Zavrieť

Porady

dohody - dôchodcovia

Som 23 ročná, slobodná, minulý rok som dokončila EU v Bratislave, Fakultu hospodárskej informatiky, odbor účtovníctvo - audítortvo a v tejto oblasti som i zostala pracovať. ...viac
Ahojte všetci, neviem si dať rady s nasledovným.:
Moja mamina je už niekoľko rokov starobný dôchodca. Pracovala asi u troch zamestnávateľov na dohodu o vykonaní práce, nie na zmluvu. Každý jej dal teraz Potvrdenie o vyplatených a zúčt ......... a mám jej urobiť daň. priznanie. Údajne ak zarobila viac ako nejakých 12996,- Sk (či tak akosi), tak si má sama odviesť zdravotné poistenie vo výške 14% a potom požiadať o vratku dane. Ona má nárok i na nezd. čiasku 87936,-, či nie? Neviem ani kde by som to hľadala, či to zistiť za zdrav. poisťovni, alebo kde? A to má do tej ZP poslať normálne výkaz a prílohu a zaplatiť si to, či ako?
Preto sa obraciam na Vás, či niekto nemáte rovnaký prípad.
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákon o tom nič nehovorí, ale ak sa so zdravotnou poisťovňou dohodne, prečo nie.

Sú však aj iné riešenia, aby dôchodca dohodár nemusel nič platiť.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Jozef Mihál
Zákon o tom nič nehovorí, ale ak sa so zdravotnou poisťovňou dohodne, prečo nie.

Sú však aj iné riešenia, aby dôchodca dohodár nemusel nič platiť.
Aké riešenia?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef Mihál
Začnite čítať túto tému pozorne ešte raz a to od príspevku č.4.
Jozef, ja som čítala pozorne, ale na moju otázku odpoveď nemám.
1. Plne súhlasím s tým čo píšeš v príspevku 18, t.j. bod 104, čiže novela § 46 je účinná od 1.1.2006. K 31.3. 2006 podávame DP za zdaňovacie obdobie 1.1.2005-31.12.2005. Na argument, že v čase podávania DP už platí predmetná novela, súhlasím s tým čo píšeš, že v tom čase platí aj paušál 40% a aký je v tom rozdiel, že jedno sa má aplikovať a jedno nie? A na záver sa pýtam, či sa zákony vysvetľujú na tlačive k DP, alebo ich mám aplikovať podľa toho, čo je naozaj v zákone?

P-.S. jednoducho vydali dopredu tlačivá a robia zmätky , a to je to, čo ma v tomto guláši hnevá
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

[quote=Janka6685]Ak by si mala plakať pri každom zákone, pre slzy by si nevidela...



Veď často aj nevidím
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Janka6685
Aké riešenia?
Tiež by sa mi k tomuto zišiel nejaký dobrý nápad :-))
Pán Mihál, dozvieme sa viac?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Evi, rozumná odpoveď jednoducho nie je. Preto vo svojom vyššom príspevku upozorňujem, že si treba pred jeho prečítanim dobre sadnúť.
0 0
Eliška Eliška

Eliška je offline (nepripojený) Eliška

evina
No na to by som nedokázala prísť, ani keby som chcela. Z ktorého paragrafu to mám takto zistiť a ešte sa pýtam odkedy u nás platí nerovnosť daňovníkov pri tom istom príjme. Alebo to mám chápať tak. že ak si DP podáva dôchodca sám tak má z toho tú "províziu" a v prípade RZD ju získava štát? Neviem, či sa mám smiať alebo plakať
§ 46-minimálna výška dane zák. o dani z príjmov
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Jozef Mihál
Evi, rozumná odpoveď jednoducho nie je. Preto vo svojom vyššom príspevku upozorňujem, že si treba pred jeho prečítanim dobre sadnúť.
Ja si myslím,, že odpoveď je v tom, že vydali dopredu také tlačivá a teraz kamuflujú. To píšem od bezmocnoti nad našimi zákonodarcami, aspoň sa mi mm uľaví
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Eliška
§ 46-minimálna výška dane zák. o dani z príjmov
Eliška nechcem už viac o tom písať. Nie toto je môj problém, ak pozrieš príspevok vyššie. Problém je v rozdielnom zdaňovaní a účinnosti § 46...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Livia2
Pán Mihál, dozvieme sa viac?
Neviem či treba opakovať dokola staré známe riešenia. Pozrite napr. môj blog.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

evina
Jozef, ja som čítala pozorne, ale na moju otázku odpoveď nemám.
1. Plne súhlasím s tým čo píšeš v príspevku 18, t.j. bod 104, čiže novela § 46 je účinná od 1.1.2006. K 31.3. 2006 podávame DP za zdaňovacie obdobie 1.1.2005-31.12.2005. Na argument, že v čase podávania DP už platí predmetná novela, súhlasím s tým čo píšeš, že v tom čase platí aj paušál 40% a aký je v tom rozdiel, že jedno sa má aplikovať a jedno nie? A na záver sa pýtam, či sa zákony vysvetľujú na tlačive k DP, alebo ich mám aplikovať podľa toho, čo je naozaj v zákone?

P-.S. jednoducho vydali dopredu tlačivá a robia zmätky , a to je to, čo ma v tomto guláši hnevá
Účinnosť od 1.1.2006 znenia §46 je v tom, že takto preddavkovo zrazenú daň dôchodcovi môže vysporiadať zamestnávateľ pri ročnom zúčtovaní dane(za rok 2006), kde uvedie túto daň ako preplatok. Do 31.12.2005 táto možnosť nie je, preto ak ju chcú dôchodcovia s príjmami do 43968,- Sk za rok 2005 vrátiť, musia podať daňové priznanie.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

evina
Ja si myslím,, že odpoveď je v tom, že vydali dopredu také tlačivá a teraz kamuflujú. To píšem od bezmocnoti nad našimi zákonodarcami, aspoň sa mi mm uľaví
Tiež si to myslím. A ťažko sa mi uľaví. Som zvedavá, či sa to objaví na web stránke MF. Vôbec sa nebudem čudovať, keď nie. Nemám rada tieto riešenia nad zákon, ktoré vymýšľajú úradníci. Nikdy nemáme istotu, že o pol roka nepríde iný úradník, ktorý to bude vidieť ináč a začne udeľvať pokuty. No čo už, urobím takéto DP, ak si to bude dôchodca priať, ale výlučne na jeho zodpovednosť. Podpisovať sa pod to odmietam. Katija
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý večer prajem,chcel by som sa Vás prosím opýtať-do akej sumy mohli v r.2009 zarobiť dôchodcovia,aby mali nárok na vrátenie zrazenej dane z príjmov?Myslím že do sumy cca 2100 Eur,ale neviem to uplne presne.

Ďakujem pekne za príspevok
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Ak dôchodca zarobí do 2012,85 € za rok 2009 , tak zrazená daň sa mu vráti.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať