Zavrieť

Porady

Úprava základu dane pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov

Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 ZDP (t.j. preukázateľným spôsobom) na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP (t.j. paušálne percentuálne výdavky), alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, upraví základ dane rovnakým spôsobom ako bol uvedený pri úprave základu dane pri skončení podnikania, a to za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Príklad
Podnikateľ v roku 2004 vedie jednoduché účtovníctvo, keďže preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane. V roku 2005 predpokladá, že bude uplatňovať výdavky paušálnym spôsobom podľa § 6 ods. 10 ZDP 25%.

Tento podnikateľ je povinný v zmysle § 17 ods. 10 ZDP upraviť základ dane nasledovne:

– zvýšiť základ dane o:
- zostatky opravných položiek k nadobudnutému majetku, Ako sa to zaúčtuje v účtovníctve ??
- výšku pohľadávok, s výnimkou tých, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) ZDP,????
– znížiť základ dane o:
- výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 ZDP,
To znamená, že musím podať dodatočné DP za rok 2004 a povýšiť ZD o pohľadávky a ponížiť o záväzky???? Ak áno povyšuje a ponižuje sa v peň. denníku interným dokladom (uzávierka)
Prosím ako to vlastne je ?????
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

môžeš si ju uplatňovať
0 0
sisulienka sisulienka

sisulienka je offline (nepripojený) sisulienka

Ďakujem. Ale ešte som sa dočítala, že pri prechode z JU na Pauš.výd. na DP znižujem ZD o záväzky. Tomu by som rozumela, ale teraz som sa dočítala že do záväzkou sa nemajú počítať aj ostatné záväzky ako je napr. odvody do ZP.to je moja prvá otázka. Po druhé nerozumiem tomu či si mám skorej urobiť výkaz o majetku a záväzkoch kde to bude poznačené, alebo skôr to mám zaúčtovať v JU ako uhradený záväzok považovaný za výdavok neovplyvňujúci ZD a potom urobiť uzávierku. Za ten záväzok mám považovať odvod do ZP a ešte jednu neuhradenú fa. Potom v novom učtov. období po jej úhrade ju budem normálne brať ako výdavok?Čím viac viem tým som blbšia.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím Vás o vysvetlenie, už dosť dlho neviem pochopiť a lámem si hlavu nad tým, či má nejakú logiku tá úprava základu dane pri zmene účtovania. Neuplatňujú sa pri obidvoch účtovných postupoch rovnaké výdavky /len zaplatené v danom roku/???? Existuje nejaké logické vysvetlenie prečo sa to musí upravovať?????
0 0
bursi bursi

bursi je offline (nepripojený) bursi

Naozaj? Preco by som mala upravovat ZD +pohladavky - závazky, ked u JU sa riadim tym kedy prijem a vydavok nastane, teda kedy zaplatima kedy mi bude zaplatene a pohladavky vlastne priznam v DP za rok 2007.... tiez mi to nedava logiku... nerozumiem tomu ....
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ja neviem, toľko som sa nad tým narozmýšľala, a žiadne logické vysvetlenie nenašla....ked je prechod z JU na PU, a naopak, to chápem, to je logické, ale v JU, kde je rovnako všetko uplatňované...ale je to v zákone, tak sa to musí robiť....iné nám asi nezostáva....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

bursi Pozri príspevok
Naozaj? Preco by som mala upravovat ZD +pohladavky - závazky, ked u JU sa riadim tym kedy prijem a vydavok nastane, teda kedy zaplatima kedy mi bude zaplatene a pohladavky vlastne priznam v DP za rok 2007.... tiez mi to nedava logiku... nerozumiem tomu ....
Dalo sa s tým pekne manipulovať:

Príklad - keby neboli uvedené §§
Rok 2005 - vedieš účtovníctvo
Vystavíš faktúru na 1 mil.
uhradia Ti 0,5 mil.
Tvoje náklady sú 0,5 mil.
Pohľadávka je 0,5 mil.
k zdaneniu = 0,-
Rok 2006 - preskočís na paušálne výdavky
Faktúry - nula
uhradia Ti 0,5 mil. faktúru z r. 2005
Ty si uplatníš 40 % výdavky - 200 tis.
a základ dane je 300 tis.

Terajší stav:
v roku 2005 zdaníš pohľadávku vo výške 0,5 mil
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Iwett Pozri príspevok
Ja neviem, toľko som sa nad tým narozmýšľala, a žiadne logické vysvetlenie nenašla....ked je prechod z JU na PU, a naopak, to chápem, to je logické, ale v JU, kde je rovnako všetko uplatňované...ale je to v zákone, tak sa to musí robiť....iné nám asi nezostáva....


renča1 Pozri príspevok
ešte poznamenám, ak sa podá dodat.daňové priznanie za r.2004 o neuhr.pohľad., závazky k 31.12.2004 , tak ak v r.2005 prišlo k ich úhrade, tak v r.2005 sa príjem o uvedenú pohľadávku bude považovať za príjem neovp.základ dane a o uhradený závazok sa bude považovať za výdavok neovp.základ dane.
Po prečítaní podčiarknutého textu od renči1 mi z toho vychádza že ide o "vyčistenie konta". Zrejme sa snažili týmto spôsobom uchrániť štátny rozpočet od príp. únikov, ked napr. by si mala účelovú pohľadávku v obrovskej sume od sro a prešla zrazu na paušál, a táto pohľadávka by ti nebola uhradená (sro by ju mala v nákladoch) tak by ŠR prišiel skrátka! a to nedajbože dopustiť.
No aby to nebolo jedostranné tak sa to aplikuje aj pri záväzkoch. Prečo by si si mala z jeho úhrady uplatniť len 40% keď si minulé obdobie mala možno k nemu 100 % príjem?
Naposledy upravil Tanče : 07.02.08 at 16:00 Dôvod: Muška to stihla skôr aj s krásnym príkladom
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

no konečne to začína mať trochu logiky, toto som potrebovala už dávno pochopiť.....dík za vysvetlenie....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tanče,
ja zákony ...najradšej ..."po lopate"
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

Muška Pozri príspevok
Tanče,
ja zákony ...najradšej ..."po lopate"
Ty si káder, lebo u nás "zákony" a "polopate", to je teda makačka...
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

Mala by som k tejto téme otázku, je záväzkom pri zmene uplatňovaných výdavkov z JU na paušál aj nevyčerpaná dotácia z UP?
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

Ešte raz Vás prosím o radu
FO dostala v roku dotáciu z UP 60000,- z ktorej vyčerpala 30000,-
pričom uplatňovala preukázateľné výdavky. Zostala jej nevyčerpaná dotácia vo výške 30000,- ktorú eviduje v knihe záväzkov.
V roku 2007 chce uplatniť paušálne výdavky. Nie je mi jasné , či ten záväzok
mal zahrnúť do DP r.2006 ako položku znižujúcu ZD. Naozaj som prečítala o dotáciách všetko, avšak jednoznačnú odpoveď na moju otázku som nenašla.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
samuelina Pozri príspevok
Ešte raz Vás prosím o radu
FO dostala v roku dotáciu z UP 60000,- z ktorej vyčerpala 30000,-
pričom uplatňovala preukázateľné výdavky. Zostala jej nevyčerpaná dotácia vo výške 30000,- ktorú eviduje v knihe záväzkov.
V roku 2007 chce uplatniť paušálne výdavky. Nie je mi jasné , či ten záväzok
mal zahrnúť do DP r.2006 ako položku znižujúcu ZD. Naozaj som prečítala o dotáciách všetko, avšak jednoznačnú odpoveď na moju otázku som nenašla.
http://www.porada.sk/t39063-dotacia-...-vydavkov.html
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

ďakujem, ale túto tému a tento link mám dokonale preštudované, zaoberajú sa konkrétne mojou otázkou príspevky 47.55 a56.
Avšak i tam to skončilo polemikou, či záväzok voči UP je alebo nie je záväzkom v pravom zmysle slova, teda či je o jeho výšku potrebné upraviť DP za predch. obdobie.
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

porada je fajn, ale niekedy je fakt ťažké zohnať odpoveď
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Dobrý deň, chcela by som sa aj ja spýtať k tým paušálnym výdavkom či je treba upravovať ZD aj o prijaté zálohy, ktoré FO dostala v roku 2007 a ešte ich nevyfakturovala, pretože sa dodanie služby ešte neuskutočnilo?
T.j. - v priebehu roka 2007 FO príjme nejakú zálohu na služby a do konca roka sa tie služby nezrealizujú, pretože je to na dlhšiu dobu, takže ich FO ešte nevyfakturuje. Čo s tým? V r.2007 si uplatňuje paušálne výdavky, ale v r. 2008 chce prejsť na preukázateľné výdavky. Upravuje ZD aj o túto zálohu?
Ďakujem za všetky odpovede.
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

Prosíííííííím, upravuje sa ZD aj o prijaté zálohy? Kde to nájdem?
0 0
arven arven

arven je offline (nepripojený) arven

posúvam....nikto nevie?
Prosím, potrebujem to zistiť lebo neviem či mám upraviť ZD o tú zálohu, alebo nie. Díky.
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

No podľa mňa neupravuje, nakoľko V JU o prijatej zálohe účtuješ ako o POZD a preto by to malo byť už v príjme zahrnuté.
0 0
samuelina samuelina

samuelina je offline (nepripojený) samuelina

pardon, to platí až od r.2008
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať