Zavrieť

Porady

Jednoduché a drobné stavby

1. Projektovanie jednoduchých a drobných stavieb a ich zmien
2. Projektovanie technického, technologického a energetického vybavenia jednoduchých a drobných stavieb a ich zmien
3. Projektovanie sadovníckych úprav záhradnej architektúry

Dobrý deň, chcel by som požiadať o radu, nakoľko si plánujem otvoriť živnosť „Vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých a drobných stavieb a ich zmien“ (ohlasovacia, viazaná živnosť). Mám stavebnú priemyslovku s maturitou (živnosť je viazaná na vysokoškolské alebo úpné odborné stredoškolské vzdelanie stavebného smeru) a 1. stupeň VŠ – záhradná architektúra a skúsenosti s projektovaním ako pomocný projektant v nemenovanej projekt. kancelárii. Stavebný zákon charakterizuje jednoduché stavby ako bytové a iné stavby (zaujímajú ma predovšetkým bytové stavby) so zastavanou plochu do 300 m² s jedným nadzemným podlažím a tie „môžu mať aj podkrovie“ a tvoria ich max. 4 byty. Chcem sa preto spýtať, sú to teda jednopodlažné,alebo dvojpodlažné stavby a ako je to pri plochých strechách pri budovách s dvomi nadzem. podlažiami?, keďže tie by som neformuloval ako bytové stavby s podkrovím v rámci stavebno-technickej terminológie, ale možno sa mýlim a 2. NP pri bytových stavbách s plochou strechou sú tiež podkrovím.

Tiež niektoré zdroje na internete uvádzajú, že jednoduché stavby sú bytové stavby s jedným podzemným a maximálne s 3 nazdemnými podlažiami vrátane podkrovia, čo je podľa mňa chyba (dosť nebezpečná a zavádzajúca), keďže to je charakteristika z českého stavebného zákona a nie zo slovenského.

Zaujíma ma tiež, či je možné založiť si živnosť „Vypracovanie dokumentácie a projektu technického, technologického a energetického vybavenia jednoduchých a drobných stavieb“, nakoľko sa v novelizovanej podobe živnostenského zákona platnej od 1. októbra 2007 takáto živnosť už nenachádza medzi viazanými živnosťami (možno je teda súčasťou vyššie uvedenej živnosti „Vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých a drobných stavieb a ich zmien“; alebo bola táto činnosť zaradená do zoznamu vybraných odborných činností v stavebníctve a je na to potrebné osvedčenie Slovenskej Komory Staveb. Inžinierov a zloženie autorizačnej skúšky odborného technika vo výstavbe, aj keď ide o jednoduché a drobné stavby, čiže iba projektovanie prípojok na jestvujúce centrálne inžinierske siete s pod.?).

A tretia otázka smeruje k projektovaniu záhradnej architektúry, či je toto možné prostredníctvom voľnej ohlasovacej živnosti sformulovanej ako Návrhy úprav súkromnej a verejnej zelene/ alebo Návrhy sadovníckych úprav/ alebo len Návrhárstvo,dizajnérstvo a aranžérstvo (keďže realizáciu a údržbu, najmä pri rodinných domoch plánujem riešiť sprostredkovaním inými firmami), alebo je to činnosť, ktorá nie je živnosťou a nedá sa za žiadnych okolností riešiť podobným spôsobom

Ak tieto otázky boli už niekde zodpovedané,prosím presmerujte ma na tie príspevky.
Ďakujem za prípadné reakcie a odpovede a sám rád poradím a pomôžem, ak bude treba a budem vedieť
PS: Ďakujem za privítanie
Juraj z Nitry
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Natalia711 je offline (nepripojený) Natalia711

    projektantka rodinných domčekov pracujúca doma s manželom ...viac Natalia711
    Ahoj, pozerám, že je to už dosť starý príspevok, takže najprv otázka ako si teda dopadol. Ja som projektantka, mám síce školu, aj prax, ale dosť dlho som bola na materskej ,( manžel tiež projektant, je členom SKSI) ja nie som, mám iba živnosť. A práve sa nám vynoril problém s úradníkmi, tak som zvedavá či si sa na to dal.Natália

    Jednoduché a drobné stavby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.