Zavrieť

Porady

DPH z benzínu z auta, ktoré nie je v majetku

Mám človeka, ktorý previedol svoje auto z majetku firmy (FO) do osobného vlastníctva. Je platcom DPH, čiže si uplatňoval pri benzíne DPH. Môže to robiť aj naďalej, pokiaľ bude auto používať na pracovné účely?
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Tweety
Priznám sa, uvedené znenie listu mi nie je jasné.( resp. odpoveď je na iný problém, ako si sa pýtala).Pozri si citovaný odsek § 49: z toho mi vychádza nie čo iné.
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.
Tento odstavec je dosť zložito napísaný, ale podme si ho rozpitvať...
Odpočet dph vidím v citácii v hrubo - počiarknut. vetou.:p Čo vy na to ostatní?
Naposledy upravil renča1 : 24.10.06 at 04:09
0 0
*Fénix *Fénix

*Fénix je offline (nepripojený) *Fénix

Znovuzrodený z popola.
Zaujala ma táto téma.
Ja ako živnostník , platiteľ DPH využijem svoje súkromné vozidlo na služobnú cestu ,podotýkam,že za toto vozidlo mám uhradenú DzMV. Z PHL si uplatním DPH. A ako potom bude vyzerať môj "cesťák"? To si môžem uplatniť náhradu podľa vzorca :
Spotreba podľa TP x cena PHL/100 + 6,20 x km ?
Nevznikne tu duplicitné uplatnenie výdavkov ? / PHL uplatnené aj,aj. /
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

uplatníš si iba raz....zo stránky www.drsr.sk:

otázka:

Aké výdavky si môžem ako podnikateľ zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

odpoveď:

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

*Fénix
Zaujala ma táto téma.
Ja ako živnostník , platiteľ DPH využijem svoje súkromné vozidlo na služobnú cestu ,podotýkam,že za toto vozidlo mám uhradenú DzMV. Z PHL si uplatním DPH. A ako potom bude vyzerať môj "cesťák"? To si môžem uplatniť náhradu podľa vzorca :
Spotreba podľa TP x cena PHL/100 + 6,20 x km ?
Nevznikne tu duplicitné uplatnenie výdavkov ? / PHL uplatnené aj,aj. /
Za spotrebované PHM v súvislosti s pracovnou cestou si uplatňuješ náhradu v zmysle § 7 ods. 4 ZCN. Tak ako zamestnanec, teda podľa ceny v čase použitia vozidla vrátane DPH. Keďže si uplatňuješ náhradu za PHL, nie skutočne vynaložené výdavky, nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL pri použití vozidla nezaradeného do obchodného majetku podľa mňa nemáš (predpokladám tu nesúhlasnú reakciu väčšej intenzity ). Takže duplicita pri PHL nevznikne...
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tiež ma trápil tento problém - dodnes. A dnes som sa za klienta rozhodla:
uplatním iba náhradu v zm. § 7 odst.4 ZCN. Aj keď,pracovník kontrólneho oddelenia DPH mi dal súhlasné stanovisko v piatok,že môžem DPH uplatniť ,ak automobil bol využitý v súvislosti so služobnou cestou. Ale čo keď náhodou odíde zo spomínaného postu? On mi to totiž nedal písomne.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Neide mi o súhlas či nesúhlas, ale aby som to kúštik skomplikovala, pridám ešte z vážnej stránky príklad, ktorý zdanlivo s témou nesúvisí, ale využijem ho :

otázka:
Podnikateľ FO plátiteľ DPH vykonáva činnosť mimo živnosti na základe zmluvy o obchodnom zastúpení. Jedná sa o organizovanie, riadenie a koordináciu činnosti sprostredkovateľa SDS (starobné dôchodkové sporenie) za účelom riadneho plnenia jeho zmluvných záväzkov. Za túto činnosť sprostredkovateľ SDS vypláca FO provízie. Sú tieto provízie v danom prípade predmetom DPH alebo sú oslobodené? V prípade ak tieto provízie sú predmetom DPH, môže si FO uplatňovať odpočet DPH na telefón alebo na PHM ak osobné auto nie je zaradené do podnikania (živnosti), pretože túto činnosť vykonáva mimo živnosti?

odpoveď.
V prípade, ak platiteľ sprostredkováva dôchodkové sporenie, tak potom odmena /provízia/ za toto sprostredkovanie je oslobodená od dane podľa resp.§37 § 39 ods.1 písm. a/ citovaného zákona. V zmysle § 49 ods.3 citovaného zákona platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky služieb, ktoré sú oslobodené od dane /§ 37, 39 citovaného zákona/.

......A teraz sa pýtam: Ak použijem telefón a pohonné hmoty na služby neoslobodené, potom DPH môžem?
0 0
*Fénix *Fénix

*Fénix je offline (nepripojený) *Fénix

Znovuzrodený z popola.
[quote] Jana Acsová Poraďák



Re: DPH z benzínu z auta, ktoré nie je v majetku
Citát:
Pôvodca textu príspevku: renča1
ja by som odpočítala dph.

Aj ja .[quote]

Postupoval som tak ako hovorí andrej_rv,alebo Paula, ale toto ma ,priznám sa ,zaujalo.
Naposledy upravil *Fénix : 23.10.06 at 19:51
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Ja si stále myslím, že môže. Prečo by si platiteľ nemôhol odpočítať dph z phm pri nezaradenom os.automobile, keď využíva ho na zabezpeč.dosiah.zisku? Veď posledná veta v § 49 v ods.5 DPH /ja to tak chápem/ hovorí jasne, že ide o hmot.majetok iný , ktorý nie je odpisovaný (teda nezaradený os.automobil-vlastný).
Môžte aj ostatní napísať, ako chápete tento §? Nie som stále presvedčená o opaku, aj keď Andrej rv vyjadril svoj osobný názor Aďo nepresvedčil si ma:p .


PS: Paula čo uviedla v príspevku č.44 zo stránky drsr nebolo uvedený či daňovník je platca dph alebo nie je. Podľa mňa je to jasná odpoveď k neplatcovi dph.

Má niekto iný názor, ktorý by ma presvedčil o opaku?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Paula
Neide mi o súhlas či nesúhlas, ale aby som to kúštik skomplikovala, pridám ešte z vážnej stránky príklad, ktorý zdanlivo s témou nesúvisí, ale využijem ho :

otázka:
Podnikateľ FO plátiteľ DPH vykonáva činnosť mimo živnosti na základe zmluvy o obchodnom zastúpení. Jedná sa o organizovanie, riadenie a koordináciu činnosti sprostredkovateľa SDS (starobné dôchodkové sporenie) za účelom riadneho plnenia jeho zmluvných záväzkov. Za túto činnosť sprostredkovateľ SDS vypláca FO provízie. Sú tieto provízie v danom prípade predmetom DPH alebo sú oslobodené? V prípade ak tieto provízie sú predmetom DPH, môže si FO uplatňovať odpočet DPH na telefón alebo na PHM ak osobné auto nie je zaradené do podnikania (živnosti), pretože túto činnosť vykonáva mimo živnosti?

odpoveď.
V prípade, ak platiteľ sprostredkováva dôchodkové sporenie, tak potom odmena /provízia/ za toto sprostredkovanie je oslobodená od dane podľa resp.§37 § 39 ods.1 písm. a/ citovaného zákona. V zmysle § 49 ods.3 citovaného zákona platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky služieb, ktoré sú oslobodené od dane /§ 37, 39 citovaného zákona/.

......A teraz sa pýtam: Ak použijem telefón a pohonné hmoty na služby neoslobodené, potom DPH môžem?
TAk tu je jasná odpoveď, pretože ide o oslob.služby §37,39. Pauli, ak vykonávaš služby, ktoré podliehajú dph, tak stále si myslím, že máš nárok si odpoč.dph za tel., pHM.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

renča1

PS: Paula čo uviedla v príspevku č.44 zo stránky drsr nebolo uvedený či daňovník je platca dph alebo nie je. Podľa mňa je to jasná odpoveď k neplatcovi dph.
Reni, tam som reagovala na príspevok č.43 (uplatnenie výdavku dvojnásobne)....a nechtiac vybočila od témy, v ktorej ide predovšetkým o DPH (nebol v tom úmysel ). Mám ho vymazať?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

renča1
TAk tu je jasná odpoveď, pretože ide o oslob.služby §37,39. Pauli, ak vykonávaš služby, ktoré podliehajú dph, tak stále si myslím, že máš nárok si odpoč.dph za tel., pHM.
pripájam stanovisko DR TN
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Jaja11 už som čítala, tiež tvrdia, že nárok na odpočet dph je.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Paula
Reni, tam som reagovala na príspevok č.43 (uplatnenie výdavku dvojnásobne)....a nechtiac vybočila od témy, v ktorej ide predovšetkým o DPH (nebol v tom úmysel ). Mám ho vymazať?

Nie nemaž ho,
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

renča1
Jaja11 už som čítala, tiež tvrdia, že nárok na odpočet dph je.
No trochu som to domotala, až potom som čítala ostatné príspevky a zistila, že to je téma, ktorú som založila ja. Prepáčte starej hlave.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Andrej_rv nebudú to nesúhlasy, ale ďalšie úvahy .-)

Prikláňam sa k názoru, že DPH je možné odpočítať v prípade uplatňovania spotreby PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l a nemožno odpočítať ak sa počítajú náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e.

Nikde však nie je napísané, že podnikateľ musí postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e).
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Jana Acsová
Andrej_rv nebudú to nesúhlasy, ale ďalšie úvahy .-)

Prikláňam sa k názoru, že DPH je možné odpočítať v prípade uplatňovania spotreby PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l a nemožno odpočítať ak sa počítajú náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e.

Nikde však nie je napísané, že podnikateľ musí postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e).
pridávam sa k tejto úvahe no a z toho vyplýva že pokiaľ nemá auto na živnosť uplatňuje náhrady...a tam by som dph neuplatňoval...to jest ak si chce uplatniť dph mal by ho mať evidované na firmu
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Jana Acsová
Andrej_rv nebudú to nesúhlasy, ale ďalšie úvahy .-)

Prikláňam sa k názoru, že DPH je možné odpočítať v prípade uplatňovania spotreby PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l a nemožno odpočítať ak sa počítajú náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e.

Nikde však nie je napísané, že podnikateľ musí postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. e).
Janka, priznám sa že ja tomu akosi nerozumiem. budem musieť zbehnuť k vám na školenie . Prečo pri § 19 ods.2 písm.l) áno a pri ods.2 písm.e) nie? Dúfam, že hovoríme stále o osob.autom.nezaradenom v majetku firmy. Aký je v tom rozdiel? Je rozdiel len v kilom.náhrade? Asi mi niekto stojí na kábliku..
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
renča1
Janka, priznám sa že ja tomu akosi nerozumiem. budem musieť zbehnuť k vám na školenie .
Nech sa páči. Dostanete aj článok k tejto problematike .-)

renča1
Prečo pri § 19 ods.2 písm.l) áno a pri ods.2 písm.e) nie?
Kuki kuk:
http://www.porada.sk/t34060-spotreba-phl.html
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Drobné výňatky z článku:

Zákon o dani z príjmov medzi daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. e) zahrnul okrem základnej náhrady aj výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky. Predmetné ustanovenie sa často v praxi zamieňa s ustanovením § 19 ods. 2 písm. l), ktoré pojednáva o výdavkoch (nákladoch) na spotrebované pohonné látky.

V súvislosti s výpočtom výdavkov do výšky náhrad sa vychádza z výpočtov uvedených v § 7 ods. 4 zákona o cestovných náhradách. Doklad o kúpe pohonných látok pri uplatnení výdavkov podľa § 19 ods. 2 písm. e) je orientačným dokladom na určenie ceny benzínu alebo nafty v čase použitia vozidla.
Pri preukázaných výdavkoch podľa § 19 ods. 2 písm. l je doklad o kúpe nevyhnutný k dokladovaniu výdavku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať