Zavrieť

Porady

Praca popri materskej na dohodu 2013

Ahojte...
Chcel by som sa opytat ci mi viete niekto poradit.
V decembri mam zaujem nastupit na matersku dovolenku a zaroven pracovat na dohodu u sucasneho zamestnavatela.
Na materske nestracam narok,kedze praca na dohodu nevytvara "odvody na matersku".

Od buduceho roka vsak praca na dohodu bude obsahovat aj odvody. Nestane sa nahodou tak,ze tým padom stratim narok na matersky prispevok?
Pytam sa,pretoze nasi zakonodarcovia vedia pvselico pripravit ,obzvlast pre tych co sa snazia pracovat.

Dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    zuzana909 Pozri príspevok
    do zdravotnej poisťovne je potrebné prihlásiť na dni, ktoré odpracuje. teda ak by pracovala každý pracovný deň 2 hodiny tak ju netreba odhlasovať (toto ešte trošku polemizujú, ale ZP už hovoria, že netreba) potom sa platiteľom stáva zamestnávateľ nie štát.

    ak by vykonávala prácu na dohodu len niektoré dni, tak za tie dni, ktoré pracuje je platiteľom zamestnávateľ a za ostatné dni zostáva platiteľom štát, keďže je na predĺženej rodičovskej dovolenke (predpokladám platenej).
    už nepolemizujú, na víkendy je povinnosť odhlasovať......

    ale pozor, koľko zarobí, je tu totiž nebezpečie ak jej príjem bude vyšší ako 15 nás. ŽM (niečo okolo 2950) € stane sa samoplatiteľom i za dni kedy nebude mať dohodu.....

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Po 1.1.2013 sa budete povazovat za zamestnanca na ucely zakona o soc. poisteni v dvoch roznych dovodov - budete zamestnancom "dvakrat".

    Podla § 30 pism b) zamestnanec ma narok na nemocensku davku, ak ...
    ...
    b) nema prijem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.

    Podla § 58 ods. 1 sa narok na nemocensku davku posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

    Narok na matersku teda budete mat, pokial splnite podmienku podla § 30 pism. b) vzhladom na nemocenske poistenie zamestnanca s pracovnou zmluvou. Nie je podstatne, ze v inom nemocenskom poisteni (zamestnanca na dohodu) prijem pocas doby materskej (cerpanej v prveho poistenia) mat budete.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    Pre istotu p. Mihal, na skoleni som pochopila, ze materske nestrati zena pracujuca na dohodu s nepravidelnym prijmom. Mozem vyssie uvedene chapat, ze pripadna praca na dohodu teda nebude mat vplyv na odobratie materskej?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na seminari som to hovoril v zmysle "pre istotu". Fakty vyplyvajuce zo zakona su v prispevku vyssie ,-) ...teda praca na dohodu popri poberani materskej z ineho nem. poistenia zamestnanca nebude mat vplyv na odobranie materskej.
    Petra29 Dakujem.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ak bude pracovať na dohodu s nepravidelným príjmom, táto jej predsa nezakladá účasť na nemocenskom poistení........
    Petra29 Prave preto prva interpretacia spominala len taketo dohody "pre istotu" na neodobratie materskej

    patak je offline (nepripojený) patak

    patak
    Dakujem za odpoved.
    Moju otazku som poslal asi 3 politickym stranam a samozrejme aj ta co tieto kontraproduktivne navrhy chcu realizovat, ministerstvam ktore su v kompetecii ohladom statnych davok...samozrejme,ze mi nikto este neopovedal... na socialke mi povedali,ze sa mam informovat neskor,niekedy zaciatkom decembra
    Iba vy a strana sas ktora mi povedala,ze sa stym budu zaoberat...

    Chcel som len vediet,pretoze by to bolo nelogicke,ked si z dohod,budem platit odvody v plnej vyske teda statu odvadzam peniaze do rozpoctu by ma chcel takto stat nemotivovat pracovat...avsak minule zmeny pani tomanovej mi potvrdili ,ze pri sucasnej strane si nemozem byt isty...oni len potrebuju dosiahnut jeden bod,teda zvysenie penazi do rozpoctu a nezaujimaju ich dosledky: vid. rychla zmena noveli koli nemocenskemu poisteniu aj za plat na dohodu 1 euro
    taktiez som velmi zvedavy kolko ludi strati pracu koli tejto zmene...
    Najviac sa divim kde su studenti preco nie su v uliciach..po novom roku totizto poistenci statu budu musiet za par euro platit odvody a teda budu nezaujimavi pre zamestnavatelov cim sa znizi ich konkurenca vyhoda na trhu prace po skonceni skoly...

    Ospravelnujem sa za to,ze som sa rozpisala a dakujem za odpoved. Dufam,ze budem moct pracovat a poberat materske...potom sa totizto po materskej chcem vratit do prace na to iste miesto a stym istym vyhladom v kariere
    Prosím Vás, a čo sa považuje za nepravidelný príjem? Nie je mi to moc jasné. Ja som na materskej, dcérka má vyše roka... momentálne pracujem na dohodu.... aj tak pri hrubej mzde cca 86 euro vyjde v čistom 65... ako mi teda budú sťahovať a čo vlastne? Oplatí sa mi pracovať na dohodu? Koľko hodín môžem odrobiť na dohodu od nového roku? Alebo môžem zanechať materskú a dostanem od štátu nejaký príspevok na malú? Keby som sa riadne zamestnala? Či toto už náš skvelý štát nepodporuje? Z čoho má prosím Vás matka uživiť svoje dieťa?
    Ďakujem.

    dvd je offline (nepripojený) dvd

    dvd
    Otázka: Keď prihlásime ženu na predĺženej rodičovskej dovolenke ako dohodára do SP a ZP k 1.1.2013, prestane byť poistencom štátu (ZP)?

    zuzana909 je offline (nepripojený) zuzana909

    zuzana909
    dvd Pozri príspevok
    Otázka: Keď prihlásime ženu na predĺženej rodičovskej dovolenke ako dohodára do SP a ZP k 1.1.2013, prestane byť poistencom štátu (ZP)?
    do zdravotnej poisťovne je potrebné prihlásiť na dni, ktoré odpracuje. teda ak by pracovala každý pracovný deň 2 hodiny tak ju netreba odhlasovať (toto ešte trošku polemizujú, ale ZP už hovoria, že netreba) potom sa platiteľom stáva zamestnávateľ nie štát.

    ak by vykonávala prácu na dohodu len niektoré dni, tak za tie dni, ktoré pracuje je platiteľom zamestnávateľ a za ostatné dni zostáva platiteľom štát, keďže je na predĺženej rodičovskej dovolenke (predpokladám platenej).

    sjuzocka je offline (nepripojený) sjuzocka

    sjuzocka
    Pekny den, prosim o radu...

    Cakam svoje tretie dieta, momentalne som na rodicovskej dovolenke a v aprili by som mala nastupit na svoju tretiu matersku. Obe materske (a predpokladam, ze aj tato nadchadzajuca) sa mi ratali z prijmu, ktory mi umoznil mat maximalnu moznu vysku materskej. v r. 2012 som zacala pracovat aj na dohodu u ineho zamestnavatela, iba take mensie ciastky, 10 hod. mesacne. Malo to tak byt aj tento rok, ale vzhladom k zmenam v zakone sme to nateraz zastavili a premyslame co dalej. Bojim sa, aby tym, ze si privyrobim nejakych 80 eur mesacne k rodicovskej, som si neohrozila vymeriavaci zaklad pre matersku, na ktoru pojde, alebo dochodok atd... Skratka ci sa mi ta dohoda 80 eurova vobec oplati (aj ked matku na rodicovskej vie aj takato suma potesit, ale nie za cenu, ze pridem o matersku potom..). Ako to je? Oplati sa mi robit este na dohodu? Neznizim si tym matersku...? Pripadne su tam nejake podmienky, ktore musim splnit...? Dakujem za radu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.