Zavrieť

Porady

Čo sa mi dnes stalo, čo ma rozčúlilo a čo ma potešilo XII

taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
http://www.porada.sk/t275310-co-sa-m...tesilo-xi.html sme skocili a pokracujeme tuto.
Po doterajších skúsenostiach s touto témou ( aj vlastných ) by som vás chcel poprosiť, aby bola politika v tejto téme tabu Na politiku tu máme http://www.porada.sk/t255344-u-starej-blazkovej.html
Zvady, urazky a ine nepristojnosti skoncia tuto http://www.porada.sk/t273296-pieskovisko.html
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Nandrolon
Ty neplatíš za to, že RTVS sleduješ. Platíš za to, že máš možnosť RTVS sledovať a to je rozdiel.
Úplne rovnaké je to ale so zdravotným poistením. Tiež neplatíš za poskytnuté výkony, ale za to, že ak sa niečo stane, budeš mať možnosť využiť služby lekárov.
Ale ja tu možnosť na nič nepotrebujem a nechcem ju.
Chcem si za tie svoje (zdanené) peniaze zaplatiť inú a lepšiu službu. Za službu, u ktorej si sám a slobodne rozhodnem, či je dobrá, či je postačujúca a či nedostatočná.
------------------------------------------------------
Za terajšieho stavu si musím zaplatiť najskôr to čo nechcem, alebo nemôžem používať a z ďalších peňazí si môžem zaplatiť to čo chcem mať možnosť používať.
A to isté platí aj o tom povinnom zdravotnom poistení. Najskôr si mám zaplatiť to nefunkčné zdravotníctvo (a nefunkčné poistenie - poisťovňu) a potom si môžem dojednať a nanovo zaplatiť niečo funkčnejšie.
Veď je to na hlavu.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Pokiaľ nezrušia hippokratovu prísahu, nemôžu zrušiť ani povinné zdravotníctvo.
Špekulanti by ho prestali platiť ako prví a pri chorobe by sa prví dožadovali všetkými možnými prostriedkami ošetrenia a liečby.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Nandrolon
Názor rešpektujem, ale nesúhlasím, bolo to veľmi dobré prirovnanie.
Môžeš aj k cirkvám, ale určite je v SR väčšie percento neveriacich, ako % domácností, kde NEmajú TV, rádio s RTVS programami a stanicami /vrátane autorádií/.
Dajú sa aj ďalšie prirovnania, ako šport, príspevky, dotácie, ale to je už na inú tému.
Pletieš piate cez deviate.
Platiť (povinnú) daň, nieje to isté, ako platiť poplatok. Poplatok je paušálna platba za služby, ktoré musia byť permanentne k dispozícii, ale nevyužíva ich každý a pravidelne.
Povinná platba je daň a nie poplatok, príspevok, či dokonca odvod z nejakej základnej časti mzdy.
-----------------------
No a ak má byť niečo nazývané platením, musí to byť na základe vlastného rozhodnutia. Buď si to chcem zaplatiť, alebo nechcem zaplatiť a nechcem mať.
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

Poplatok je daň? a odkedy???
Daň z čoho?
Je čas navštíviť neurológa, ty nevieš, kde je sever.
Pokiaľ viem, ten poplatok sa nazýva "koncesionársky poplatok". To som ja nevymyslel, tak to je.
1 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Nandrolon
Názor rešpektujem, ale nesúhlasím, bolo to veľmi dobré prirovnanie.
Môžeš aj k cirkvám, ale určite je v SR väčšie percento neveriacich, ako % domácností, kde NEmajú TV, rádio s RTVS programami a stanicami /vrátane autorádií/.
Dajú sa aj ďalšie prirovnania, ako šport, príspevky, dotácie, ale to je už na inú tému.
Ja tiez nesuhlaism, ale bolo to pekne kultivovane a na urovni. Kiezby sa viac ludi pripojilo k takejto forme komunikacie
0 1
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
jar88
bettylou
Jarr88 sa predviedol: najprv pricapí príspevok, že metyl je na jazyku štipľavejší a potom opár strán ďalej citát z WIKI, kde stojí, že metyl a etylalk sú chuťovo nerozoznateľné. , holt aj majster tesár sa utne
No neviem či som sa uťal, ale chuť a vôňa predsa len je. Dokonca sa aj o vode píše, že je bez chuti a vône, ale mne voda vonia a dokonca aj chutí.
----------------------------------------------------------------------------
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C5%AFn%C4%9B
Lidský mozek si vůně velmi dobře pamatuje - někteří vědci[kdo?] jsou přesvědčeni, že každou vůni, kterou člověk zaregistruje, si jeho mozek zapamatuje napořád.
--------
Myslím, že niečo pravdy na tom bude, lebo aj čistá voda mi na rôznych miestach, rôzne vonia a chutí.
Inak skôr by som ocenil, ak by si si všimol iné nezrovnateľnosti v mojich tvrdeniach. Odstupom času som trošku zabudol, presné body varu alkoholu (78°C) a metylalkoholu (64°C). Ja som udával 62 a 64°C.
Ale nič to na veci nemení, veď bežní dedinský páliči pália aj bez teplomeru, len tak podľa veľkosti prúdu.(Málo čurá, treba priložiť. Veľa čurá, zalej vodou a už toľko neprikladaj.)
Čo do takej jednoduchej veci ťaháš teplomer ? Načo by komu bol a kde by si tú teplotu meral ?

Žiaden teplomer nepotrebuješ - je to len fyzika a skúsenosť.
Postup je veľmi primitívny a netreba z neho robiť vedu. Na začiatku máš zmes ovocia, cukru, obilnín... Vždy sa ale potrebuješ dostať k cukru ktorý kvasením meníš na alkohol. Podľa toho čo si si tam podával a ako si sa o to staral získava zmeska chute/nechte vôňu/smrad. Keď sa alkoholové kvasenie skončí, tak sa zberajú výsledky práce a hodíš to do kotla a zakúriš. Zmes sa postupne zohrieva a postupne sa podľa teploty odparujú rôzne látky - takže ten Tvoj metyl ide medzi prvými a nevlastníci bielych palíc to vylejú ( pol litra , liter..). Potom sa len koriguje teplota nie podľa teplomera ale ako správne uvádzaš podľa čurania. Ak čurá málo tak je tam viac alkoholu, ak veľa tak alkohol so sebou strháva aj vodu + ďalšie sajrajty zo zmesi. Tak či tak raz zásoba alkoholu v zmesi klesne a teplota zmesi stúpa - to si môžeš aj zmerať a ochutnať. Keď už nechutí tak končíš. Kto neskončí a pokračuje zmení chuť destilátu niekedy až tak že to nik nepije aj keď to má grády a je to zadarmo. Takže tí čo si z nich robíš srandu že bez teplomeru zalievajú a prikladajú to majú odborne zvládnuté a Ty nad tým mudruješ bez toho aby si o tom mal čo len trocha znalostí.
V podstate ak je dobrý kvas tak vyliatím prvého litra a zastavením pálenia včas nie je možné získať nekvalitný alkohol. To oni vedia a aj na to vidia.
3 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

lubko6394 - zaujímavé čítanie, vidieť že vieš o čom píšeš.
Ako hovorí môj kolega - netreba zo všetkého robiť "raketovú vedu".
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

"potesi", ked pisem odpoved, citujem zo zakona, snazim sa odpoved odoslat a niekto temu vymaze
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
avalik
"potesi", ked pisem odpoved, citujem zo zakona, snazim sa odpoved odoslat a niekto temu vymaze
aka tema, kde tema, ked niekto vymazal, dame naspat
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

taiko
avalik
"potesi", ked pisem odpoved, citujem zo zakona, snazim sa odpoved odoslat a niekto temu vymaze
aka tema, kde tema, ked niekto vymazal, dame naspat
student chcel zanechat studium
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
avalik
taiko
avalik
"potesi", ked pisem odpoved, citujem zo zakona, snazim sa odpoved odoslat a niekto temu vymaze
aka tema, kde tema, ked niekto vymazal, dame naspat
student chcel zanechat studium
juj no neviem to najst
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

taiko
avalik
taiko
avalik
"potesi", ked pisem odpoved, citujem zo zakona, snazim sa odpoved odoslat a niekto temu vymaze
aka tema, kde tema, ked niekto vymazal, dame naspat
student chcel zanechat studium
juj no neviem to najst
nevadi, dik za snahu
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Tak že neplatí moja logika, lubko6394?
Logika, že ak mám zmes (roztok) vody, alkoholu, metylalkoholu a rôznych esencií a všetky majú odlišný bod varu a teplotu odparovania, že platí fakt, že ak má metylalkohol bod varu cca 64°C, tak pri dosiahnutí teploty roztoku 65°C už nemôže obsahovať metylalkohol v kvapalnom stave?
Neplatí, že ostatné zložky roztoku, sa počas celej doby zahrievania, odparujú len z povrchu kvapaliny a čím zahrievanie miernejšie, tým je doba dlhšia, tým viac alkoholu, aromatických látok a vody sa odparí?
----------------------------------
Ja viem ako sa normálne páli slivovica a vie to každý. Viem to z dediny, kde bolo asi 200 domov a nepálilo sa možno v 30 z nich. Inak pálil každý, každý sám a každý načierno. Tak že som mal dostatok možností omakať si spústu rôznych zariadení a odlišných spôsobov pálenia.
----------------------------------
Ale aj tak, skús posúdiť, aký rozdiel nastane, ak nalejem do kotla 50 litrov vody o teplote 75°C a do nej vlejem 30 litrov kvasu o teplote 20°C. Kotol uzavrem a začnem zohrievať z 50°C na 65°C. Nestratím tým menej alkoholu a aromatických látok? Neskrátim tak dobu ich odparovania a miešania s metylalkoholom? Veď všetko čo mi odkvapká do doby než dosiahnem teplotu 65°C oddelím a následne mi zaručene tečie len pálenka bez metylalkoholu.
---------------------------------------
To že nalejem vodu do každého pálenia napísali iní. Nie ja. Ja som napísal, že ju nalejem do druhého pálenia. Do druhého preto, že sa mi tam zmestia 3 až 4 várky prvého pálenia.
Ale tak či tak je lepšie ju dať na každé prvé pálenie a to druhé robiť na potrebnú stupňovitosť pálenky. Už ju nemusíš riediť vodou a je naozaj druhoradé, či na konci bude mať 45, 48, alebo 52% alkoholu.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Tiež je fakt, že na stene kotliny, zákonite už od začiatku zahrievania vzniká teplota pri ktorej súčasne s metylalkoholom začne vrieť aj tenká vrstva alkoholu a vody.
Ak by si si to pozrel v sklenenej nádobe, videl by si na spodnej stene drobučké bublinky. Bublinky zmesi pár vody, alkoholu a metylalkoholu.
Naopak, ak v tej istej sklenenej nádobe máš horúcu vodu, žiadne bublinky niesu, ale v momente, kedy do nej vleješ kvas, ihneď sa spení a po premiešaní zredne na brečku. Jasné, že všade po skle sa tvoria drobné bublinky. To sú bublinky hlavne metylalkoholu, lebo iba ten stihol zovrieť a ak náhodou stihol zovrieť aj nejaký alkohol, veľmi rýchlo v tekutine skondenzuje späť do kvapalnej podoby.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

No a ešte drobnosť.
Žiaden teplomer nepotrebuješ - je to len fyzika a skúsenosť.
Presne tak je to len fyzika a skúsenosť, rovnako ako kúrenie v kachliach. Ani na to nepotrebuješ teplomer a tak kúriš podľa pocitu. Raz je ti teplo pri 18°C a inokedy máš pocit tepla až pri 25°C a horúco až pri teplote nad 25°C. No a tam niekedy nastáva ten pocit, že už je asi tá pálenka dobrá a fajná.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

taiko
pavol54
taiko
Žabinka
toto je super.. do popuku.. najprv sa hovoria veľké kecy o zrušení koncesionárskych poplatkov, a nakoniec sa vraj zvýšia.
http://m.topky.sk/cl/10/1549785/Toto...na-takuto-sumu
4EUR ci 7EUR je jeden cert. Koho si ovce zvolili ten im taha z vrecak peniaze. Ja len furt nerozumiem ako suvisia konesionarske poplatky s elektrickou pripojkou.
No ak si spravíš fotvoltaiku tak koncesiu neplatíš
hej len som sa minuly rok bavil s chlapikom z Turca, co si permafarmu postavil, ze je uplne nezavisly od pripojok a nechceli mu skolaudovat dom, ze vraj pripojku na elektriku musis mat
ak bola v projekte tak iste kolaudácia je kontrola stavu podľa schválenej projektovej dokumentácie
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

taiko
Nandrolon
Ty neplatíš za to, že RTVS sleduješ. Platíš za to, že máš možnosť RTVS sledovať a to je rozdiel.
Úplne rovnaké je to ale so zdravotným poistením. Tiež neplatíš za poskytnuté výkony, ale za to, že ak sa niečo stane, budeš mať možnosť využiť služby lekárov.
S tym zdravotnym poistenim je to prirovnanie trosku na vode. Ta povinnost vyplyva zo statistiky, ze raz bude s najvacsou pravdepodobnostyou kazdy potrebovat zdravotnu starostlkivost.
EDIT: skor by som to prirovnal k cirkvam, ktore su na SK z nasich spolocnych penazi platene, aj ked je jeden neveriaci neznaboh
v spoločnosti neexistuje neveriaci,
0 1
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

zlí komunisti združstevnili pôdu, ale majitelia ostali tí istí, len ju obrábali spoločne, čo sa bránili dostali po rypáku , dnes dobrý Brusel káže pod hrozbou sankcií nebrániť skupovaniu pôdy cudzincami, kto sa bude brániť dostane po rypáku, kam sme to došli?
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

pavol54
zlí komunisti združstevnili pôdu, ale majitelia ostali tí istí, len ju obrábali spoločne, čo sa bránili dostali po rypáku , dnes dobrý Brusel káže pod hrozbou sankcií nebrániť skupovaniu pôdy cudzincami, kto sa bude brániť dostane po rypáku, kam sme to došli?
"majitelia ostali tí istí, len ju obrábali spoločne, ...."

tu už ani doktor choholoušek nepomôže....
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

... a teraz sa z pálenice presunieme na polia...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať