Zavrieť

Porady

Rozdiel na Potvrdení z DDS a od zamestnávateľa - ktorú sumu dať do DP FO?

Na Potvrdení z DDS je suma príspevkov za rok 2022. Na Potvrdení od zamestnávateľa je suma, ktorá mu bola zrazená na príspevky za mesiace 1-12/2022. DDS zahŕňa len to, čo bolo pripísané v roku 2022. Ktorú sumu mám dať do tlačiva DP FO? Či len sumu 180,- Eur? Ďakujem
veronikasad Aká suma je na potvrdení DDS?
Negoce je to nový zamestnanec v roku 2022? alebo ak nie je nový zamestnanec má zmluvu s DDS aj v r. 2021?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Druhá možnosť je správna. Polopate teda to, čo je na účte DDS.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Negoce ja som opačného názoru, pretože ak máš Potvrdenie o zdaniteľných príjmov (nie je povinnosť predpkladať doklad z DDS), pri podávaní DP typ A uznáš všetky údaje v DP, resp. v RZD
    ivka70 Aj podla mna je smerodajne len potvrdenie z DDS.
    Lebo v tvojom pripade by si mohol zamestnanec jeden rok uplatnit nieco zo zamestnania a dalsi rok, napr. uz v inom zamestnani, cast tej uplatnenej sumy, ktora bola pripisana v inom roku podla potvrdenia od DDS.
    Nikdy sme nebrali potvrdenie od zamestnavatela na tuto ulavu.
    Negoce Ivka70: je potrebné sa pozrieť sa na to, ak zrážala a posielala vlastná organizácia príspevky do DDS, prečo sú príspevky rozdielne? veď predsa, ak robíš aj DP A, alebo DP B vždy vyžaduješ potvrdenie z DDS? ja sa pýtam na oprávnenosť uplatnenia.....
    "rečnícka otázka": to si mám pýtať aj výplatné pásky?
    ivka70 Na to sa samozrejme zamestnanec pytat moze, ale pre DP je relevantne len to, co DDS obdrzala.
    Niekedy staci, ze na konci roka je neskor odoslana platba a uz to padne do nasledujuceho roka.
    milagros208 Príspevky účastníka uhradené prostredníctvom zamestnávateľa sú súčasťou príspevkov na DDS, ak boli za zdaňovacie obdobie uhradené najneskôr do 31.1. nasledujúceho roka v zmysle §4 ods. 3 Zákona o dani z príjmov. T.z. ak zrážky vykonáva zamestnávateľ, tak odpočítateľná položka pri DDS sa počíta za zrazené mesiace 1-12, teda odvedené vo februári až januári nasledujúceho roku. Ak sú príspevky v januári a v decembri iné, tak potvrdenie od DDS nebude súhlasiť so zrážkami, ktoré má uvedené na potvrdení zamestnávateľ a ktoré by mali správne byť uvedené v RZD alebo DP. Potvrdenie zohľadňuje platby, ktoré DDS za rok prijala , to znamená, že sa použije u tých, ktorí si dds odvádzajú sami, nie prostredníctvom zamestnávateľa.
      zbaliť

    Negoce je offline (nepripojený) Negoce

    Negoce
    Uplatňovanie nároku na nezdaňovanú časť:
    Pokiaľ príspevky na DDS zrážal a odvádzal na účet do DDS v mene zamestnanca jeho zamestnávateľ, tak nie je potrebné, aby zamestnanec pri podávaní žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania preukazoval výšku zaplatených príspevkov.
    Pokiaľ si však zamestnanec celú sumu (prípadne jej časť) uhrádzal vo vlastnej réžii, je k žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania povinný predložiť potvrdenie o výške
    zaplatených príspevkov.

    v práci sa nám stala taká záležitosť, že zamestnávateľ jeden mesiac neodviedol príspevky do DDS, mali sme inú zrazenú sumu v potvrdení a inú sumu uvádzala DDS spoločnosť.
    stále platí, tak ako pri mzdách, že mzdy za 12/20xx zvyčajne sa uhrádzajú v novom roku, aj takto zúčtovné do 31 01 nasledujúceho roka (podľa § 4, ods. 3 ZDP) patria do predchádzajúceho roka .......
    Ala1 : pozri si ako odchádzali peňažné prostriedy do DDS, tam musí byť chyba
    Anik ja osobne si vždy pri DDS pýtam potvrdenie priamo od DDS, aby k nesúladu nedošlo. Oni presne vedia, koľko príspevkov mu pripísali. Je pravda, že nerobím RZD, ale daňové priznania. Max. suma môže byť 180 €

    Rozdiel na Potvrdení z DDS a od zamestnávateľa - ktorú sumu dať do DP FO?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.