Zavrieť

Porady

Faktúra neplatiteľa platiteľovi DPH

Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý den. prosim poradte aky je postup, ked fakturujem firme moje sluzby. ja nie som platca DPH a firma je platcom DPH. Vyuctovava si firma vratenie DPH? ide mi o to ci na mne firma nezaraba......dakujem za info. prosim ak niekto moze vysvetlite mi ako to funguje. moc dakujem.
Usporiadat
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

smith Pozri príspevok
Ja si myslím, že to je jeho vec, a vec schopnosti obhájiť si to pred daňovou kontrolou.
Áno to máš pravdu. Je to naozaj o jeho šikovnosti. Viem že sa to tak robí. Nie je problém rozpísať nejaké km. Ale je pravda, že to zase nemusíme platiť my. Ak by som chodil nakupovať do obchodu kde by predával neplatca DPH (neviem či vôbec sú takí?) a jedného dňa by mi povedal, že od zajtra bude všetko drahšie o 19%, pretože sa stal platcom DPH, už by som asi u neho nenakupoval.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

anonym222 Pozri príspevok
Prečo si myslíš že to nie je možné?
Nemalo by sa to robiť, ale čo všetko sa nemá, a robí sa?
Napríklad si bude tankovať benzín do svojho auta, využívať ho na súkromné cesty a odráta si z neho DPH.
To je to isté, ako keby si si povedal, že nepôjdeš do tejto reštiky na pivo, lebo majiteľ vypláca čašníkov na čierno a tak šetrí na odvodoch...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

anonym222 Pozri príspevok
Áno to máš pravdu. Je to naozaj o jeho šikovnosti. Viem že sa to tak robí. Nie je problém rozpísať nejaké km. Ale je pravda, že to zase nemusíme platiť my. Ak by som chodil nakupovať do obchodu kde by predával neplatca DPH (neviem či vôbec sú takí?) a jedného dňa by mi povedal, že od zajtra bude všetko drahšie o 19%, pretože sa stal platcom DPH, už by som asi u neho nenakupoval.
Všetko je to vecou ponuky a dopytu, veď ani vo Vašom prípade Vás nikto netlačí využívať jeho služby.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
anonym222 Pozri príspevok
Áno to máš pravdu. Je to naozaj o jeho šikovnosti. Viem že sa to tak robí. Nie je problém rozpísať nejaké km. Ale je pravda, že to zase nemusíme platiť my. Ak by som chodil nakupovať do obchodu kde by predával neplatca DPH (neviem či vôbec sú takí?) a jedného dňa by mi povedal, že od zajtra bude všetko drahšie o 19%, pretože sa stal platcom DPH, už by som asi u neho nenakupoval.
Tie kilometre podľa mňa nemajú nič spoločné s tým, že zrazu k cene svojej práci je povinný pripočítať 19% dph. Každý podnikateľ, ktorý pri prechode na platiteľstvo postupoval ako by si chcel ty, tak by išiel proti sebe. Totiž tvoj názor by pre nich znamenal výpadok 19% trižieb. Teda pokles skoro o 1/5, a to môže mať aj likvidačné následky. Hlavne teraz, keď kvôli ekonomickej kríze všetko ide horšie.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ešte malá poznámočka. Od 1.1.2009 bude ešte ťažšie nájsť dodávateľa neplatiča, nakoľko hranica povinnej registrácie sa znižuje na cca. 1 milion Sk ( 35 tisic €). A malý podnikatelia sa stávajú platiteľmi iba z núdze, ak prekročia tú hranicu.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

JankaO Pozri príspevok
Podľa mňa to nefunguje tak, že mu vy dotujete jeho súkromné nákupy. Bez ohľadu na to, či on poruší zákon o DPH, vy zaplatíte rovnakú sumu za poskytnutú službu. A pre Vás je jedno, či si zo súkromných vecí uplatní alebo neuplatní DPH.
Je jasné, že takto môže porušovať zákon, ale my mu to umožníme.
Nie je pravda, že nám je to jedno, a že zaplatíme za poskytnutú službu rovnakú sumu ako píšeš. My totiž zaplatíme o 19% viac, a pritom nikto neurobí ani o chlp viac ako doteraz.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
anonym222 Pozri príspevok
Je jasné, že takto môže porušovať zákon, ale my mu to umožníme.
Nie je pravda, že nám je to jedno, a že zaplatíme za poskytnutú službu rovnakú sumu ako píšeš. My totiž zaplatíme o 19% viac, a pritom nikto neurobí ani o chlp viac ako doteraz.
Ale ani on nebude mať viac peňazí, lebo tých 19% dá štátu.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

anonym222 Pozri príspevok
Je jasné, že takto môže porušovať zákon, ale my mu to umožníme.
Nie je pravda, že nám je to jedno, a že zaplatíme za poskytnutú službu rovnakú sumu ako píšeš. My totiž zaplatíme o 19% viac, a pritom nikto neurobí ani o chlp viac ako doteraz.
Zaplatíte rovnakú sumu, či si bude uplatňovať súkromné cesty alebo nebude.
A platcami DPH sa môžte stať aj vy a tú zaplatenú DPH si môžte odrátať a tiež môžte postupovať aj podľa vykonštruovaného scenára....
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

JankaO Pozri príspevok
Všetko je to vecou ponuky a dopytu, veď ani vo Vašom prípade Vás nikto netlačí využívať jeho služby.
Áno je to vec ponuky a dopytu. Ďakujem Vám za vaše názory, už chápem všetky súvislosti. Táto tvoja odpoveď by mohla byť vhodným záverom k mojej otázke.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

JankaO Pozri príspevok
Zaplatíte rovnakú sumu, či si bude uplatňovať súkromné cesty alebo nebude.
A platcami DPH sa môžte stať aj vy a tú zaplatenú DPH si môžte odrátať a tiež môžte postupovať aj podľa vykonštruovaného scenára....
Možno sme sa nerozumeli. Nezaplatíme vyššiu sumu pretože si on uplatní súkromné cesty, ale zaplatíme viac preto, že sa stal platcom DPH.
My sa plátcom DPH nemôžeme stať, pretože nie sme firma, ani živnostník, ale sme spotrebitelia.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

anonym222 Pozri príspevok
Áno je to vec ponuky a dopytu. Ďakujem Vám za vaše názory, už chápem všetky súvislosti. Táto tvoja odpoveď by mohla byť vhodným záverom k mojej otázke.

Si nasrdený na podnikateľov, ktorí sú platiteľmi a pritom oni tú DPH do zákona nešupli. Môj záver.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

smith Pozri príspevok
Ale ani on nebude mať viac peňazí, lebo tých 19% dá štátu.
To mi je jasné, že nebude mať viac, a že to odvedie štátu, ibaže by porušoval zákon. Ale do teraz to tomu štátu nechýbalo tých 19% v rozpočte?

Ďakujem ešte raz. Budem končiť. Prajem dobrú noc.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Paula Pozri príspevok
Si nasrdený na podnikateľov, ktorí sú platiteľmi a pritom oni tú DPH do zákona nešupli. Môj záver.
Súhlasím s Paulou. Žiadny podnikateľ, ktorý je na konci reťazca a predáva konečnému spotrebiteľovi nechce byť platcom DPH a je to pre neho nevýhodné.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
anonym222 Pozri príspevok
Možno sme sa nerozumeli. Nezaplatíme vyššiu sumu pretože si on uplatní súkromné cesty, ale zaplatíme viac preto, že sa stal platcom DPH.

No podľa tejto logiky potom nemali by ste nič nakupovať, ale svoje potreby uspokojiť vo vlastnej réžii. Počnúc el.energiou, plynom..... Všade je DPH. Zaujímavé, že ti to vadí u malého živnostníka, ale u monopoloch (ako napr. SPP) ti to nevadí.

Alebo nenakupuj benzín, lebo tam tiež je DPH, a dokonca aj spotrebná daň, ktorá je oveľa vyššia ako DPH.
0 0
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

smith Pozri príspevok
No podľa tejto logiky potom nemali by ste nič nakupovať, ale svoje potreby uspokojiť vo vlastnej réžii. Počnúc el.energiou, plynom..... Všade je DPH. Zaujímavé, že ti to vadí u malého živnostníka, ale u monopoloch (ako napr. SPP) ti to nevadí.

Alebo nenakupuj benzín, lebo tam tiež je DPH, a dokonca aj spotrebná daň, ktorá je oveľa vyššia ako DPH.
Ešte raz sa vrátim k môjmu problému. Nevadí mi samotné DPH, je to OK. Mne na tomto vadí iba to, že DPH je daň s pridanej hodnoty. Uvediem príklad: Podnikateľ nakúpi služby od neplatcu DPH, ktorého všetky náklady sú vratane DPH za cenu 950tis. Keďže podnikateľ robí iba sprostredkovateľa, predá tieto služby ďalej za províziu cca 50tisíc. Keďže musí platiť DPH z celej sumy, musí ich predať s DPH za 1,19mil. On v podstate navýšil hodnotu týchto služieb iba o 50tisíc, čo predstavuje tú pridanú hodnotu, ktorá by sa mala zdaniť. On však zaplatí štátu DPH 190 tisíc, teda daň z celej sumy. Pričom v jeho nákladoch (950tis.) sú už zarátané náklady jeho dodávateľov, ktorí všetko nakupovali z DPH (benzín, material, školenia a pod. ...) Pripadá mi to trochu ako dvojité zdanenie a nie ako daň z pridanej hodnoty. Viem že to tak funguje, ale je to choré.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Nezabúdajte, že ak vám váš odberateľ zaplatí vami požadovanú sumu 1,19 mil. Sk, tak vám vlastne zaplatí aj sumu DPH 190 tis. Sk, ktorú odvediete štátu. Takže vám zostane vašich 1,0 mil. Sk.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
anonym222 Pozri príspevok
Ešte raz sa vrátim k môjmu problému. Nevadí mi samotné DPH, je to OK. Mne na tomto vadí iba to, že DPH je daň s pridanej hodnoty. Uvediem príklad: Podnikateľ nakúpi služby od neplatcu DPH, ktorého všetky náklady sú vratane DPH za cenu 950tis. Keďže podnikateľ robí iba sprostredkovateľa, predá tieto služby ďalej za províziu cca 50tisíc. Keďže musí platiť DPH z celej sumy, musí ich predať s DPH za 1,19mil. On v podstate navýšil hodnotu týchto služieb iba o 50tisíc, čo predstavuje tú pridanú hodnotu, ktorá by sa mala zdaniť. On však zaplatí štátu DPH 190 tisíc, teda daň z celej sumy. Pričom v jeho nákladoch (950tis.) sú už zarátané náklady jeho dodávateľov, ktorí všetko nakupovali z DPH (benzín, material, školenia a pod. ...) Pripadá mi to trochu ako dvojité zdanenie a nie ako daň z pridanej hodnoty. Viem že to tak funguje, ale je to choré.
A preto ak si môže vybrať, či zoberie od dodávateľa neplatcu DPH alebo platcu DPH, vyberie si radšej platcu DPH a odpočíta si DPH na odpočte.
Neviem prečo ti vadí, že DPH je daň z pridanej hodnoty.
Mne vadia všetky dane, ktoré musím platiť a tiež si nepomôžem.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

anonym222 Pozri príspevok
.... Viem že to tak funguje, ale je to choré.
Skôr by som povedala, že iba nepochopené.

Okolo Vás iba ta Dph "sa iba obšmietne". Vám ju odberateľ zaplatí a Vy ju odvediete štátu.
Dph v konečnom dôsledku zaplatí štátu až konečný spotrebiteľ.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
liba2 Pozri príspevok
Nezabúdajte, že ak vám váš odberateľ zaplatí vami požadovanú sumu 1,19 mil. Sk, tak vám vlastne zaplatí aj sumu DPH 190 tis. Sk, ktorú odvediete štátu. Takže vám zostane vašich 1,0 mil. Sk.
azla Pozri príspevok
Skôr by som povedala, že iba nepochopené.

Okolo Vás iba ta Dph "sa iba obšmietne". Vám ju odberateľ zaplatí a Vy ju odvediete štátu.
Dph v konečnom dôsledku zaplatí štátu až konečný spotrebiteľ.
Anonym222 je v postavení konečného spotrebiteľa. Preto tá nespokojnosť.
0 0
Ingrid 73 Ingrid 73

Ingrid 73 je offline (nepripojený) Ingrid 73

obyčajná žena
Poradí mi niekto kedy sa mám zaragistrovať pre DPH ak som dosiahla príjem 1,6 mil. teraz v novembri? Stačí po skončení roka 2008? Zákon o povinnosti zaregistrovať sa hovorí ... ak za 12 po sebe nasledújúcich mesiacoch... presiahne príjem... Ja som ho tohto roku presiahla už v 11/08. Musím sa registrovať hneď teraz alebo po skončení roka 2008? Tada hneď v januári 2009? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať