Zavrieť

Porady

Podpora v nezamestnanosti

Dobry den

Bol som zamestnany 3 roky a 16 dni v jednej sukromnej firme. Teraz som sa zaregistroval na urade prace a tam mi povedali, ze budem dostavat podporu, ktora bude 50% z mojho priemerneho mesacneho zarobku tusim (takto nejako som si to zapamätoval,).
Len by som chcel vediet, ze ci sa to pocita z hrubeho platu alebo cisteho.

Dakujem za Vasu odpoved
Usporiadat
Téma je uzavretá.
miso.kubachy miso.kubachy

miso.kubachy je offline (nepripojený) miso.kubachy

Ahojte
Chcem sa Vás spýtať na toto:

Hneď po strednej som začal pracovať v istej proj. kancelárií, kde som dal výpoveď a mám opracované presne 2 roky.
Dôvodom výpovede bol nie príliš dobrý prístup k zamestnancom, ale to je teraz nepodstatné.
S kolegom, ktorý dal tiež výpoveď v rovnakom čase sme sa dohodli, že začneme pracovať na živnosť v tej istej oblasti, kde sme si získali prax a potrebné kontakty.
V septembri sme sa teda nahlásili na ÚP, aby sme mali počase nárok na príspevok, keď začneme podnikať.
Pred návštevou ÚP som si na nete zisťoval informácie, aby som vedel čo ma čaká. Preto ma dosť prekvapilo, keď mi oznámili, že mám nárok na dávky v nezamestnanosti a predali mi papiere pre poisťovne a býv. zamestnávateľa.

Od spominaného kolegu som sa však dozvedel, že jemu oznámili, že na dávky nárok nemá.

Chcem sa preto spýtať, či je možné, že mám nárok na tieto dávky, alebo na ÚP spravili chybu?
Zatiaľ som ešte nezačal nič v poistovni vybavovať, no ak by som nakoniec tie dávky dostal, nerád by som ich potom vracal, ak na ne nemám nárok, kvoli chybe na ÚP.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miso.kubachy Pozri príspevok
Ahojte
Chcem sa Vás spýtať na toto:

Hneď po strednej som začal pracovať v istej proj. kancelárií, kde som dal výpoveď a mám opracované presne 2 roky.
Dôvodom výpovede bol nie príliš dobrý prístup k zamestnancom, ale to je teraz nepodstatné.
S kolegom, ktorý dal tiež výpoveď v rovnakom čase sme sa dohodli, že začneme pracovať na živnosť v tej istej oblasti, kde sme si získali prax a potrebné kontakty.
V septembri sme sa teda nahlásili na ÚP, aby sme mali počase nárok na príspevok, keď začneme podnikať.
Pred návštevou ÚP som si na nete zisťoval informácie, aby som vedel čo ma čaká. Preto ma dosť prekvapilo, keď mi oznámili, že mám nárok na dávky v nezamestnanosti a predali mi papiere pre poisťovne a býv. zamestnávateľa.

Od spominaného kolegu som sa však dozvedel, že jemu oznámili, že na dávky nárok nemá.

Chcem sa preto spýtať, či je možné, že mám nárok na tieto dávky, alebo na ÚP spravili chybu?
Zatiaľ som ešte nezačal nič v poistovni vybavovať, no ak by som nakoniec tie dávky dostal, nerád by som ich potom vracal, ak na ne nemám nárok, kvoli chybe na ÚP.
Zo stránky SP:
Podmienky nároku

Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne,
  1. ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba A alebo
  2. s účinnosťou od 1. augusta 2006 - poistencovi, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol
dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca – osoba B alebo
3. ak fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie
uchádzačov o zamestnanie a nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok podľa zákona o sociálnom
zabezpečení policajtov a vojakov, a v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola
poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba C.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

miso.kubachy Pozri príspevok
Ahojte
Chcem sa Vás spýtať na toto:

Hneď po strednej som začal pracovať v istej proj. kancelárií, kde som dal výpoveď a mám opracované presne 2 roky.
Dôvodom výpovede bol nie príliš dobrý prístup k zamestnancom, ale to je teraz nepodstatné.
S kolegom, ktorý dal tiež výpoveď v rovnakom čase sme sa dohodli, že začneme pracovať na živnosť v tej istej oblasti, kde sme si získali prax a potrebné kontakty.
V septembri sme sa teda nahlásili na ÚP, aby sme mali počase nárok na príspevok, keď začneme podnikať.
Pred návštevou ÚP som si na nete zisťoval informácie, aby som vedel čo ma čaká. Preto ma dosť prekvapilo, keď mi oznámili, že mám nárok na dávky v nezamestnanosti a predali mi papiere pre poisťovne a býv. zamestnávateľa.

Od spominaného kolegu som sa však dozvedel, že jemu oznámili, že na dávky nárok nemá.

Chcem sa preto spýtať, či je možné, že mám nárok na tieto dávky, alebo na ÚP spravili chybu?
Zatiaľ som ešte nezačal nič v poistovni vybavovať, no ak by som nakoniec tie dávky dostal, nerád by som ich potom vracal, ak na ne nemám nárok, kvoli chybe na ÚP.
Podľa mňa nárok nemáš, keďže to bol PP /aspoň teda predpokladám, keďže si dával výpoveď/ na dobu neurčitú. Nárok by si mal jedine v prípade, že by to bol PP na dobu určitú.
0 0
miso.kubachy miso.kubachy

miso.kubachy je offline (nepripojený) miso.kubachy

...takže chybu spravili na ÚP?

Asi bude najlepšie si tam ešte zájsť a upozorniť ich nato.
Tie roky čo potrebujem spĺňať sú úplne mimo mňa, kedže ako som už napísal - po strednej som hneď začal pracovať, odpracoval som presne 2 roky a následne si dal žiadosť o zaradenie do evidencie na ÚP.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

miso.kubachy Pozri príspevok
...takže chybu spravili na ÚP?

Asi bude najlepšie si tam ešte zájsť a upozorniť ich nato.
Tie roky čo potrebujem spĺňať sú úplne mimo mňa, kedže ako som už napísal - po strednej som hneď začal pracovať, odpracoval som presne 2 roky a následne si dal žiadosť o zaradenie do evidencie na ÚP.
Vyzerá to tak. Skús tam zájsť a nech to posúdia ešte raz a dajú to dokopy.
0 0
miso.kubachy miso.kubachy

miso.kubachy je offline (nepripojený) miso.kubachy

dik za odpovede kocky...
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
miso.kubachy Pozri príspevok
...takže chybu spravili na ÚP?

Asi bude najlepšie si tam ešte zájsť a upozorniť ich nato.
Tie roky čo potrebujem spĺňať sú úplne mimo mňa, kedže ako som už napísal - po strednej som hneď začal pracovať, odpracoval som presne 2 roky a následne si dal žiadosť o zaradenie do evidencie na ÚP.
...a bol to PP na dobu určitú ? Lebo ak áno, potom nárok na dávku máš v trvaní 4 mesiace. A ak SP vydá rozhodnutie a všetky lehoty a papiere sú v poriadku, netreba sa okúňať poberať podporu. Veď ak niekto pochybil v procese rozhodovania, tak to aj sám zaplatí...Myslím niekto z úradníkov.
0 0
Gabinka Gabinka

Gabinka je offline (nepripojený) Gabinka

Dobrý deň,
k 30.11.2008 som dostala výpoveď z organizačných dôvodov a v januári 2009 sa spúšťa projekt, na ktorom budem spolupracovať ako živnostníčka. Živnosť nemám vybavenú, lebo ju budem potrebovať až od 1.1.2009, a december 2008 by som rada preklenula podporou v nezamestnanosti. Mám si živnosť vybavovať už teraz s tým, že bude fungovať až od 1.1.2009, alebo až v priebehu decembra, aby som si nenarobila zbytočné problémy?
Okrem toho si nepravidelne privyrábam prekladmi na základe autorských zmlúv, preto ma zaujíma, do akej výšky môže ísť autorský honorár za zmluvy, ktoré by som uzavrela v decembri, aby som sa nepripravila o podporu v nezamestnanosti?
Vďaka za odpoveď.
Gabika
0 0
miso.kubachy miso.kubachy

miso.kubachy je offline (nepripojený) miso.kubachy

ajobs Pozri príspevok
...a bol to PP na dobu určitú ? Lebo ak áno, potom nárok na dávku máš v trvaní 4 mesiace. A ak SP vydá rozhodnutie a všetky lehoty a papiere sú v poriadku, netreba sa okúňať poberať podporu. Veď ak niekto pochybil v procese rozhodovania, tak to aj sám zaplatí...Myslím niekto z úradníkov.
nie, bolo to na dobu neurčitu
čiže by som jednoznačne nemal mať nárok, takto mi to teda z Vaších rád vyšlo
0 0
donana donana

donana je offline (nepripojený) donana

Dobry dem.Velmi by som vas prosila o odpoved na otazku,ci mam narok na podporu v nezamestnanosti,ak mam opracovane 3.roky,za posledne 4.roky,ale nie v jednom kuse.Bola som zamestnana u dvoch zamestnavatelov,a medzitym som bola evidovana na urade prace asi 3.mesiace,pred rokom a pol. Vadi to,ze som bola vtedy evidovana na urade prace,nemala som hned prestupit do ineho zamestnania?
Velmi vas prosim o odpoved....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

donana Pozri príspevok
Dobry dem.Velmi by som vas prosila o odpoved na otazku,ci mam narok na podporu v nezamestnanosti,ak mam opracovane 3.roky,za posledne 4.roky,ale nie v jednom kuse.Bola som zamestnana u dvoch zamestnavatelov,a medzitym som bola evidovana na urade prace asi 3.mesiace,pred rokom a pol. Vadi to,ze som bola vtedy evidovana na urade prace,nemala som hned prestupit do ineho zamestnania?
Velmi vas prosim o odpoved....
Počas evidencie na úrade práce si poberala dávku v nezamestnanosti ?
0 0
donana donana

donana je offline (nepripojený) donana

nepoberala,vtedy som nemala narok na podporu,dostala som iba socialne davky,len za 1.mesiac.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ak máš splnenú podmienku poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch tri roky, máš nárok na dávku v nezamestnanosti. Obdobie evidencie na úrade práce sa do týchto troch rokov nepočíta, štát neplatí za evidovaných nezamestnaných poistenie v nezamestnanosti.
0 0
donana donana

donana je offline (nepripojený) donana

dakujem velmi,potesilo ma to,aspon viem na com som,citala som v tych prispevkoch a nemohla som sa k tomu dopatrat,najst odpoved.
0 0
vatak vatak

vatak je offline (nepripojený) vatak

Dobry den. Od 1.4.2008 som poberatelom výsluhového dochodku a chcem sa spytat či mam narok na podporu v nezamestnanosti a v akej vyške .Vdaka za odpoved
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

vatak Pozri príspevok
Dobry den. Od 1.4.2008 som poberatelom výsluhového dochodku a chcem sa spytat či mam narok na podporu v nezamestnanosti a v akej vyške .Vdaka za odpoved
Informuj sa v soc. poisťovni, ktorá vypláca dávky v nezamestnanosti. Podľa môjho názoru nemáš nárok.

Pozri § 104 odst- 3 Zákona o soc.poistení :
(3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov a nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu. 2)
0 0
mmaria mmaria

mmaria je offline (nepripojený) mmaria

Dobry den,
potrebovala by som poradit.
momentalne som na rodicovskej dovolenke. v aprili 2007 sa mi narodil syn, od oktobra 2007 som na RD.
u mojho zamestnavatela pracujem 11 rokov. moja pracovna pozicia je obsadena, pravdepodobne pre mna nebude mat miesto.

po precitani nejakych prispevkov zistujem, ze nebudem mat narok na podporu . RD koncim za rok, tak sa este mozem pre istotu poistit, len mam trosku chaos v info.
musim byt poistena 3 roky alebo 2 roky ??
zaratava sa mi do tohto casu materska dovolenka (marec - september 2007)??
z akej sumy sa dobrovolne poistit ?? pevne verim, ze si pracu rychlo najdem, ale istota je istota
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mmaria Pozri príspevok
Dobry den,
potrebovala by som poradit.
momentalne som na rodicovskej dovolenke. v aprili 2007 sa mi narodil syn, od oktobra 2007 som na RD.
u mojho zamestnavatela pracujem 11 rokov. moja pracovna pozicia je obsadena, pravdepodobne pre mna nebude mat miesto.

po precitani nejakych prispevkov zistujem, ze nebudem mat narok na podporu . RD koncim za rok, tak sa este mozem pre istotu poistit, len mam trosku chaos v info.
musim byt poistena 3 roky alebo 2 roky ??
zaratava sa mi do tohto casu materska dovolenka (marec - september 2007)??
z akej sumy sa dobrovolne poistit ?? pevne verim, ze si pracu rychlo najdem, ale istota je istota
Aby ti vznikol nárok na dávky v nezamestnanosti, musíš byť platitelom poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch apoň 3 roky. Počas poberania rodič. príspevku nie si poistená v nezamestnanosti. Nie je možné prihlásiť sa spätne, len od dňa doručenia prihlášky na RL FO. Minimálny vymer.základ je 195,50€, platí sa 2 %
0 0
*Emma Lehotská* *Emma Lehotská*

*Emma Lehotská* je offline (nepripojený) *Emma Lehotská*

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť najlepšie možné riešenie? Pracujem v Bratislave,ale nakoľko mam rodinne problemy, musim sa sťahovať do Košíc, kde ešte nemam pracu, a je mozne, že mi trocha potrva, pokial ju najdem a preto by som chcela ziskať prispevok v nezamestnanosti. Podmienky mam splnene.... V sučastnosti pracujem v jednej firme, v kt. planujem dať vypoved. Vedeli by ste mi poradiť najlepšie možne riešenie? Môžem dať ja vypoved dohodou? Mam v takomto pripade narok na prispevok? Kedy by som stratila nan narok? Dakujem Vám za pomoc a cennu radu..
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

mozes poziadat o zrusenie PP dohodou, dnes uz dovod vypovede /dokonca ani vyhadzov/ nie je dovodom na nevyplacanie prispevku v nezamestnanosti.
Naposledy upravil ivka70 : 10.01.09 at 12:39
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať