Zavrieť

Porady

Automobil konateľa

Ak konateľ a zároveň zamestnanec ma auto v osobnom vlastníctve a chce ho používať vo svojej s.r.o. na podnikanie musí zaplatiť cestnú daň alebo nie?Potom si môže uplatniť sadzbu 6,20Sk a benzín?
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

zuzana
Ak konateľ a zároveň zamestnanec ma auto v osobnom vlastníctve a chce ho používať vo svojej s.r.o. na podnikanie musí zaplatiť cestnú daň alebo nie?Potom si môže uplatniť sadzbu 6,20Sk a benzín?
V uvedenom prípade nemusí zaplatiť daň z MV a pokiaľ teda nemá auto vložené v majetku s.r.o., môže uplatňovať paušálnu sadzbu 6,20 Sk.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Anja111
V uvedenom prípade nemusí zaplatiť daň z MV a pokiaľ teda nemá auto vložené v majetku s.r.o., môže uplatňovať paušálnu sadzbu 6,20 Sk.
a náhradu za PHM a iné súvisiace náklady ( tak ako bežný zamestnanec podľa zákona o cest. náhradach)
0 0
Metodik Metodik

Metodik je offline (nepripojený) Metodik

prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac
No ale niekto tú daň zaplatiť musí. Ak to nebude konateľ, tak s.r.o, napriek tomu, že ho nemá v majetku ale dosahuje s ním zdaniteľné príjmy. Už zanikla podmienka držby, čiže daňovníkom je držiteľ vozidla.
0 0
j.s j.s

j.s je offline (nepripojený) j.s

Súhlasím s dámami. Myslím si, že nemusí platiť daň z MV. Áno daňovníkom je držiteľ vozidla, čiže v tomto pípade FO nepodnikateľ! Je to zamestnanec, ktorý použil vlastné nefiremné auto na výkon svojej práce a za to si môže uplatniť nákradu vo forme cesťáku - 6,20Sk/km. Ani s.r.o. ani on daň platiť nemusia
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Metodik
No ale niekto tú daň zaplatiť musí. Ak to nebude konateľ, tak s.r.o, napriek tomu, že ho nemá v majetku ale dosahuje s ním zdaniteľné príjmy. Už zanikla podmienka držby, čiže daňovníkom je držiteľ vozidla.
Nie, podľa mňa nemusí. Za akých podmienok podlieha vozidlo dani, je jasne a jednoznačne definované v § 84 zákona č 582/2004 Z.z. Jedna z nich podľa písm. a) je aj to, že vozidlo sa používa na podnikanie. Pojem "podnikanie" pre účely tohoto zákona je definovaný v § 2 ods. 1) Obchodného zákonníka:
"(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. "
A kto je podnikateľ, je uvedené v ods. 2):
"(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu
."
Pri použití súkromného vozidla na pracovné cesty je držiteľom i užívateľom vozidla zamestnanec (zamestnanec ako osoba v zmysle § 1 ods. 1 ZCN - teda aj konateľ), ktorému vzniká za použitie vozidla nárok na úhradu nákladov v zmysle ZCN.
Keďže zamestnanec nie je podnikateľom v zmysle Obchodného zákonníka a použitie vozidla nie je činnosť za účelom dosiahnutia zisku (zamestnanec obdrží len náhradu nákladov), nie je splnená základná zákonná podmienka na to, aby bolo súkromné vozidlo zamestnanca predmetom dane. A s.r.o. nemôže byť v tomto prípade daňovníkom DzMV preto, lebo nie je užívateľom vozidla. Používateľ je zamestnanec - on si uplatňuje nárok na úhradu nákladov súvisiacich s použitím vozidla. S.r.o. by dani podliehala len v prípade, ak by šlo o vozidlo v jej obchodnom majetku, vozidlo prenajaté, prípadne vozidlo vypožičané.
0 0
Metodik Metodik

Metodik je offline (nepripojený) Metodik

prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac
Bohužiaľ v tomto prípade nesúhlasím s kolegom, pretože v §85 je definovaný daňovník ako fyzická alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Typické pri takomto poskytnutí vozidla je rozpor v tom, kto vlastne si z týchto dvoch zabezpečuje príjmy. Pri konateĺovi by nemal byť problém, pretože pôsobí ako zamestnanec, ale v prípade s.r.o. ( vypadla podmienka držby čiže daňovníkom je držiteľ), ale nastúpila podmienka používania na podnikanie. S.r.o si zabezpečuje príjmy používaním tohto vozidla. Nie je to boužiaľ jednoduché a pri kontrolách sa DR SR riadi asi takým systémom, že vždy tú daň by mal zaplatiť podnikateľ ( v tomto prípade s.r.o).
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Metodik
Bohužiaľ v tomto prípade nesúhlasím s kolegom, pretože v §85 je definovaný daňovník ako fyzická alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Typické pri takomto poskytnutí vozidla je rozpor v tom, kto vlastne si z týchto dvoch zabezpečuje príjmy. Pri konateĺovi by nemal byť problém, pretože pôsobí ako zamestnanec, ale v prípade s.r.o. ( vypadla podmienka držby čiže daňovníkom je držiteľ), ale nastúpila podmienka používania na podnikanie. S.r.o si zabezpečuje príjmy používaním tohto vozidla. Nie je to boužiaľ jednoduché a pri kontrolách sa DR SR riadi asi takým systémom, že vždy tú daň by mal zaplatiť podnikateľ ( v tomto prípade s.r.o).
Nesúhlasím, na www.drsr.sk je usmernenie, že v tomto prípade sa daň z motorového vozidla neplatí - je tam konkrétne tento príklad: konateľ používa svoje súkromné vozidlo ako zamestnanec vo svojej s.r.o. Takže kontrola-nekontrola - nemôžu ísť sami proti sebe.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Metodik
Pri konateĺovi by nemal byť problém, pretože pôsobí ako zamestnanec, ale v prípade s.r.o. ( vypadla podmienka držby čiže daňovníkom je držiteľ), ale nastúpila podmienka používania na podnikanie.
Presne o tu tu ide v tejto téme, uplatňuje si ju z titulu zamestnanca. Ešte by bolo dobré keby zadávateľ otázky upresnil čo myslel slovíčkom na podnikanie.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Bez upresnenia slov na podnikanie môže byť celá predchádzajúca diskusia aj názory v nej nie úplne správna.

To, či konateľ používa auto ako zamestnanec, alebo s.r.o. na podnikanie, nie je zo zadania zrejmé. Po dlhších úvahach nevidím svoju odpoveď v prísp. č.3 až tak jednoznačne
Naposledy upravil Milan Benka : 01.02.07 at 08:28
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Metodik
Bohužiaľ v tomto prípade nesúhlasím s kolegom, pretože v §85 je definovaný daňovník ako fyzická alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. Typické pri takomto poskytnutí vozidla je rozpor v tom, kto vlastne si z týchto dvoch zabezpečuje príjmy. Pri konateĺovi by nemal byť problém, pretože pôsobí ako zamestnanec, ale v prípade s.r.o. ( vypadla podmienka držby čiže daňovníkom je držiteľ), ale nastúpila podmienka používania na podnikanie. S.r.o si zabezpečuje príjmy používaním tohto vozidla. Nie je to boužiaľ jednoduché a pri kontrolách sa DR SR riadi asi takým systémom, že vždy tú daň by mal zaplatiť podnikateľ ( v tomto prípade s.r.o).
Trošku svoj predošlý príspevok upresním. Otázka v pôvodnom príspevku bola síce formulovaná dosť nepresne (myslím ten výraz "na podnikanie"), ale ja som vychádzal z predpokladu, že konateľ bude používať svoje auto pri pracovných cestách pre s.r.o., keďže prevažná časť otázok k podobným témam pod pojmom "používanie na podnikanie" má na mysli použitie auta na pracovné cesty, nie na podnikanie v pravom slova zmysle.
Ak by konateľ nepoužíval osobné auto na pracovné cesty, ale v s.r.o. by ho používal naozaj v priamej súvislosti s dosahovaním zdaniteľných príjmov (napr. ako osobný taxík), to je už iná problematika. Vtedy by podľa mňa konateľ musel použitie auta na podnikanie nejako zmluvne ošetriť - minimálne zmluvou o bezplatnej výpožičke - a vtedy je daňovníkom dane z motorových vozidiel už bez diskusií s.r.o.
0 0
Metodik Metodik

Metodik je offline (nepripojený) Metodik

prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac
No celkom sa s týmto názorom nestotožňujem. Vzhľadom k tomu, že som bola kolegami upozornená na to že existuej metodický pokyn k 582/2004, dala som si tú námahu a všetky metodické pokyny som k tejto časti prešla. Bohužiaľ som nenašla žiadny príklad, kde by bola táto oblasť riešená. Vzhľadom k tomu, že v minulosti bola definícia podnikania riešená priamo v zákone o cestnej dani, zväčša pri zamestnancovi nebol problém. Osobne som to konzultovala v tomto prípade s MF SR a oni práve v tejto časti problém obdobne ako ja vidia. Definícia podnikania ako taká zo zákona vypadla, vypadla i z odvolávky. Ak by sme išli na hrubú definíciu Obchodného zákonníka a príslušných § zákona o dani z príjmu, je to niečo vykonávané sústavne za účelom dosiahnutia zisku. Ak vychádzame z podstaty veci tak konateľ ako taký nevykonáva podnikateľskú činnosť, pretože v tomto prípade pôsobí ako zamestnanec. Na druhej strane ak si spoločnosť účtuje tieto cesty ako náklady na dosiahnutie a zabezpečenie zdaniteľných príjmov ( 512 ), čo je to potom v tomto prípade? Podľa môjho názoru a podľa názoru niektorých mojich kolegov v tomto prípade s.r.o zabezečuje týto vozidlom svoje príjmy a mala by platiť daň z motorových vozidiel.
0 0
Shaman Shaman

Shaman je offline (nepripojený) Shaman

muž
Presne ako pise Metodik.

V podstate moze byt vozidlo pouzivane bud na firemne alebo na sukromne ucely. A preto si staci polozit jednoduchu otazku - Ked sa vezie konatel v aute - pouziva sa auto na sukromne alebo na firemne ucely?

A konieckoncov ak nemate zaplatenu DzMV, moze prist na kontrolu kontrolor z DU, ktory vam v tomto pripade da DzMV dodanit a iny vam to odobri.

Ale obdobne je to aj pri zamestnancoch - oni svoje auta pri sluzobnych cestach nevyuzivaju na sukromne ucely. Ja len aby niekto nebol prekvapeny ; )
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Metodik
No celkom sa s týmto názorom nestotožňujem. Vzhľadom k tomu, že som bola kolegami upozornená na to že existuej metodický pokyn k 582/2004, dala som si tú námahu a všetky metodické pokyny som k tejto časti prešla. Bohužiaľ som nenašla žiadny príklad, kde by bola táto oblasť riešená.
Nie je to v opatreniach MF SR, je to len stanovisko resp. odpoveď DRSR na často kladené otázky (portál DRSR - časť F.A.Q. - sekcia daň z motorových vozidiel):
Otázka: Kedy je daňovníkom dane z motorových vozidiel zamestnanec, konateľ, spoločník obchodnej spoločnosti ?
Odpoveď:
Za podnikanie sa v r. 2006 v súlade so zákonom č. 517/2005 Z. z., ktorý s účinnosťou odo dňa 1.12.2005 mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z., považuje tak podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka, ako aj dosahovanie príjmov z inej samostatnej zárobkovej činnosti vymedzenej v ustanovení § 6 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (napr. správcovia konkurznej podstaty, súdni znalci, umelci, športovci a pod.).
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je podľa ust. § 85 cit. zákona fyzická osoba alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá používa vozidlo na podnikanie. V r. 2006 už nie je daňovníkom držiteľ vozidla zapísaný v dokladoch vozidla ako v r. 2005, ale užívateľ vozidla, t.j. osoba ktorá používa vozidlo na podnikanie.
V zdaňovacom období roku 2006, ak zamestnanec, konateľ alebo spoločník obchodnej spoločnosti použije na pracovnú cestu súkromné motorové vozidlo, čo znamená, že si uplatní náhrady v zmysle zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov, toto vozidlo nie je predmetom dane podľa § 84 zákona č. 582/2004 Z.z. v znení platnom od 1.12.2005, nakoľko v takýchto prípadoch chýba jeden zo základných znakov vymedzenia predmetu dane z motorových vozidiel, ktorým je podnikanie podľa § 2 Obchodného zákonníka

Napriek tomu, že je to len stanovisko DRSR, správca dane sa pri kontrolách bude pridŕžať zrejme tohoto výkladu. A keďže stanovisko je (v tomto prípade) v prospech väčšiny našich klientov, nevidím veľmi význam s týmto výkladom polemizovať...
Naposledy upravil andrej_rv : 01.02.07 at 14:40
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Shaman
Ale obdobne je to aj pri zamestnancoch - oni svoje auta pri sluzobnych cestach nevyuzivaju na sukromne ucely. Ja len aby niekto nebol prekvapeny ; )
To je pravda, v tomto prípade ho zamestnanec nepoužíva na súkromné účely. Ale nepoužíva ho ani na podnikanie - t.j. za účelom dosahovania zisku, keďže za použitie obdrží len náhradu nákladov (ktorá nepodileha dani z príjmu). A použitie na podnikanie je v zmysle § 84 jednou z podmienok, aby bolo auto predmetom dane.
Na podnikanie ho nepoužíva ani s.r.o. - používa ho len jej zamestnanec - za úhradu vynaložených nákladov. A daň má platiť ten, kto vozidlo na podnikanie užíva, nie ten, v koho prospech sa vozidlo užíva, keďže daňovníkom v zmysle § 85 zákona je osoba, ktorá používa vozidlo na podnikanie.
taká technická pripomienka: DzMV sa platí na dni užívania vozidla na podnikanie. To v zmysle zákona by sa potom pred každou pracovnou cestou malo za súkromné auto podať daňové priznanie, zaplatiť sadzbu od prvého použitia do konca roka a po ukončení cesty (ukončení použitia na podnikanie) dať oznámenie k cestnej dani a žiadať späť preplatok dane...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Metodik
odvolávky. Ak by sme išli na hrubú definíciu Obchodného zákonníka a príslušných § zákona o dani z príjmu, je to niečo vykonávané sústavne za účelom dosiahnutia zisku. Ak vychádzame z podstaty veci tak konateľ ako taký nevykonáva podnikateľskú činnosť, pretože v tomto prípade pôsobí ako zamestnanec. Na druhej strane ak si spoločnosť účtuje tieto cesty ako náklady na dosiahnutie a zabezpečenie zdaniteľných príjmov ( 512 ), čo je to potom v tomto prípade? Podľa môjho názoru a podľa názoru niektorých mojich kolegov v tomto prípade s.r.o zabezečuje týto vozidlom svoje príjmy a mala by platiť daň z motorových vozidiel.
Podľa môjho názoru z hľadiska s.r.o. je to forma dopravy, ktorú zamestnanec /konateľ/ použil na pracovnú cestu /nie je to ani podnikaním s.r.o. - ako s.r.o podniká s tým autom?/ a dôležitý je výsledok tejto pracovnej cesty z hľadiska dosahovania príjmov /512/...
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Netreba zabúdať, že nie zamestnanec ako fyzická osoba ide za dosiahnutím príjmov, ale právnická osoba - čo je iná osoba v zmysle Obchodného zákonníka. Takže jednoducho povedané - zamestnanec nepoužíva súkromné vozidlo za účelom dosiahnutia a zabezpečenia príjmu, ale s.r.o. Rozdiel je v tom, ak súkromná osoba prenajme toto auto do s.r.o. - vtedy s.r.o. platí daň z motorových vozidiel. Ale to tu bolo už viac krát spomenuté.
0 0
Metodik Metodik

Metodik je offline (nepripojený) Metodik

prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac
Musím upozorniť na to , že som nebola pôvodcom textu : Ja len aby nebol niekto prekvapený.
Keďže podľa našej kancelárie v tomto prípade rozpor vnímame ( a nie len ja ), postupujeme tak, že za tieto vozidla spoločnosť daň platia. Nestalo by sa to prvý krát sú rozdielne názory aj medzi DR SR a MF SR. Osobne nesúhlasíme s takto vypracovanou otázkou z pohľadu DR , je to len ich názor, ktorý je názorom len jednej strany.
Takže je potrebné ponechať každého podľa jeho uváženia.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Metodik
.
Keďže podľa našej kancelárie v tomto prípade rozpor vnímame ( a nie len ja ), postupujeme tak, že za tieto vozidla spoločnosť daň platia. Nestalo by sa to prvý krát sú rozdielne názory aj medzi DR SR a MF SR. Osobne nesúhlasíme s takto vypracovanou otázkou z pohľadu DR , je to len ich názor, ktorý je názorom len jednej strany.
Takže je potrebné ponechať každého podľa jeho uváženia.
Mám k tomu ešte jednu otázku-tak mimo metodických pokynov - ak v spoločnosti napr. 15 zamestnancov použije súkromné auto na pracovnú cestu, povedzme každý 2 x ročne -podľa Vášho názoru vychádza, že spoločnosť zaplatí daň za všetkých 15 motorových vozidiel a akým spôsobom vypočítanú? Zahrnie daň z motorových vozidiel koľkokrát do nákladov?....

Ja to tak hovorovo prichytím za vlasy.Neviem stále nájsť spôsob podnikania s.r.o. s cudzím autom v tomto prípade.
Ak spoločnosť vyšle praovníka na služobnú cestu - zabezpečovanie svojich príjmov nevykonáva tou pracovnou cestou, ale napr. tým že pracovník na danej ceste predá tovar, získa poznatky, ktoré spoločnosť využije pri svojich budúcich príjmoch, vykoná prieskum trhu, marketing, atď. atď... alebo aj nezíska nič a výsledkom bude nula.
Na miesto konania PC sa môže dostať svojím autom /náhrady/, letecky, vlakom a pod./ - spôsob dopravy. Zamestnávateľ je ten, ktorý mu musí spôsob dopravy povoliť. Prečo neuvažujeme o podnikaní, lepšie povedané spolupodnikaní so želenicou, leteckými spoločnosťami a pod. Viem znie to smiešne, ale ....
Plne sa osobne stotožňujem s príspevkom 6 od Andreja a aj so stanoviskom DR - nie je tu splnený atribút podnikania:
Spoločnosť zapísaná v OR /v tomto prípade s.r.o./ nepodniká samostatne a vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. "
Naposledy upravil evina : 02.02.07 at 07:56
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Cestnú daň neplatí zamestnanec (ani konateľ), ak svoje súkromné auto používa v prospech zamestnávateľa na služobné cesty. Daň neplatí ani zamestnávateľ.
Zamestnanec (tiež konateľ) má nárok na náhrady cestovných výdavkov (zákl. náhrada a spotreba) na základe výpočtu v cestovnom príkaze (zákon 283/02 Z.z.).
0 0
zita007 zita007

zita007 je offline (nepripojený) zita007

matka,manželka,podnikateľka
Trocha som sa začítala do tejto problematiky, a mám tak trocha z toho zmätok.
Ja mam podobný problém. Som konateľka s.r.o. - nie som zamestnanec. Na služobné cesty používam manželové auto, ktoré nie je v majetku s.r.o. (súkromné vlastníctvo manžela). Sl. cesty sú konané za účelom podpisovania zmluv s obch. partnermi a vybavovania rôznych administratívnych záležitostí týkajúce sa chodu s.r.o.
Takže:
1/ daň z mot. vozidla nemusím platiť? Ani manžel či s.r.o.
2/ musím mať s manželom spísanú nejakú dohodu o vypožičaní auta?
3/ musím viesť knihu jazd aj písať správy zo sl. ciest?
4/ mám nárok na 6,20 Sk/ km a PHM?
5/ pri ročnom zúčtovaní dani z prijmov si tento príjem zahrňujem do ZD?

Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať