prijem za rok 2005 bol 13752, odvody do SP, ZP boli 1304, zaklad dane 12448. Odviedol preddavky 2363. Jeho dochodok je vyssi ako 87936, takze si nemoze odpocitat nic. Ak si poda DP, taktiez mu dan.urad vrati tieto zaplatene preddavky na dan?
Dakujem
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

monika.s
mam jednu otazku, prosim:
pisali ste o dochodcoch - dohodaroch.
ak je dochodca zamestnany na pracovnu zmluvu, jeho prijem za rok 2005 bol 13752, odvody do SP, ZP boli 1304, zaklad dane 12448. Odviedol preddavky 2363. Jeho dochodok je vyssi ako 87936, takze si nemoze odpocitat nic. Ak si poda DP, taktiez mu dan.urad vrati tieto zaplatene preddavky na dan?
Dakujem
ano vráti na riadok 53 sa udá 0 a ostatné ťa už navedie
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

máme tu pekný bordelík, v tých zákonoch ale tentokrát aspoň v prospech daňovníka
0 0
monika.s monika.s

monika.s je offline (nepripojený) monika.s

mockrat dakujem, na DU ma odbili s tym, ze ak dochodok je vyssi ako 87936, nic im nebude vratene.
tak diky moc.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef Mihál
Takže tu je zistenie. Uistite sa najskôr, či dobre sedíte.

Ak dôchodcovi, ktorý nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku a ktorý má príjem do 43968, urobí ročné zúčtovanie za rok 2005 zamestnávateľ, daň sa vypočíta obvyklým - doterajším spôsobom.

Napr. má príjem z dohôd 40.000 Sk, za rok 2005 sa odviedli preddavky 7.600 Sk. V ročnom zúčtovaní bude základ dane 40.000 Sk, daň 7.600 Sk, nedoplatok = preplatok nulový. Preddavky, ktoré dôchodca zaplatil, zostanú štátu.

Ak si ale takýto dôchodca za rok 2005 SÁM PODÁ DAŇOVÉ PRIZNANIE (typ A), tak v riadku 53 uvedie (viď poznámka 7) sumu daňovej povinnosti nula. Výsledkom bude preplatok 7.600 Sk, ktorý daňový úrad dôchodcovi vráti.
No na to by som nedokázala prísť, ani keby som chcela. Z ktorého paragrafu to mám takto zistiť a ešte sa pýtam odkedy u nás platí nerovnosť daňovníkov pri tom istom príjme. Alebo to mám chápať tak. že ak si DP podáva dôchodca sám tak má z toho tú "províziu" a v prípade RZD ju získava štát? Neviem, či sa mám smiať alebo plakať
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Začnite čítať túto tému pozorne ešte raz a to od príspevku č.4.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
evina
No na to by som nedokázala prísť, ani keby som chcela. Z ktorého paragrafu to mám takto zistiť a ešte sa pýtam odkedy u nás platí nerovnosť daňovníkov pri tom istom príjme. Alebo to mám chápať tak. že ak si DP podáva dôchodca sám tak má z toho tú "províziu" a v prípade RZD ju získava štát? Neviem, či sa mám smiať alebo plakať
Ak by si mala plakať pri každom zákone, pre slzy by si nevidela...

Mám otázku: nemôže si dôchodca dohodár platiť odvody do zdravotnej poisťovne priebežne? Aby potom na budúci rok nemusel platiť veľa naraz. Alebo by mu potom mohli peniažky vrátiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať