Zavrieť

Porady

DPH koeficient

Ahojte všetci,
mám takúto otázku:
Doteraz som fakturovala prenájom nehnuteľností bez DPH trom nájomcom (platiteľom DPH).
Môžem sa rozhodnúť v priebehu roka napr. od 1.10.2004 že tým istým nájomcom budem účtovať prenájom nehnuteľností s DPH, čo zvýši celoročný koeficient pre uplatňovanie nároku DPH na vstupe?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Ja by som povedala, že áno, lebo sa nehovorí v §38, že by to rozhodnutie muselo platiť po celý rok. Takže sa to tam nezakazuje. A 1.10.začína aj nový mesiac aj kvartál, takže by to asi bolo korektné.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Môže sa prenajímateľ rozhodnúť, že niektorým platiteľom bude faktúrovať s DPH a niektorým bez?

    Marta L je offline (nepripojený) Marta L

    človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac Marta L
    Keď sa rozhodne faktúrovať s DPH tak s DPH fakturuje platiteľom DPH, neplatiteľom DPH k nájmu účtovať nemôže.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Podľa nového zákona o DPH sa môže rozhodnúť u každého jedného platiteľa DPH, či bude faktúrovať s DPH alebo bez. U neplatiteľa nesmie faktúrovať s DPH.

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Ja osobne si myslím, že keď sa spoločnosť rozhodne fakturovať nájom bez DPH, musí tento systém dodržať aspoň jedno celé zdaňovacie obdobie.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Jasné. Mňa zaujíma, toto: Osoby A a B sú platiteľmi dane. Prenajímateľ osobe A nebude faktúrovať DPH (napr. preto, že nevie, že už je platiteľom) a osobe B s DPH. ZDPH hovorí v jednotnom čísle, takže asi môže, však?
    človiečik Vladimír Ozimý
    Pokiaľ sa rozhodnete zdaňovať nájom, nemusite zdanit najom kazdemu platitelovi dph, pozor nie neplatitelovi, tomu nesmiete zdanovat najom v ziadnom pripade. Problem je vsak v prehladnosti uplatnenia koeficientu.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Katty
    a mal by s tým súhlasiť odberateľ alebo to ide mimo neho??????
    Ide to mimo neho, je to na rozhodnutí prenajímateľa.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Prečo, veď keď je platiteľ, je mu to skoro jedno. A prenajímateľovi to vylepší koeficient.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    preto lebo ak je štvrťročný platca tak tri mesiace používa naše prachy (DPH) predtým ich nemal

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    ale veď Vy DPH dostanete nazad v daňovom priznaní v mesiaci,resp. štvrťroku, keď ste dostali faktúru!? Takže on má vlastne štátne peniaze a nie Vaše.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    sme štvrťročný platca a tak sme doteraz mesačne platili 20tis lenže teraz platíme 23.800 to je o 11.400 viac, ktoré sa nám síce "vrátia" lenže mesačne musíme na to naškrabať viac peňazíí, preto je to svi....

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Tak to máš pravdu, ale keby si bola na ich mieste asi by si to urobila tak isto kvôli koeficientu, či nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.