Zavrieť

Porady

Susedský spor- dym z komína v altánku

Ahojte,
píšem tu a rád by som vedel váš názor na takúto vec.
Máme rodinný dom/chalupu, kde však pravidelne nebývame. Sme v klasickej zástavbe, od susedov sme delený plotmi tak cca 3-4metre sú od seba stavby.
Problém sa začal diať s tým, že si sused postavil altánok na starom základe, kde predtým bola postavená stodola, ktorá jednu zima spadla, ostal tam teda iba základ, kde si sused postavil altánok (altánok je vzdialený od nášho plotu cca 1,5metra, to ale nejdem riešiť).
Problém je teda taký, že sused si dal doviesť do altánku nejakú pec alebo niečo podobné, kde mu urobili do strechy vývod z pece, má tam teda komín.
Tento víkend tam však zrejme asi prvý raz zakúril, bol som na dvore a zrazu bolo všetko na dvore biele (bohužiaľ nemám fotky), pozeral som sa a všetok ten štipľavý a hustý dym klesal do nášho dvora asi 15 minút, nedalo sa tam vôbec existovať. Tak som ho volal, že čo to robí a prečo nám tu dymí, či si to neuvedomuje, že nám tým škodí. On povedal, že iba "skúša". Tak som ho upozornil, že nech to nerobí lebo všetok ten dym ide do nášho dvora a nám to bráni v nažívaní.
Zrejme asi potom už prestal kúriť a dym z komína už toľko nešiel, ale stále sme cítili splodiny a dym.

Teraz je práveže zima, tak nechápem, čo skúšal. Ale bojíme sa toho, že keď bude leto a najväčšie horúčavy, tak tam bude opekať a dymieť neustále a všetko nám to pôjde do dvora a ešte oveľa intenzívnejšie.
Jednoducho nám to prekáža, komín tam podľa mňa vôbec nemá čo robiť takto postavený. Podľa mňa určite tušil, že nám môže ísť do dvora ten dym a predsa to urobil. Je mi jedno či bude kúriť raz za týždeň alebo každý deň, ale tento dym jednoducho tolerovať nebudeme, keďže u nás je skoro stále vietor taký, že všetko ide cez našu stranu ďalej.

Pýtam sa teda, je vôbec možné takéto niečo napadnúť, keď by s tým nič neurobil po rozhovore?
Neviem, či ten komín mu aj niekto skolaudoval alebo to má na čierno, taktiež neviem či vôbec stavbu altánku nahlásil na nejakom úrade.

Ďakujem za prípadne postrehy alebo rady

S pozdravom Martin
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    teba by som za suseda nechcel......

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    buchač, mareko, misoft
    Komentár, nie odpoveď (1)
    2

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    bjuty smis
    teba by som za suseda nechcel......
    STO BODOV !!!!

    Presne to isté mi napadlo...a to isté by som napísal.

    Mňa by môj sused neupozornil veru...ja mám suseda rozumne uvažujúceho, rozmýšľajúceho a normálneho.

    Lebo normálny jedinec vie, že pec a komín je potrebné rozkúriť.
    ---------------------------------

    Očuj SKIMAN...Ty si pôvodom rus ?
    Lebo rusi vedeli vetru, snehu, dažďu rozkázať....

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    bjuty smis, Ingrid Ondruskova, mareko
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    1

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    Tu pozri...podľa občianskeho zákoníka sused nesmie nad mieru obťazovať suseda...
    https://www.slovensko.sk/sk/agendy/a...edske-vztahy1/

    http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...oliciu-ci-sud/
    Naposledy upravil Anika61 : 14.12.15 at 13:24
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač .....ale čo je v tomto prípade nadmiera ?

    Vezmi príklad.
    Obaja (ja a môj sused) kúrime bukovým a dubovým.
    Vietor fúka raz tak, raz onak....to sa máme naťahovať ? Po úradoch vláčiť.

    SKIMAN na základe jedného dňa už vopred rieši, že čo bude.
    ...ale čo keď bol len nízky tlak a tým pádom sa dym aj preto tlačil k zemi.
    Anika61 Buchi ty vieš,že ja s tebou vačšinou na 88,8% súhlasím:-) :-) :-) dokonca mi neprekážajú ani tvoje ''poddžuby'':-) :-) :-) -ale teraz si dovolím nesúhlasiť a dôvod je ten,že keď si predstavíš že máš 1,5m od plota postavenú pec v altánku ktorý má výšku cca 2 m-to značí,že ten komín máš rovno ''pod nosom''a keď vezmem do úvahy/ani Rus nemusím byť/'že vetru....atď nerozkážeš tak ti poviem ak sa ten v tom altánku rozhodne kúriť pravidelne-tak to určite bude problém....a viem o čom hovorím mám suseda,ktorý má 10m od mojho domu garáž hneď pri mojom plote a drbol si tam pec a komín nasmeroval k nám do záhrady....poviem ti nemôžem otvorit ani okno ani pradlo zavesiť ani dvere otvoriť-dym sa šíri celým našim dvorom....ale ja to nebudem riešit cez súdy-zvolim ''buchač''spôsob:-) :-) :-) :-) ....
    Anika61 A ešte...
    http://www.asb.sk/stavebnictvo/konst...lizacia-komina
    buchač Súhlasí -nesúhlasíš

    Mňa zaráža, ako som spomenul, že SKIMAN vopred rieši.
    ...a toto je už fakt na hlavu postavené :

    " . Je mi jedno či bude kúriť raz za týždeň alebo každý deň, ale tento dym jednoducho tolerovať nebudeme, keďže u nás je skoro stále vietor taký, že všetko ide cez našu stranu ďalej."

    Teda fakt na zamyslenie sa...sused susedovu bude rozkazovať....kedy, čo a ako....
    ....nakoniec skončia tak, že sa dostanú kvôli prkotine na súd a vzťahy budú o trte.

    Poznámka :
    Na chalupe sa nie raz na podobné témy bavím so susedovcami...oni a aj my sme radi, že sa máme... navzájom si pomôžeme...no proste paráda.
    Anika61 Nuž nie je sused ako sused:-) :-) -a aj keď mám iný názor to neužitočné som ti nedala ja:-)
    bjuty smis nie len to...on tam ani trvalo nebýva, chodí tam na chalupu :

    "Máme rodinný dom/chalupu, kde však pravidelne nebývame."

    takže víkenďák chce zakazovať susedovi grilovať )
    alaya1 Anika - mam podobneho suseda na chalupe. Rovno pri nasom dolnom plote si urobil svoje "ohniska" a pravidelne griluje, opeka, to je v pohode, ved preto ma chalupu, aby si tam uzival, ale kosi travu, a tu travu spaluje. na jesen spalovat komplet listie, nevyschnute, spaluje orezane stromy, vsetko v tych ohniskach. nechci vediet, aky dym ide na nas pozemok. Mame v tej casti pozemku bazen s teraskou. My tak chodime prevazne na vikendy, on je tam skoro kazdy den aj cez tyzden. Ale spaluje len ked sme tam my. Ani okna otvorit nemozem, husty stiplavy dym. Mysleli sme, ze si domysli ale kde ze. Tak uz som mala take nervy, ze som poslala muza tam, je menej temperamentny ako ja, no pani suseda mu povedala, ze oni to spalia aj tak. Tak sme ju pozvali na nas pozemok, ked spalovali na kavu. Nechcelo sa jej, no isla. Asi jej v tom dyme ani nechutila .
      zbaliť

    Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

    Jarka 1
    SKIMAN : Ale bojíme sa toho, že keď bude leto a najväčšie horúčavy, tak tam bude opekať a dymieť neustále a všetko nám to pôjde do dvora a ešte oveľa intenzívnejšie.
    všetok ten štipľavý a hustý dym klesal do nášho dvora asi 15 minút, nedalo sa tam vôbec existovať.


    Až sa toto stane, zavolaj suseda so susedou na pohárik a usaď ich na tvojom dvore.

    Susedský spor- dym z komína v altánku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.