Zavrieť

Porady

Bonusy

jana jana

jana je offline (nepripojený) jana

Vie mi niekto povedať ako je to teraz z bonusmi, sú naďalej oslobodené od DPH alebo NIE?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apsgroup
Prosim Vás o §25 odst.6 platí aj pri nadobudnuti tovaru z EU. Dostala som práve dobropis z Čiech, kde nám vyučtovali mnozstevnú zlavu bez DPH. Má to u mna vstupovat do DPH,
mám z toho vypočitat dan a urobit odpocet? /samozrejme s minusom/.
Alebo to vobec do DPH nemá vstupovat?
Uvediem iba svoj názor, nestretla som sa s týmto prípadom (ani som bližšie nepozerala usmernenia DR SR) ale, § 25 ods. 6 sa týka "platiteľov dane".

Pojem platiteľ nájdeme v § 4 ods. 5 ZDPH a týka sa osôb registrovaných na daň podľa nášho zákona, t.j. platiteľov dane v tuzemsku - zdaniteľných osôb, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň v tuzemsku, alebo sa tu ovbykle zdržiavajú a osoby bližšie uvedené v ďalších odsekoch (kúpa podniku, právny nástupca atď.) Pojem platiteľ sa ďalej uvádza u zahraničných osôb, ktoré v tuzemsku vykonávajú činnosť, ktorá je predmetom dane, alebo dodávajú tovar formou zásielkového predaja a splnia podmienky podľa § 6.

V súvislostiach s nadobudnutím tovaru sa používa pojem "osoba identifikovaná na daň v inom členskom štáte".

Z uvedeného nepriamo vyplýva, že § 25 ods. 6 sa týka iba osôb, ktorými sa rozumejú "platitelia dane" podľa nášho Zákona o dani z pridanej hodnoty a nie osoby identifikované na daň v inom členskom štáte.

V prípade, že v zákone nenájdete prípadne inú oporu, nedoporučovala by som postup podľa § 25 ods. 6 v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

Vrátim sa k mojmu predchádzajúcemu príspevku ohladom danového bonusu
z čiech. Mám faktúru, na ktorej je vyuctovaný odberatelský bonus s poznámkou od dodavatela , že sa jedná o nezdanitelne plnenie. Volala som účtovnícke do čiech, ona mi povedala, že je to vlastne financna odmena,nie je to znízenie ceny. Ked som ale zistovala, či túto sumu zahrnie do súhrnného výkazu DPH tak povedala,že zrejme áno. Z toho mi vyplýva, že by som to mala samozdanit. Nepoznáte usmernenie DRSR, ktoré by to riešilo?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apsgroup
Vrátim sa k mojmu predchádzajúcemu príspevku ohladom danového bonusu
z čiech. Mám faktúru, na ktorej je vyuctovaný odberatelský bonus s poznámkou od dodavatela , že sa jedná o nezdanitelne plnenie. Volala som účtovnícke do čiech, ona mi povedala, že je to vlastne financna odmena,nie je to znízenie ceny. Ked som ale zistovala, či túto sumu zahrnie do súhrnného výkazu DPH tak povedala,že zrejme áno. Z toho mi vyplýva, že by som to mala samozdanit. Nepoznáte usmernenie DRSR, ktoré by to riešilo?
Neexistuje...
Fakt, že sa jedná o finančný bonus musíte preukázať (zmluvou). Avšak to, že to obchodný partner chce dať do súhrnného výkazu, je v rozpore s tým, že by sa to nepovažovalo za predmet dane.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ahojte, došiel mi dobropis z EÚ za ročný obrat r. 2005. Bol vystavený 12.01. a fyzicky doklad došiel 15.03. neviem, v akom kurze prepočítať daný dobropis a či dávať do evidencie DPH alebo nie a keď v ktorom mesiaci.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Mikolajova
Ahojte, došiel mi dobropis z EÚ za ročný obrat r. 2005. Bol vystavený 12.01. a fyzicky doklad došiel 15.03. neviem, v akom kurze prepočítať daný dobropis a či dávať do evidencie DPH alebo nie a keď v ktorom mesiaci.
do DPH evidencie bonusy nedávam - pozri príspevky AVO v tejto téme.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

A prepočet by ste akým kurzom urobili do knihy záväzkov?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mikolajova
Ahojte, došiel mi dobropis z EÚ za ročný obrat r. 2005. Bol vystavený 12.01. a fyzicky doklad došiel 15.03. neviem, v akom kurze prepočítať daný dobropis a či dávať do evidencie DPH alebo nie a keď v ktorom mesiaci.
Nakoľko nie je možné aplikovať na dobropisy z EÚ § 25 ods. 6 ... je povinnosťou platiteľa upraviť odpočítanú daň, ako i daňovú povinnosť a to ... bohužiaľ kurzom vzniku pôvodných daňových povinností. Je to síce hrôza, ale zákon sa takto číta ...

Doporučujem smernicu a použiť jednotný kurz na tento prípad. Avšak upozorňujem, že DÚ tento postup nebude mať dôvod rozporovať iba v prípade, že sa jedná o platiteľa s plným nárokom na odpočítanie dane. U "koeficientového" platiteľa bude zrejme prístup k odpočítanej dani (a k jej oprave) prísnejší.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A len upozorním. U bonusov môže vzniknúť veľmi veľa prípadov, a čo prípad, to iná aplikácia ZDPH. Takže nie je možné každý bonus posúdiť rovnako.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
sway
do DPH evidencie bonusy nedávam - pozri príspevky AVO v tejto téme.
No pevne dúfam, že z nich nevyplýva nič iné, ako tvrdí Jana Acsová a tá by sa úplne s týmto tvrdením nestotožnila
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Tým pádom nedávať ho do priznania DPH?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mikolajova
Tým pádom nedávať ho do priznania DPH?
Dávať ... ak sa jedná o opravu základu dane pôvodnej dodávky.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

V podstate je to ročný bonus, ktorý sme obdržali z dôvodu, že sme presiahli v r. 2005 stanovený obrat. Len neviem či to nemalo byť v 01/2006 kedy bol vystavený. On mi totižto prišiel až v 03/2006. Robiť opravné?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Mikolajova
V podstate je to ročný bonus, ktorý sme obdržali z dôvodu, že sme presiahli v r. 2005 stanovený obrat. Len neviem či to nemalo byť v 01/2006 kedy bol vystavený. On mi totižto prišiel až v 03/2006. Robiť opravné?
§ 53 ods. 1 opravu odpočítanej dane urobíte v zdaňovacom období, v ktorom ste obdržali doklad, § 25 ods. 3 detto. T.j. opravu dane a odpočítanej dane robíte v období, kedy obdržíte doklad o oprave základu dane z iného ČŠ.

Uvedené platí od 1.1.2006.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Dakujem za odbornú odpoveď, a snaží sa aj oceniť ale nejak sa mi nedarí ... no uvidím, ale v kažkom prípade je to hodné bodíka
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Jana Acsová
No pevne dúfam, že z nich nevyplýva nič iné, ako tvrdí Jana Acsová a tá by sa úplne s týmto tvrdením nestotožnila
sorry,sorry,sorry

....už som prepracovaná... našťastie sa rozprúdila debata a uviedlo sa to na pravú mieru.
tuším chvíľu budem len čítať a neprispievať.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, mám v tom trocha hokej - prisla mi takto rozpísaná objednávka, na základe ktorej mám fakturovať:

Suma bez DPH: 400.000,-
DPH: 76.000,-
Celkom: 476.000,-
zľava pri sadzbe 0%: -10.000,-
nasleduje tabuľka:
Suma bez DPH: 390.000,-
DPH: 76.000,-
Celkom: 466.000,-
Suma na úhradu: 466.000,-

Je to OK? DPH vypočítam aj uplatním zo sumy bez zohladnenia zľavy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

silvia
Prosím Vás, mám v tom trocha hokej - prisla mi takto rozpísaná objednávka, na základe ktorej mám fakturovať:

Suma bez DPH: 400.000,-
DPH: 76.000,-
Celkom: 476.000,-
zľava pri sadzbe 0%: -10.000,-
nasleduje tabuľka:
Suma bez DPH: 390.000,-
DPH: 76.000,-
Celkom: 466.000,-
Suma na úhradu: 466.000,-

Je to OK? DPH vypočítam aj uplatním zo sumy bez zohladnenia zľavy?
§ 22 odst. 4- ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny, alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
Takže základ dane 390000.- daň 74100.-. Spolu 464100.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať