Zavrieť

Porady

Založenie občianskeho združenia

obyčajný človiečik
Môj klient ma dnes oslovil, že by si chcel založiť občianske združenie. Nakoľko je toto pre mňa úplne neznáma problematika prosím o radu, čo všetko je potrebné k založeniu občianskeho združenia, ako dlho to trvá a čo všetko to obnáša, ako dlho to trvá a pod.
Usporiadat
rada rada

rada je offline (nepripojený) rada

Občianske združenia
Podmienky vzniku a právneho postavenia občianskych združení upravuje zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov.
Občania môžu zakladať spolky, spoločnosti, zväzy, hnutia, kluby a iné občianske združenia, ako aj odborové organizácie a združovať sa v nich. Členmi združenia môžu byť aj právnické osoby.
Združenia sú právnickými osobami. Vznikajú registráciou. Registrovým orgánom je
Ministerstvo vnútra SR, sekcia verejnej správy, odbor vnútorných vecí,
Drieňová 22, 826 86 Bratislava 29.

Návrh na registráciu môžu podávať najmenej traja občania, z ktorých aspoň jeden musí byť starší ako 18 rokov (prípravný výbor). Návrh podpíšu členovia prípravného výboru a uvedú svoje mená a priezviská, rodné čísla a adresy bydliska. Ďalej uvedú, kto z členov starších ako 18 rokov je splnomocnencom oprávneným konať v ich mene.
K návrhu pripoja stanovy (v dvoch exemplároch), v ktorých musia byť uvedené:
  • názov združenia,
  • sídlo,
  • cieľ jeho činnosti,
  • orgány združenia, spôsob ich ustanovenia, určenie orgánov a funkcionárov oprávnených konať v mene združenia,
  • ustanovenia o organizačných jednotkách, pokiaľ budú zriadené a pokiaľ budú konať vo svojom mene,
  • zásady hospodárenia,
  • zánik združenia,
  • správny poplatok – kolkovú známku v hodnote 1000 Sk.
Ak návrh nemá náležitosti podľa zákona, alebo ak sú údaje v ňom neúplné alebo nepresné, ministerstvo na to prípravný výbor bezodkladne, najneskôr do 5 dní od doručenia návrhu, upozorní s tým, že dokiaľ vady nebudú odstránené, konanie o registrácii sa nezačne.
Konanie o registrácii sa začne dňom, keď ministerstvu došiel návrh, ktorý nemá vady. O dni začatia ministerstvo bezodkladne upovedomí splnomocnenca prípravného výboru.
Ministerstvo registráciu odmietne, ak z predložených stanov vyplýva, že
  1. ide o politickú stranu a politické hnutie, o organizáciu zriadenú na zárobkovú činnosť alebo na zabezpečenie riadneho výkonu určitých povolaní, alebo o cirkev a náboženské spoločnosti,
  2. stanovy nie sú v súlade so zákonom,
  3. ide o nedovolené združenie,
  4. ciele združenia sú v rozpore s požiadavkami zákona (§ 5).
O odmietnutí registrácie rozhodne ministerstvo do 10 dní od začatia konania a rozhodnutie doručí splnomocnencovi prípravného výboru.
Proti rozhodnutiu o odmietnutí registrácie môžu členovia prípravného výboru podať do 60 dní odo dňa, keď rozhodnutie bolo ich splnomocnencovi doručené, opravný prostriedok na Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Súd rozhodnutie ministerstva zruší, ak neboli dané dôvody na odmietnutie registrácie. Deň právoplatnosti takéhoto rozhodnutia súdu je dňom registrácie združenia. Na žiadosť splnomocnenca prípravného výboru mu ministerstvo zašle jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie.
Ak splnomocnencovi prípravného výboru nebolo do 40 dní od začatia konania doručené rozhodnutie ministerstva o odmietnutí registrácie, združenia vznikne dňom nasledujúcim po uplynutí tejto lehoty. Tento deň je dňom registrácie. Na žiadosť splnomocnenca prípravného výboru mu ministerstvo zašle jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie.
Pokiaľ ministerstvo nezistí dôvod na odmietnutie registrácie, vykoná do 10 dní od začatia konania registráciu a v tejto lehote zašle splnomocnencovi prípravného výboru jedno vyhotovenie stanov, na ktorom vyznačí deň registrácie, ktorým je deň odoslania. O registrácii sa nevydáva rozhodnutie v správnom konaní.
Vznik združenia, jeho názov a sídlo oznámi ministerstvo do 7 dní po registrácii Štatistickému úradu Slovenskej republiky.
Zákon o združovaní občanov sa s istými obmedzeniami vzťahuje i na združovanie v odborových organizáciách a organizáciách zamestnávateľov.
Odborová organizácia a organizácia zamestnávateľov sa stáva právnickou osobou dňom nasledujúcim po tom, keď ministerstvu bol doručený návrh na jej evidenciu.
Združenie zaniká
  1. dobrovoľným rozpustením alebo zlúčením s iným združením,
  2. právoplatným rozhodnutím ministerstva o jeho rozpustení.
Ak ministerstvo zistí, že združenie vyvíja činnosť, ktorá je v rozpore so zákonom, bez meškania ho na to upozorní a vyzve ho, aby od takej činnosti upustilo. Ak združenie v tejto činnosti pokračuje, ministerstvo ho rozpustí.
Proti tomuto rozhodnutiu možno podať opravný prostriedok na Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Pri zániku združenia sa vykoná majetkové vyporiadanie primerane podľa ustanovenia Obchodného zákonníka o zrušení a zániku obchodných spoločnosti (§ 68 až 75).
Zánik združenia oznámi ministerstvo Štatistickému úradu Slovenskej republiky do 7 dní odo dňa, keď sa o ňom dozvedelo.
Podľa položky 34 sadzobníka poplatkov zákona č. 232/1999 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov vyberá ministerstvo správne poplatky za tieto správne úkony:
  1. návrh na registráciu združenia občanov ................................ 1000 Sk
  2. zmena stanov a údajov zapísaných do zoznamu združení občanov ......................500 Sk
  3. vyhotovenie stanov ako náhrady za stratené, zničené, poškodené alebo odcudzené stanovy .................................................. ....... 400 Sk
  4. vyhotovenie výpisu zo zoznamu združení občanov .................. 100 Sk
  5. vyhotovenie písomnej informácie zo zoznamu združení občanov. 100 Sk
  6. výmaz združenia občanov zo zoznamu združení občanov ........ 500 Sk
V prípade zmeny stanov a údajov zapísaných do zoznamu ministerstvo vyberie poplatok znížený o 50 % ak sa vykoná len zmena názvu a sídla. Za súčasné vykonanie zmeny názvu a sídla sa vyberie len jeden poplatok.
Viac viď stránka Ministerstva vnútra.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ohľadom združenia by som sa chcela opýtať ak ma príjmy za reklamu akým spôsobom si vie uplatniť k príjmom náklady. Napr. Ide sa do zahraničia, kde je poskytnutá reklama, všetci majú trička spoločnosti, ktorá reklamu poskytla, dá sa na tie príjmy dať aj nejaký výdaj napr. cestovné, diety ?
0 0
kasphi kasphi

kasphi je offline (nepripojený) kasphi

1. musia sa stretnut osoby, ktore chcu obcianske zdruzenie zalozit - na zalozenie minimalne tri osoby, urobit stanovy .... vyhladaj v google stanovy ... potom ich clenovia odsuhlasia

2. poslu na ministerstvo vnutra SR, sekcia verejnej spravy navrh na registraciu obcianskeho zdruzenia, 2x stanovy, 1 x 1000 sk kolok,

a do mesiaca ak bude vsetko ok posle ministerstvo spat opeciatkovane stanovy a obcianske zdruzenie poziada o ICO a zaeviduje sa na statistickom urade
0 0
i&g i&g

i&g je offline (nepripojený) i&g

Koho treba požiadať o pridelenie IČO?
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Ministerstvo oznámi Štatistickému úradu do 7 dní od schválenia vzniku OZ jeho vznik a Štatistický úrad vám automaticky pridelí IČO.Ked dostanete spat z ministerstva opeciatkovane stanovy treba zajst na Krajsky statisticky urad a ziadat ICO, pridelia vam ho na mieste.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Hľadám, hľadám...mám IČO pre ZV OZ, toto bolo nahlásené len telefonicky od zriaďovateľa ŽSR, ale nemám možnosť sa dopátrať k zriaďovacej listine, ani k štatútu prípadne inému právnemu dokumentu. Kde môžem zistiť, na akej stránke podľa IČO nejaký dokument, aj keď nebude pre právne účely, ale aspoň budem mať istotu, že IČO si pani na tlf.nevymyslela. Potrebujem prihlásiť OZ na DÚ a SP z dôvodu uzatvorenia dohody o prac.činn. na vyčistenie rekr.zariadenia. Bez dokumentov ma určite nikde neprihlásia... Čo mám urobiť, keď pani, ktorá to mala na starosti už nie je zamestnancom, poraďte prosím...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Tu je link na register občianskych združení: http://portal.ives.sk/registre/startoz.do
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
mysimis Pozri príspevok
Tu je link na register občianskych združení: http://portal.ives.sk/registre/startoz.do
Ďakujem ale ani tu to nie je, je to Odborový zväz... Ale ďakujem za ochotu.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Na stránke štatistického úradu si neskúšala?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
mysimis Pozri príspevok
Na stránke štatistického úradu si neskúšala?
Aj tam som bola, ale neviem, ako tam dať hľadať podľa IČO...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Tu som našla nejaký zoznam odoborových organizácií: http://www.civil.gov.sk/archiv/ovvs/...a/odbzdruz.xls, skús ďalej hľadať na tejto stránke.
0 0
ingrid garajova ingrid garajova

ingrid garajova je offline (nepripojený) ingrid garajova

táto istá problematika sa týka aj mna hladám info. o založení občianského združenia.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Už som sem prikladala link na register občianskych združení...
http://portal.ives.sk/registre/startoz.do
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vlasti kuk sem:


http://portal.ives.sk/registre/startrno.do


http://www.civil.gov.sk/p12/p12-03.shtm
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

Prosim Vas, kamarat sa ma pytal na nejake veci ohladne Obcianskeho zdruzenia. Uz dlhsie funguje v jednom OZ.
Ked ma to OZ prijem zo sponzoringu od sukromnej spolocnosti na urcity projekt, tak za vykonavanie toho projektu si mozu nejaku cast prerozdelit clenovia ako odmenu? asi cca 10%.
Popripade ked maju sponzorsky dar (financny dar) na chod zdruzenia? Mozu si najako vyclenit peniaze?
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

posuvam...
0 0
victoria victoria

victoria je offline (nepripojený) victoria

Môžu, na základe pracovného pomeru a teda mzdy, cez dohodu o vykonaní práce, zmluvu o dielo alebo mandátnu zmluvu pokiaľ sa jedná o jednorázovú záležitosť.
0 0
ali_m ali_m

ali_m je offline (nepripojený) ali_m

K tomu zakladaniu OZ, teraz je práve obdobie registrácii u notárov k zaradeniu do zoznamu príjimateľov 2% z daní (do 15.12). Len pozor na to, že ak chcete túto možnosť využiť, tak OZ musí byť založené minimálne minulý rok - t.j. ak teraz založíte OZ uchádzať sa o 2% budete môcť až v r. 2009.
0 0
fizzy fizzy

fizzy je offline (nepripojený) fizzy

dakujem Viktoria,
dajme tomu ze mandatnu zmluvu, cize sa bude musiet OZ registrovat v ZP a tiez oni "zamestnanci" ? Popripade ako to bude? Prosim ak mi vies poradit.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Môžu, na základe pracovného pomeru a teda mzdy, cez dohodu o vykonaní práce, zmluvu o dielo alebo mandátnu zmluvu pokiaľ sa jedná o jednorázovú záležitosť.
Ak budeš riešiť pracovný vzťah vyznačený modrou potom prihlasuješ zamestnancov do ZP a SP resp. dohodárov do SP

Ak budeš riešiť odmenou ,vyznačenou červene - potom je to jednorázový príjem. Ja pri takýchto príjmoch odporúčam registráciu na DÚ.

dakujem Viktoria,
dajme tomu ze mandatnu zmluvu, cize sa bude musiet OZ registrovat v ZP a tiez oni "zamestnanci" ? Popripade ako to bude? Prosim ak mi vies poradit
Myslím si,že Viktória to myslela rovnako.
Naposledy upravil Melnick : 19.10.07 at 13:33
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať