Zavrieť

Porady

Odvody u študentov od 1.1.2013

Chcel by som sa spýtať na odvody u študentov od nového roku. Nakoľko som si to v posledných dňoch študoval, dostal sa predo mňa dokonca aj formulár od SP, kde sa študent vzdáva povinného dôchodkového poistenia a teda by sa mu mali znížiť odvody. No pri každom jednom príklade mi vychádza rovnaký výsledok a teda že tie odvody sú aj tak 7%. Príde mi to skôr ako, že sa znížia odvody pre zamestnávateľa. Proste predložím zamestnávateľovi tlačivo od SP, znížia sa mi odvody na 1,05% ak tomu správne rozumiem. No ak prekročí môj príjem nezdaniteľné minimum, 155 €, platím opäť 7% z toho prebytku? Lebo pri každom článku vidím presne takýto výsledok. Prosím poraďte, lebo snažím sa tomuto systému porozumieť nejako, ale nejde mi to....
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Daj si v tejto téme vyhľadať slovo "študent" a dozvieš sa všetko potrebné.

http://www.porada.sk/t204951-p72-doh...ml#post2220954
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Príspevok z Blogoviska J.Mihála :

Zrejme najvážnejšou zmenou od 1.1.2013 s veľkými dôsledkami na prax je zavedenie, resp. zvýšenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Zmeny vyplývajú zo zákona č. 252/2012 Z.z. a ďalej z novely zákona o sociálnom poistení, ktoré Národná rada SR schválila 27.11.2012.

V príspevku sa zameriame na zmeny týkajúce sa študentov pri dohodách o brigádnickej práci študentov (DoBPŠ).

Na DoBPŠ sa od 1.1.2013 vzťahuje povinné dôchodkové poistenie. To znamená, že zamestnávateľ bude študenta prihlasovať aj na dôchodkové poistenie a z jeho odmeny sa bude odvádzať poistné:

- na starobné poistenie - študent 4%, zamestnávateľ 14%
- na invalidné poistenie - študent 3%, zamestnávateľ 3%
- do rezervného fondu - zamestnávateľ 4,75%
- na úrazové poistenie - zamestnávateľ 0,8%
- na garančné poistenie - zamestnávateľ 0,25%

Študenti však na rozdiel od iných "dohodárov" budú mať jednu výhodu - budú si môcť zvoliť (jednu) dohodu, na ktorú si v súlade s novým § 227a uplatnia tzv. "odvodové zvýhodnenie
0 0
whiiil whiiil

whiiil je offline (nepripojený) whiiil

aby som tomu správne rozumel.....odvody pre študentov sa zmenili z nepatrných 1,05%, na ÚP a GP, na 29,8%, na plné odvody? no po podpísaní a predložení tlačiva zamestnávateľovi, budem odvádzať iba 7% na ÚP a GP, áno? pokiaľ teda môj príjem prekročí 155 € nakoľko som študent do 26 rokov
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

pokiaľ tvoj príjem bude do 155 a budeš mať podpísanú výnimku, tak odvody zostanú postarom, čiže zamestnávateľ odvedie 1,05 %, ale to odvedie on, tebe to nestrhne
ak prekročí 155 eur, tak to, čo bude nad 155 eur - tebe strhne 7 % a zamestnávateľ ešte na to odvedie 22,8 %
1 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

a tých 7 % tvojich bude 4 % starobné a 3 % invalidné
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Majka prepac, kedze sa zivim pisanim, isto chapes ze rozsiahla citacia z mojho clanu bez uvedenia linku mi trosicku vadi. Dakujem za pochopenie
0 0
whiiil whiiil

whiiil je offline (nepripojený) whiiil

ewita888 Pozri príspevok
pokiaľ tvoj príjem bude do 155 a budeš mať podpísanú výnimku, tak odvody zostanú postarom, čiže zamestnávateľ odvedie 1,05 %, ale to odvedie on, tebe to nestrhne
ak prekročí 155 eur, tak to, čo bude nad 155 eur - tebe strhne 7 % a zamestnávateľ ešte na to odvedie 22,8 %

a ak podpísanú výnimku mať nebudem? tak čo?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Jozef Mihál Pozri príspevok
Majka prepac, kedze sa zivim pisanim, isto chapes ze rozsiahla citacia z mojho clanu bez uvedenia linku mi trosicku vadi. Dakujem za pochopenie
Prepáč, Jozef.
Myslela som, že stačí ak na začiatku citácie uvediem, odkiaľ som text čerpala. Určite sa polepším.
0 0
whiiil whiiil

whiiil je offline (nepripojený) whiiil

môže mi aj niekto odpovedať prosím?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

whiiil Pozri príspevok
a ak podpísanú výnimku mať nebudem? tak čo?
Kolko máš rokov , Si študent denného štúdia ? Máš podpísanú DoBPŠ u jedného alebo viacerých zamestnávatelov ? Aký je tvoj mesačný príjem z dohody ?

Alebo sa pýtaš ako mzdár ?
Naposledy upravil veronikasad : 12.01.13 at 09:20
0 0
whiiil whiiil

whiiil je offline (nepripojený) whiiil

mám 20, som študent denného štúdia, mám podpísanú DoBPŠ u jedného zamestnávateľa.....zaujíma ma ale rozdiel v tých odvodoch, pokiaľ môj príjem prekročí 155 €, alebo nie....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

whiiil Pozri príspevok
mám 20, som študent denného štúdia, mám podpísanú DoBPŠ u jedného zamestnávateľa.....zaujíma ma ale rozdiel v tých odvodoch, pokiaľ môj príjem prekročí 155 €, alebo nie....
odpoveď máš tu :
http://www.porada.sk/t207228-odvody-...ml#post2221602

Ak si uplatníš odvodovú úľavu a príjem nepresiahne 155€ mesačne a súčasne máš podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, tvoja hrubá odmena = čistá. Z odmeny ti nebudú stiahnuté žiadne odvody ani daň. Zamestnávatel zaplatí odvody 1,05 % z vyplatenej odmeny.
Naposledy upravil veronikasad : 12.01.13 at 10:31
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
whiiil Pozri príspevok
a ak podpísanú výnimku mať nebudem? tak čo?
Tak zamestnávateľ si splní povinnosť a oslobodenie u Teba neuplatní.
On to podpísané vyhlásenie potrebuje, nemôže svojvoľne postupovať a uplatňovať výnimky.
Veď vychytralci by pri takomto nedbalom prístupe mohli využívať výnimku aj u viacerých zamestnávateľov.

Preto platí: Podpísané vyhlásenie = uplatnená výnimka.
Nepodpísané vyhlásenie = odvody v plnej výške zodpovedajúcej DoBPŠ
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
whiiil Pozri príspevok
môže mi aj niekto odpovedať prosím?
Môže, dokonca som si nevšimla, že Ti už odpovedala Veronika. Nebola by som ani atrament míňala, keby som bola pozornejšia a videla, že už máš odpoveď od nej.
0 0
whiiil whiiil

whiiil je offline (nepripojený) whiiil

mohli by ste mi to vysvetliť aj na nejakom príklade? v prípade, že by som mal tú výnimku a nemal tú výnimku?....lebo skutočne...som laik, ale zaujíma ma to, nakoľko ide o moje peniaze...
0 0
whiiil whiiil

whiiil je offline (nepripojený) whiiil

nikto nič? ďakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

whiiil Pozri príspevok
mohli by ste mi to vysvetliť aj na nejakom príklade? v prípade, že by som mal tú výnimku a nemal tú výnimku?....lebo skutočne...som laik, ale zaujíma ma to, nakoľko ide o moje peniaze...
Prečítaj si pozorne predch.príspevky, zober kalkulačku a rátaj. Máš to v tejto téme všetko podrobne vysvetlené.
1 0
whiiil whiiil

whiiil je offline (nepripojený) whiiil

keby som sa dokola nepýtal, tak by mi to už asi bolo jasné, no nevydalo...nevadí
0 0
whiiil whiiil

whiiil je offline (nepripojený) whiiil

predpokladám, že to tu už nikto nesleduje, ale aj tak by ma potešila akákoľvek odpoveď....len sa chcem uistiť v závere celého tohto......pokiaľ mám DoBPŠ a nemám podpísanú výnimku....akýkoľvek môj príjem je znížený o odvody, s tým, že si z mojej hrubej mzdy odvediem 7%.....a ak mám podpísanú výnimku, všetko čo zarobím pod 155€ je ukrátené od odvodov? a odvody sa mi odvádzajú až z každého ďalšieho eura?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

whiiil Pozri príspevok
predpokladám, že to tu už nikto nesleduje, ale aj tak by ma potešila akákoľvek odpoveď....len sa chcem uistiť v závere celého tohto......pokiaľ mám DoBPŠ a nemám podpísanú výnimku....akýkoľvek môj príjem je znížený o odvody, s tým, že si z mojej hrubej mzdy odvediem 7%.....a ak mám podpísanú výnimku, všetko čo zarobím pod 155€ je ukrátené od odvodov? a odvody sa mi odvádzajú až z každého ďalšieho eura?
áno, je to tak, nemýliš sa.........
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať