Zavrieť

Porady

Najnižší starobný dôchodok

Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Som SZČO, platím si minimálne odvody do poisťovní.
Ak budem posledných 10 rokov dobrovoľne nezamestnaná a mám splnenú podmienku odpracovania aspoň 10 rokov, aký minimálny dôchodok dostanem, ak
1. si budem platiť dobrovoľne starobné poistenie
2. si ani toto platiť nebudem
Je vôbec určený nejaký minimálny starobný dôchodok a aká je jeho výška?
Alebo: aké podmienky musím splniť, aby som aspoň minimálny starobný dôchodok dostala?
A aká bude od 1.1.07 výška odvodu do ZP ako dobrovoľný platca?
Ďakujem všetkým za odpovede.
Vie mi niekto odpovedať? Všetkým ďakujem.
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Fany
Som SZČO, platím si minimálne odvody do poisťovní.
Ak budem posledných 10 rokov dobrovoľne nezamestnaná a mám splnenú podmienku odpracovania aspoň 10 rokov, aký minimálny dôchodok dostanem, ak
1. si budem platiť dobrovoľne starobné poistenie
2. si ani toto platiť nebudem
Je vôbec určený nejaký minimálny starobný dôchodok a aká je jeho výška?
Alebo: aké podmienky musím splniť, aby som aspoň minimálny starobný dôchodok dostala?
A aká bude od 1.1.07 výška odvodu do ZP ako dobrovoľný platca?
Ďakujem všetkým za odpovede.
Vie mi niekto odpovedať? Všetkým ďakujem.
Minimálny starobný dôchodok nie je určený. Ak poistenec nedosiahne úroveň dôchodku vo výške životného minima, dostáva pomoc v hmotnej núdzi - jej výška je závislá od rôznych faktorov. Výška dôchodku je závislá od výšky zárobkov od roku 1984 až do odchodu do dôchodku - ak poistenec mal menej rokov na stanovenie priemerného osobného mzdového bodu (POMB)(ten sa vypočíta práve z týchto zárobkov), potom sa obdobie predlžuje pred rok 1984 až do obdobia, z ktorého bude možné vypočítať POMB za 22 rokov.
To bola teória - teraz prakticky. Ak človek dosahoval celoživotne podpriemerné príjmy, nemá význam si platiť dobrovoľne poistné na dôchodkové poistenie, pretože dôchodok bude tak či tak veľmi, veľmi nízky. Predpokladanú sumu je možné vypočítať iba z konkrétnych OMB, obdobia dôchodkového poistenia (počet rokov) a z aktuálnej dôchodkovej hodnoty (tú stanovuje štát a je možné ju v horizonte 10 rokov iba predpokladať).
Naposledy upravil ajobs : 06.12.06 at 19:23
0 0
slimak slimak

slimak je offline (nepripojený) slimak

Ja by som len doplnil, aj ked si sa na to nepytala.

(1) Poistenec má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a
b) suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1, 2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Teraz je môj priem.OMB 0,60845, ale stale klesa. Aky by som mala teraz dochodok? Oplati sa mi ďalej platiť min.poistne, teda na dochodok napr. 1600,-/mes? a to ešte približne 10 rokov?
Naposledy upravil Fany : 07.12.06 at 07:39
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Fany
teraz je môj priem.OMB 0,60845, ale stale klesa. Aky by som mala teraz dochodok? Oplati sa mi ďalej platiť min.poistne, teda na dochodok napr. 1600,-/mes? a to ešte približne 10 rokov.
Dôchodok = POMB * 214,68 (dôchod.hodnota pre rok 2006) * Počet odprac.rokov.

To však za predpokladu, že by si o dôchodok žiadala tento rok a že máš dosiahnutý dôchodkový vek, ak nemáš išlo by o predčasný starobný dôchodok a ten by sa krátil o 0,5% za každých 30 dní, ktoré chýbajú do dôchodkového veku. A samozrejme predčasný dôchodok nesmie byť nižší ako 1,2 nás.živ.minima, čo je 5676 Sk.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Fany
teraz je môj priem.OMB 0,60845, ale stale klesa. Aky by som mala teraz dochodok? Oplati sa mi ďalej platiť min.poistne, teda na dochodok napr. 1600,-/mes? a to ešte približne 10 rokov.
1. svoj príspevok ohľadne minimálneho dôchodku som upravil - viď nový text,
2. dôchodkové poistenie SA NEOPLATÍ platiť (najmä nie pri takejto úrovni POMB) - môže zvýšiť reálny výpočet dôchodku cca o 7-15 Sk,
3. prakticky - pri POMB 0,6085 (zaokrúhľuje sa na 4 desatinné miesta nahor) a 35 odpracovaných rokoch (resp. rokoch dôchodkového poistenia) teoreticky možnej ADH 350 by bol tvoj dôchodok 0,6085*35*350=7455 Sk.
Treba si uvedomiť, že by to bolo v roku 2016, čiže po započítaní inflácie by to bola naozaj veľmi malá suma.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak tomu dobre rozumiem: ak teraz prestanem platiť dôch.poistenie a momentálne mám POMB 0,6085, odpracovaných 30 rokov, predpokl.ADH o desať rokov bude 350, mal by moj dochodok vyzerať 0.6085*30*350=6389 SK? Zmení sa môj POMB, ak 10 ďalších rokov budem dobrovoľne nezamestnaná a nebudem si platiť poistné, alebo mi zostane na súčasnej úrovni? A čo, ak bude v tom čase životné minimum napr. 7000. bude mi vôbec dôchodok vyplácaný?
Naposledy upravil Fany : 07.12.06 at 12:19
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Fany
Ak tomu dobre rozumiem: ak teraz prestanem platiť dôch.poistenie a momentálne mám POMB 0,6085, odpracovaných 30 rokov, predpokl.ADH o desať rokov bude 350, mal by moj dochodok vyzerať 0.6085*30*350=6389 SK?
Áno
Fany
Zmení sa môj POMB, ak 10 ďalších rokov budem dobrovoľne nezamestnaná a nebudem si platiť poistné, alebo mi zostane na súčasnej úrovni?
POMB sa v súčasnosti počíta prakticky z posledných 22 rokov poistenia, takže ak nebudeš poistená, POMB sa nezmení (Ak nebudú zmeny zákona)
Fany
A čo, ak bude v tom čase životné minimum napr. 7000. bude mi vôbec dôchodok vyplácaný?
Dôchodok bude vyplácaný v nižšej výške, plus bude nárok zrejme na nejaké sociálne dávky, ale to závisí aj od prijmu manžela a pod.

Ak si budeš 10 rokov platiť DP z minima, tak sa zmení POMB - zhruba priemer z posledných 12 rokov doteraz x12 + cca 0,4 x10 za nasledujúcich 10 rokov, to spolu deleno 22 bude POMB. Dôchodok bude potom POMBx40x350 (predpolkadaná DH).
Ak napríklad za posledných 12 rokov bol POMB 0,6085 (presne spočítaš z výpisu), tak dôchodok bude (0.6085x12+0.4x10)/22 x 40 x 350 = 7192 Sk.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ste všetci zlati, ale chcem v tom mať jasno a myslím, že to zaujíma aj iných. Vyšlo mi z toho, že radšej si budem tých cca 2.500 čo odvádzam do SP odkladať, resp. niekam investovať a budem na tom lepšie, ako teraz. Ale:

Keď si nebudem platiť, čo ak zostanem invalidná, čo ak ovdoviem, bude to mať nejaký vplyv na dávky? Vďaka.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Fany
Ste všetci zlati, ale chcem v tom mať jasno a myslím, že to zaujíma aj iných. Vyšlo mi z toho, že radšej si budem tých cca 2.500 čo odvádzam do SP odkladať, resp. niekam investovať a budem na tom lepšie, ako teraz. Ale:

Keď si nebudem platiť, čo ak zostanem invalidná, čo ak ovdoviem, bude to mať nejaký vplyv na dávky? Vďaka.
1. v prípade invalidity sa vypočíta dôchodok podobne ako dôchodok starobný, ovšem u invalida nad 28 rokov veku treba splniť podmienku byť minimálne 5 rokov dôchodkovo poistený v posledných 10 rokoch pred vznikom invalidity,
2. vdovský dôchodok nie je závislý od tvojho dôchodkového poistenia, ale od skutočnosti, či v čase smrti by mal tvoj manžel nárok na starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok.
Ale na takéto udalosti radšej netreba myslieť, napísal som to len kvôli kompletnosti informácie.
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Ak človek dosahoval celoživotne podpriemerné príjmy, nemá význam si platiť dobrovoľne poistné na dôchodkové poistenie, pretože dôchodok bude tak či tak veľmi, veľmi nízky. ).[/quote]

Prosím Vás, ako je to pri sporení na II. pilier? Ak má napríklad ešte 20 rokov do dôchodku, odvádza si z minima na dôchodok. Má význam sporiť si celých 20 rokov alebo výsledok bude rovnaký ak bude sporiť iba potrebných 10 rokov. Alebo mohol radšej zostať v I. pilieri?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nesúhlasím so zovšeobecnením, že dobrovoľné dôchodkové poistenie sa za žiadnych okolností neoplatí.

Príklad.

Muž, je už v dôchodkovom veku, o dôchodok požiada 31.12.2007 (aby sa to ľahšie počítalo, inak je to samozrejme nezmysel, mal by žiadať až 2.1.2008).

Dôchodkovo bol poistený 40 rokov.

Z toho od r.1984 bol poistený 10 rokov, do r.1993. Mal výrazne podpriemerný príjem a za týchto 10 rokov mu vychádza OMB okolo 0,4.

Od r.1994 do r.2006 poistený nebol.

Od 1.1.2007 sa prihlási na dobrovoľné dôchodkové poistenie so základom 51822 Sk. Za rok 2007 bude mať OMB 3,27 (51822/15825, viď § 66 ods.8).

Táto investícia ho bude stáť 22,75% (invalidné neplatí) z 51822 Sk x 12 mesiacov = 141500 Sk.

Jeho POMB bude: (10 x 0,4 + 1 x 3,27)/11 = 7,27/11 = 0,66, k tomu sa podľa § 63 ods.4 písm.d) pripočíta 0,11 a výsledok je 0,77.

Jeho dôchodok bude 41 x 0,77 x 232,51 = 7340 Sk.

Ak by sa v roku 2007 neprihlásil na dobrovoľné dôchodkové poistenie, tak:

Jeho POMB bude: (10 x 0,4)/10 = 4/10 = 0,4 - k tomu sa podľa § 63 ods.4 písm.d) pripočíta 0,19 a výsledok je 0,59.

Jeho dôchodok bude 40 x 0,59 x 232,51 = 5487 Sk.

Je to o 1853 Sk menej.

Pri investícii 141500 Sk získa dôchodok vyšší o 1853 Sk. Za rok získa dôchodok vyšší o 22236 Sk. Ak nebudeme uvažovať o zvyšovaní dôchodkov, investícia sa mu vráti o vyše 6 rokov. Ak si dôchodok mieni užívať dlhšiu dobu, "bude v zisku".
0 0
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Andrej, čo si myslel touto vetou?

Ak sa niekto svojprávny dobrovoľne rozhodol pre druhý pilier, je zatiaľ nútený niesť dôsledky svojho rozhodnutia až do konca.

Aký je tvoj názor na súkromný a štátny dôchodok? Keďže o dvadsať rokov bude viac starých ľudí, ktorí budú poberať dôchodok ako tých, ktorí budú odvádzať do soc. poisťovne, nebude mať štát na výplatu dôchodkov.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Najlešie je povedať si to takto,
I pilier = 0 Sk (mojich istých vložených financií) = náhrada príjmu 30 %
+
II pilier = náhrada príjmu 50- 60 %
+
III pilier = 100 %

I pilier = budem možno bezdomovec
+
II pilier = budem sa mať ako terajší dôchodca
+
III pilier = Nemec v hotely Tatra v TN!

I +II+III pilier = čím viac pilierov tým lepší dôchodok
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Vie niekto odpovedať:
Osoba, ktorej vznikne nárok na dôchodok teraz v júli, ale nedosiahne dôchodok po prepočte minimálnu čiastku - 1,2 násobok živ. minima, si požiada o dôchodok. Dostane tú minimálnu čiastku, alebo taký dôchodok aký mu vyjde ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

1,2 násobok živ.minima - je podmienkou na vyplácanie predčasného
starobného dôchodku. Takže pri nároku na riadny starobný dôchodok
dostane dôchodok v takej výše, ktorú vypočíta Soc.poisťovňa
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nesúhlasím so zovšeobecnením, že dobrovoľné dôchodkové poistenie sa za žiadnych okolností neoplatí.

Príklad.

Muž, je už v dôchodkovom veku, o dôchodok požiada 31.12.2007 (aby sa to ľahšie počítalo, inak je to samozrejme nezmysel, mal by žiadať až 2.1.2008).

Dôchodkovo bol poistený 40 rokov.

Z toho od r.1984 bol poistený 10 rokov, do r.1993. Mal výrazne podpriemerný príjem a za týchto 10 rokov mu vychádza OMB okolo 0,4.

Od r.1994 do r.2006 poistený nebol.

Od 1.1.2007 sa prihlási na dobrovoľné dôchodkové poistenie so základom 51822 Sk. Za rok 2007 bude mať OMB 3,27 (51822/15825, viď § 66 ods.8).

Táto investícia ho bude stáť 22,75% (invalidné neplatí) z 51822 Sk x 12 mesiacov = 141500 Sk.

Jeho POMB bude: (10 x 0,4 + 1 x 3,27)/11 = 7,27/11 = 0,66, k tomu sa podľa § 63 ods.4 písm.d) pripočíta 0,11 a výsledok je 0,77.

Jeho dôchodok bude 41 x 0,77 x 232,51 = 7340 Sk.

Ak by sa v roku 2007 neprihlásil na dobrovoľné dôchodkové poistenie, tak:

Jeho POMB bude: (10 x 0,4)/10 = 4/10 = 0,4 - k tomu sa podľa § 63 ods.4 písm.d) pripočíta 0,19 a výsledok je 0,59.

Jeho dôchodok bude 40 x 0,59 x 232,51 = 5487 Sk.

Je to o 1853 Sk menej.

Pri investícii 141500 Sk získa dôchodok vyšší o 1853 Sk. Za rok získa dôchodok vyšší o 22236 Sk. Ak nebudeme uvažovať o zvyšovaní dôchodkov, investícia sa mu vráti o vyše 6 rokov. Ak si dôchodok mieni užívať dlhšiu dobu, "bude v zisku".
a to sa dá ? 13 rokov poistenie neplatiť a mať uznané aj tie roky? Či to stačí 10 rokov súvisle po sebe idúcich platiť a ostatné roky uznajú? Dáko to neviem pochopiť, alebo je v tom dáky iný "fortieľ" ?
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

ajobs Pozri príspevok
Minimálny starobný dôchodok nie je určený. Ak poistenec nedosiahne úroveň dôchodku vo výške životného minima, dostáva pomoc v hmotnej núdzi - jej výška je závislá od rôznych faktorov.


Výška dôchodku je závislá od výšky zárobkov od roku 1984 až do odchodu do dôchodku - ak poistenec mal menej rokov na stanovenie priemerného osobného mzdového bodu (POMB)(ten sa vypočíta práve z týchto zárobkov)
* moja vsuvka:
Minimálne z koľkých rokov po sebe idúcich ? - je moja otázočka...............................5.....10, ...či 22 ?
Niekedy to bolo tak, že posledných 5 dobrých rokov sa počítalo a keď to dobre nevychádzalo, tak potom tých 5rokov pred, ktoré mohli byť lepšie. a ako je to tipier?

, potom sa obdobie predlžuje pred rok 1984 až do obdobia, z ktorého bude možné vypočítať POMB za 22 rokov.
To bola teória - teraz prakticky. Ak človek dosahoval celoživotne podpriemerné príjmy, nemá význam si platiť dobrovoľne poistné na dôchodkové poistenie, pretože dôchodok bude tak či tak veľmi, veľmi nízky. Predpokladanú sumu je možné vypočítať iba z konkrétnych OMB, obdobia dôchodkového poistenia (počet rokov) a z aktuálnej dôchodkovej hodnoty (tú stanovuje štát a je možné ju v horizonte 10 rokov iba predpokladať).
----------------------------------
* vsuvka - je moja otázka. Viete mi ju zodpovedať? Vopred ďakujem. JG.

Ináč tých, čo vedia na takéto otázky fundovane zodpovedať si veľmi
vážim, pretože: Výpočet dôchodku je kardinálny a ťažký v labyrinte §-ov. JG
Naposledy upravil gutan52 : 16.11.07 at 21:49
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gutan52 Pozri príspevok
----------------------------------
* vsuvka - je moja otázka. Viete mi ju zodpovedať? Vopred ďakujem. JG.

Ináč tých, čo vedia na takéto otázky fundovane zodpovedať si veľmi
vážim, pretože: Výpočet dôchodku je kardinálny a ťažký v labyrinte §-ov. JG
Priemerný osobný mzdový bod sa počíta z príjmov - vymeriavacieho základu pre dôchodkové poistenie - z osobných mzdových bodov od r.1984.

-------
Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gutan52 Pozri príspevok
a to sa dá ? 13 rokov poistenie neplatiť a mať uznané aj tie roky? Či to stačí 10 rokov súvisle po sebe idúcich platiť a ostatné roky uznajú? Dáko to neviem pochopiť, alebo je v tom dáky iný "fortieľ" ?
Do obdobia poistenia sa zahrňajú všetky odpracované roky, teda aj tie pred rokom 1984. Priemerný osobný mzdový bod sa počíta len z poistenia od r.1984. Obodbie keď nebol dôchodkovo poistený - okrem náhradných dôb - sa pri výpočte dôchodku neberie do úvahy.

-----------
Veronika
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Jozef Mihál,


Neviem si predstaviť, ako mohol byť muž poistený 40 rokov (resp. 41), keď nárok na dôchodok má v roku 2007 (výpočet dôchodku) a nepracoval (nebol poistený) v rokoch 1994 - 2006.
Naposledy upravil Mária27 : 17.11.07 at 20:29
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať