Zavrieť

Porady

PN a dobrovolne nemocenske poistenie

Dobry den chcem sa spytat . od zaciatku tehotenstva som na PNke a predtym som podpisala dobrovolne nemocenske poistenie. Viem ze musi byt dodrzanych 26tt aby my vysla lepsia materska ale ako pocitam tak pocitam nevychadza mi to. Kedze cakam dvojicky.kt.musia ist na svet skor a aj na matersku dovolenku sa ide skor. Mozem teda odmietnut skorsiu matersku a ist az v den narodenia deti? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Miica je offline (nepripojený) Miica

    Miica
    To je aka podmienka? Bola som predtym riadne zamestnana ale skoncila som prac.pomer ked som zistila ze som tehotna. Podpisala DNP a isla na Pn

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miica
    To je aka podmienka? Bola som predtym riadne zamestnana ale skoncila som prac.pomer ked som zistila ze som tehotna. Podpisala DNP a isla na Pn
    Odkedy trval pracovný pomer ?

    Miica je offline (nepripojený) Miica

    Miica
    Od.februara 2015 do aprila 2017. A posledny od aprila 2017 do maja 2017 ani nie mesiac. Ked som zistila ze som tehotna ukoncili sme prac.pomer

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miica
    Od.februara 2015 do aprila 2017. A posledny od aprila 2017 do maja 2017 ani nie mesiac. Ked som zistila ze som tehotna ukoncili sme prac.pomer
    Podmienku 270 dní nem.poistenia máš splnenú zo zamestnania. Ak si bola preukazatelne tehotná v čase trvania druhého pracovného pomeru, vzťahuje sa na teba 8-mesačná ochranná doba. Nemusela si sa prihlasovať na dobrovolné poistenie. Nárok na nemocenské aj materské by ti vznikol z vymeriavacieho základu zo zamestnania.

    Z akého vymeriavacieho základu platíš dobrovolné poistenie ?

    Miica je offline (nepripojený) Miica

    Miica
    Ale vysla by mi nizka materska lebo som mala len polovicny uvazok...hned po vypovedi som podpisala DNP zaplatila som jeden den z maxima vyslo to nejakych 20€ a na druhy den ma gynekologicka vypisala na Pnku

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miica
    Ale vysla by mi nizka materska lebo som mala len polovicny uvazok...hned po vypovedi som podpisala DNP zaplatila som jeden den z maxima vyslo to nejakych 20€ a na druhy den ma gynekologicka vypisala na Pnku
    Bohužial, to ti nepomôže. Aby si mala materskú z dobrovolného poistenia z maxima, musela by si dobrovolné poistenie platiť 26 týždňov. Keďže to tak nie je, bude len z minimálneho vymeriavacieho základu 441,50€.

    Táto "finta" už pekných pár rokov neplatí.

    Miica je offline (nepripojený) Miica

    Miica
    Na socialke mi pani povedala ze kedze som na Pnke plati mi to stat... Som oslobodena od platenia... A 26tyzdnov by som dodrzala tiez ak by som nemusela ist na matersku v 34tyzdni ako to pri dvojickach je. Preto som sa pytala ci sa da materska dovolenska odmietnut a ci nanu mozem nastupit neskor?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Miica
    Na socialke mi pani povedala ze kedze som na Pnke plati mi to stat... Som oslobodena od platenia... A 26tyzdnov by som dodrzala tiez ak by som nemusela ist na matersku v 34tyzdni ako to pri dvojickach je. Preto som sa pytala ci sa da materska dovolenska odmietnut a ci nanu mozem nastupit neskor?
    Počas PN platí dobrovolné poistenie štát, s tým súhlasím. Ale pani na SP ti zabudla povedať, že ak by si chcela materské z vymeriavacieho základu ktorý si si určila, musela by si ho platiť 26 týždňov sama, až potom isť na PN. Nezabudni sa po skončení poberania materského z dobrovolného poistenia odhlásiť, lebo si vyrobíš sekeru.

    PN a dobrovolne nemocenske poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.