Zavrieť

Porady

SVB alebo správcovská spoločnosť?

Dobrý deň,
nie som veľmi spokojný s prácou(resp. neprácou) správcu nášho bytového domu v BA.Zdá sa mi, že min. rok sme nemali ani schôdzu. Vyplýva to správcovi zo zákona domovú schodzu zvolať aspon 1xročne? Ak by sme sa rozhodli s H-probytom ďalej nespolupracovať, musíme si založiť SVB?
Teraz nám po niekoľkých rokoch sľubov konečne maľujú, ale ani nebol o tom oznam. osobne by som rád videl aspoň 3 cenové ponuky na túto zákazku a na základe toho sa rozhodnúť. zdá sa mi ich činnosť netransparentná.
ktorý zákon hovorí o bytových správcovských spoločnostiach?

ďakujem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Bielčo Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    nie som veľmi spokojný s prácou(resp. neprácou) správcu nášho bytového domu v BA.Zdá sa mi, že min. rok sme nemali ani schôdzu. Vyplýva to správcovi zo zákona domovú schodzu zvolať aspon 1xročne? Ak by sme sa rozhodli s ......... ďalej nespolupracovať, musíme si založiť SVB?
    Teraz nám po niekoľkých rokoch sľubov konečne maľujú, ale ani nebol o tom oznam. osobne by som rád videl aspoň 3 cenové ponuky na túto zákazku a na základe toho sa rozhodnúť. zdá sa mi ich činnosť netransparentná.
    ktorý zákon hovorí o bytových správcovských spoločnostiach?

    ďakujem za rady
    O správcovských spoločnostiach a SVB tu nájdeš toho hodne popísaného. Hádam už ani je problém, ktorý by tu nebol rozoberaný.

    Z tvojej otázky vyplýva, že chcete ukončiť spoluprácu so správcom. Máte 2 možnosti: buď si nájdete iného srávcu alebo založíte Spoločenstvo vlastnikov bytov podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993.

    Správca by podľa tohoto zákon mal zvolať schôdzu aspoň 1x do roka.

    Podľa mňa ale chyba nebude len na strane správcu, ale aj na strane vlstníkov bytov vo vašom bytovom dome, pretože asi nikto sa o dom ako celok príliš nezaujímal. Ak by ste tlačili na správcu, tak by jeho činnosť bola lepšia. Z vlastnej iniciatívy sa žiadny správca "nepretrhne" .

    Ale zmeniť správcu môžete aj bez uvedenia dôvodu, stačí nechať zvolať schôdzu vlastníkov a odhlasovať zmenu správcu alebo zmenu spôsobu správy.

    P.S. asi by si mal z etických dôvodov vymazať meno správcu...
    Naposledy upravil Chobot : 10.05.07 at 10:03
    Elena Navrátilová
    Bohužiaľ prax bola aj v našom prípade taká. Správca nám robil účtovníctvo, ale keď som ich upozornila, že bol novelizovaný zákon 182 v roku 2004 a treba urobiť dodatok, bola som poučená, že to si má urobiť predseda. Keď som žiadala návrhy na úsporu energií, bola som zas poučená, že oni nato nemajú kapacity. Samozrejme, že všetku zodpovednosť po výmene predsedníčky, ktorá peniaze z FPOÚ použila na vklad do nebankových subjektov s ich podpismi na vklade, bez uznesenia zo zhromaždenia a dodržania znenia mandátnej zmluvy, nad rámec ich právomocí, ...tak k tomu už neviem čo dodať. Ale bohužiaľ aj takto sa správajú správcovia, ktorí si neuvedomujú, že oni nám poskytujú služby, za ktoré chcú peniaze. Neviem si predstaviť, keby sme im nezaplatili poplatok za správu, ale len za účto, ktoré sa platí od 65,- Sk za byt. To by bolo iné znenie a citácie zo zákona. Veď mandátna zmluva bola postavená jasne aj citácia zákona čo sa týka povinností správy bytov je jasná. A to maliaj právnu pomoc cestou právnika zabezpečenú. Nie je nad založenie SVB a na základe mandátnej zmluvy objednať a zabezpečiť, aby všetkov bytovke klapalo a bolo funkčné. Samozrejme, ak sa nenájde v rámci vlastných členov nikto kompetentný. Predseda je základ správneho fungovania,ale každý jeden konštruktívny člen, ktorý chce a má chuť sa pričiniť o správne fungovanie je vždy pre SVB výhra. Ono aj konštruktívna kritika je super, pokiaľ je konštruktívna.

    GabrielM je offline (nepripojený) GabrielM

    GabrielM
    Ak mate problemy so spravcom, odporucam vymenit za modernu spravcovku spolocnost, ktora realne aj odvadza nejaku pracu. Ja nie som zastancom SVB. Nam spravuje dom HomePro - správcovská spoločnosť a som velmi spokojny ako prebieha sprava od nich v porovnani s nasim starym spravcom. Porovnanie spravcovskej spolocnosti s spolocenstva vlastnikov bytov pisu tiez na ich portali - http://homepro-sprava.sk/spolocenstvo-vlastnikov-bytov
    mackoivan SVB je lepší variant a určite lacnejší!!! - len si treba zvoliť správných zástupcov

    tami72 je offline (nepripojený) tami72

    tami72
    Bielčo Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    nie som veľmi spokojný s prácou(resp. neprácou) správcu nášho bytového domu v BA.Zdá sa mi, že min. rok sme nemali ani schôdzu. Vyplýva to správcovi zo zákona domovú schodzu zvolať aspon 1xročne? Ak by sme sa rozhodli s H-probytom ďalej nespolupracovať, musíme si založiť SVB?
    Teraz nám po niekoľkých rokoch sľubov konečne maľujú, ale ani nebol o tom oznam. osobne by som rád videl aspoň 3 cenové ponuky na túto zákazku a na základe toho sa rozhodnúť. zdá sa mi ich činnosť netransparentná.
    ktorý zákon hovorí o bytových správcovských spoločnostiach?

    ďakujem za rady
    Ahoj Bielčo,

    Prepáč, že začnem od konca, ale myslím si, že v súvislosti s Tvojím príspevkom zorientovať sa v správe Vášho bytového domu Ti pomôže Zák. 182/93 Z.z. v platnom znení, ktorý jasne stanovuje povinnosti správcu ako i vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Bližšie to určuje Zmluva o výkone správy, ktorú s Vašou správcovskou spoločnosťou podpísala nadpolovičná väčšina vlastníkov Vášho bytového domu. Správca má povinnosť zo zákona zvolať minimálne raz ročne schôdzu vlastníkov. Schôdzu vlastníkov však môže zvolať ktorýkoľvek z vlastníkov nemusíte čakať na správcu) a pokiaľ bude schôdza riadne zvolaná, t.j. dodržaný zákonný postup (10 dní predom riadne doručí pozvánku každému z vlastníkov, na ktorej bude uvedený deň, miesto a čas konania schôdze + jej program) schôdza bude platná. Dôležité je, aby ste v čase uvedenom na pozvánke boli uznášania schopní, t.j. prítomná nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov. Pokiaľ nie, uznesenia môžete prijímať až po hodine a sú prijaté vtedy, ak zaň hlasovala nadpolovičná väčšina prítomných vlastníkov.
    "Ak by sme sa rozhodli s xxxxxx ďalej nespolupracovať, musíme si založiť SVB"?
    Nemusíte, môžete si vybrať správcu, ktorého zmluvu Vám odporúčam si riadne vopred "prelúskať", nakoľko si myslím, že pokiaľ ju Zmluva o výkone správy dobre vypracovaná nemôže sa stať, že Vám správca dá, ako píšeš vymaľovať spoločné priestory a vy ani neviete za akú cenu. Minimálne to môžete potom právne, prípadne trestnoprávne riešiť. O čerpaní finančných prostriedkov fondu prevádzky údržby a opráv rozhodujú v súlade so zákonom výlučne vlastníci bytového domu (ďalej len FPÚO). Výšku čerpania finančných prostriedkov z FPÚO pre správcu vlastníci stanovia v Zmluve o výkone správy a obvykle podľa mojej praxe sa táto suma pohybuje od 5 000 Sk max. do 10 000 Sk na drobné opravy a údržbu, pričom každé čerpania musí byť kryté daňovým dokladom a musí byť o ňom informovaný minimálne zástupca vlastníkov). Väčšiu sumu (20 000 Sk až 30 000 Sk) vlastníci stanovia v Zmluve o výkone správy pre zástupcu vlastníkov, ktorého si zvolia na schôdzi a ku ktorému majú dôveru. Nad tento rozsah o čerpaní finančných prostriedkov FPÚO rozhodujú vlastníci na schôdzi vlastníkov osobitne v každom prípade.
    Prajem Ti pekný deň
    Elena Navrátilová
    Doplním len, na zmenu správcu potrebuješ 2/3 súhlas vlastníkov bytov. Musí byť odsúhlasená zmena na zhromaždení. Nie je prípustná iná forma súhlasu so zmenou správcu. Aspoň v dnešnom znení zákona.

    empaty je offline (nepripojený) empaty

    empaty
    Elena Navrátilová Pozri príspevok
    Doplním len, na zmenu správcu potrebuješ 2/3 súhlas vlastníkov bytov. Musí byť odsúhlasená zmena na zhromaždení. Nie je prípustná iná forma súhlasu so zmenou správcu. Aspoň v dnešnom znení zákona.
    Bielčo, Váš dom bol doteraz spravovaný správcovskou spoločnosťou na základe zmluvy o výkone správy. Na zmenu správcu (výber inej správcovskej spoločnosti) nie je potrebný 2/3 súhlas všetkých vlastníkov v dome na zhromaždení vlastníkov podľa zíkona 182/93, ale stačí a je platný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov v dome.

    Nejedná sa tu o zmenu formy alebo spôsobu výkonu správy, ale len o zmenu správcu, na čo postačuje prostá nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov. Práve túto tému sme odborne rozoberali v inej diskusnej téme "nekompetentný predseda SVB" (doporučujem pozrieť) a toto je len jeden z jej mnohých dôsledkov.
    Elena Navrátilová
    Elena Navrátilová Pozri príspevok
    Doplním len, na zmenu správcu potrebuješ 2/3 súhlas vlastníkov bytov. Musí byť odsúhlasená zmena na zhromaždení. Nie je prípustná iná forma súhlasu so zmenou správcu. Aspoň v dnešnom znení zákona.
    Týmto som chcela len ozrejmiť, že ak sa bude jednať o zmene spôsobu výkonu správy je potrebná 2/3 väčšina hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Z príspevku zadávateľa témy ešte nemajú založené SVB.
    Naposledy upravil Elena Navrátilová : 10.05.07 at 12:11

    Bielčo je offline (nepripojený) Bielčo

    Bielčo
    všetkým ďakujem za cenné rady a pomoc. už mi je mnoho vecí jasnejších. bývam v tom dome len rok, ale čo nemám z toho správcu dobrý pocit a čo som sa pýtal inývh vlastníkov, tak tiež len nadávajú. ľudia z iných domov, ktorí tohto správcu poznajú, na nich tiež len nadávajú.

    Bielčo je offline (nepripojený) Bielčo

    Bielčo
    Chobot Pozri príspevok
    O správcovských spoločnostiach a SVB tu nájdeš toho hodne popísaného. Hádam už ani je problém, ktorý by tu nebol rozoberaný.

    Z tvojej otázky vyplýva, že chcete ukončiť spoluprácu so správcom. Máte 2 možnosti: buď si nájdete iného srávcu alebo založíte Spoločenstvo vlastnikov bytov podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov č. 182/1993.

    Správca by podľa tohoto zákon mal zvolať schôdzu aspoň 1x do roka.

    Podľa mňa ale chyba nebude len na strane správcu, ale aj na strane vlstníkov bytov vo vašom bytovom dome, pretože asi nikto sa o dom ako celok príliš nezaujímal. Ak by ste tlačili na správcu, tak by jeho činnosť bola lepšia. Z vlastnej iniciatívy sa žiadny správca "nepretrhne" .

    Ale zmeniť správcu môžete aj bez uvedenia dôvodu, stačí nechať zvolať schôdzu vlastníkov a odhlasovať zmenu správcu alebo zmenu spôsobu správy.

    P.S. asi by si mal z etických dôvodov vymazať meno správcu...

    chobot, ja od neho nechcem, aby sa pretrhol, ale ak ho mám do všetkého tlačiť a k všetkému vyzývať, tak to si kľudne môžeme spravovať sami.
    Elena Navrátilová
    Bielčo Pozri príspevok
    chobot, ja od neho nechcem, aby sa pretrhol, ale ak ho mám do všetkého tlačiť a k všetkému vyzývať, tak to si kľudne môžeme spravovať sami.
    Na základe negatívnych skúseností sme sa aj my odtrhli od správcu. Ale my sme už boli založený ako SVB. Takže ak máte v dome niekoho, kto má snahu a záujem, máte na výber správcu... ale SVB doporučujem založiť. Správcu si vyberiete najlepšie podľa referencií. Veď v BA máte správcovských spoločností neúrekom.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Bielčo Pozri príspevok
    chobot, ja od neho nechcem, aby sa pretrhol, ale ak ho mám do všetkého tlačiť a k všetkému vyzývať, tak to si kľudne môžeme spravovať sami.
    My to tak robíme. Máme neoficiálny výbor vlastníkov, ktorí každú vec komunikujú so správcom, naháňame technikov, vyberáme z ponúk, mnohé ponuky si aj sami znáňame. Keď to bolo všetko len na správcovi, nedočkali sme sa skoro žiadnej aktivity.

    Nezvaľujem vinu na vás, len by bolo dobré, keby sa aj sami majitelia bytov viacej starali o dom a aktívnejšie komunikovali so správcom.

    Bielčo je offline (nepripojený) Bielčo

    Bielčo
    Chobot Pozri príspevok
    My to tak robíme. Máme neoficiálny výbor vlastníkov, ktorí každú vec komunikujú so správcom, naháňame technikov, vyberáme z ponúk, mnohé ponuky si aj sami znáňame. Keď to bolo všetko len na správcovi, nedočkali sme sa skoro žiadnej aktivity.

    Nezvaľujem vinu na vás, len by bolo dobré, keby sa aj sami majitelia bytov viacej starali o dom a aktívnejšie komunikovali so správcom.
    s tým súhlasím, ale na čo ho potom platíte? len toľko, že vám vedie účto?

    lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

    lubica_02
    Chobot Pozri príspevok
    My to tak robíme. Máme neoficiálny výbor vlastníkov, ktorí každú vec komunikujú so správcom, naháňame technikov, vyberáme z ponúk, mnohé ponuky si aj sami znáňame. Keď to bolo všetko len na správcovi, nedočkali sme sa skoro žiadnej aktivity.

    Nezvaľujem vinu na vás, len by bolo dobré, keby sa aj sami majitelia bytov viacej starali o dom a aktívnejšie komunikovali so správcom.
    Ja robím správcu vlastníkov domov,nie SVB,to sme mali robiť teraz,ale ho rozpustili,ale tak ako opisuješ,si prácu správcu nepredstavujem. S vlastníkmi máme schôdze podľa potreby, so zástupcami každý mesiac a naplánujeme si práce na celý rok, prípadné poruchy alebo návrhy iných prác konzultujeme a obstaráme cenové ponuky,ak majú záujem vlastníci zabezpečiť ponuky sami môžu,ale nie je to ich povinnosť. Všetky práce -ekonomické technické,právne a ostatné zabezpečuje správca v zmysle zmluvy o výkone správy.Samozrejme k dobrému chodu domu je potrebná aktivita a ochota ľudí,riešiť problémy a stretávať sa na schôdzach .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.