Zavrieť

Porady

Faktúra neplatiteľa platiteľovi DPH

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pohar
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Ty ako neplatiteľ DPH vo svojej faktúre DPH neuvádzaš. Teda odberateľ - platiteľ DPH si z tvojej faktúry nemá čo odpočítať - teda nezarába na tebe. Toto je laické vysvetlenie len pre pochopenie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Pohar
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Pri fakturácii za služby Vy, ako neplátca DPH ,nesmiete vystaviť fa. s DPH. Tým pádom si odberateľ nemá čo odpočítať. Ak Ste omylom vystavili fa s DPH Vašou povinnosťou je túto daň okamžite odviesť DÚ.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ak nie si platiteľ DPH vystavuješ faktúry bez DPH všetkým tvojim obchodným partnerom, nezáleží či sú oni platitelia DPH alebo nie sú. Ak sú platitelia DPH nemôžu si z tvojej faktúry nárokovať odpočet DPH, ale celú tebou faktúrovanú sumu si dajú do nákladov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

žena, manželka, mama, babina ...viac
Pohar
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Nie, kedže na fa dph nie je, všetky tvoje služby sú nákladom fi.
0 0
Tesa72 Tesa72

Tesa72 je offline (nepripojený) Tesa72

A ako je to s DP aDPH ak podnikateľ kúpi nákladné auto od FO bez DPH a on ako plátca DPH ho v ten istý rok predá autobazáru s DPH?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Ako platiteľ DPH musí predať auto s DPH.
0 0
Tesa72 Tesa72

Tesa72 je offline (nepripojený) Tesa72

Takže napriek tomu, že on si DPH pri kúpe neuplatnil, teraz ju musí odviesť. Ak nemal nákl. aut. v majetku musí z jeho príjmu odviesť DP?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Tesa72
Takže napriek tomu, že on si DPH pri kúpe neuplatnil, teraz ju musí odviesť. Ak nemal nákl. aut. v majetku musí z jeho príjmu odviesť DP?

Ak podnikateľ kúpi auto, ktoré nezaradí do obch. majetku, a následne ho predá, využije oslobodenie od dane z príjmu podľa § 9/1d) ZDP. Teda príjem nezdaní.


Nie je to dobré riešenie. Ako napísal Skaspa, mal to radšej kúpiť ako občan.
Naposledy upravil Milan Benka : 12.01.07 at 11:23
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

benka
Ak podnikateľ kúpi auto, ktoré nezaradí do obch. majetku, a následne ho predá, využije oslobodenie od dane z príjmu podľa § 9/1d) ZDP. Teda príjem nezdaní.
asi prvá nezhoda
keď je na kúpnej zmluve uvedená FO ako podnikateľ (auto kúpil ako podnikateľ), ktorý auto kúpil z peňazí firmy (bude to mať zachytené v účtovníctve), automobil síce nezaradí do majetku (nezaoberajme sa tým prečo ho nezaradí) a keď ho predá bude to oslobodené podľa § 9 ods. 1? podľa mňa nie, to by napr. FO prevádzkovateľ autobazáru pri výkupe aút nezahŕňali tieto do majetku (účtuje ako o tovare, kupuje ich za účelom predaja, nie využívania ako svojho obchodného majetku), zachytávali by to v účtovníctve a predaj by bol oslobodený podľa § 9 ods. 1?

A čo potom u s.r.o., aj to je podnikateľ aj u nej by to bol príjem oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1???
Ak ho nezaradí do majetku, ale kúpil ho firmou nemal by sa ten automobil chovať ako zásoby resp. tovar za účelom kúpy a následného predaja???
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR

Pri s.r.o. nemôžme uplatňovať oslobodenia platiace pre daň z príjmu FO.

Aj tovar je obchodným majetkom.


Ako SZČO kúpim auto, nezaradím ho do OM, nevediem ho v zásobách, zaúčtujem ho ako osobnú spotrebu. Vyhovuje to dikcii zákona pre uplatnenie oslobodenia?

Naposledy upravil Milan Benka : 12.01.07 at 11:22
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

[quote=benka]Pri s.r.o. nemôžme uplatňovať oslobiodenia platiace pre daň z príjmu FO.
[quote]
to viem, preto sú tam tie tri otázniky

zoberme si prípad, že FO účtuje podvojne, platia pre ňu teda rovnaké účtovné postupy ako PO, takže ak budú ich všetky účtovné prípady zhodné, musia byť zhodné aj ich základy dane;
u FO osoby by si tento príjem oslobodil podľa § 9 ods. 1, napriek tomu, že ho kúpil ako podnikateľ ale u právnickej osoby nie? už tam je nezhoda, aký je rozdiel, keď to kúpi s.r.o. ako podnikateľ a FO ako podnikateľ?
za oslobodené by som to považoval ak by to kúpil ako FO občan zo svojich vlastných peňazí a nie ako FO podnikateľ, ktorý to bude mať zachytené v účtovníctve.
benka
Aj tovar je obchodným majetkom.
v tomto prípade som to myslel tak, že keď kúpim auto zaradím ho do majetku, spravím mu kartu majetku a na tejto sa odpisuje, ale keď ho kúpim ako tovar za účelom ďalšieho predaja kartu majetku mu nevystavujem, neodpisujem ho...
0 0
.lena. .lena.

.lena. je offline (nepripojený) .lena.

Využijem túto vašu diskusiu na otázku, ktorú som na porade už raz dala ale bezúspešne. Veľmi by sa mi zišla pomoc. V októbri firma prevzala leasing ktorý bol už skoro na konci - ostávala októbrová a novembrová splátka. Tieto dve splátky zaplatila naraz, čím sa asi logicky predčasne ukončil leasing. Urobila to tak preto lebo na auto už mala kupcu a auto následne predala. Aký účtovný postup by ste zvolili?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

benka

Ako SZČO kúpim auto, nezaradím ho do OM, nevediem ho v zásobách, zaúčtujem ho ako osobnú spotrebu. Vyhovuje to dikcii zákona pre uplatnenie oslobodenia?
ak ako SZČO kúpim auto, kupujem ho ako podnikateľ a ako kupujúci budem mať na kúpno-predajnej zmluve uvedené údaje podnikateľa (napr. IČO) a nie občana (napr. rodné číslo), ale dôležitejšie je: môžem auto kúpené ako podnikateľove, na meno podnikateľa účtovať na osobnú spotrebu? je to s súlade s účtovnými postupmi? na osobnú spotrebu to môže kúpiť pre seba ako občana a nie pre seba ako podnikateľa; po správnosti to podľa mňa malo byť, ak o ňom chce účtovať ako o osobnej spotrebe, tak že ho mal kúpiť ako FO občan a do účtovníctva to vtedy zachytiť ako osobná spotreba, lebo vtedy to aj skutočná osobná spotreba je. Ak to kúpil ako podnikateľ, tak to kúpil s nejakým zámerom, že to bude ako podnikateľ využívať za účelom dosiahnutia, udržania a zabezpečenia príjmov a preto v čase kúpi o tom nemohol ako o osobnej spotrebe účtovať - kupoval to ako podnikateľ o čom svedčí kúpno predajná zmluva, kde je ako podnikateľ uvedený - a preto to mal dať buď na zásoby ako tovar (ak to chcel ďalej predať) alebo zaradiť do majetku.

Alebo ešte trochu ináč: príde na kontrolu daňový úrad a uvidí zaúčtovanú osobnú spotrebu, samozrejme nebude sa tým zaoberať, veď načo aj, keď tento výdavok neovplyvňuje základ dane. Ale môže sa stať, že sa na to pozrú, lebo to bude vyššia suma, čo ten podnikateľ kupoval z firemných peňazí také drahé pre seba, len pre zaujímavosť. A zistia, že je to nákladné auto. Na čo by mu bolo nákladné auto na osobnú spotrebu? povedia si, nekúpil ho on, aby ho predal, keď ho nemá v majetku, ani na zásobách? a dostávame sa k jadru problému: cez dopravný inšpektorát už si zistia (podľa ŠPZ) od koho, kde auto išlo, predvolajú kupúceho ako svedka, dostanú sa k ďalšej kúpno-predajnej zmluvy a zistia si aj cenu, za ktorú podnikateľ auto predal. Keď ho kúpil ako podnikateľ (na dokladoch bude IČO), ako podnikateľ ho aj predá (na dokladoch bude tiež IČO), ale predaj už zachytený v účtovníctve mať nebude. Urobil chybu, že to prehnal cez účtovníctvo. Mal ho hneď kúpiť ako občan a nemusel by žiadne problémy riešiť.
Naposledy upravil skaspa : 12.01.07 at 08:20
0 0
Stanka Svecova Stanka Svecova

Stanka Svecova je offline (nepripojený) Stanka Svecova

Pohar Pozri príspevok
Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.

Dobre, toto máme už vysvetlené - neplatca DPH proste vytvorí faktúru BEZ DPH a odberateľovi to ide celé do nákladov a nie, nezarába na neplatcovi. Ja potrebujem vediet to isté, len z iného uhla pohľadu. Nie je to pre odberateľa priam NEVÝHODNÉ, ak je jeho dodávateľ služieb neplatca DPH?

Konkrétne. Naša s.r.o. dodáva služby, aj jednotlivcom, aj firmám/právnickým osobám. Je pre mňa výhodnejšie stať sa DOBROVOĽNYM platcom DPH alebo nie? (Naše faktúry nie sú zvyčajne vyššie než 15 tisíc Skk). Čo je na tom pravdy, že daňový úrad práve prehodnocuje to, či je pre nich výhodné mať dobrovoľných platičov, alebo nie? Môže sa mi stať, že nejaký odberateľ odmietne so mnou pracovať len preto, že s.r.o. je neplatca DPH?

Vďaka!
0 0
Klaudi 25 Klaudi 25

Klaudi 25 je offline (nepripojený) Klaudi 25

Dobrý deň!
Existuje taký zákon, že keď fyzická ososba je platiteľom DPH tak musí účtovať v podvojnom účtovníctve?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Neexistuje, aj keď pokusy boli .
0 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

Dobrý deň, Platca DPH účtuje za služby zákazníkom cenu s DPH , neplatca vystavý faktúru platcovi za prevedené služby .
Takže môže si platca pri zaúčtovaní uplatniť DPH na vstupe-nákup?
Ďakujem
0 0
olasova olasova

olasova je offline (nepripojený) olasova

František, ak platca dph nakúpi od neplatcu tak si nedopočíta dph, nakoľko tam je dph 0,-, nebola vyfaktúrovaná. Ak nakúpi s DPH tak samozrejme si môže DPH uplatniť (ak je to plnenie, z ktorého si dph môže uplatniť).
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Platiteľ DPH si môže uplatniť DPH na vstupe za podmienok ak má faktúru,ktorá spľňa všetky náležitosti podľa § 71 zák.o DPH a podľa § 49 DPH-je voči nemu uplatnená iným platiteľom,takže ak mám fa.od neplatiteľa nemám nárok na odpočet.
0 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

ďakujem ,už je mi to jasné
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať






Pridať pochvalu