Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - ročné zúčtovanie zamestnanca, ktorý bol aj SZČO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ročné zúčtovanie musí povinne vykonať zamestnanec, ktorý v roku 2005 bol čo len jediný deň prihlásený v zdravotnej poisťovni ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO). Pritom je jedno, či bol prihlásený ako SZČO súbežne so zamestnaním, alebo pred začiatkom zamestnania, či po skončení zamestnania. Ďalej je jedno, či ako SZČO dosiahol nejaký príjem, či dosiahol kladný základ dane z podnikania alebo či mal stratu.
<O:p</O:p<O:p</O:p
Takýto zamestnanec vždy musí podať ročné zúčtovanie sám a to najneskôr do 30.6.2006 v tej zdravotnej poisťovni, v ktorej bol poistený v roku 2005.

<O:p</O:pOd zamestnávateľa si vyžiada doklad podľa § 19 ods.5 zákona (potvrdenie o príjmoch a zrazených preddavkoch). Ak o tento doklad požiada do 9.5.2006, zamestnávateľ mu ho musí najneskôr do 9.5.2006 vydať. Zákon síce hovorí v § 31a ods.6 písm. c) o lehote do 7.5.2006, čo však je nedeľa, najbližší pracovný deň je 9.5.2006.

<O:p</O:pAk mal takýto zamestnanec v roku 2005 viacerých zamestnávateľov, doklad podľa § 19 ods.5 zákona si musí vyžiadať od všetkých zamestnávateľov.

<O:p</O:pRočné zúčtovanie sa v danom prípade podáva na tlačive typu S, prípadne typu X. Tlačivo typ X sa použije ak:
<O:p</O:p-poistencovi sa v priebehu roka 2005 zmenila sadzba (stal sa v priebehu roka 2005 osobou so zdravotným postihnutím),
<O:p</O:p-v súčte vymeriavacích základov zo všetkých zamestnaní a z podnikania sa nedosiahla suma aspoň 78000 Sk alebo
<O:p</O:p-poistenec v čase medzi 1.9.2005 a 31.12.2005 bol súčasne študent, dôchodca alebo poberal rodičovský príspevok, prípadne bol inou osobou posudzovanou podľa § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) zákona ako poistenec štátu a splnil podmienky podľa § 11 ods.9 zákona, teda jeho úhrnný vymeriavací základ bol v uvedenom období najviac vo výške polovice úhrnu minimálnych miezd (za celé obdobie od 1.9.2005 do 31.12.2005 je to hranica 13000 Sk).

<O:p</O:pDo tlačiva typu S poistenec vyplní a vloží toľko listov SA, koľko mal v roku 2005 zamestnávateľov. Ak mal jediného zamestnávateľa, vyplní jediný list SA. Ak mal dvoch zamestnávateľov, vyplní dva listy SA, atď. Na každom liste SA uvedie údaje týkajúce sa jedného zamestnávateľa, príjmov dosiahnutých v tomto zamestnaní, zaplatených preddavkov v tomto zamestnaní atď.

<O:p</O:pDo tlačiva typu S ďalej poistenec vloží práve jeden list SB. V liste SB uvedie údaje týkajúce sa jeho podnikania v roku 2005, vymeriavací základ SZČO, preddavky, ktorá zaplatil ako SZČO atď.

<O:p</O:pAk namiesto tlačiva typu S podáva ročné zúčtovanie typu X, obdobne do tlačiva typ X vloží listy XA, za každé zamestnanie jeden list XA a práve jeden list XB s údajmi o podnikaní.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho nedoplatku. Nedoplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je preplatok jeho zamestnávateľa vo výške 100 Sk a viac, zamestnanec je podľa § 19 ods.10 zákona povinný oznámiť najneskôr do 31.7.2006 zamestnávateľovi výšku jeho preplatku. Preplatok nižší ako 100 Sk sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak aj sa oznámi, zamestnávateľ naň pri sumarizácii podľa § 19 ods.15 zákona neprihliada.

<O:p</O:pV prípade viacerých zamestnávateľov uvedené platí pre každého zamestnávateľa osobitne.

<O:p</O:pAk výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zamestnanec povinný uhradiť priamo zdravotnej poisťovni tento nedoplatok.

<O:p</O:pNaopak ak výsledkom ročného zúčtovania je preplatok zamestnanca, do 30.9.2006 je zdravotná poisťovňa povinná uhradiť priamo preplatok zamestnancovi spôsobom, aký vyznačí zamestnanec na tlačive ročného zúčtovania.

Pozn. v prílohe vpravo hore nájdete .doc verziu tohto textu.

Komu to nestačí, nájde ma od 19.4. na seminároch, program nájdete tu:

http://www.porada.sk/t19968-seminare...-jun-2006.html<O:p</O:p
Usporiadat
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Vidíte tú moju skomolenú vetu ??? To je to prácou
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

miriza
Vidíte tú moju skomolenú vetu ??? To je to prácou
Ale pochopili sme ťa a to je základ
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A je pokoj (?).
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Uvidíme, vy ste sa tiež ku nám napichli?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
miriza
ďakujem ......a týmto ročné zúčtovania za r. 2005 uzatváram ............moje ročnééééé zúúúúúčtovania zdravotného poistenia......huráááááá ..... Všetkým ochotným pomocníkom ďakujem.

Ja som si to dovolila upraviť ......:p
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

miriza
ďakujem a týmto ročné zúčtovania za r. 2005 uzatváram ročné zúčtovania zdravotného poistenia. Všetkým ochotným pomocníkom ďakujem.
Nechcem ti to kaziť ale ešte tu máme tri termíny ohľadom ročného zúčtovania.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas, ale teraz rýchlo na dovolenku, kým prídu tie tri ďalšie termíny.
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ja ju mám hneď v pondelok.
0 0
mariana11 mariana11

mariana11 je offline (nepripojený) mariana11

Dobry den. poradi mi niekto na akom tlacive mám oznamit vysku nedoplatku zamestnavatelovi? Vyplnala som RZ typu S / SZCO ktory bol aj zamestnancom/ vysiel preplatok 5067.- Sk, z toho za zamestnavatela len 1.-Sk. Podla mna by som to vobec zamestnavatelovi nemusela oznamovat,kedze nebol preplatok vacsi ako 100.-Sk. Ale on si to ziada.
dakujem za odpoved
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

mariana11
Dobry den. poradi mi niekto na akom tlacive mám oznamit vysku nedoplatku zamestnavatelovi? Vyplnala som RZ typu S / SZCO ktory bol aj zamestnancom/ vysiel preplatok 5067.- Sk, z toho za zamestnavatela len 1.-Sk. Podla mna by som to vobec zamestnavatelovi nemusela oznamovat,kedze nebol preplatok vacsi ako 100.-Sk. Ale on si to ziada.
dakujem za odpoved
nedoplatok a preplatok sa zamestnavateľovi oznamuje na tlačive "oznámenie o nedoplatku alebo preplatku tamestnávateľa za rok 2005" čo je 3 a 4 časť tlačiva "doklad o výške príjmu a preddavkoch na poistné za rok 2005"
Pokiaľ je ale nedoplatok alebo preplatok nižší ako 100,- tak ho môžeš oznámiť ale zamestnávateľ naň neprihliada.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
katkaj
Nechcem ti to kaziť ale ešte tu máme tri termíny ohľadom ročného zúčtovania.
Môže ma niekto dostať do obrazu?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

majernikova
Môže ma niekto dostať do obrazu?
asi o toto ide:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=262691&postcount=12
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
.....hmmm,už rozumiem o čo ide. Bála som sa, že ešte niečo podobné tomu šialenstvu ktoré v piatok skončilo.
Ďakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať