Zavrieť

Porady

Uctovanie PHM u platcu DPH a kniha jazd

Prosím o radu už som z toho jeleň . Živnostník, ktorý sa stal PLATCOM DPH od 1,1,2013 používa súkromné auto v podnikaní, má zaplatenú cestnú daň, vedie jednoduché účtovníctvo. Nakupuje PHM kartou z firemného účtu. Ako má zaúčtovať nákup PHM s DPH do účtovníctva? Môže si dať nákup PHM ako svoj náklad do réžie a uplatniť odpočet DPH? Ako to správne urobiť? (najazdí asi 3000 km a viac na firemné účely mesačne) Ako je to s náhradami? Prosím o vysvetlenie "po lopate", krok po kroku. Prosím o rady a ďakujem za odpovede

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nunik je offline (nepripojený) nunik

    nunik
    Dobry den. aj ja by som bola vdačna za kažu radu...znamy ma s.r.o založenu na slovensku pracuje v čechach ..ma povinnost sa hlasit na finančnom urade ?? pracuje v zlinskom kraji ..a ešte ako to je zo zriadenim prevadzky ..je povinny zriadit prevadzku ? ale ako ak pracuje na viacerych miestach ..dakujem pekne za každu radu

    LuciaV86 je offline (nepripojený) LuciaV86

    LuciaV86
    Ja by som Ti odporučila pozrieť si časopis Dane-učtovníctvo-odovody č. 11/2012 /vydáva Poradca Zilina/ - kde je presne všetko rozpísané /asi 3 situácie, ktoré môžu nastať/.
    Ja mám pocit, že ak auto nevyužívaž výlučne na podnikanie - DPH si nemôžeš uplatniť pri odpočte /do výdavkov Ti pojde iba dan z motor.vozidiel + náhrada za vozidlo /za naftu+opotrebovanie/- presný výpočet je tam uvedený/

    wirgi je offline (nepripojený) wirgi

    wirgi
    Keď používam súkromné auto ,nezaradené do majetku firmy ,tak vediem knihu jázd a účtujem základnú náhradu za kilometer 0,183 Eura a náhrady za spotrebované PHM -priemernú spotrebu podľa TP vyrátam podľa vzorca
    najazdené KM x priem. cena benzínu za liter x priem. spotreba na 100km : 100 . Prepočet robím na konci mesiaca a zaúčtujem do VOZD. DPH neuplatňujem.

    timcatko je offline (nepripojený) timcatko

    timcatko
    Dnes som volala na informačnú linku DRSR, kde mi bolo povedané, že pri nákupe PHM si môžem uplatniť odpočet DPH, s podmienkou, že preukážem, že PHM som použila iba na podn. účely a to knihou jázd, alebo ešte ofoteným bločkom, že som bola nakupovať mat., alebo opravným listom, či faktúrou - dôkaz, že bola cesta oprávnená.
    V tom už mám jasno.
    Ale čo ďalej, ako účtovať o cestovných náhradách - cenu PHM zadávať bez DPH? Alebo ako?
    Naposledy upravil timcatko : 06.02.13 at 10:18

    Uctovanie PHM u platcu DPH a kniha jazd

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.