Zavrieť

Porady

PP na skrátený úväzok

Prosím o radu:
Prijali sme do prac. pomeru zamestnankyäu na 8 hod. teraz chceme s jej súhlasom skrátiť pracovný úväzok na 4 hodiny denne.
-Odvody do SP a ZP budú z jej príjmu ktoré dosiahne za tento skrátený úväzok. /bude to okolo 4000,-/
-iný prac. pomer nemá nemusí si niečo doplácať alebo sa niekde hlásiť napr. na UP
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

karpis
Prosím o radu:
Prijali sme do prac. pomeru zamestnankyäu na 8 hod. teraz chceme s jej súhlasom skrátiť pracovný úväzok na 4 hodiny denne.
-Odvody do SP a ZP budú z jej príjmu ktoré dosiahne za tento skrátený úväzok. /bude to okolo 4000,-/
-iný prac. pomer nemá nemusí si niečo doplácať alebo sa niekde hlásiť napr. na UP
Pri polovičnom pracovnom uväzku musí VZ na odvody byť minimálne polovica z minimálnej mzdy, momentálne 7600,-/2 = 3800,-. Takže pokiaľ jej príjem bude 4000,- tak všetky odvody pôjdu zo 4000,-.
Doplácať si nemusí nič ani nahlasovať sa nikde nemusí.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

endrju
Nesúhlas. Pri skrátenom úväzku je minimálny VZ pre odvody skutočný príjem zamestnanca podliehajúci "odvodovej povinnosti".
Takže keď niekto pracuje na polovičný úväzok a zarobí napr. 2000,- tak odvody idú z 2000,-? Kde je potom dodržanie minimálnej mzdy?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Čize keď bude VZ 4000,- bude platiť na ZP
zamestnávateľ 10% 400,-
zamestnaec 4% 160,-
Ale ona nemá iný prac. pomer a nie je ani nikde evidovaná, preto sa pýtam či by do ZP nemal odvádzať minimálne toľko ako samoplatca
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

endrju
Súhlas. Minimálna mzda musí byť dodržaná aj ak je riadny pracovný pomer na skrátený úväzok. Ale aj pri dodržaní minimálnej mzdy sa dá pri polovičnom úväzku zarobiť menej ako 3800,- Sk. O tom som chcel povedať svojim vyjadrením.
Napríklad, zamestnanec má hodinovú sadzbu, 1. stupeň náročnosti (43,70) a v mesiaci je 20 pracovných dní s plným úväzkom 8 hodín.
Zarobí 43,70 * 20 * 4 = 3496. VZ na SP sa nezvyšuje na úroveň 3800 aj keď zarobil menej. Odvody sa zaplatia z VZ 3496.
A čo VZ na ZP? Ten sa musí navýšiť na 3800,-?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
endrju
Nesúhlas. Pri skrátenom úväzku je minimálny VZ pre odvody skutočný príjem zamestnanca podliehajúci "odvodovej povinnosti".
Nesúhlas, pokiaľ ide o SP.

Citujem zo zákona 461/2003, § 138 ods.11

"(11) Vymeriavací základ je mesačne najmenej...
c) suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa osobitného predpisu,..."


Andrej to v nasledujúcom príspevku správne vysvetlil, ja ešte raz zdôrazním, že VZ na SP nemôžeme chápať ako skutočný príjem zamestnanca ale ako zodpovedajúci príjem zamestnanca - a ten nemôže byť podľa zákona o minimálnej mzde nižší ako minimálna mzda.

Pojmy "skutočný" a "zodpovedajúci" nie sú synonymá.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Jozef Mihál
Nesúhlas, pokiaľ ide o SP.

Citujem zo zákona 461/2003, § 138 ods.11

"(11) Vymeriavací základ je mesačne najmenej...
c) suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa osobitného predpisu,..."

Andrej to v nasledujúcom príspevku správne vysvetlil, ja ešte raz zdôrazním, že VZ na SP nemôžeme chápať ako skutočný príjem zamestnanca ale ako zodpovedajúci príjem zamestnanca - a ten nemôže byť podľa zákona o minimálnej mzde nižší ako minimálna mzda.

Pojmy "skutočný" a "zodpovedajúci" nie sú synonymá.

Po prečítaní predchádz. diskusie som sa dáko zamotala. Uvediem príklad, aby som dostala jasnú odpoveď. Zamestnanec má mzdu 4000,- Sk a pracuje na skrátený úväzok 20 hod./týždeň.

Minimálne vymeriavacie základy pre takéhoto zamestnanca za mesiac október, kt. má 22 prac. dní budú SP: 3800,-Sk(7600/2) a pre ZP: 3450,-Sk(6900/2)?
Pokiaľ by išlo o hodinovo odmeňovaného zamestnanca min.VZ pre SP = 3800,-Sk(7600/2) a pre ZP=3494,-Sk ( 39,70*22*4).

PS: je mi jasné, že pokiaľ jeho mzda bude uvedených 4000,- odvedie do SP aj ZP zo 4000,-Sk. Potrebujem si ozrejmiť len tie minimá.

Za odpovede vopred ďakujem.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Prečítala som si to celé ešte raz a teraz mi z toho vychádza, že min. VZ do SP pre hod. odmeňovaných zamestnancov je 3846 (43,70*22*4). Čiže pokiaľ ide o skrátený pracovný čas počítam minimálny VZ s hodinovou min.mzdou pre hodinovo odmeňovaných zamestnancov a len keď sa nejedná o skrátený prac.pomer, tzn. že zamestnanec pracuje na 8 hodín, min.VZ do SP je 7600 a je jedno či je odmeňovaný mesačnou alebo hodinovou mzdou?
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Rozmotajte ma niekto, prosím-prosím.
0 0
Pezuma Pezuma

Pezuma je offline (nepripojený) Pezuma

Sládkovičovo
Min. VZ do SP pri mesačne odmeňovaného je 7 600,- Sk, pri hodinovej mzde sa môže stať, že nedosiahneme 7600,- a ´je to OK. (Napr. minimálnu hodinovku dodržím, ale mesiac má málo prac. dní. Netreba dopočítať do 7600,-)
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Pezuma, ďakujem za názor. Ja som to pochopila inak, §138,ods.10 sa odvoláva v poznámke 66) na mesačnú min.mzdu (§2,ods.1 písm. b). Je pravda, že je tam ďalej písané o zamestnacoch v PP odmeňovaných mesačnou mzdou, ale o zamestnancoch odmeňovaných hod. mzdou tam písané nie je, teda ja tam nič také nevidím. Ešte sa min.VZ pre SP počíta na kalendárne dni nie pracovné, takže preto sa domnievam, že by mala platiť pre min.VZ mesačná min.mzda.

Prosím vyjadrite sa ešte niekto.
0 0
Pezuma Pezuma

Pezuma je offline (nepripojený) Pezuma

Sládkovičovo
Dňa 20.11.2006 mám na školení tento postup vysvetlila hlavná kontrolórka SP pobočky Galanta. Dávala som veľký pozor. Tiež som bola prekvapená.

Prajem pekný deň
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Takže skúsim ja, lebo tiež som z toho už trošku domotaná.

Hodinovo odmeňovaný zamestnanec (v mesiaci s 20 pracovnými dňami a s plným pracovným uväzkom 8 hodín):
- minimálny VZ pre SP - 43,70*20*8 = 6992,- (to je jeho minimálna mzda aj minimálny VZ)
- minimálny VZ pre ZP - 39,70*20*8 = 6352,- (to je jeho minimálny VZ pre odvod do ZP, ale aby bol dodržaný zákon, čo sa týka výšky minimálnej mzdy, tak jeho príjem musí byť minimálne 6992,- a teda aj odvod do ZP pôjde z tohoto jeho skutočného minimálneho príjmu)

Mesačne odmeňovaný zamestnanec:
- minimálny VZ pre SP 7600,-
- minimálny VZ pre ZP 6900,- (keďže jeho mzda musí byť minimálne 7600,- tak odvod pôjde z jeho skutočného minimálneho príjmu)

Prosím škúsenejších o prekontrolovanie, aby sme v tom už mali konečne jasno. Ďakujeme. :p
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Janka ďakujem za Váš uvedený príklad a pridávam k nemu môj názor.
Hodinovo odmeňovaný zamestnanec (v mesiaci s 20 pracovnými dňami a s plným pracovným uväzkom 8 hodín):
- minimálny VZ pre SP - 43,70*20*8 = 6992,- (to je jeho minimálna mzda aj minimálny VZ)
práve tento prípad mi nie je jasný!!! PS: pokial by sa jednalo o skrátený prac.pomer, napr. na 6 hod. súhlasím s takýmto výpočtom.
- minimálny VZ pre ZP - 39,70*20*8 = 6352,- (to je jeho minimálny VZ pre odvod do ZP, ale aby bol dodržaný zákon, čo sa týka výšky minimálnej mzdy, tak jeho príjem musí byť minimálne 6992,- a teda aj odvod do ZP pôjde z tohoto jeho skutočného minimálneho príjmu)
súhlasím
Mesačne odmeňovaný zamestnanec:
- minimálny VZ pre SP 7600,-
súhlasím
- minimálny VZ pre ZP 6900,- (keďže jeho mzda musí byť minimálne 7600,- tak odvod pôjde z jeho skutočného minimálneho príjmu)
súhlasím
Prosím škúsenejších o prekontrolovanie, aby sme v tom už mali konečne jasno. Ďakujeme. :p[/quote]
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

janber
Janka ďakujem za Váš uvedený príklad a pridávam k nemu môj názor.
Hodinovo odmeňovaný zamestnanec (v mesiaci s 20 pracovnými dňami a s plným pracovným uväzkom 8 hodín):
- minimálny VZ pre SP - 43,70*20*8 = 6992,- (to je jeho minimálna mzda aj minimálny VZ)
práve tento prípad mi nie je jasný!!! PS: pokial by sa jednalo o skrátený prac.pomer, napr. na 6 hod. súhlasím s takýmto výpočtom.
A prečo nie aj v prípade, že pracuje na plný pracovný úväzok?
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Viď. príspevok 16.

V odseku 11)pís. c) "VZ je mesačne najmenej suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, kt. má dohodnutý PP na kratší pracovný čas podľa osob.predpisu 79), t.j.§49 Zák.práce.

Z toho mi vychádza, že sa min. VZ na počet hodín prepočítava len u zamestnancov, kt. pracujú na skrátený PP.
Naposledy upravil janber : 01.12.06 at 11:50
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Súhlasím s Janber, v uvedenom príklade (bez ohľadu na to čo povedali v Galante na školení, vychádzam zo zákona):
Hodinovo odmeňovaný zamestnanec (v mesiaci s 20 pracovnými dňami a s plným pracovným uväzkom 8 hodín s minimálnou mzdou):
- minimálna mzda - 43,70*20*8 = 6992,-
- ale minimálny VZ do SP bude 7600,-
- minimálny VZ pre ZP - 39,70*20*8 = 6352,-
T.j. mzda 6992, odvod do SP zo 7600, odvod do ZP zo 6992.

Ak by mal úväzok kratší, napr. 6 hod., tak :
- minimálna mzda 43,70*20*6 = 5244,-
- minimálny VZ do SP bude 5244,-
- minimálny VZ do ZP 39,70*20*6 = 4764,- Sk
T.j. mzda 5244, odvody do SP z 5244, do ZP z 5244.
0 0
janber janber

janber je offline (nepripojený) janber

Somij ďakujem za Vašu odpoveď.
Pre istotu dnes posielam, žiadosť o usmernenie na Sociálnu poisťovňu.

...myslím si, že voči zamestnancom, kt. sú odmeňovaní hod. mzdou je to nespravodlivé, ale ZÁKON je ZÁKON...

Prajem pekný deň
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

somij
Súhlasím s Janber, v uvedenom príklade (bez ohľadu na to čo povedali v Galante na školení, vychádzam zo zákona):
Hodinovo odmeňovaný zamestnanec (v mesiaci s 20 pracovnými dňami a s plným pracovným uväzkom 8 hodín s minimálnou mzdou):
- minimálna mzda - 43,70*20*8 = 6992,-
- ale minimálny VZ do SP bude 7600,-
- minimálny VZ pre ZP - 39,70*20*8 = 6352,-
T.j. mzda 6992, odvod do SP zo 7600, odvod do ZP zo 6992.

Ak by mal úväzok kratší, napr. 6 hod., tak :
- minimálna mzda 43,70*20*6 = 5244,-
- minimálny VZ do SP bude 5244,-
- minimálny VZ do ZP 39,70*20*6 = 4764,- Sk
T.j. mzda 5244, odvody do SP z 5244, do ZP z 5244.
Tiež som postupovala podľa vysvetlenia SP Galanta, t.j. vždy som používala VZ prepočítaný na hodiny, (pri plnom pracovnom úväzku 6.992,-- Sk). Keďže sa mi zdá nespravodlivé voči zamestnancom, aby platili vyššie odvody pri nižšej mzde, malo by snáď logiku doplatiť im aj peniaze do výšky minimálnej mzdy... Preto budem túto tému naďalej sledovať, lebo ma to zaujíma.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

somij
Súhlasím s Janber, v uvedenom príklade (bez ohľadu na to čo povedali v Galante na školení, vychádzam zo zákona):
Hodinovo odmeňovaný zamestnanec (v mesiaci s 20 pracovnými dňami a s plným pracovným uväzkom 8 hodín s minimálnou mzdou):
- minimálna mzda - 43,70*20*8 = 6992,-
- ale minimálny VZ do SP bude 7600,-
- minimálny VZ pre ZP - 39,70*20*8 = 6352,-
T.j. mzda 6992, odvod do SP zo 7600, odvod do ZP zo 6992.

Ak by mal úväzok kratší, napr. 6 hod., tak :
- minimálna mzda 43,70*20*6 = 5244,-
- minimálny VZ do SP bude 5244,-
- minimálny VZ do ZP 39,70*20*6 = 4764,- Sk
T.j. mzda 5244, odvody do SP z 5244, do ZP z 5244.
Ďakujem, konečne v tom mám jasno.
A ako je to u mesačne odmeňovaných zamestnancov? U nich je vždy minimálna mzda aj minimálny odvod do SP 7600,-? Minimálny VZ pre ZP je momentálne 6900,- ale keďže dostane minimálnu mzdu aj odvod ide z minimálnej mzdy t.j. 7600,-.
Je to takto správne?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Súčasne musí byť splnená aj podmienka minim. mzdového nároku(MMN). Napr. ak je v mesiaci 22 prac. dní a ZC má úväzok 8 hod./deň, tak 22x8*43,70=7692 Sk(VZ).
Dodatok:
Alebo takto.
MM = 7600 a súčasne MMN = 43,70. Ak by mesiac mal 176 prac.hodín(22 dní), tak MMN by dosahoval len 43,18 Sk. Pozri ZP
§ 120<o></o>
Minimálne mzdové nároky<o></o>
(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnanco<o></o>v dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný<o></o> poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume<o></o> minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň<o> </o>náročnosti práce (ďalej len „stupeň“) príslušného pracovného<o></o>
miesta. Ak mzda zamestnanca nedosiahne<o></o> v kalendárnom mesiaci v prepočte na odpracovanú hodinu<o></o> sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ<o></o> poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu<o></o> medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho<o></o> mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci<o></o> príslušnému pracovnému miestu.<o></o><o></o>
Naposledy upravil Marína : 05.12.06 at 07:30
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať