Zavrieť

Porady

Čerpanie sociálneho fondu

Prosím o radu.
Spoločnosť vznikla v r. 2005, SF tvoríme zatiaľ každý mesiac z miezd zamestnancov a čerpáme každý mesiac iba prispievaním na stravu zamestnancom. Žiadne iné čerpanie...dokonca sa nám podarilo cca o 2000 Sk za r. 2005 viac vyčerpať, ako vytvoriť. Čo všetko robíme zle? Vadí to, že sme viac vyčerpali, ako vytvorili a že čerpáme len prispievaním na stravu?
Usporiadat
Monika68 Monika68

Monika68 je offline (nepripojený) Monika68

Lida dakujem ti velmi pekne, pomohla si .
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

Lida
528/472 - teraz je maximum 55% z 89 Skl, aj ked mate 80Sk lístky, tak do nákladov môžete dať tých 48,95 Sk.
Už neplatí, že do nákladov sa môže dať len 55% z ceny stravného lístka?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
EPk
Už neplatí, že do nákladov sa môže dať len 55% z ceny stravného lístka?
Platí ... to je minimum a zároveň platí aj maximum a to je čiastka spomínaná Lidou.
0 0
EPk EPk

EPk je offline (nepripojený) EPk

A od kedy to platí? Nebol kedysi daňový výdavok uznaný len 55% z ceny stravného lístka, alebo sa mi to len zdalo a zbytočne som účtovala nižšia náklady?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
EPk
A od kedy to platí? Nebol kedysi daňový výdavok uznaný len 55% z ceny stravného lístka, alebo sa mi to len zdalo a zbytočne som účtovala nižšia náklady?
Zmena je život. Niekedy sa to uplatňovalo tak ako uvádzate ... ale už sa môže aj viac. Mení sa život, zákony ... a niekedy aj výklady zákonov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

EPk
A od kedy to platí? Nebol kedysi daňový výdavok uznaný len 55% z ceny stravného lístka, alebo sa mi to len zdalo a zbytočne som účtovala nižšia náklady?
Usmernenie bolo uverejnené vo FS č.5/2005.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety
Usmernenie bolo uverejnené vo FS č.5/2005.
Áno ... ale dotknuté ustanovenie ZP a súvisiacich predpisov v časti týkajúcej sa príspevku zamestnávateľa ostalo nezmenené.
0 0
anina anina

anina je offline (nepripojený) anina

Príspevok zo SF na nákup ročnej pernamentky na tenisový kurt sa už nezdaňuje, že? Opravte ma ak sa mýlim. Dík.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ahojte, ja mám trošku taký podobný problém, nie som si istá či je to správne zaúčtované:
máme stravné poukážky v hodnote 80,- Sk
stravná jednotka na zamestnanca je 100,-Sk na odpracovaný deň.
Zamestnávateľ sa rozhodol, že nám bude celú stravenku preplácať.
Čiže - 55% účtujem 527/213 - 48,95 Sk
zostatok zaúčtujem 472/213 - 51,05 Sk
Zamestnancom sa to nezdaňuje, ide o nepeňažný prídel so SF.
Kedže SF nie je dostatočne doplnený, zákonný prídel nestačí vykryť požadovaný príspevok, tak ho dopĺňam ako 528/472 - nedaňový náklad.V danom príklade ho doplním o hodnotu 51,05 Sk. Na konci roku to dám ako pripočítateľnú polozku k základu dane. Na konci roku uvidím, kolko som prečerpala SF vďaka účtu 528, potom vlastne po vyčíslení hosp.zisku tuto sumu doplním do SF a tým pádom znížim disponibilný zostatok. To by malo byť v poriadku.
Pribudlo mi však ešte účtovanie SF v pokladni, naša bývala účtovníčka mi kázala viesť SF v pokladni. Takže som si urobila analytiku a vediem tam všetky pohyby. Takže ak dopĺňam SF 528 čiže 528/472 účtujem, hneď aj pohyb v pokladni a to, že akoby zoberiem príspevok 51,05 z centrálnej pokladne a dám ich do pokladne SF 261/211Cent.pokl. a 211SF/261, a keď vyplácam stravenku tak dám ten príspevok naspäť do centr.pokladne - 261/211SF a 211Cent.pokl./261.Ide tam o to zachytenie pohybov. Neviem ale či to nie je zbytočné, takto do detialov to viesť. Napadla ma ešte 1možnosť a to, či by to nestačilo účtovať 528/213, SF do toho vôbec neťahať, aby som nemusela robiť toľko pohybov? Len neviem potom, či sa to nebude musieť zdaňovať zamestnancom, kedže už to nepôjde cez ten SF???
Potrebujem vedieť hlavne to vedenie pohybov v pokladniSF, či je to správne a keď by som to chcela obísť účtovaním napriamo 528/213, či to neovplyvní zdaňovanie zamestnancov??Asi je to dosť komplikované, dúfam, že mi bude vedieť s tým niekto poradiť. Prosím, prosím ak viete,tak mi poradte
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jenny7
Ahojte, ja mám trošku taký podobný problém, nie som si istá či je to správne zaúčtované:
máme stravné poukážky v hodnote 80,- Sk
stravná jednotka na zamestnanca je 100,-Sk na odpracovaný deň.
Zamestnávateľ sa rozhodol, že nám bude celú stravenku preplácať.
Čiže - 55% účtujem 527/213 - 48,95 Sk
zostatok zaúčtujem 472/213 - 51,05 Sk
Zamestnancom sa to nezdaňuje, ide o nepeňažný prídel so SF.
Kedže SF nie je dostatočne doplnený, zákonný prídel nestačí vykryť požadovaný príspevok, tak ho dopĺňam ako 528/472 - nedaňový náklad.V danom príklade ho doplním o hodnotu 51,05 Sk. Na konci roku to dám ako pripočítateľnú polozku k základu dane. Na konci roku uvidím, kolko som prečerpala SF vďaka účtu 528, potom vlastne po vyčíslení hosp.zisku tuto sumu doplním do SF a tým pádom znížim disponibilný zostatok. To by malo byť v poriadku.
Pribudlo mi však ešte účtovanie SF v pokladni, naša bývala účtovníčka mi kázala viesť SF v pokladni. Takže som si urobila analytiku a vediem tam všetky pohyby. Takže ak dopĺňam SF 528 čiže 528/472 účtujem, hneď aj pohyb v pokladni a to, že akoby zoberiem príspevok 51,05 z centrálnej pokladne a dám ich do pokladne SF 261/211Cent.pokl. a 211SF/261, a keď vyplácam stravenku tak dám ten príspevok naspäť do centr.pokladne - 261/211SF a 211Cent.pokl./261.Ide tam o to zachytenie pohybov. Neviem ale či to nie je zbytočné, takto do detialov to viesť. Napadla ma ešte 1možnosť a to, či by to nestačilo účtovať 528/213, SF do toho vôbec neťahať, aby som nemusela robiť toľko pohybov? Len neviem potom, či sa to nebude musieť zdaňovať zamestnancom, kedže už to nepôjde cez ten SF???
Potrebujem vedieť hlavne to vedenie pohybov v pokladniSF, či je to správne a keď by som to chcela obísť účtovaním napriamo 528/213, či to neovplyvní zdaňovanie zamestnancov??Asi je to dosť komplikované, dúfam, že mi bude vedieť s tým niekto poradiť. Prosím, prosím ak viete,tak mi poradte
Ak máš stravenku v hodnote 80.-, tak všetko sa odvíja od tejto sumy.Ako ste prišli k stravnej jednotke 100.-?
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Tweety
Ak máš stravenku v hodnote 80.-, tak všetko sa odvíja od tejto sumy.Ako ste prišli k stravnej jednotke 100.-?
Šéf nám chcel prilepšiť, tak stanovil, že stravná jednotka na každého zamestnanca sa zvýši na 100,-Sk. Takže nám to dáva v nepeňažnej forme,aby to bolo oslobodené od zdanenia. Niekde na porade som sa ešte dočítala, že aj keď mám menšiu nominálnu hodnotu stravenky, do nákladov zamestnávateľa sa môže dať 55% z 89,-Sk.
A čo s tým účtovaním pokladne SF? je to tak dobré, nekomlikujem si to zbytočne?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jenny7
Šéf nám chcel prilepšiť, tak stanovil, že stravná jednotka na každého zamestnanca sa zvýši na 100,-Sk. Takže nám to dáva v nepeňažnej forme,aby to bolo oslobodené od zdanenia. Niekde na porade som sa ešte dočítala, že aj keď mám menšiu nominálnu hodnotu stravenky, do nákladov zamestnávateľa sa môže dať 55% z 89,-Sk.
A čo s tým účtovaním pokladne SF? je to tak dobré, nekomlikujem si to zbytočne?
Ten SF si zbytočne komplikuješ, veď predsa budeš mať evidenciu podľa obratov 472.Toto evidovanie cez pokladňu je neefektívne, radím zrušiť.
Nevidím vôbec dôvod na účtovanie SF z nedaňových nákladov.Ak máte na to,
pri stravenke v hodnote 80.- bude nákladom pri maxime 55% z 89.-
t.j. 48,95, potom ostáva na zamestnanca a SF 31,05. Túto čiastku treba rozdeliť na dve, podľa možnosti SF a potom už ostane iba suma pre zamestnanca.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Tweety
Ten SF si zbytočne komplikuješ, veď predsa budeš mať evidenciu podľa obratov 472.Toto evidovanie cez pokladňu je neefektívne, radím zrušiť.
Nevidím vôbec dôvod na účtovanie SF z nedaňových nákladov.Ak máte na to,
pri stravenke v hodnote 80.- bude nákladom pri maxime 55% z 89.-
t.j. 48,95, potom ostáva na zamestnanca a SF 31,05. Túto čiastku treba rozdeliť na dve, podľa možnosti SF a potom už ostane iba suma pre zamestnanca.
Vedenie SF cez pokladňu mi kázala viesť naša bývala účtovníčka, brala som ju ako skúsenejšiu, takže som to začala evidovať aj tam.
A tie ned.náklady - veď práve to! teraz na čerpanie SF nemáme dostačujúce prostriedky, ale z nasledujúceho zisku roku 2006 sa to doplní, tam už budú tie peniaze hneď aj zdanené, pretože to pôjde tou 528 ako pripočítateľná položka k základu dane. Je to strašne komlikujúce, ale snažím sa to nejako najrozumnejšie vyriešiť, ale jediné čo z toho mám, je totálny guláš a možno zbytočné účt.operácie, ktoré by tam nemuseli ani byť - ako si spomenula tu pokladnu. Ach jaj! tak ja už teda neviem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jenny7
Vedenie SF cez pokladňu mi kázala viesť naša bývala účtovníčka, brala som ju ako skúsenejšiu, takže som to začala evidovať aj tam.
A tie ned.náklady - veď práve to! teraz na čerpanie SF nemáme dostačujúce prostriedky, ale z nasledujúceho zisku roku 2006 sa to doplní, tam už budú tie peniaze hneď aj zdanené, pretože to pôjde tou 528 ako pripočítateľná položka k základu dane. Je to strašne komlikujúce, ale snažím sa to nejako najrozumnejšie vyriešiť, ale jediné čo z toho mám, je totálny guláš a možno zbytočné účt.operácie, ktoré by tam nemuseli ani byť - ako si spomenula tu pokladnu. Ach jaj! tak ja už teda neviem
Skús si prepočítať zákonnú dotáciu SF z HM, potom budeš vedieť, koľko si môžeš dovoliť dať na jednu stravenku. Ak bude málo, tak použiješ 528, potom po prídele zo zisku to opravíš. Ale tú pokladňu ihneď zruš. Neefektívnu a navyše zbytočnú práce neľúbim.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Jasné, zákonná dotácia nestačí, tak preto ta 528.
Ešte rozmýšlam, že mám urobenú pokladnu za 1štvrťrok, budem ju musieť asi celú poopravovať, kvôli číslovaniu, nemôžem to zrušiť k 1.4.???
Nehnevaj sa,že ťa stále otravujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jenny7
Jasné, zákonná dotácia nestačí, tak preto ta 528.
Ešte rozmýšlam, že mám urobenú pokladnu za 1štvrťrok, budem ju musieť asi celú poopravovať, kvôli číslovaniu, nemôžem to zrušiť k 1.4.???
Nehnevaj sa,že ťa stále otravujem.
Ak vieš vstúpiť do pokladne, tak to by bolo najlepšie.
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

dá sa povedať, že aj viem, ale na druhej strane, ak tam vstúpim tak musím dať prečíslovať doklady,potom sa mi to všetko poprepisuje a môžem všetko prelepovať. Ale asi sa na to dám, aby som to nemusela komplikovať ďalších 9mesiacov - účtovníckych,pravdaže
Hm, už je toľko hodín, idem sa najesť a potom budem pokračovať. Prajem aj tebe dobrú chuť, nesmiem to moc s tými otázkami preháňať, aby si sa mohla kľudne najesť a trošku cez obed zrelaxovať.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jenny7
dá sa povedať, že aj viem, ale na druhej strane, ak tam vstúpim tak musím dať prečíslovať doklady,potom sa mi to všetko poprepisuje a môžem všetko prelepovať. Ale asi sa na to dám, aby som to nemusela komplikovať ďalších 9mesiacov - účtovníckych,pravdaže
Hm, už je toľko hodín, idem sa najesť a potom budem pokračovať. Prajem aj tebe dobrú chuť, nesmiem to moc s tými otázkami preháňať, aby si sa mohla kľudne najesť a trošku cez obed zrelaxovať.
Ďakujem, ale ja by som to jedným dokladom preúčtovala, ako opravu účtovania a bolo by.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

ahojte, viete mi prosím niekto pomôcť s čerpaním SF v PÚ? Mám blok za prenájom bedmintonových kurtov v hodnote 660,- Sk. Príspevok potrebujem rozdeliť medzi 5 zamestnancov. Každému som vo výplate uviedla nepeňažný príjem vo výške 132,- Sk, mzdy účtujem v Olympe a ten mi dal k tomu predkontáciu 472/331.
Tento príspevok som každému zdanila - daň 25,- Sk 331/342.
Daň sme odviedli cez účet 342/221.
Nepeňažný príjem zo SF je zahrnutý vo výplatách a vyplatený ako 331/221.
Problém je, že netuším ako zaúčtovať ten samotný blok z pokladnice? Keď zaúčtujem 660,- 472/211 tak mám vlastne dva krát túto sumu na strane MD účtu 472?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sta
ahojte, viete mi prosím niekto pomôcť s čerpaním SF v PÚ? Mám blok za prenájom bedmintonových kurtov v hodnote 660,- Sk. Príspevok potrebujem rozdeliť medzi 5 zamestnancov. Každému som vo výplate uviedla nepeňažný príjem vo výške 132,- Sk, mzdy účtujem v Olympe a ten mi dal k tomu predkontáciu 472/331.
Tento príspevok som každému zdanila - daň 25,- Sk 331/342.
Daň sme odviedli cez účet 342/221.
Nepeňažný príjem zo SF je zahrnutý vo výplatách a vyplatený ako 331/221.
Problém je, že netuším ako zaúčtovať ten samotný blok z pokladnice? Keď zaúčtujem 660,- 472/211 tak mám vlastne dva krát túto sumu na strane MD účtu 472?
Ten nepeňažný príjem z miezd už neúčtuješ.
0 0
Načítať ďalšie