Zavrieť

Porady

Pozor, registrácia

betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Novelzácia zákona o správe daní a niektorých ďalších zákonov nám priniesla mnohé zmeny.
Najrozsiahlejšie úpravy sú v článu I-týk:tajú sa správy daní a poplatkov, hlavné zmeny sú:
- predaj na trhových miestach,
- súčinnosť iný ch subjektov,
- dańová kontrola,-
- registrácia,
- opravné prostriedky,
- sankčné postihy,
- daňový nedoplatok a daňová exekúcia,
- a mnohé ďalšie.

Najviac ma zaujalo:
Registrácia:
Povinnosť registrácie sa bude vzťahovať aj na FO, kt. začali vykonávať SZČO alebo prenajali nehnuteľnosť. Tieto osoby budú pvinné požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní po uplynutí mesiaca, v kt. začali vykonávať SZČO alebo prenajali nehnuteľnosť. FO, kt. je už zaregistrovaná a začne vykonávať SZČO alebo prenajme nehnuteľnosť, je potrebná túto skutočnosť oznámiť správcovi dane.


Sankčné postihy, kt. sa týkajú:
1. Ak daňový subjekt podá DDP pred lehotou na vrátenie nadmerného odpočtu alebo pred jeho započítaním s vlastnou daňovou povinnosťou, pokuta sa neuloží, ak jeho podaním dôjde k zníženiu nadmerného odpočtu (nemá to vplyv na ŠR)
2. Aby došlo k eliminácii danových únikov, pri každom ďalšom nepoužití ERP bude uložená pokuta vo výške od 20 000, do 200 000, Sk. Nepoužívanie ERP predstavuje závažné porušovanie zákona a dáva možnosť DU podať návrh na zrušenie živnostenského oprávnenia alebo pozastvenie prevádzkovania živnosti pri opakovaom nepoužití ERP.

Zákon nadobúda účinnosť od 1.9.2007, okrem článku I. bodu 11 (zabezpečenie tovaru zahraničnej osobe .....)

(zdroj: Dane a účtovníctvo 6/2007-ak je pre Vás zaujímavé pokračovanie, bude v čísle nasledujúcom. Urobila som len výcuc, kt. Spracovala Ing.Beáta Jarošová)
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Johanka Pozri príspevok
a priečiť sa vieme iba pri pive .
kedy pôjdeme?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Marína Pozri príspevok
Mne len vŕta v hlave otázka, na základe čoho DÚ prideľoval DRČ, ak sa daňovníci nezaregistrovali. Pridelil ich na základe podania DP, čiže čím ďalej tým viac sa mi zdá pridelené DRČ = registrácia(síce nie daňovníkom ale DÚ), alebo pridelenie DRČ ≠ registrácia?
Som mimo?
Marína, nerozumiem reči tvojho kmeňa...
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

zase tie prskance na monitore nevidím na DPH.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

To je mrník(c) ....a ráno nás bude bolieť hlavička makovička .
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

ermon Pozri príspevok
Marína, nerozumiem reči tvojho kmeňa...
Monika, a ktorej reči? Celej, či len časti?
Skúsim inak. Myslím, že (týka sa to FO-občan, nie SZČO) ak napr. občan poberal pravidelný príjem z prenájmu nehnuteľností, bol povinný sa zaregistrovať na DÚ. On tak neučinil, ale uvažujem, či tým, že mu DÚ, keď sa o tejto skutočnosti dozvedel prostredníctvom podania DP a na základe toho mu pridelil DRČ(zamenil rodné číslo za DRČ) ho vlastne prihlásil(zaregistroval) za neho až na to, že Osvedčenie o pridelení DRČ ("kartičku") mu nevystavil.
S tou zložitou vetou som to riadne prehnala, však? Hádam je zrozumiteľná.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
betka Pozri príspevok
Len Ti nebež na živnostenský a nedávaj si rozširovať živnosť o prenájom, lebo budeš platiť vyššie odvody, takto si nemusel, lebo si mal príjem podľa par. 6/3, ak by si si teraz dal do živnosti, už by Ti išlo o príjem podľa 6/1. Pozor na to.

V jednej teme som dnes písala, že od začiatku budúceho roka chcú zrušiť maxim. vymeriavací základ, ak ešte spadne do tohto 6/3 a budú sa z toho platiť odvody, tak to bude koniec sveta,...
No tak, práve som začala písať a vypli prúd. Takže, Betka, podľa Tvojej rady nie je potrebné aby som si rozšírila živnosť o prenájom nehnuteľnosti?
Môžem mať doterajšiu živnosť a prenajímať ako občan - súkr. osoba?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ano. Nemusíš mať v živnosti prenajom, pokiaľ vykonávaš holý prenajom, (neposkytuješ napr. raňajky, vtedy je potrebná živnosť).
Ak nebudeš mať v živnosti, potom zdaňuejš podľa par. 6/3 ZDP. Prenajímaš ako občan.

V príspevku č.35 (ups, nie som si teraz istá č. príspevku), píše, kedy je potrebná živnosť na prenájom.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
betka Pozri príspevok
Ano. Nemusíš mať v živnosti prenajom, pokiaľ vykonávaš holý prenajom, (neposkytuješ napr. raňajky, vtedy je potrebná živnosť).
Ak nebudeš mať v živnosti, potom zdaňuejš podľa par. 6/3 ZDP. Prenajímaš ako občan.

V príspevku č.35 (ups, nie som si teraz istá č. príspevku), píše, kedy je potrebná živnosť na prenájom.
Betka, ďakujem ti za odpoveď. Až teraz, lebo mám veľké problémy s "rýchlym" netom. Len pre info, prenajímam len byt, žiadne iné služby k tomu. Daňováci, samozrejme, mi tvrdia, že si to musím dať do živnosti. Ja však dôverujem Tvojim vedomostiam. Živnosť si o prenájom nerozšírim. Aj tak bude prenájom trvať iba do konca tohto roka. Ešte raz Ď.
0 0
janka.janka janka.janka

janka.janka je offline (nepripojený) janka.janka

anklar Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď Poraďáčke Betke. Už mi zdvihli telefón na DÚ, odpovedali mi, nech si dám doplniť do živnosti prenájom a bude to vybavené. Aj podľa Vás to bude tým pádom OK?
moment, takze teraz kazdy kto vlastni nejaky ten byt a prenajima ho, musi si zalozit zivnost?
0 0
janka.janka janka.janka

janka.janka je offline (nepripojený) janka.janka

janka.janka Pozri príspevok
moment, takze teraz kazdy kto vlastni nejaky ten byt a prenajima ho, musi si zalozit zivnost?
ok, pardon nevsimajte si moj posledny prispevok
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Nie, nemusíš si založiť živnosť. Je potrebné ísť sa na DÚ len zaregistrovať.
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Neviem či som pochopila správne. Manžel podniká, je registrovaný ako živnostník. Okrem toho prenajíma byt v paneláku už viac ako 10 rokov ako súkromná osoba. Má povinnosť registrovať sa ako prenajímateľ alebo len oznámiť skutočnosť o prenájme nehnuteľnosti? Nechce si rozširovať živnosť o prenájom. Je na to nejaké tlačivo, lebo som ho nikde nenašla. Alebo stačí napísať list na DÚ.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Myslím, že tu si nájdeš odpoveď priamo z prvej ruky - drsr.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Musi len oznamit, ze prenajima..zivnost si rozsirovat nemusi
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pokiaľ len prenajíma, stačí len oznámiť DÚ. Ak by poskytoval nejaké služby, napr. upratovanie tých priestorov, už na to treba živnosť.
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Ďakujem abel a mimaemma
0 0
HVJSM HVJSM

HVJSM je offline (nepripojený) HVJSM

Fany Pozri príspevok
Alebo zasa potrebujú naplniť svoje kasy daňoví poradcovia, právnici...
Ja len taku drobnost - ako inak chcete zabezpecovat aby sa zdanili prijmy z prenajmu nehnutelnosti, kde prenajimatelom je FO ? A este nieco: hlupa poznamka pravnika - o vsetkych pravnych predpisoch zverejnenych v Zbierke zakonov sa predpoklada ze su zname vsetkym obcanom.
0 0
BOND BOND

BOND je offline (nepripojený) BOND

vie niekto kde nájdem na internete tlačivo na registráciu?
0 0
BOND BOND

BOND je offline (nepripojený) BOND

Možem poslať vyplnené tlačivo o registrácii na DÚ aj poštou?
0 0
Načítať ďalšie