Zavrieť

Porady

Novoregistrovaný platca DPH a Fa za telefon

SZČO sa stal platcom DPH od 1.1.2007. FA za telefon od T-Mobile dostáva za obdobie od 14.do 15. dňa v mesiaci. Akým spôsobom zaúčtovať DPH z Fa za obdobie od 14.12.2006 do 15.1.2007 a v akej výške? Mám túto Fa zaevidovať aj do záväzkov r.2006, keď je to tak na prelome? Má s tým niekto skúsenosť, prosím o radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Do DPH alikvótnu čiastku. Je to už záväzok 2007 nakoľko dodanie služby bolo v r. 2007.

    M&J je offline (nepripojený) M&J

    M&J
    Takže, ak je na Fa napr. 1190,- (ZD 1000,- + DPH 190,-), môžem celé rozdeliť na polovicu:
    1. 595,- daňový náklad (v MRP - 25)
    2. 500,- ZD + 95,- DPH
    Asi takto?

    EUR je offline (nepripojený) EUR

    EUR
    Treba rozclenit fakturu na pausal, ktory sa plati dopredu t.j. 14.1.-15.2. a hovorne, ktore sa tyka obdobia 14.12.-15.1. T- Mob na fakturach rozpisuje prevolane hovory za rok 2006, 2007. Uplatnit DPH je mozne len v obdobi, v ktorom ma aj vystupy.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    EUR Pozri príspevok
    Treba rozclenit fakturu na pausal, ktory sa plati dopredu t.j. 14.1.-15.2. a hovorne, ktore sa tyka obdobia 14.12.-15.1. T- Mob na fakturach rozpisuje prevolane hovory za rok 2006, 2007. Uplatnit DPH je mozne len v obdobi, v ktorom ma aj vystupy.
    Uplatniť dph môže len za obdobie keď už bol platiteľom dph,t.j. z paušálu, ktorý je do 31.12.2006 si neuplatní dph a z paušálu, ktorý je od 01.01.2007 si uplatní dph.

    M&J je offline (nepripojený) M&J

    M&J
    Ďakujem všetkým za vyjadrenia a rady, teraz sa v tom už budem vedieť ľahšie zorientovať.

    gabina je offline (nepripojený) gabina

    gabina
    Odpočítanie dane
    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom

    (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
    Podľa mňa si odpočíta celé DPH..keďže vzniklo 15-teho....kedy už plátcom DPH bol.
    Mala som kontrolu ....... stali sme sa plátcom dph 18-teho..... na konci mesiaca 30-teho prišla faktúra za telefón a uznali nám celý odpočet DPH..

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    gabina Pozri príspevok
    Odpočítanie dane
    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom
    (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
    Podľa mňa si odpočíta celé DPH..keďže vzniklo 15-teho....kedy už plátcom DPH bol.
    Mala som kontrolu ....... stali sme sa plátcom dph 18-teho..... na konci mesiaca 30-teho prišla faktúra za telefón a uznali nám celý odpočet DPH..

    Ja práve mám opačnú skúsenosť. Uznali iba pomernú časť dph.

    M&J je offline (nepripojený) M&J

    M&J
    Takže sú tu teraz dva rozdielne názory, tak neviem. Možno sa ešte niekto pripojí.
    Ale aby toho nebolo málo, mám ešte ďalší problém u tohto podnikateľa, a to s vyúčtovaním-nedoplatkom za elektrickú energiu za r.2006, keď ešte nebol platcom DPH. Vyúčtovanie-Fa je vystavená 4.1.2007, keďže od 1.1.2007 sa stal platcom DPH, môže si pri tomto nedoplatku uplatniť odpočet? A tiež od 1.1.2007 vytvoril združenie FO s iným podnikateľom, predpokladám, že tento nedoplatok predstavuje náklad iba pre neho samého a nie pre združenie.
    Ak mi s tým niekto môže poradiť, budem rada.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    M&J Pozri príspevok
    Takže sú tu teraz dva rozdielne názory, tak neviem. Možno sa ešte niekto pripojí.
    Ale aby toho nebolo málo, mám ešte ďalší problém u tohto podnikateľa, a to s vyúčtovaním-nedoplatkom za elektrickú energiu za r.2006, keď ešte nebol platcom DPH. Vyúčtovanie-Fa je vystavená 4.1.2007, keďže od 1.1.2007 sa stal platcom DPH, môže si pri tomto nedoplatku uplatniť odpočet? A tiež od 1.1.2007 vytvoril združenie FO s iným podnikateľom, predpokladám, že tento nedoplatok predstavuje náklad iba pre neho samého a nie pre združenie.
    Ak mi s tým niekto môže poradiť, budem rada.

    Je to náklad iba pre neho. DPH z vyúčtovania spotreby el.energie si nemôže uplatniť, nakoľko sa to vzťahuje na obdobie keď ešte nebol platiteľom dph.

    M&J je offline (nepripojený) M&J

    M&J
    Ďakujem za odpoveď, len keby som si bola na čistom aj v tej mojej prvej otázke, ale aj tak ešte raz vďaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.