Zavrieť

Porady

Najnižší starobný dôchodok

Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Som SZČO, platím si minimálne odvody do poisťovní.
Ak budem posledných 10 rokov dobrovoľne nezamestnaná a mám splnenú podmienku odpracovania aspoň 10 rokov, aký minimálny dôchodok dostanem, ak
1. si budem platiť dobrovoľne starobné poistenie
2. si ani toto platiť nebudem
Je vôbec určený nejaký minimálny starobný dôchodok a aká je jeho výška?
Alebo: aké podmienky musím splniť, aby som aspoň minimálny starobný dôchodok dostala?
A aká bude od 1.1.07 výška odvodu do ZP ako dobrovoľný platca?
Ďakujem všetkým za odpovede.
Vie mi niekto odpovedať? Všetkým ďakujem.
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Asi som to s tými 22 rokmi napísala nepresne. Berie sa do úvahy OMB zo všetkých rokov od r.1984, iba ak v v tomto období nebolo 22 rokov poistenia (roky kedy bol niekto na MD a RD a na ZVS sa neberú do úvahy), tak sa berú do úvahy aj roky pred r.1984, tak aby sa získalo 22 rokov poistenia.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

V dôchodkoch som naozaj neni zbehlá... Ale táto debata ma prinútila k tomu, aby som sa aj ja zamyslela... Keď som si to skúsila prepočítať, dospela som k názoru, že by sa mi oplatilo ísť do predčasného starobného dôchodku v roku 2007. Len som si neni istá, či som počítala správne. Preto by som chcela poprosiť, či by mi s tým niekto z Poraďákov pomohol...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Mám 54 rokov, vychovala som 4 deti, takže nárok na dôchodok mi vznikne 24.5.2010. Zamestnaná som bola od 1.7.1970. Z toho som bola na MD: od 10.5.1971 do 31.12.1971, od 28.4.1973 do 1.6.1975, od 5.3.1982 do 31.12.1982 a od 20.8.1986 do 26.9.1988. Na UP som bola od 1.1.1991 do 31.12.1991. <o:p></o:p>
POMB od r. 1984 mám 0,5998. Od budúceho roku sa mi začne znižovať, nakoľko mi vychádzajú platiť odvody z minimálnej mzdy. <o:p></o:p>
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

gutan52 Pozri príspevok
Tu odpovedám Veronike:

Veď k tomu sa chcem dopátrať, že z tých "Osobných mzdových bodov od r. 1984 po 2003 " je posledných 5 rokov veľmi slabých /sú pod 0,3000/ , ale tých 15 rokov čo bolo od r. 1984 po r. 1998 je lepších / sú od 0,6000 do 1,1287/.

Ako to budú v SP hodnotiť? Boli časy, keď boli lojálny. Brali do úvahy tie lepšie roky, ktoré išli tiež za sebou, ale boli lepšie ako tie posledné.
Ako uviedol vo svojom výpočte p. Mihál, starobný dôchodok sa počíta ako s ú č i n :
- priemerného osobného bodu od r.1984
- doby poistenia
- aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Zmenou zákona "zanikla" lojalita SP, keď vyberala z posledných 10 rokov 5 najlepších.

--------
Veronika
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Anja111 Pozri príspevok
V dôchodkoch som naozaj neni zbehlá... Ale táto debata ma prinútila k tomu, aby som sa aj ja zamyslela... Keď som si to skúsila prepočítať, dospela som k názoru, že by sa mi oplatilo ísť do predčasného starobného dôchodku v roku 2007. Len som si neni istá, či som počítala správne. Preto by som chcela poprosiť, či by mi s tým niekto z Poraďákov pomohol. POMB od r. 1984 mám 0,5998. Od budúceho roku sa mi začne znižovať, nakoľko mi vychádzajú platiť odvody z minimálnej mzdy.
Pri uvedených údajoch PSD nevyjde. PSD priznajú, len ak je vyšší ako 1,2-násobok životného minima. Tebe to vychádza zatiaľ cca 0,5998x35,5rokov x 232,51 = 4950, to sa ešte ponižuje o 0,5% za každý mesiac o ktorý skôr nastúpiš, t.j. mínus cca 15%. Aj keď ten OMB možno bude trošku vyšší, lebo je tam určité zákonné navýšenie, ak je OMB menší ako 1, ale výšku 1,2-násobku ŽM nedosiahneš.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Jana Motyčková Pozri príspevok
Pri uvedených údajoch PSD nevyjde. PSD priznajú, len ak je vyšší ako 1,2-násobok životného minima. Tebe to vychádza zatiaľ cca 0,5998x35,5rokov x 232,51 = 4950, to sa ešte ponižuje o 0,5% za každý mesiac o ktorý skôr nastúpiš, t.j. mínus cca 15%. Aj keď ten OMB možno bude trošku vyšší, lebo je tam určité zákonné navýšenie, ak je OMB menší ako 1, ale výšku 1,2-násobku ŽM nedosiahneš.
Ďakujem veľmi pekne za reakciu. Takže v tomto smere mám po probléme. Zostáva mi asi len dobrovoľné pripoistenie...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Andrej, je to tak ako píšeš, s výnimkou, že niekto nemá 22 rokov poistenia od r.1984, vtedy sa počíta OMB z 22 rokov a vtedy sa môže stať, že poistením z minima si niekto "vyhodí" nejaký dobrý rok spred 1984. Upozorňujem, že do doby 22 rokov sa nepočíita rok, kedy bol niekto na MD, RD a ZVS.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Jana Motyčková Pozri príspevok
Asi som to s tými 22 rokmi napísala nepresne. Berie sa do úvahy OMB zo všetkých rokov od r.1984, iba ak v v tomto období nebolo 22 rokov poistenia (roky kedy bol niekto na MD a RD a na ZVS sa neberú do úvahy), tak sa berú do úvahy aj roky pred r.1984, tak aby sa získalo 22 rokov poistenia.
J a n k a ,
takto ma to už potešilo, pretože mám istotu, že dobré OMB z rokov 1984,1985,1986 nebudú vypustené . Dnes mi to povedali aj v SP v BB. Oplatilo sa mi tam zájsť. Objavili sme na Individualnom účte poistenca nezrovnalosti. Keď si to teraz upravím , tak aj výsledok bude lepší. Takže sa oplatí ísť aj na priateľský rozhovor do SP. Som hrdý na SR, veď u nás to celkom dobre klape. Oproti Sudánu, Bielorusku, Ukrajine.......
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Jana Motyčková Pozri príspevok
Pri uvedených údajoch PSD nevyjde. PSD priznajú, len ak je vyšší ako 1,2-násobok životného minima. Tebe to vychádza zatiaľ cca 0,5998x35,5rokov x 232,51 = 4950, to sa ešte ponižuje o 0,5% za každý mesiac o ktorý skôr nastúpiš, t.j. mínus cca 15%. Aj keď ten OMB možno bude trošku vyšší, lebo je tam určité zákonné navýšenie, ak je OMB menší ako 1, ale výšku 1,2-násobku ŽM nedosiahneš.
ak predloží maturitné vysvedčenie, tak SP jej uzná aj 4roky štúdia. Potom
bude aj suma vyššia, ale naozaj výšku 1,2-násobku ŽM ešte nedosiahne. [WIKI][/WIKI=]
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

endrju Pozri príspevok
Nadobúdam dojem, že v dôsledku nepozorného preštudovania aktuálneho znenia zákona o sociálnom poistení sa tu začína šíriť neopodstatnená panika.

Odporúčam pozorné preštudovanie zákona a jeho aplikovanie na svoj individuálny priebeh dôchodkového poistenia.

Jeden príklad.

Poistený bol 10 rokov s POMB 3,0.
V jedenástom roku bol poistený s OMB 0,3.
POMB za 11 rokov poistenia bude
(10*3,0 + 0,3) / 11 = 30,3 / 11 = 2,7546.

Pri dôchodkovej hodnote 100 Sk dôchodok bude:
***
10 rokov poistenia s POMB 3,0:
10 * 3 * 100 = 3000,- Sk mesačne
30*3*100=9000,-

11 rokov poistenia s POMB 2,7546:
11 * 2,7546 * 100 = 3030,- Sk mesačne
31*2,7546*100=8540,- a platil do SP posledný rok cca 30.000,-Sk.

Zatiaľ sa mi nepodarilo nájsť príklad priebehu dôchodkového poistenia, ktorým by s klesajúcim POMB a pribúdajúcimi rokmi poistenia bolo možné poukázať na znižovanie absolútnej sumy dôchodku.
To, že sa zníži miera prírastku absolútnej sumy dôchodku s poklesom POMB, to azda netreba dokazovať.
Netreba dokazovať ani to, že klesá "efektívnosť" investície.
Ale myslím si, že nie je možné pri správnom aplikovaní platného znenia zákona o sociálnom poistení dokázať, že pri nepriaznivom vývoji POMB sa znižuje aj celková suma dôchodku. *** Tak sa na to pozrieme lepšie.!?

Súhlasím s tým, že vhodným kombinovaním povinného poistenia a dobrovoľným pripoistením je možné dosiahnuť výrazné zvýšenie "efektívnosti" investície.
Odchod do predčasného dôchodku je určite prostriedkom na výrazné zníženie "efektívnosti". O tomto sa vyjadrili už viacerí poraďáci vo svojich príspevkoch.

Upozorňujem, že vzhľadom na moje pracovné povinnosti nemám čas zaoberať sa detailnou analýzou a zostavovaním matematického modelu riešenia tohoto problému a preto sa do tejto diskusie nebudem zapájať v takom rozsahu, ako by si to možno niekto predstavoval.

*** Andrej, nechaj to na nás, čo máme času dosť.

1,

Tu je to. Bude platiť do SP posledný rok cca 30.000,-Sk a dostane o 30,-Sk mesačne viac. Ak by neplatil, ale 30.000,- by efektívnejšie investoval, lepšie by dopadol. Je to na zváženie...[H][/h=]
2,
Takže podľa toho vzorca sme to násobili počtom skutočne odpracovaných rokov a výsledok -460,-Sk . a pritom si posledný rok SP platil...

Mne tu stále niečo nesedí, aj keď som už dnes kľudnejší.
P. Janka Motyčková je v obraze. Dúfajme , že to doriešime, aby to , čo hovoríme či píšeme bolo HODNOVERNÉ. Ďakujem JG

Andrejko, stále verím, že sa k niečomu dopracujeme. Chápeme tých, ktorých sa toto ešte netýka , .........
Naposledy upravil gutan52 : 20.11.07 at 17:36 Dôvod: ešte výpočet chýbal...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Presne tak, pri úvahách o POMB nezabudnite na § 63 ods.3 a 4:

"(3) Priemerný osobný mzdový bod v hodnote nižšej ako 1, 25 sa započítava v celej výške. Z hodnoty priemerného osobného mzdového bodu od 1, 25 do 3 sa započítava v roku
...
d) 2007 68 %,
e) 2008 72 %,
...
(4) K priemernému osobnému mzdovému bodu v hodnote nižšej ako 1, 0 sa pripočíta z rozdielu medzi hodnotou 1, 0 a priemerným osobným mzdovým bodom určeným podľa odseku 1 v roku
...
d) 2007 32 %,
e) 2008 28 %,
..."

Ďalej nezabudnite, že POMB sa nevypočítava z OMB za rok, v ktorom sa začína poberať dôchodok. Ak chcete požiadať o dôchodok ešte v roku 2007, tak odvody za rok 2007 nehrajú vo výpočte POMB žiadnu rolu. Pozor, doba platenia odvodov sa započíta do posledného dňa, ale samotný OMB za posledný rok je nepodstatný.

A ešte jeden link pre predplatiteľov DRAKa:

http://www.porada.sk/t65272-poziadat...ku-2007-a.html

...a link aj pre tých, čo považujú investíciu 1000 Sk do DRAKa za vyhodené peniaze: http://jozefmihal.blogspot.com/2007/...n-dchodok.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 20.11.07 at 17:56
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

[H]30 000,- Sk nákladov za cenu 30,- Sk mesačného "zisku".

Ešte jedna poznámka na záver:
Nikto a nič nikomu nebráni, aby sa povinných odvodov zbavil. Zamestnancovi stačí dať výpoveď, živnostníkovi zrušiť živnosť a t.ď. Skrátka, treba ukončiť ekonomickú činnosť, ktorá má za následok vznik povinného sociálneho poistenia.
Inou otázkou (samozrejme) je, či má dotyčný v takom prípade z čoho žiť. [/quote]
[/h=]----------------------------------------------------------------


už sa mi to páči, ale kto bude v jeho prevádzke slúžiť pospolitému ľudu?
Živnostník slúži, platí si SP za posledné 3 roky, POMB sa mu znižuje, lebo nedosahuje ani výšku minimálnej mzdy a výsledný efekt bude podobný , ako u Anja111, ktorá pre túto spoločnosť urobila veľa. Aj 4 deti vychovala a nedosahuje ani výšku ŽM.
A keď pôjde už do riadneho Starobného dôchodku 24.5.2010, tak sa jej veľmi nezlepší SDô, hoci do SP zaplatí viac než 70.000,-Sk.Aj ona máva VZ len okolo Minimálnej mzdy tak , ako sa ktomu priznáva... Takých je viac od Bystrice po Čiernu nad T. Vieme aj prečo.

Takže si myslím , že takýmto osobám treba pomôcť. Nie je len sama, ktorej sa POMB znižuje.

Alebo zle počítame POMB? Dravím a lacným sa neoplatí platiť SP.
Naposledy upravil gutan52 : 21.11.07 at 12:22 Dôvod: Zvýraznil som Anku - zelenou
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Andrej,
[quote=endrju;573353]Opäť jedna zásadná chyba. Použitý nesprávny POMB.
30 rokov POMB 3,0
1 rok OMB 0,3

POMB za 31 rokov:
(30 * 3 + 0,3) / 31 = 2,9130

Dôchodok za 31 rokov poistenia:
31 * 2,9130 * 100 = 9030
---------------------------------------------------------------

Andrej - OMB sa nevypočítavajú za každý odpracovaný rok. Ak su vypočítane za 22 rokov a ostatné odpracované roky tam OMB nemajú uvedené , potom vo výpočte hodnoty POMB postači tých 22 rokov, Ale potom s takto vypočítaným POMB sa vynásobia odpracované roky, v ktorých je uznané aj štúdium , MD, RP, ZVS. A to číslo môže byť aj 40.

Keď platí živnostník ešte rok do SP z MM /2520x12/ , a dosiahne v tom roku výšku tých 0,3 OMB; potom je výsledok aký???
------------------------------------------------------------

(22*3) /22 = 3,0000 POMB
40*3*100 = 12.000,-Sk , keď už posledný rok neplatil SP ,

a

(22*3 +1*0,3) /23 = 2,8826 POMB
potom 41*2,8826*100 = 11.819,-Sk ; keď posledný rok ešte platil SP ;

cca 30.000,-sk, a dôchodok bude aký??? Niečo sa tam dá ešte dopočítať, čo nám pripomína aj Jožko Mihál. Dopočítam si to a potom sa ešte ozvem JG
Naposledy upravil gutan52 : 21.11.07 at 13:42 Dôvod: Zvýraznil som Andrej
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
[quote=gutan52;574159]Andrej,
endrju Pozri príspevok
Opäť jedna zásadná chyba. Použitý nesprávny POMB.
30 rokov POMB 3,0
1 rok OMB 0,3

POMB za 31 rokov:
(30 * 3 + 0,3) / 31 = 2,9130

Dôchodok za 31 rokov poistenia:
31 * 2,9130 * 100 = 9030
---------------------------------------------------------------

Andrej - OMB sa nevypočítavajú za každý odpracovaný rok. Ak su vypočítane za 22 rokov a ostatné odpracované roky tam OMB nemajú uvedené , potom vo výpočte hodnoty POMB postači tých 22 rokov, Ale potom s takto vypočítaným POMB sa vynásobia odpracované roky, v ktorých je uznané aj štúdium , MD, RP, ZVS. A to číslo môže byť aj 40.

Keď platí živnostník ešte rok do SP z MM /2520x12/ , a dosiahne v tom roku výšku tých 0,3 OMB; potom je výsledok aký???
------------------------------------------------------------

(22*3) /22 = 3,0000 POMB
40*3*100 = 12.000,-Sk , keď už posledný rok neplatil SP ,

a

(22*3 +1*0,3) /23 = 2,8826 POMB
potom 41*2,8826*100 = 11.819,-Sk ; keď posledný rok ešte platil SP ;

cca 30.000,-sk, a dôchodok bude aký??? Niečo sa tam dá ešte dopočítať, čo nám pripomína aj Jožko Mihál. Dopočítam si to a potom sa ešte ozvem JG

Neviem, čo autor chcel týmto príspevkom povedať ? Gutan52, môžeš tento príspevok doplniť !?
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

[quote=ajobs;574263]
gutan52 Pozri príspevok

---------------------------------------

Neviem, čo autor chcel týmto príspevkom povedať ? Gutan52, môžeš tento príspevok doplniť !?

--------------------------------------------------

Vitaj Tonko na tejto parkete. Dopredu Ťa chcem upozorniť, že v tejto téme nie sme jednotní a hľadáme správny výpočet Starobného dôchodku. Dobre je mať pred sebou "Informáciu o stave individuálneho účtu poistenca". My, čo sme už tesne pred stDô, máme dosť podobný problém, ako ženičky - ktoré chcú mať dobrú materskú. Tej "Materskej" ste už prišli na "koreň", ale Výške St.Dôch. sme ešte neprišli.
Zisťujeme napríklad, či sa oplatí už ísť do PSD 1, či 2 roky pred dosiahnutím Dô. veku . A keď to nevychádza, či sa oplatí platiť do SP ešte 1 či 2 roky pred dosiahnutím dôchodkového veku. Viď príklad Anja111.

Andrejovi to vychádza ináč ako mne. Ale už dal aj možnosť Zrušiť živnosť a tak neplatiť už SP. To by sa mi páčilo, lebo ak si prečítaš a prepočítaš si posledný príklad, ktorý úvádzame tak môžeš byť "rozhodcom" medzi nami. Ak sa prikloníš na jeho stranu, potom výpočet POMB si môžeme detailne prejsť.
Ja tvrdím , že POMB nemožno počítať zo 40 rokov. Ale počet odpracovaných rokov môže byť aj väčší ako 40 rokov a potom je výpočet rozdielny.

Aj p. Mihál v príklade č,12 v tejto téme má Zvláštny výpočet POMB ako aj Počet odpracovaných rokov /teda Súčet obdobia dôchodkového poistenia.

Oni sú však Poráďáci veľmi schopní, ale niekedy sa stáva , že sa môže pomýliť aj veľký Poraďák.

P. Janka Motyčková si to v jej príspevku pekne priznala, takže v tom sme si už naistom , vieme ako a z čoho sa môžu vyrátať OMB i POMB. Tešíme sa aj na Tvoje riešenie. Prajeme si, aby bolo správne. Ďakujem JG
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

gutan52 Pozri príspevok
Vitaj Tonko na tejto parkete. Dopredu Ťa chcem upozorniť, že v tejto téme nie sme jednotní a hľadáme správny výpočet Starobného dôchodku.
Mám pocit, že všetci okrem teba sme tu vcelku jednotní, všetky tie uvedené prípady môžu nastať (aj tých Jožkových 40 rokov). Ak chceš vedieť všetko presne, naštuduj si Zákon o SP, §60-§69 a prechodné ustanovenia §255, §262, §262 a budeš to mať presné.
gutan52 Pozri príspevok
Andrej
gutan52 Pozri príspevok
OMB sa nevypočítavajú za každý odpracovaný rok. Ak su vypočítane za 22 rokov a ostatné odpracované roky tam OMB nemajú uvedené , potom vo výpočte hodnoty POMB postači tých 22 rokov,
Ak tých 30 odpracovaných rokoch bolo po r.1984,tak Endrjuov príklad je správny. To je príklad na to, že ak chceš vedieť odpoveď na konkrétny prípad, musíš ho presne napísať. Inak jednoduchá odpoveď na všeobecnú otázku môže byť po dosadení konkrétnych údajov aj správna aj nesprávna. A ak by sa mali v jednej odpovedi rozoberať všetky možné prípady, bolo by to niekoľko (desiatok?) písaných strán - ak chceš teda všeobecnú odpoveď, pozri si uvedené §§.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
[quote=gutan52;574510]
ajobs Pozri príspevok


--------------------------------------------------

Vitaj Tonko na tejto parkete. Dopredu Ťa chcem upozorniť, že v tejto téme nie sme jednotní a hľadáme správny výpočet Starobného dôchodku. Dobre je mať pred sebou "Informáciu o stave individuálneho účtu poistenca". My, čo sme už tesne pred stDô, máme dosť podobný problém, ako ženičky - ktoré chcú mať dobrú materskú. Tej "Materskej" ste už prišli na "koreň", ale Výške St.Dôch. sme ešte neprišli.
Zisťujeme napríklad, či sa oplatí už ísť do PSD 1, či 2 roky pred dosiahnutím Dô. veku . A keď to nevychádza, či sa oplatí platiť do SP ešte 1 či 2 roky pred dosiahnutím dôchodkového veku. Viď príklad Anja111.

Andrejovi to vychádza ináč ako mne. Ale už dal aj možnosť Zrušiť živnosť a tak neplatiť už SP. To by sa mi páčilo, lebo ak si prečítaš a prepočítaš si posledný príklad, ktorý úvádzame tak môžeš byť "rozhodcom" medzi nami. Ak sa prikloníš na jeho stranu, potom výpočet POMB si môžeme detailne prejsť.
Ja tvrdím , že POMB nemožno počítať zo 40 rokov. Ale počet odpracovaných rokov môže byť aj väčší ako 40 rokov a potom je výpočet rozdielny.

Aj p. Mihál v príklade č,12 v tejto téme má Zvláštny výpočet POMB ako aj Počet odpracovaných rokov /teda Súčet obdobia dôchodkového poistenia.

Oni sú však Poráďáci veľmi schopní, ale niekedy sa stáva , že sa môže pomýliť aj veľký Poraďák.

P. Janka Motyčková si to v jej príspevku pekne priznala, takže v tom sme si už naistom , vieme ako a z čoho sa môžu vyrátať OMB i POMB. Tešíme sa aj na Tvoje riešenie. Prajeme si, aby bolo správne. Ďakujem JG
Súhlasím s vyššie uvedeným príspevkom Janky Motyčkovej, a dodávam, že výpočet dôchodku (starobného či predčasného starobného) je principiálne rovnaký pre všetky kategórie občanov-poistencov. Je samozrejme ovplyvnený veličinami, ktoré sa do vzorca pre výpočet dosadia, a tie sú zasa dané takpovediac celoživotnou pracovnou dráhou toho-ktorého poistenca. Okrem dôchodkovej hodnoty, ktorú prípadný žiadateľ o SD (PSD) nemôže ovplyniť a ktorá ako jediná je pre všetkých poistencov v danom roku rovnaká sú ostatné premenné dané predovšetkým zárobkami poistenca a rokmi dôchodkového poistenia (veľmi zjednodušene povedané). Počet rokov dôchodkového poistenia samozrejme nie je totožný s počtom rokov dôchodkového poistenia, z ktorých sa použijú zárobky na výpočet dôchodku.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Priatelia - Poraďáci, Ďakujem Vám, že Ste boli ku mne zhovievaví.
------------------------------------------------------------------

Pomohli ste mi k zostaveniu : Harmonogramu následných krokov.
Samozrejme , že chcem, aby sa Vám darilo /i nám/. Mamičkám na materskej sa tiež pomohlo a dá sa to aj pri dôchodkoch. Samozrejme , že nechceme okrádať štát, ale boli by sme radi, aby to platilo aj opačne.
Veď na také osoby, ako je Anja111 a jej podobné, nad tým sa treba viac zamyslieť. Zaslúžili by si viac. "Litera" zabíja, ale Duch oživuje. A vo Vaších reakciach bol. Ste pochválení. 1* Takže Vám všetkým,
ešte raz ďakujem. Jozef G.
Naposledy upravil gutan52 : 22.11.07 at 14:04 Dôvod: Zvýraznené poďakovanie
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Jana Motyčková Pozri príspevok
Povinne poistená SZČO si neurčuje VZ. VZ si vypočíta podľa základu dane. Na dôchodkové poistenie spolu sa platí 26% z vymeriavacieho základu. Ale ak si povinne poistená, tak z toho VZ platíš povinne aj nemocenské (4,4%) a rezervný fond (4,75%).
-------------------------------------------
nemá tam byť len 22,75% / bez invalidného/
------------------------------------------------
Ale ak si chce ešte prilepšiť Dobrovolné Dôch. Poistením, tak asi môže.
Napríklad na DDP z VZ 8.555,- Sk bude platiť celý rok tých 26%. To je 2225,-Sk/mesačne. Potom zo SZČO ak platí z MM /z 8100,-/ to povinné DP, tak dúfame, že sa OMB v tom roku zlepší a trochu polepší aj POMB?
-----------------------
Ak by sa prihlásila od 1.12.2007 do DDP s VZ 28100,- a zaplatila by odvod do DDP /26%/ t.j. 7306,-Sk; podľa tohoto príkladu, akoby sa jej vypočítal OMB za rok 2007?
Naposledy upravil gutan52 : 26.11.07 at 20:13 Dôvod: opravil som výraz "Doplnkové" na Dobrovoľné
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

endrju Pozri príspevok
Skutočne si mal na mysli doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré bolo zrušené zákonom 650/2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení?
Nechcel si náhodou písať o dobrovoľnom dôchodkovom poistení podľa zákona 461/2003 O sociálnom poistení.
Doplnkové dôchodkové poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie nie sú nástrojmi použiteľnými na zlepšenie OMB a ani POMB podľa zákona o sociálnom poistení.
-----------------------------------------------------------------
Zlepšenie OMB a POMB je však možné dosiahnuť prostredníctvom dobrovoľného dôchodkového poistenia.
Áno Andrej
o toto mi ide. Lebo keď som bol v Soc.Poisťovni, tak mi to pani ochotne ponúkla. Podľa tohoto platia teda moje 2.otázky z predošlého príspevku. Ďakujem za poopravenie
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

[wiki][/wiki=]
endrju Pozri príspevok
Skutočne si mal na mysli doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré bolo zrušené zákonom 650/2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení?
Nechcel si náhodou písať o dobrovoľnom dôchodkovom poistení podľa zákona 461/2003 O sociálnom poistení.
Doplnkové dôchodkové poistenie a doplnkové dôchodkové sporenie nie sú nástrojmi použiteľnými na zlepšenie OMB a ani POMB podľa zákona o sociálnom poistení.
Zlepšenie OMB a POMB je však možné dosiahnuť prostredníctvom dobrovoľného dôchodkového poistenia.
-----------------------------------------------------

Už som si ten výraz opravil. Ďakujem za upresnenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať