Zavrieť

Porady

Usporiadat
anika anika

anika je offline (nepripojený) anika

My sme jazyková škola príspevková organizácia a školné účtujem ako vlastné zdroje
kód 45.
Anika
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

anika
My sme jazyková škola príspevková organizácia a školné účtujem ako vlastné zdroje
kód 45.
Anika
Ahoj, príspevková organizácia je O.K., vlastné príjmy t.j. aj za školné účtuje zdrojom "45".

V rozpočtovej organizácii je to trošku inak, keďže RO je svojimi príjmami a výdavkami napojená na rozpočet zriaďovateľa, ale PO je na rozpočet zriaďovateľa napojená príspevkom.
Výdavky uskutočnené z prostriedkov zriaďovateľa na prenesené kompetencie sa kódujú "111" a na originálne kompetencie kódom "45". Ja mám chaos práve v prostriedkoch uvedených v § 23 zák. o rozp.prav. VS (t.j. napr. školné, stravé, z úradu práce ...). Ja ich kódujem kódom "45" a z úradu práce podľa pomeru kódom "1161" a "1162". Ale stretol som sa s názorom, že by mali byť tieto prostriedky (uvedené v § 23 ) kódované "72" ? No neviem, skúsim to odkonzultovať na DR SR.
Naposledy upravil kvet : 02.06.05 at 12:01
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte,
konzultoval som kódovanie zdrojov s DR SR. Povedali, že prostriedky uvedené v § 23 zákona o rozpočt.prav.verej.správy sa majú kódovať zdrojom "72" analogicky tak, ako postupujú štátne rozpočtové organizácie. Ale nie je to na 100 %, môže sa to do konca roka zmeniť.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj, poradíte?
1. Objednali sme si nové štátne znaky SR (1ks á 285,-) a štátnu vlajku
(á 495,-)
mám ich evidovať v operatívnej evidencii? Mám prikladať ku faktúre výdajku?

2. Ako dlho evidujete nevrátené preplatky za stravné žiakov, ktorí už skončili povinnú školskú dochádzku, na konci školského roka si preplatky nevyzdvihli (inkasujeme v hotovosti). Keby to boli väčšie sumy, vrátili by sme ich poštovými poukážkami, ale keď sú to preplatky 23,- a podobne. To budú poplatky na poukážky vyššie ako sumy, ktoré vrátime.

Ďakujem a prajem pekný týždeň.
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj,
k prvej otázke: záleží ako to máš upravené v internej smernici. V podmienkach našej školy ich neevidujeme ani v OTE. K faktúre musíš priložiť aj príjemu a výdajku, pretože túto operáciu účtuješ na účte 112 ako materiál na sklade, tzn. príjem zaúčtuješ na základe príjemky (MD 112) a výdaj do spotreby na základe výdajky (D 112).

k druhej otázke: zatiaľ sa nám podarilo vrátiť všetky preplatky za stravu. Podľa môjho názoru, preplatky by sa mali vrátiť zákonnému zástupcovi, pretože pre školu kedy si ich ponechala, bol by to neoprávnený majetkový prospech.

Neviem či Ti postačuje takáto odpoveď
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte...
mam otazku..ako uctujete vzdelavacie poukazy?....len ako dotaciu od OcU
..o co som prisla..mne o kode zdroja ...72...nikto nic nepovadal, ja davam len 45 a 111....tak ma usmernili na OcU...
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahoj, ja vzdelavacie poukazy účtujem nasledovne:
1. príjem na BÚ-dotácia od zriaďovateľa (analyticky odlíšená) 232/211
2. čerpanie - podľa druhu výdavku so zdrojom krytia "111" (analyticky odlíšené)
Ako to robíte ostatní?
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ja vzdelávacie poukazy účtujem tiež ako dotáciu od zriaďovateľa 232/211 a čerpanie podľa charakteru výdavkov s kódom zdroja "111", používam analytické členenie v SY11 znak "VP".

Ku kódu zdroja "72" uvediem, že ani na MF SR nemajú v tom celkom jasno. Metodička na DR SR povedala, že jej to bolo povedené z MF SR, no môže sa to do konca roka zmeniť. Nič sa nestane ak budeme naďalej používať zdroje napr. "45" a v prípade, ak od nás budú požadovať používanie zdroja "72", interným dokladom preúčtujeme jednou sumou príslušné výdavkové položky na kód "72". Podľa môjho názoru by sa mali zdrojom "72" kódovať len prostriedky z darov, granty a pod., ktoré sa vedú na mimorozpočtovom účte ?
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

[QUOTE=kvet]Ahoj,
k prvej otázke: záleží ako to máš upravené v internej smernici. V podmienkach našej školy ich neevidujeme ani v OTE. K faktúre musíš priložiť aj príjemu a výdajku, pretože túto operáciu účtuješ na účte 112 ako materiál na sklade, tzn. príjem zaúčtuješ na základe príjemky (MD 112) a výdaj do spotreby na základe výdajky (D 112).


Keď sa to nikde neeviduje, ako máte prehľad, koľko máte vlajok a podobne?
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte...
dakujem....vzdelavacie poukazy aj ja tak uctujem...
este mam dalsiu otazku...mne OcU posiela peniaze na stravne pre deti v hmotnej nudzi, ktore ja potom prevadzam na ucet SJ....ak by ste mi mohli napisat uctovny postup...bola by som vdacna
ja mam v uctovnictve uplnych chaos...asi ako kazdy zaciatocnik
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahoj,
dôležité je to, čo je uvedené v internej smernici a je to v súlade s právnymi predpismi. Aj pre kontrolné orgány. Nepotrebujeme vedieť koľko máme vlajok, štátnych znakov, pretože nie sú predmetom inventarizácie, už sú zaúčtované do spotreby a nevedieme ich ani na podsúvahových účtoch (podľa smernice nespĺňajú podmienky pre vedenie na podsúvahových účtoch). Podstatné je, že ich máme a plníme si povinnosti vyplývajúce zo zákona o štátnych symboloch. Vedenie evidencií v takýchto prípadoch sú individuálnou záležitosťou, záleží od rozhodnutia účtovnej jednotky (poznámka: toto rozhodnutie musí byť uvedené v smernici).
Toto je môj názor
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

henika
ahojte...
dakujem....vzdelavacie poukazy aj ja tak uctujem...
este mam dalsiu otazku...mne OcU posiela peniaze na stravne pre deti v hmotnej nudzi, ktore ja potom prevadzam na ucet SJ....ak by ste mi mohli napisat uctovny postup...bola by som vdacna
ja mam v uctovnictve uplnych chaos...asi ako kazdy zaciatocnik
Nám zriaďovateľ prostriedky na stravné pre deti v hmotnej núdzi posiela rovno na účet školského stravovania. Tam to účtujem ako bežné úhrady od stravníkov.
Rodičia prispievajú 1,- - takto ich má zaevidovaných aj vedúca v ŠJ, zriaďovateľ dopláca rozdiel oproti norme. Na konci mesiaca robíme vyúčtovanie.
Účet stravného (316 8) mi o nevyčerpanú sumu stravného z hmotnej núdze nesúhlasí s preplatkami s vedúcou ŠJ, ale to vieme čo je.
Zo začiatku som si analyticky odčleňovala príspevky od zriaďovateľa, ale zamotalo sa mi to na konci mesiaca, keď som zaúčtovala normu potravín, lebo normu som nemala odčlenenú na bežných stravníkov a hmotnú núdzu. Preto som analytiku zrušila.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahoj..
no lenze mne to posielaju na bezny ucet ...tak to uctujem ako dotaciu...
a potom peniaze len presuvam na ucet SJ...je to vsetko na
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Záleží na tom, či to chcú mať zúčtované na bežnom účte. 1x aj nám poslali dotáciu na bežný účet, príjem som zaúčtovala ako príjem mylnej platby, potom si to previedla na účet ŠJ-mylná platba strana Dal, takže táto mylná platba vypadla a bolo to vybavené.
Ak to treba zúčtovať na výdavkovom okruhu, potom by som to prijala ako dotáciu (odčlenenú od ostatných dotácií), na konci mesiaca na základe podkladov zo ŠJ by som na stravovací účet odviedla sumu, ktorú deti vyčerpali.
(Neviem na akú položku).
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Ahojte...
ja som prostriedky z dotácie na stavu detí v hmotnej núdzi účtoval nasledovne:
- príjem dotácie na stavu detí v HN od zriaďovateľa 232 / 211
- prevod dotácie na potravinový účet ŠJ formou preddavku 316+(AÚ nie "8") / 232+FK+položka pre preddavky (637030)+zdroj+analytické rozlíšenie
- príjem na potravinový účet ŠJ 241 / 316 (8)
- predpis fa. za nákup potravín 112 (8) / 321 (8)
- úhrada fa. za potraviny 321 (8) / 241 (8)
- skutočná spotreba potravín 501 (8) / 112 (8)
- predpis skutočne odobratej stravy detí v HN 316 (8) / 601 (8)
- zúčtovanie poskytnutého preddavku ŠJ 420 / 316 + (AÚ - nie "8"), súbežne
na strane Dal 232+FK 10.7.0+EK 637014+Zdroj 111 a zároveň mínusom položka na strane Dal 232+FK+EK 637030 pre preddavky+zdroj+analytické rozlíšenie.

Zostatok účtu 316 (8) sa rovná preplatkom, resp. nedoplatkom uvedených vo výkaze stravovaných osôb, zostatok na účte 316 (AÚ nie "8") predstavuje nevyčerpanú dotáciu na stavu detí v HN. Zostatok na položke 637030-preddavky na rozpočtové výdavky v analytickom členení sa rovná zostatku účtu 316 (AÚ nie "8") a na konci roka bude bez zostatku, pretože dotáciu je možné použiť len do konca roka. Vedúca ŠJ nemusí viesť osobitne stravné listy za deti v HN a vykazovať spotrebu. Má len jednu povinnosť, viesť evidenciu o skutočne odobratej strave detí v HN (nie spotrebu).

Poznám ešte jeden spôsob a to, ak škola za ŠJ fakturuje obci (zriaďovateľovi) za skutočne odbratú stravu detí v HN a v tomto prípade sa účtuje len príjem na potravinovom účte. Postup je nasledovný:
- príjem prostriedkov od zriaďovateľa za vystavenú fa. 241 / 316 (8)

Ešte mám jednu poznámku k účtovaniu školského stravovania, je to názor DR SR, ale prikláňam sa k nemu aj ja. Prijaté platby platené vopred od rodičov, cudzích stravníkov ... by sa mali viesť na účte 324 - Prijaté preddavky. Účet 316 - Ostatné pohľadávky sa používa, ak účtovná jednotka v rámci svojho rozpočtu poskytne preddavok na rozpočtové výdavky svojej vnútroorganizačnej jednotke alebo ak vyúčtuje vzniknutú pohľadávku z obchodného vzťahu. Vyplýva to aj zo záväzného analytického členenia pre RO obcí a VÚC v APV-IBEU, pri účte 316 v SY1 je záväzné členenie len pre vlastné hospodárenie. K účtu 324 v SY1 je členenie aj pre školské stravovanie.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

kvet
Vyplýva to aj zo záväzného analytického členenia pre RO obcí a VÚC v APV-IBEU, pri účte 316 v SY1 je záväzné členenie len pre vlastné hospodárenie. K účtu 324 v SY1 je členenie aj pre školské stravovanie.
Ahoj, no musím sa priznať, ani som nepostrehla zmenu, že pri účte 316 v SY1 už nie je záväzné členenie aj pre školské stravovanie.

Chcela by som sa spýtať, ako zabezpečujete v organizácii vykonávanie predbežnej finančnej kontroly?
Naposledy upravil Kováčová : 09.06.05 at 08:21
0 0
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Priznám sa, máme vo vykonávaní predbežnej finančnej kontroly menší neporiadok. Zatiaľ používame na vykonávanie predbežnej fin.kontroly platobný poukaz, ktorý vystavujem ku všetkým došlým faktúram a k dokladom, pri ktorých dochádza k čerpaniu fin.prostriedkov napr. úhrady poistných odvodov, dane z príjmu, sporenia, zrážok, platov na osobné účty, tvorba SF a pod. v APV-IBEU. Pri operáciách uskutočňovaných v hotovosti (pokladňa) používam tlačivko, ešte z čias bývalého okresného úradu. No mám dojem, že platobný poukaz aj "tlačivko" nie veľmi zodpovedajú požiadavkám finančnej kontroly
Chcem sa niekedy (neviem kedy ???) na to lepšie pozrieť.

A Vaša škola, ako zabezpečuje vykonávanie predbežnej fin.kontroly ?
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

Ahojte
kontrolu vykonávame tak, že prikladáme krycie listy. Aj IVES dopracoval túto možnosť ku faktúram do programu, ale my ich nepoužívame, lebo vraj nespĺňajú požiadavky výkonu kontroly. Tak máme vytlačené také vlastné tlačivká, tieto vypisujem ručne.
Zase som tam, kde som bola, keď som faktúry likvidovala ručne. Potom som začala používať platobné poukazy, to bola úľava, menej vypisovania, no akurát tie podpisy.
No a teraz mi tá predbežná kontrola zaberá dosť času, lebo je to naviac, ale nevidím v tom voľaký význam.
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte...
vysvetli mi prosim ta tu priebeznu kontrolu?
ja som fakt uplne vedla...
teraz vidim, co ja este vsetko neviem....odkedy robite to ucto?
0 0
henika henika

henika je offline (nepripojený) henika

ahojte..
aj vy preplacate cestovne na zaklade cestovnych listkov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať