Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie zamestnanca, ktorý mal viac zamestnaní

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zamestnanec, ktorý mal v roku 2005 postupne alebo súčasne dve a viac zamestnaní, v roku 2005 nepodnikal, nemal žiadne iné príjmy zdanené podľa § 6 zákona o dani z príjmov (s výnimkou príjmov z prenájmu podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov a príjmov zdanených zrážkovou daňou podľa § 43 zákona o dani z príjmov) a nebol ani samoplatiteľom, môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania v zmysle § 19 ods.2 zákona svojho posledného zamestnávateľa (zamestnávateľa, u ktorého bol zamestnancom v roku 2005 naposledy). Ak mal takýchto „posledných“ zamestnávateľov viacero, môže o vykonanie ročného zúčtovania požiadať ktoréhokoľvek z nich.

Pozor, opäť nie každý takýto zamestnanec je povinný vykonať ročné zúčtovanie.

Poistenec, ktorý bol v roku 2005 zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, nebol SZČO, nemal žiadne iné príjmy, nemusí ročné zúčtovanie podať:
- ak každý mesiac v každom zamestnaní jeho započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona bol najviac vo výške 3-násobku priemernej mzdy, teda najviac 43095 Sk alebo
- ak bol zamestnancom po celý rok a v každom mesiaci a v každom zamestnaní jeho započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona bol najmenej vo výške 3-násobku priemernej mzdy, teda najmenej 43095 Sk.

Naopak poistenec, ktorý bol v roku 2005 len zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, nebol SZČO, nemal žiadne iné príjmy, musí ročné zúčtovanie podať:
- ak mal aspoň jeden mesiac v niektorom zamestnaní, v ktorom jeho započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona bol nižší ako 43095 Sk a súčasne mal aspoň jeden mesiac v niektorom zamestnaní, v ktorom jeho započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona bol vyšší ako 43095 Sk alebo
- ak mal po celý čas trvania zamestnaní vo všetkých zamestnaniach započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona najmenej 43095 Sk avšak zamestnancom nebol celý rok, tj. mal aspoň jeden mesiac, v ktorom bol bez príjmu.

Zamestnanec, ktorý musí vykonať ročné zúčtovanie alebo chce podať ročné zúčtovanie (vychádza mu preplatok), môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania v zmysle § 19 ods.2 zákona svojho posledného zamestnávateľa (zamestnávateľa, u ktorého bol zamestnancom v roku 2005 naposledy). Požiadať zamestnávateľa musí písomne a to najneskôr do 15.5.2006. Súčasne tomuto zamestnávateľovi musí do 15.5.2006 doručiť doklady podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch) od ostatných svojich zamestnávateľov, ktorých mal v roku 2005.

Od všetkých ostatných zamestnávateľov si takýto zamestnanec vyžiada doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch). Ak o tento doklad požiada do 9.5.2006, zamestnávateľ mu ho musí najneskôr do 9.5.2006 vydať.

Ak do 15.5.2006 zamestnanec stihne požiadať o vykonanie ročného zúčtovania svojho zamestnávateľa a k žiadosti priloží doklady podľa § 19 ods.5 zákona od ostatných zamestnávateľov, zamestnávateľ musí ročné zúčtovanie vykonať za neho. Ak žiadosť podá zamestnávateľovi po 15.5.2006, nemusí ju zamestnávateľ akceptovať. Ak k žiadosti nepriloží doklad podľa § 19 ods.5 zákona čo len od jedného iného svojho zamestnávateľa, zamestnávateľ musí odmietnuť vykonať za neho ročné zúčtovanie – zamestnanec si ročné zúčtovanie musí vykonať sám.

Či už za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie zamestnávateľ alebo ročné zúčtovanie podáva sám zamestnanec, ročné zúčtovanie sa podáva najneskôr do 30.6.2006 v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol zamestnanec poistený v roku 2005.

Príklad

Pán Baltazár bol v roku 2005 zamestnancom spoločnosti Karpaty a spoločnosti Tríbeč. V roku 2005 nepodnikal, nemal žiadne iné započítateľné príjmy, nebol samoplatiteľom.

Pán Baltazár mal každý mesiac vo firme Karpaty príjem okolo 15-20 tis. Sk. Vo firme Tríbeč mal kratší úväzok a mesačne zarábal okolo 10 tis. Sk . Keďže v žiadnom mesiaci a v žiadnom zamestnaní jeho príjem neprevýšil sumu 43095 Sk, pán Baltazár nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie.

Príklad

Pán Blahoslav bol v roku 2005 zamestnancom spoločnosti Karpaty, kde mal mesačne mzdu okolo 30 tis. Sk. Súčasne bol členom dozornej rady spoločnosti Tríbeč, za členstvo v dozornej rade poberal mesačne odmenu 10 tis. Sk. Podľa zákona sa preto od septembra 2005 považoval za zamestnanca spoločnosti Tríbeč. V roku 2005 nepodnikal, nemal žiadne iné započítateľné príjmy, nebol samoplatiteľom.

Keďže v žiadnom mesiaci a v žiadnom zamestnaní jeho príjem neprevýšil sumu 43095 Sk, pán Blahoslav nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie.

Príklad

Pán Bystrík bol v roku 2005 celý rok zamestnancom spoločnosti Karpaty, kde mal každý mesiac mzdu okolo 50-60 tis. Sk. Od mája do októbra bol súčasne zamestnancom spoločnosti Tríbeč s mesačným platom 70 tis. Sk. V roku 2005 nepodnikal, nemal žiadne iné započítateľné príjmy, nebol samoplatiteľom.

Keďže bol zamestnancom celý rok a v každom mesiaci a v každom zamestnaní jeho príjem prevýšil sumu 43095 Sk, pán Bystrík nie je povinný vykonať ročné zúčtovanie.

Príklad

Pán Bohuš bol v roku 2005 zamestnancom spoločnosti Karpaty, kde mal mesačne mzdu okolo 30 tis. Sk. Súčasne bol od októbra konateľom spoločnosti Tríbeč. Ako konateľ mal v októbri odmenu 10 tis. Sk, v novembri 20 tis. Sk a v decembri 60 tis. Sk. Podľa zákona sa ako konateľ považoval za zamestnanca spoločnosti Tríbeč. V roku 2005 nepodnikal, nemal žiadne iné započítateľné príjmy, nebol samoplatiteľom.

Ako zamestnanec spoločnosti Karpaty mal síce každý mesiac príjem do 43095 Sk, ale ako zamestnanec spoločnosti Tríbeč mal mesiac (december), v ktorom jeho príjem prevýšil 43095 Sk.

Preto pán Bohuš je povinný vykonať ročné zúčtovanie. O vykonanie ročného zúčtovania môže požiadať spoločnosť Karpaty alebo spoločnosť Tríbeč. Ak napríklad požiada o vykonanie ročného zúčtovania spoločnosť Karpaty, musí si od spoločnosti Tríbeč vyžiadať doklad podľa § 19 ods.5 zákona a doručiť ho spolu so žiadosťou o vykonanie ročného zúčtovania spoločnosti Karpaty najneskôr do 15.5.2006.

Príklad

Pán Blažej bol v roku 2005 zamestnancom spoločnosti Karpaty, kde mal mesačne mzdu vyše 50 tis. Sk. Súčasne bol od októbra členom dozornej rady spoločnosti Tríbeč. Ako člen dozornej rady mal každý mesiac odmenu 10 tis. Sk. Podľa zákona sa ako člen dozornej rady považoval za zamestnanca spoločnosti Tríbeč. V roku 2005 nepodnikal, nemal žiadne iné započítateľné príjmy, nebol samoplatiteľom.

Ako zamestnanec spoločnosti Karpaty mal síce každý mesiac a to počas celého roka, príjem vyšší ako 43095 Sk, ale ako zamestnanec spoločnosti Tríbeč nemal každý mesiac príjem vyšší ako 43095 Sk. Preto pán Blažej je povinný vykonať ročné zúčtovanie. O vykonanie ročného zúčtovania môže požiadať spoločnosť Karpaty alebo spoločnosť Tríbeč.

Predošlý text platí aj pre zamestnanca, ktorý bol v roku 2005 zamestnancom u viacerých zamestnávateľov a časť roka bol poistencom štátu a ako poistenec štátu buď nemal žiaden príjem alebo príjem najviac do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd.

Ročné zúčtovanie sa v prípade zamestnanca, ktorý mal viacerých zamestnávateľov, podáva na tlačive typu S, prípadne typu X.

Tlačivo typ X sa použije ak:
- poistencovi sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (stal sa v priebehu roka 2005 osobou so zdravotným postihnutím),
- súčet vymeriavacích základov zo všetkých zamestnaní je nižší ako 78000 Sk alebo
- zamestnanec v čase medzi 1.9.2005 a 31.12.2005 bol súčasne študent, dôchodca alebo poberal rodičovský príspevok, prípadne bol inou osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona ako poistenec štátu a splnil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona, teda jeho úhrnný vymeriavací základ bol v uvedenom období najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk).

Do tlačiva typu S sa vloží toľko listov SA, koľko mal poistenec v roku 2005 zamestnávateľov. Ak mal dvoch zamestnávateľov, vyplnia sa dva listy SA, atď. Na každom liste SA sa uvedú údaje týkajúce sa jedného zamestnávateľa, príjmov dosiahnutých v tomto zamestnaní, zaplatených preddavkov v tomto zamestnaní atď.

Ak sa namiesto tlačiva typu S podáva ročné zúčtovanie typu X, obdobne sa do tlačiva X vložia listy XA, a to za každé zamestnanie jeden list XA.

Ak zamestnanec podáva ročné zúčtovanie sám

Ak zamestnanec podáva ročné zúčtovanie sám a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok niektorého jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 tomuto zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

Ak zamestnanec podáva ročné zúčtovanie sám a výsledkom ročného zúčtovania je preplatok niektorého jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 tomuto zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

Ak zamestnanec podáva ročné zúčtovanie sám a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zamestnanec povinný uhradiť priamo zdravotnej poisťovni tento nedoplatok. Naopak ak výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zdravotná poisťovňa povinná uhradiť priamo preplatok zamestnancovi spôsobom, aký vyznačí zamestnanec na tlačive ročného zúčtovania.

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý zamestnávateľ

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý z jeho zamestnávateľov a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca vo výške 100 Sk a viac, zamestnávateľ je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnancovi výšku jeho nedoplatku. Zamestnávateľ nedoplatok zamestnancovi strhne najneskôr vo výplate za mesiac september 2006.

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý z jeho zamestnávateľov a výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca vo výške 100 Sk a viac, zamestnávateľ je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnancovi výšku jeho preplatku. Zamestnávateľ preplatok zamestnancovi vráti najneskôr vo výplate za mesiac september 2006.

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý z jeho zamestnávateľov a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok iného jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 inému zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa inému zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ, ktorý takéto oznámenie dostane, naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

Ak za zamestnanca podáva ročné zúčtovanie niektorý z jeho zamestnávateľov a výsledkom ročného zúčtovania je preplatok iného jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 inému zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa inému zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ, ktorý takéto oznámenie dostane, naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

Nedoplatok alebo preplatok zamestnanca a súčasne nedoplatok alebo preplatok zamestnávateľa zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, zosumarizuje podľa § 19 ods.15 zákona. Súčasne v sumarizácií zohľadní nedoplatky a preplatky zamestnávateľa v sume 100 Sk a viac, ktoré mu oznámili za jeho zamestnancov iní zamestnávatelia alebo zamestnanci, ktorí si sami podávali ročné zúčtovanie. Výslednú sumu (po započítaní za všetkých zamestnancov) si zamestnávateľ so zdravotnou poisťovňou vyrovnajú do 30.9.2006.

Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html<O:p</O:p<!-- / message -->
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.04.06 at 17:34
Usporiadat
azatkova azatkova

azatkova je offline (nepripojený) azatkova

Prosím o vysvetlenie. Ak robím RZZP zamestnancovi, ktorý už nie je u nás v prac. pomere, vyjde tomuto zamestnancovi nedoplatok, ako bude vysporiadný nedoplatok zamestnanca, nakoľko už u nás žiadny príjem nemá, a teda mu nedoplatok zraziť nemôžem.
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Bývalého zamestnanca vyzvete, aby Vám nedoplatok zaplatil.
0 0
azatkova azatkova

azatkova je offline (nepripojený) azatkova

Prosím ešte o vysvetlenie, na základe čoho môžem nedoplatok od bývalého zamestnanca vymáhať ( Pochybujem, že ak niekto ukončí pracovný pomer vo firme, že ešte dodatočne firme zaplatí nedoplatok ). Veď predsa je to jeho nedoplatok vzniknutý z RZZP, teda je to dlh zamestnanca voči príslušnej zdravotnej poisťovni. V daňových predpisoch platí, že ak vznikne nedoplatok zamestnancovi, ktorému nie je možné tento zraziť zo mzdy, oznámime ho na daňový úrad, aby DÚ od neho nedoplatok vymohol. Nemalo by teda toto isté platiť aj pre nedoplatok vzniknutý z RZZP. Nezdá sa mi rozumné, aby firma znášala nedoplatky za pracovníkov, ktorí už nie sú v pracovnom pomere a prípadne nie sú ochotní nedoplatok dorovnať.
Ďakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Bude to vaša pohľadávka voči bývalému zamestnancovi.
Na všetko existujú páky. A podľa mňa najlepšími platiteľmi
sú väčšinou tí ,ktorí majú najmenej./Obyčajní zamestnanci/.
0 0
Janak Janak

Janak je offline (nepripojený) Janak

uvedomil si vobec niekto ze to bolo ucelovo urobene aby sa opat niekto nabalil?Ved chudak zamestnanec ak mu vyplatia rocnu odmenu jednorazovu v decembri - napr.100.000,- a jeho prijem za rok bez odmeny bol 400.000.v decembri mu zrazili ZP z maxima 43095 a v roc. zuct. mu vybehnu oci kvoli nedoplatku pretoze je tam max. VZ 517140. Smola co? Zaujimalo by ma kto ma tolko casu vymyslat taketo zatahy na ludi. a socialka nebude zaostavat za zdravotkou.
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
To Janak:

Myslím si, že tu niekoho neokrádajú, ba práve naopak. Jedná sa o vysporiadanie, aby všetci zaplatili rovnako. Uvediem ti príklad.

Zamestnanec dostane za rok 12x50.000 Sk tj. 600.000, poistné zaplatí z 12 x 43095 tj. z 517140. Keď sa tie isté peniaze rozdajú napr tak, že mu vyplatíme 11 x 20.000 plus 1 x 380.000, poistné zaplatí len z 220000 + 43095 tj. 263095 Sk. Je to podľa teba spravodlivé, že zaplatí len časť poistného len preto, že sa peniaze časovo inak rozdelili? Princip zdravotného poistenie je o tom, že každý prispieva podľa výšky príjmu a nie podľa toho, ako sa časovo rezdelí jeho príjem.
0 0
ewap ewap

ewap je offline (nepripojený) ewap

ak mal po celý čas trvania zamestnaní vo všetkých zamestnaniach započítateľný príjem zamestnanca podľa § 13 ods.1 až 4 zákona najmenej 43095 Sk avšak zamestnancom nebol celý rok, tj. mal aspoň jeden mesiac, v ktorom bol bez príjmu.

Vysvetlite mi, prosím Vás, čo sa rozumie pod tým mesiacom bez príjmu. Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Napr. bol PN, vedený na ÚP, samoplatca, mal neplatené voľno .....Možno ma niekto opraví alebo doplní.
0 0
Norro Norro

Norro je offline (nepripojený) Norro

A čo v prípade ak som minulý rok mal viac zamestnávateľov, ani jeden príjem nepresiahol 43095 Sk, bol som zamestnaný každý mesiac, ALE za 3 mesiace som nedostal mzdu a zamestnávateľ nezaplatil ani žiadne odvody či poistky ???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Norro
A čo v prípade ak som minulý rok mal viac zamestnávateľov, ani jeden príjem nepresiahol 43095 Sk, bol som zamestnaný každý mesiac, ALE za 3 mesiace som nedostal mzdu a zamestnávateľ nezaplatil ani žiadne odvody či poistky ???
Nemusíte podávať RZ.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ako to je ak žena na rodičovskej dovolenke nastúpila do práce 01.08.2005 a mala súbežne viac prac. pomerov + dohody, ale ani v jednom mesiaci nedosiahla sumu vyšiu ako 43095,- Sk. Musí robiť RZ?
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

prosím o odobrenie:
zamestnanec pracoval počas celého roka 2005 - mal príjmy zo závislej činnosti od 2 zamestnávateľov postupne, a jeho mesačné príjmy nepresiahli sumu 43000,---. Podľa mňa nie je povinný urobiť si ročné zúčtovanie ZP.
ďakujem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
súhlasím JDM.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Neviem ako mám vypísať doklad o výške príjmu, u zamestnanca ktorý mal aj dohodu a neskôr skrátený prec. čas-mám tam tú dohodu uviesť?
-min.zakl. je 6500,ale pri skrátenom mesačnom čase poradte ako ho vypočítať
-podla mňa dohodárom,ktorý za 9-12 mesiac nemali 13000 nepotrebujú odo mňa doklad no a ten VZ to vôbec neviem
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
[quote=sklenkova]Neviem ako mám vypísať doklad o výške príjmu, u zamestnanca ktorý mal aj dohodu a neskôr skrátený prec. čas-mám tam tú dohodu uviesť?
podľa mňa nie

Dohody sa nepočítajú ak:
- sú zúčtované a vyplatené za obd. jan.- august
- sú zúčtované a vyplatené za mesiac,v ktorom sa
príjemca dohody považoval za zamestnanca,príp. SZČO.

-min.zakl. je 6500,ale pri skrátenom mesačnom čase poradte ako ho vypočítať

hodinová mzda x počet hodín, ktoré mal odpracované.

-podla mňa dohodárom,ktorý za 9-12 mesiac nemali 13000 nepotrebujú odo mňa doklad no a ten VZ to vôbec neviem
nepotrebujú
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

A zamestnanec pracoval časť roka v Čechach? Má požiadať o doklad o prijme a odvedenom poistnom,alebo sa to týka len zamestnávateľov na Slovensku?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
mariana11
A zamestnanec pracoval časť roka v Čechach? Má požiadať o doklad o prijme a odvedenom poistnom,alebo sa to týka len zamestnávateľov na Slovensku?
Na príjmy a platenie ZP v zahraničí
sa v RZP neprihliada.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Ďakujem... a ma si teda podať roč. zúčtovanie na tlačive B? Môze poziadat o to zamestnávateľa?
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Melnick
Na príjmy a platenie ZP v zahraničí
sa v RZP neprihliada.
A aké tlačivo si má vyplniť? Alebo moze požiadať o vyplnenie zamestnávateľa?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
mariana11
A aké tlačivo si má vyplniť? Alebo moze požiadať o vyplnenie zamestnávateľa?

ak dobre som pochopila,tak je to zamestnanec??? nie SZČO??
keď nie je SZČO a nemá v zamestnaní ani 1 mesiac nad 43095, tak RZP podaťnemusí.
ak má aspoň 1 mesiac nad 43095 a je SZČO tak RZP podať musí tlačivo S listy SA+SB, . Keď je len čisto SZČO taK tlačivo B
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať