Zavrieť

Porady

nárok na materskú dovolenku - reťazový pôrod

Dobrý deň,

ma nárok matka 3. dieťaťa na materskú v prípade ak (24.5.2020 by mal byť nástup na matersku s 3. dietaťom):

a, pracovala od 2.1.2012 do 19.10.2015
b. od 19.10.2015-12.6.2016 poberala materskú s 1. dieťaťom
c, od 13.6.2016-3.12.2016 poberala rod.dovolenku - pri 1. dieťati
d, od 4.12.2016-29.7.2017 poberala materskú s 2. dieťaťom
c, od 30.7.2017 do 5.1.2020 poberala rod.dovolenku - pri 2. dieťati pričom:

október 2018 nastúpila do práce, kde si čerpala dovolenku a v januári 2019 dala v uvedenej práci výpoveď + od októbra 2018 ma otvorenú živnosť a za rok 2019 neplatila do sociálnej poisťovne nič.

Podľa môjho názoru, kedže nie je od januára 2019 zamestnaná a ani neplatí zatiaľ zo živnosti žiadny odvod do nemocenského poistenia tak ten nárok nemá, s tým, že ak 24.5.2020 by jej mala začať teoreticky materská tak ani nie je možné tento nárok získať (ak by od zajtra začala platiť nemocenské poistenie dobrovoľne resp. by sa zamestnanala) - Aký máte na to názor.

Vopred ďakujem za pomoc

Joey1986
32 komentárov     zbaliť
ivka70 Spocitaj, kolko dni nemocenskeho poistenia ma v poslednych 2 rokoch pred porodom - cize 24.5.2018- 23.5.2020.
Od zajtra do 23.5. by mohla este ziskat dobrovolnym poistenim 109.
Za predpokladu, ze neporodi skor a ze by predtym pocas zamestnania nazbierala aspon 161 dni, narok by jej vysiel. Potrebuje 270 dni poistenia.
joey1986 pracovala resp. čerpala dovolenku od oktobra 2018 do januara cize cca 100, potom živnosť, kde nie je nemocensky poistená, čiže to nevychádza.. a pls o čom je potom ochranná lehota, či v danom prípade, ak by jej to vyšlo by sa to viazalo na obdobie dobrovolneho poistenia?
ivka70 Ale PP trval aj pocas 2. RD, nie? inak by asi necerpala dovolenku, v novom PP by jej nevznikol narok.
Samozrejme, ze by sa vyska materskeho viazalo na dobrovolne poistenie, ochranna doba 8 mesiacov po skonceni PP je uz passe. Len dni by sa zapocitali.
joey1986 pracovný pomer skončil v januári 2019, v obdobi 24.5.2018-koniec septembra bola na RD, kedy bola aj zamestnana, potom v oktobri 2018 nastupila do prace - de facto nenastupila, cerpala cca dva mesiace dovolenku a potom v januari 2019 ukonceny PP, potom na RD a popri živnost, kde neplatila odvody do SP
veronikasad Aby jej vznikol narok na materske z ochrannej doby, musela by byť tehotná v case ukoncenia pracovného pomeru.
ivka70 Cas na RD, pocas trvania PP, ked bolo obnovene poistenie (co bolo, cerpala dovolenku), sa do potrebnych dni pocita .....
joey1986 trochu sa v tom stracam, čiže ak v v sledovanom obdobi 24.5.2018-23.5.2020 bola od 24.5.2018 do 30.9.2018 na RD, 1.10.2018-5.1.2019 "aktívny"pracovný pomer, 6.1.2019 - živnosť, od 4.2.2020 (teoreticky) dobrovoľné nem.poistenie resp. zamestnanie, tak to ešte stíha? ďakujem veľmi pekne
ivka70 Ano.
Pocetdni nemocenskeho poistenia z roku 2018 si moze overit aj na SP.
joey1986 super, vdaka za pomoc a posledna vec, ak by zajtra zacala pracovat z prijmom cca 1500 €/mesiac, tak rozhodujucim obdobim pre vypocet materskej (75 %) by bolo prave toto obdobie od 4.2.2020 do 23.5.2020?
ivka70 Musela by odpracovat aspon 90 dni bez PN,OCR do nastupu na matersku. Potom ano. Kedze nastup na MD je 6 tyzdnov pred terminom porodu, obavam sa, ze to jej uz nevyjde.
veronikasad Nove poistenie musi trvat 90 dni bez PN, aby materske bolo pocitane z tohto vymer.zakladu.
joey1986 90 kalendarnych nie pracovnych dni ano?
ivka70 Kalendarnych, ale to uz nestiha.
joey1986 a musi nastupit 6 tyzdnov pred porodom? keby do zajtra 90 dni mala prac.pomer a 91. by nastupila cca 3 tyzdne pred porodom na matersku...
joey1986 keby *od zajtra...
ivka70 Aj tak jej, podla ma, vypocitaju narok ako keby nastupila 6 tyzdnov, neda sa to obist spekulaciou s nastupom na matersku.
joey1986 dakujem velmi pekne, cize v tomto pripade jej narok na matersku vznikne, ale nebude sa pocitat materska z tohto noveho vymeriavacieho zakladu? takze staci jej mat od zajtra minimalnu mzdu...?
Katy a R ivka - podľa mňa stíha aj s rezervou - kuk zadanie , joey pozri doplnenie
ivka70 Ano, alebo dobrovolne poistneie s minimalnym VZ.
ivka70 Katy, ale nie 90 dni v zamestnani, aby bol vypocet z neho.
Myslim, ze som niekde citala pripad, ze baba nastupila neskor, na MD, aby jej vysiel lepsi VZ, ale SP jej aj tak vypocitala ten, ktory by mala, keby nastupila 6 tyzdnov pred porodom.
Tam to tusim bolo na prelome rokov, ale v principe je to to iste.

Mozno to treba overit
Katy a R aj PP - rezerva je tam
veronikasad 23.5. je predpokladany termin porodu?
joey1986 ahoj Katy a R, myslis, ze stihame este ovplyvnit vymeriavaci zaklad? vychadzas z predpokladu, ze 24.5.2020 nastupuje na matersku alebo 24.5.2020 je porod?
Katy a R .
ivka70 A kedy je teda termin porodu
24.5. - to nestiha
alebo
zaciatok jula - to by stihala s prehladom aj PP.....

Ak je to jul, treba aj psledne 2 roky prad od jula .... nie od maja....
270 dni sa pocita z poslednych 2 rokov pred porodom ....
joey1986 ano 23.5 je predpokladany termin porodu
Katy a R to NIE, čo som písala patrilo Veronike. - joey - pozri si príspevok, tam to máš . A ak niekto môže vymazať aspoň ten môj komentár - prosím o to (mne sa to nedá)
veronikasad To uz 90 dni nestiha, stačí zamestnať sa s mzdou 500€, a moze ísť po par dnoch na PN-ku. Materske bude z minimalnejo vymeruavacieho zakladu,
veronikasad Nemocenske poistenie sa da získať aj subehom dvoch zamestnani, jedno ale pred nastupom na MD musi byť ukoncene (staci aj dohoda s oravidelnym prijmom). Ak nie je podmienka splnená do začiatku poberania materskeho, sleduje sa obdobie az do pôrodu.
Nie je možný súbeh dobrovoľného poistenia a zsmestnania.
Katy a R nepotrebuje ani súbeh
veronikasad Nepocitala som dni, potom jej stačí minimalny prijem na dohodu s pravidelným príjmom a od mesiaca v ktorom porodi jej UP doplati do 370€ mesacne rodičovský príspevok
Katy a R veď pauza je v podstate rok - netreba počítať dni
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ešte má čas získať dostatočnú dobu poistenia pauza ešte nie je rok a tri mesiace! Teda ak jej PP stále trval a skončil v jan 2019. Ale nech to rieši čo najskôr - či už zamestnanie, alebo dobrovoľné poistenie - aj keď to nie je lacné. Ale teraz sa oplatí aj materská z min VZ - lebo potom je vyšší aj rodičovský príspevok.
    ....
    doplním, keďže stále ti to nie je jasné - takto polopatisticky, ako školskú úlohu. Za posledné 2 roky treba mať poistenie zhruba 9 mesiacov. z toho vyplýva - že rok a tri mesiace môže byť najdlhšia pauza!!! samozrejme, netreba ísť nadoraz, aj pôrod môže nastať skôr ... môže napr hneď zajtra sa dobrovoľne poistiť ... a ak je vo výhľade nejaké zamestnanie, tak potom to dobrovoľné zruší . Ideálne - čo najskôr PP s dobrým platom
    ....
    ďalšie doplnenie, pretože v tých komentoch je to ozaj neprehľadné: zopakujem, že máš dosť času - aj s dobrým PP - ak teda je zadanie správene - a píše o termíne nastupu na MD.
    .....
    ďalšie: keďže zadanie nie je správne (no čo už) - tak z prípadného nového PP VZ nebude - aj keď nie je na zahodenie mať dobrý plat .
    Ale ak sa aj použije pravdepodobný VZ- tak je dobré posnažiť sa o materskú dávku (už som písala)
    Naposledy upravil Katy a R : 03.02.20 at 13:15
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 Doplnila, ze 23.5.2020 je termin porodu .... chcelo by to este jednu aktualizaciu
    Katy a R moje nervy - a potom sa tu môžem snažiť! .. opravovať, doplňovať. (a toľko zbytočných komentov, treba si ujasniť, kedy je nástup na materskú a že RD sa nepoberá, alesa môže čerpať len v zamestnaní... a vôbecnejde o " reťazový pôrod" )
    joey1986 ospravedlňujem sa, zle som zadal otázku, resp. dopyt bud.mamičky nebol pre mňa úplne jasný..este raz dakujem
    Katy a R
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Skusim spisat: Takze teoreticky 24.5.2020 termin porodu
    dni poistenia 24.5.2018 - 23.5.2020
    2018 - 214
    2019 - 5
    2020 - do porodu potrebuje este 270 - 219 = 51 dni

    Ak sa zajtra poisti alebo zamestna (TPP, dohoda pravidelna), moze ziskat este 109 dni

    Cize ak neporodi skor, ziska potrebny pocet dni postenia 270 v poslednych 2 rokoch pred porodom a narok na materske jej vznikne.

    Ak by sa zamestnanla s vysokym prijmom, nemalo by to uz vplyv na vypocet materskeho ,lebo nastup na MD je 6 tyzdnov pred porodom a to je 12.4.2020, dovtedy nestihne 90 dni poistenia, nebude sa jej materska pocitat z tohto prijmu.

    Teda staci minimalna mzda alebo poistenie dobrovolne z minima, na minimalnu matersku. Dokona moze ist aj na PN zo zamestnania, nebude to mat vplyv.
    Naposledy upravil ivka70 : 03.02.20 at 13:14
    ivka70 03.02.20 12:16 odstránil(a) z Porady

    nárok na materskú dovolenku - reťazový pôrod

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.