Zavrieť

Porady

Mam povinnost platit odvody do SP a ZP pri subehu zamestnania a cinnosti ako FO uradny prekladatel?

Som zamestnanec a zaroven uradny prekladatel. Mám povinnosť registrovať sa ako samostatne zárobkovo činná osoba na sociálnej a zdravotnej poisťovni, ak ako uradny prekladateľ vykonávam činnosť len ako FO, nie podľa zákona o živnostenskom podnikaní (nemám IČO, iba DIČ a príjmy iba zo súdnych prekladov plus ako zamestnanec) a platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne? Môže mi sociálna poisťovňa a zdravotná poisťovňa dorubiť platenie odvodov a žiadať o doplatenie uvedených odvodov? Za rok 2015 mám čiastkový základ dane ako prekladateľ cca 4200 Eur.
7 komentárov     zbaliť
veronikasad odkedy máš DIČ ? Doplň výšku príjmov = tržby, nie základ dane z tejto činnosti.
andrea33 Trzby su 4200 eur, DIC mam od roku 2000 (ako SZCO) a v marci 2014 zrusenie SZCO a od marca 2014 ten isty DIC ako fyzicka osoba.
veronikasad čiastkový základ dane a tržby nie je to isté ... Pre posúdenie povinnej registrácie v SP sa berú do úvahy tržby, nie zisk.
veronikasad Robila ti v predch. rokoch prísl. zdr.poisťovňa ročné zúčtovanie zdr.poistenia ? Ak ano, mal si tam uvedený neupravený preddavok ?
andrea33 Ano, ZP mi robila rocne zuctovanie, ale mala som iba nedoplatok do 100 eur a ziadny preddavok.
Jana Motyčková Je zvláštne, ak ste mali nedoplatok 100 € nevyčíslené preddavky - ak ten nedopaltok bol zo szčo. Pozrite si radšej to rzzp ešte raz.
Katy a R zvykne to byť napísané na druhej strane - mohlo sa stať, že nepozrela ??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Máte povinnosť registrovať sa v ZP ako szčo, preddavky závisia tento rok od toho, čo máte v rzzp za rok 2014. Ak sa neregistrujete ako szčo, môžete teoreticky dostať pokutu zo ZP (z praxe som sa v týchto prípadoch s pokutou nestretla), v každom prípade doplatíte poistné v rzzp.
    V SP ešte v minulom roku a teraz do konca júna povinnosť registrácie je závislá od toho, aký príjem zo szčo (nie základ dane) ste mali v r.2014. Živnostníci sa už na SP neregistrujú, už to za nich robí SP sama. Ale keď ste zrušili živnosť pokračujete v "slobodnom povolaní", podľa výšky príjmu v r. 2014 ste možno mali povinnosť zaregistrovať sa od 1.7.2015 (dať čestné prehlásenie). Možno aj predtým, neviem aký bol príjem v r.2013.
    Naposledy upravil Jana Motyčková : 18.02.16 at 06:45 Dôvod: Opravila som chybne uvedený rok na začiatku
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    andrea33 Zo ZP mi iba prislo rocne zuctovanie a zaplatila som nedoplatok, ziadne preddavky mi nevyrubili.

    A poslala som otazku do SP:
    Som zamestnanec a zaroven uradny prekladatel. Mám povinnosť registrovať sa v Sociálnej poistovni, ak ako uradny prekladateľ vykonávam činnosť len ako FO, nie podľa zákona o živnostenskom podnikaní (nemám IČO, iba DIČ a príjmy iba zo súdnych prekladov plus ako zamestnanec) a platiť odvody do Sociálnej poisťovne? Zamestnavatel uz za mna socialne odovody plati v zmysle jeho povinnosti. Môže mi Sociálna poisťovňa dorubiť platenie odvodov a žiadať o doplatenie uvedených odvodov? Za rok 2015 mám hruby prijem ako prekladateľ cca 4200 Eur.

    A dostala som takuto odpoved:
    Dobrý deň, pani Hoffmanová.

    Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniká od 1. júla kalendárneho roka v závislosti od príjmov dosiahnutých z činnosti SZČO v predchádzajúcom kalendárnom roku. Zárobková činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia je činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá dosahovanie príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti iba podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov. Hranica hrubého príjmu za rok 2015 je vo výške 5148 EUR.

    Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ ste za rok 2015 nepresiahli hranicu hrubého príjmu 5148 EUR, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby Vám nevznikne od 1. júla 2016. Žiadne oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni v tejto súvislosti nemáte. Vznik povinného poistenia sa Vám bude nasledovne posudzovať až k 1. júlu 2017, na základe dosiahnutých hrubých príjmov z činnosti SZČO za rok 2016.

    Takze teraz neviem.....
    Katy a R ako myslíš, že teraz nevieš?
    Kedy vzniká povinnosť platiť poistné do SP - je presne definované v zákone (hranica príjmu) - veď to máš pekne vysvetlené aj od Janky, aj na stránke SP to majú zavesené. .
    Tiež na stránke svojej ZP nájdeš - platíš poistné zo všetkých príjmov - ak si ako szčo neplatila preddavky (nemusela si) - doplatíš to po RZZP.
    Inak poisťovne už posielajú SMSky s upozornením
    andrea33 Dakujem za odpovede :-)))
    veronikasad Neuviedla si aký príjem=tržby si mala za rok 2014.
    andrea33 Prijem v roku 2014 som mala 1700 eur.
      zbaliť

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    ak boli príjmy 4.200 EUR, nevzniká vam povinnosť sa zaregistrovať v SP, ale do ZP ste povinný z prijmov odviesť 14 %.... máte možnosť uplatniť si náklady vo výške 40 % ......

    Mam povinnost platit odvody do SP a ZP pri subehu zamestnania a cinnosti ako FO uradny prekladatel?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.