Zavrieť

Porady

SZČO s stravné lístky

Zdravím. Rozhodol som sa využívať stravné lístky ako SZČO. Vybral som si spoločnosť, ktorá takéto lístky vydáva a urobil som objednávku na nasledujúci kvartál (október, november, december). Prišla mi predfaktúra na 61 ks po lístkov v sume 49,- Sk, v celkovej hodnote 2989,- Sk plus 300,- Sk postovne, manipulacny poplatok plus neviem co este. Vysledna suma na fakture je 3289,- Sk aj s DPH.
Teraz by ma zaujimalo ako to mam zauctovat. Myslim, ze som niekde na porade cital, ze danovo uznatelna suma je denne 48,95 Sk (co predstavuje 55% zo sumy stravneho na sluzobnej ceste).
Mam si dat do nakladov celu sumu 3289,- Sk (podla vystavenej faktury), alebo len 61 ks listkov x 48,95 Sk, teda 2985,95 Sk?
Je postovne a balne danovo uznatelny naklad? Dakujem za kazdu radu.
Usporiadat
randy randy

randy je offline (nepripojený) randy

ahoj... a už v tom zas nemám jasno....
chcem sa pýtať... mám faktúru za obedy... je mi jasné, čo ovplyvňuje ZD a čo nie.... ale... tieto obedy su s DPH... môžem si v časti "ovplyvňuje ZD" uplatniť aj DPH??? v zakone sa hovori len o DPH pri manipulácii so stravnými listkami.... co mám s tým robiť???
prosím, poradte mi...
vopred veľká vďaka....
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

randy
ahoj... a už v tom zas nemám jasno....
chcem sa pýtať... mám faktúru za obedy... je mi jasné, čo ovplyvňuje ZD a čo nie.... ale... tieto obedy su s DPH... môžem si v časti "ovplyvňuje ZD" uplatniť aj DPH??? v zakone sa hovori len o DPH pri manipulácii so stravnými listkami.... co mám s tým robiť???
prosím, poradte mi...
vopred veľká vďaka....
Ak si platiteľ, DPH patrí do DPH (uplatníš si na vstupe), ak si neplatiteľ, DPH je súčasťou ceny obeda a túto cenu rozúčtuješ na výdavok ovpl. ZD a výdavok neovpl. ZD.
0 0
randy randy

randy je offline (nepripojený) randy

som platcom DPH.... tzn. celu prijatu fakturu zauctujem, uplatním si DPH? a pri uhrade to rozlozim......
som z toho akasi cela mimo....
vdaka
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Uplatnenie práva na odpočet dph § 51, môžeš uplatniť ak máš vyhotovenú faktúru od platiteľa podľa § 71 ZDPH. Ak si odpočítaš dph na vstupe musíš zároveň odviesť dph na výstupe a to z 45%. Napr. ak cena lístkov stojí bez dph 5000,00 dph 950,00 spolu 5 950,00. Uplatníš si na vstupe 950,00 ako výdavok neovp.základ dane. Zo sumy 5000,00 bez dph si uplatníš 55% 2750,00 do výdav.ovpl.základ dane až pri spotrebe. Pokiaľ sa nespotrebujú lístky sa evidujú v knihe cenín. Zvyšných 45% 2250,00 ti neovpl.základ dane. Ak si uplatníš na vstupe 950,00 SK, tak zo sumy 2 250,00 (45%) musíš odviesť 19% na výstupe čo predstavuje 427,50 SK podľa § 8 ZDPH.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
renča1
Uplatnenie práva na odpočet dph § 51, môžeš uplatniť ak máš vyhotovenú faktúru od platiteľa podľa § 71 ZDPH. Ak si odpočítaš dph na vstupe musíš zároveň odviesť dph na výstupe a to z 45%. Napr. ak cena lístkov stojí bez dph 5000,00 dph 950,00 spolu 5 950,00. Uplatníš si na vstupe 950,00 ako výdavok neovp.základ dane. Zo sumy 5000,00 bez dph si uplatníš 55% 2750,00 do výdav.ovpl.základ dane až pri spotrebe. Pokiaľ sa nespotrebujú lístky sa evidujú v knihe cenín. Zvyšných 45% 2250,00 ti neovpl.základ dane. Ak si uplatníš na vstupe 950,00 SK, tak zo sumy 2 250,00 (45%) musíš odviesť 19% na výstupe čo predstavuje 427,50 SK podľa § 8 ZDPH.
už som sa to raz pýtyla,ale môžem ešte?Mám fakt.za stravné lístky pre SZČO dám ju pri úhrade účtom ako neovpl.ZD s odpočtom dph.A ak použijem lístky tak inter.dokladom rozúčtujem 55% ovpl.ZD,a 45% neovpl.ZD a + /zo45%/ DPH odvediem cez iner.doklad?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
marcik
už som sa to raz pýtyla,ale môžem ešte?Mám fakt.za stravné lístky pre SZČO dám ju pri úhrade účtom ako neovpl.ZD s odpočtom dph.A ak použijem lístky tak inter.dokladom rozúčtujem 55% ovpl.ZD,a 45% neovpl.ZD a + /zo45%/ DPH odvediem cez iner.doklad?
nakupuješ konkrétne aké lístky? - Vaša stravovacia....... DPH máš len zo sprostredkovnia, či z celých lístkov?

AK STRAVENKY - KUPÓNY TAK POSTUPUJ AKO JE UVEDENE V TOMTO PRISPEVKU - klik sem http://www.porada.sk/showpost.php?p=329727&postcount=19
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Firma ktorá ma kuchyňu vydáva vlastné strav.lístky, a na fakt.je počet listkov krát 60,-SK s DPH .DPH je z celého lístka!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
marcik
Firma ktorá ma kuchyňu vydáva vlastné strav.lístky, a na fakt.je počet listkov krát 60,-SK s DPH .DPH je z celého lístka!
tak potom musíš ísť podľa prísp. 26 :
Re: SZČO s stravné lístky
Uplatnenie práva na odpočet dph § 51, môžeš uplatniť ak máš vyhotovenú faktúru od platiteľa podľa § 71 ZDPH. Ak si odpočítaš dph na vstupe musíš zároveň odviesť dph na výstupe a to z 45%. Napr. ak cena lístkov stojí bez dph 5000,00 dph 950,00 spolu 5 950,00. Uplatníš si na vstupe 950,00 ako výdavok neovp.základ dane. Zo sumy 5000,00 bez dph si uplatníš 55% 2750,00 do výdav.ovpl.základ dane až pri spotrebe. Pokiaľ sa nespotrebujú lístky sa evidujú v knihe cenín. Zvyšných 45% 2250,00 ti neovpl.základ dane. Ak si uplatníš na vstupe 950,00 SK, tak zo sumy 2 250,00 (45%) musíš odviesť 19% na výstupe čo predstavuje 427,50 SK podľa § 8 ZDPH.
čo sa DPH týka a ostatné môžeš podľa môjho postupu, alebo ako píšej , máš to OK, sú tie dve možnosti.

teda stručná odpoveď na tvoju otázku

áno

0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
marcik
už som sa to raz pýtyla,ale môžem ešte?Mám fakt.za stravné lístky pre SZČO dám ju pri úhrade účtom ako neovpl.ZD s odpočtom dph.A ak použijem lístky tak inter.dokladom rozúčtujem 55% ovpl.ZD,a 45% neovpl.ZD a + /zo45%/ DPH odvediem cez iner.doklad?
Neviem ako ti to soft.robí, ale ja dph odvádzam cez ID, tak ako si napísala.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
učtujem v POHODE a tiež cez ID, cenu za počet lístkov rozdelím na 55% OVZD, a 45% neovp.ZD a z toho DPH, ale nakoľko je cena lístka 50,40Sk bez DPH mmohla by som odpočítať 48,95Sk? a 1,47Sk NZD?/ čiže zo sumy89,-?,alebo musím sa držať ceny lístka?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
renča1
Neviem ako ti to soft.robí, ale ja dph odvádzam cez ID, tak ako si napísala.
nakukla som ona robí v ALFE, tak by musela použiť 2 ID - jeden ODZ a ďalší NDZ, dá sa tam uplatniť DPH, ale nedá sa 1 ID zaúčtovať obe položky, preto odporúčam moju verziu , dať celé do nákladov a PPD si prijať za stravenky od zamestnanca peniaze a odviesť prísl. DPH.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
marcik
učtujem v POHODE a tiež cez ID, cenu za počet lístkov rozdelím na 55% OVZD, a 45% neovp.ZD a z toho DPH, ale nakoľko je cena lístka 50,40Sk bez DPH mmohla by som odpočítať 48,95Sk? a 1,47Sk NZD?/ čiže zo sumy89,-?,alebo musím sa držať ceny lístka?
akosi tomu dobre nerozumiem, koľko v skutočnosti je cena lístka?
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
cena lístka je 60,-Sk s DPH!Myslela som či by nemohol u zamestnancov uplatniť 48,95,-Sk VOZD,a 1,47soc.fond a u seba 48,95,-VOZD a 1,47,- VNOZD+/DPHu seba/.
Naposledy upravil marcik : 24.11.06 at 09:56
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
Ale počula som že podnikateľ sa môže rozhodnúť že do daň.výdavkov bude uplatňovať nie 55% z hodnoty strav.lístka,ale 55% z ustanoveneje sumy stravného t.j. 48,95Sk/55% uz 89,-Sk/ na jeden strav.lístok. Potom si primerane upraví aj rozpis daňov.a nedaň.vádavkov za strav.lístok.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
A konkrétne túto firmu robím v POHODE a tam na ID ide zaúčtovať na 1 ID veľa položiek.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Aha už chápem. Cena lístka je 60,- s DPH. Bez dph je 50,40 a dph 9,60 SK. 55% zo sumy 50,40 je 27,72 , ale ty si môžeš uplatniť 48,95 do výdav.ovpl.základ dane.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
SUPER!! o to mi išlo, lebo tak ako u seba aj u zametnancov by som to mohla urobiť, lebo aj tak od nich nič neberie, tak by som uplatmila aj im 48,95 VOZP a rozdiel zo soc.fondu.Ešte raz vďaka aj za strpenie!!!
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
ešte jedna podotázočka, výdaj strav.lístkov podpisujú zamestnanci?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

marcik
ešte jedna podotázočka, výdaj strav.lístkov podpisujú zamestnanci?
Áno, samozrejme, ako inak dokážeš, že si im zabezpečila stravovanie.
0 0
drako drako

drako je offline (nepripojený) drako

renča1
Alfa ti dovolí účtovať aj pod jednym a tým istým číslom aj dva,tri zápisy.
1) výdaj z účtu , v sume 2985,95 VOZD a cez F7 si vyberieš závazok a uhradíš,
2) zasa dáš výdaj z účtu, cez F7 si vyberieš fa a uhradíš len 300,00 VOZD,
3) urobíš do isté ako bod 2 len sumu doplníš 3,05 VNZD.

Skúška správnosti:
faktúra v evidenci ti už nebude svietiť, tzn. bude uhradená.

Renča, za1. bude VOZD ?
Totiž nedávno sme sa v téme" účtovanie cenín v JÚ" bavili o tom , že cena strav. lístkov vchádza do VOZD až pri výdaji strav.lístkov z knihy cenín .

Už mám teraz z toho naozaj guláš.
0 0
Načítať ďalšie