Zavrieť

Porady

Účtovanie v reštaurácii

Aký je Váš názor na nasledovné :

Začala som účtovať reštauráciu( ináč zlaté obchodné spoločnosti / a mám z toho depresiu, lebo:
- je tam bar, na ktorý sa nakupuje tovar ako alko, nealko, cigarety a slane drobnosti.
- je tam aj kuchyňa v plnej paráde, kde sa nakupujú na prípravu jedál suroviny
- a mám vratné obaly

Všetko sa to eviduje na jednej ERP . Účtuje sa spôsobom B.

Je správne ak účtujem tovar na 504 a tržby zaň na 604.
Je správne ak účtujem suroviny na 501 a tržby na 601.
Alebo hodím všetko na 501 a tržby na 602?
Čo s vratnými obalmi?

Ako evidencia skladu mi stačia denné inventúry baru a kuchyne ?
Usporiadat
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Ahojte dobré duše, účtujem pizzeriu a potrebujem poradiť. Klient si objednal rezerváciu miestnosti s občerstvením , platil hneď na mieste v hotovosti. Čašník to nahodil do RP, čiže je to už v tržbách. Klient si pýta vystaviť fa. Ako by ste FA zaúčtovali ? Tržby sa účtujú 211/601,604. Ďakujem.
0 0
casch casch

casch je offline (nepripojený) casch

Keď to dal cez ERP ako riadny doklad, už nie je možné vystaviť faktúru. Reštauračné software majú obyčajne možnosť vystaviť nefiškálny doklad, ktorý sa nezapočíta do GT a slúži len ako informácia pre klienta o hodnote nákupu. Potom sa vystaví fa a nefiškálny doklad alebo jeho podpísaná kópia sa priloží k fa.
My to aspoň takto robíme. Ten nefiškálny doklad si dáme klientom podpísať, že to naozaj prevzal, lebo faktúra sa posiela neskôr.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Účtovať aj miešané drinky na 602 nie na 601?

Ale čo ma hlavne zaujíma - keď zmením účtovanie oproti minulému roku (všetko v bare som davala na 504 a predaj 604), je potrebné tento fakt uviesť aj do poznámok k účtovnej závierke?

(Prosím, mohli by ste mi niekto takúto nejakú smernicu ohľadom účtovania nákupov do baru posunúť? Dakujem)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

evelien Pozri príspevok
Účtovať aj miešané drinky na 602 nie na 601?

Ale čo ma hlavne zaujíma - keď zmením účtovanie oproti minulému roku (všetko v bare som davala na 504 a predaj 604), je potrebné tento fakt uviesť aj do poznámok k účtovnej závierke?

(Prosím, mohli by ste mi niekto takúto nejakú smernicu ohľadom účtovania nákupov do baru posunúť? Dakujem)
Osobne účtujem miešané drinky na 601
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
casch Pozri príspevok
Pripájam sa k tejto téme a poprosím o radu, ako účtujete stravovanie zamestnancov v reštaurácii.Jedná sa o tzv. zamestnaneckú stravu, ktorú poskytuje zamestnávateľ v cene nižšej, ako je strava pre zákazníkov.
stravná jednotka - klasicky člením a 335, 527, 472 MD
pretože potraviny sú už v nákladoch,ako aj ostatné náklady, tak 527 aktivujem 527/621. Pri spôsobe B je to divočina, ale potrebujem mať evidenciu stravné aj kvôli štatistike.

Daggmar Pozri príspevok
Ahojte dobré duše, účtujem pizzeriu a potrebujem poradiť. Klient si objednal rezerváciu miestnosti s občerstvením , platil hneď na mieste v hotovosti. Čašník to nahodil do RP, čiže je to už v tržbách. Klient si pýta vystaviť fa. Ako by ste FA zaúčtovali ? Tržby sa účtujú 211/601,604. Ďakujem.
existuje kopia toho dokladu z ERP, Klient by mal doniesť svoj originál blok a vystavíš riadny doklad.
Bez ERP bloku vystav len faktúru bez náležitostí v zmysle ZDPH.
Ak sa "v záujme dobrých vzťahov" rozhodneš vystaviť riadnu faktúru,čiže duplicitný "daňový doklad", uved v poznámke, že fa bola vystavená k pokl.dokladu ERP č.xxxxx na žiadosť zákazníka a neslúži pre odpočítanie DPH.
Môj klient má dôvod a má to ošetrené internou smernicou - ak aj fakturuje, klient neplatí na mieste, nedostane doklad z ERP, iba podpíše prevzatie služby. Tržby sú v ERP, ale sú kryté okrem hotovosti.platobnými kartami aj vystavenými falktúrami. Takéto faktúry sú označené že sú v ERP a účtujú sa iba evidenčne 311/211.xxx
ERP sa zaúčtuje a hotovsť sa zníži o nominálnu hodnotu 211 Dal.



evelien Pozri príspevok
.......................
Ale čo ma hlavne zaujíma - keď zmením účtovanie oproti minulému roku (všetko v bare som davala na 504 a predaj 604), je potrebné tento fakt uviesť aj do poznámok k účtovnej závierke?
Dakujem)
BAR by som neúčtovala 504 a 604
do poznámok by som to dala kvôli informácii - zmení sa ti predsa štruktúra VZaS.
A smernica platná od 1.1.2009 je samozrejmosťou.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Dakujem. Ta 601 sa mi celkom pozdava, ale 602 v bare sa mi zda cudne. Vysledkom sluzieb by malo byt nieco nehmotne. A take pivko v pohari sa mi da dost hmotne.
0 0
Daggmar Daggmar

Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

Kejka velmi pekne dakujem. Klient si ale vyslovne zela aj fakturu.
0 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

evelien Pozri príspevok
Dakujem. Ta 601 sa mi celkom pozdava, ale 602 v bare sa mi zda cudne. Vysledkom sluzieb by malo byt nieco nehmotne. A take pivko v pohari sa mi da dost hmotne.
Ale ho nevyrábaš.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

aha, uz som konecne pochopila :-) dakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ja už pracujem na tej smernici, ešte stále čítam, ujasňujem si, takže ak je súčasťou reštaurácie aj bar a bufet, ktorý funguje len cez leto, tak v bare účtujem napr. predaj nanukov, horaliek a pod. ako tovar?
čítala som si aj živnostenský list, je tam pohostinská činnosť a ubytovanie, ale aj predaj tovaru v maloobchode.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Prosim ta, posun tu smernicu. Budem velmi vdacna.

Mimochodom, pisala som na danove riaditelstvo, aby ma usmernili. Prisla mi nadherna odpoved hodna Oscara. Nedozvedela som sa nic, iba ze sa mam drzat zakona a obratit sa na auditorov, danovych poradcov. Pritom som pouzila konkretne pripady, na ktore sa dala dat jednoznacna odpoved. Rozhodla som sa, ze vsetko necham na 604 a 504 a zmenu urobim az od buduceho roku. Prelepovanie kontacnych listkov by mi zabralo aspon tyzden roboty.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

ešte nie je celkom hotová, potom prilepím, ale to je len účtovanie zásob pre JÚ.
0 0
emilly1 emilly1

emilly1 je offline (nepripojený) emilly1

Dobrý deň prajem, ja tiež účtujem reštauráciu a bar, vzhľadom k tomu, že toto zariadenie poskytuje služby, tak účtujem spotrebu v reštaurácii aj v bare na 501 a tŕžbu v reštaruácii na 602 a bare na 601. Viem si tak odsledovať tŕžby.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

emilly1 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, ja tiež účtujem reštauráciu a bar, vzhľadom k tomu, že toto zariadenie poskytuje služby, tak účtujem spotrebu v reštaurácii aj v bare na 501 a tŕžbu v reštaruácii na 602 a bare na 601. Viem si tak odsledovať tŕžby.
Ahoj, ja by som mala onedlho zacat uctovat Kaviaren. Trochu som zmetena z toho ako budem uctovat trzby. Pri tomto priklade by som skor pochopila keby boli trzby v restauracii na 601 (ved jedla su vyrabane vo vlastnej kuchyni) a bar na 602 (lebo to je vacsinou len nalievane, otvorene a snad iba kava je robena priamo v bare). Ale kedze s tymto nemam skusenost, tak naozaj neviem. Ak by som sa rozhodla, ze vsetok tovar, kt. sa nakupi do kaviarne bude 501 a trzby budu 602 (asi?co doporucujete?) staci to dat do smernice?
0 0
titusa titusa

titusa je offline (nepripojený) titusa

Dobrý deň, v našom reštauračnom zariadení sme zaviedli donáškovú službu pizze. Viete mi prosím poradiť, ako mám zaúčtovať, ak v dôsledku podpory predaja chce majiteľ zaviesť akciu pri kúpe 2 pizze je jedna zadarmo. Čiže zákazník dostane tri aj keď na doklade z ERP budú vyúčtované len dve. Tretia pizza nebude v tržbách ale dôjde k spotrebe materiálu zo skladu. Aký to má vplyv na DPH? Ďakujem za rady.
0 0
emilly1 emilly1

emilly1 je offline (nepripojený) emilly1

Do reštaruácie sa nakupuje tovar, ktorý ide na ďaľšie spracovanie, čiže materiál - uvarí sa jedlo a materiál mení svoj charakter. Ale tým, že mi to jedlo predáme, čiže urobíme niekomu službu tak to účtujeme na 602 - tŕžby za služby. Ale popri tom cigarety, alkohol, je stále tovar, ktorý aj keď otvoríte, nalejete a odnesiete zákazníkovi nemení svoj charakter, popri tom ten materiál, ktorý použijete na výrobu toho jedla áno. Nie je nikde napísané že, alko, nealko, cigatety, a rôzny doplnkový tovar nemôžeš účtovať na 602, obyčajne obchod účtuje 601 - tŕžby za tovar, a spotrebu na 501. Záleží na tom, čo máš v internej smernici, vlastne interná smernica je pre Teba zákon, podľa ktorého sa riadiš. Porozmýšľaj a urob tak , aby to bolo pre Teba čo najvýhodnejšie, poprípade deľ 602 v anlytika bar a reštaurácia.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ja používam 501 a 601 a naše stravné lístky fakturované firmám, ktoré chodia k nám na denné menu dávam na 602. Poradila mi to audítorka.
0 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

titusa Pozri príspevok
Dobrý deň, v našom reštauračnom zariadení sme zaviedli donáškovú službu pizze. Viete mi prosím poradiť, ako mám zaúčtovať, ak v dôsledku podpory predaja chce majiteľ zaviesť akciu pri kúpe 2 pizze je jedna zadarmo. Čiže zákazník dostane tri aj keď na doklade z ERP budú vyúčtované len dve. Tretia pizza nebude v tržbách ale dôjde k spotrebe materiálu zo skladu. Aký to má vplyv na DPH? Ďakujem za rady.

Na doklade by mali byť naučtované 3 pizze a 1 jedna mínusom, pretože potom by ti ten materiál použitý na tretiu pizzu zostával na sklade a na daň. doklade chýbal a ty si ho predsa vydala alebo keďeď dáš pizzu napr. tú tretie za 0,03 € tak to účtuješ ako poskytnutú zľavu.
Naposledy upravil Peterika : 23.10.09 at 18:32
0 0
titusa titusa

titusa je offline (nepripojený) titusa

Keď dám tretiu pizzu mínusom, v konečnom dôsledku bude DPH 0,- lebo na výstupe bude pri predaji a na vstupe pri odpočítaní. Bude to potom z daňového hľadiska v poriadku? Neviete uviesť paragraf zo zákona o DPH ohľadom zliav?
0 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

§*22 zákona 222 / 2004 Z. z.......

(4) Ak je v*čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z*ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o*sumu zľavy.
0 0
Načítať ďalšie