Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Máš predplateného draka, tak ti pripájam link:

http://www.porada.sk/t64807-ako-zisk...ku-2008-a.html
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

smith Pozri príspevok
Máš predplateného draka, tak ti pripájam link:

http://www.porada.sk/t64807-ako-zisk...ku-2008-a.html


Mozem poprosit o ten clanok aj ja? Nemam pristup na Draka, aj by som,ale nie som z tohto fachu, nevyuzijem to. Ak je mozne, tak vas pekne prosim. Dakujem.
0 0
Janka12345 Janka12345

Janka12345 je offline (nepripojený) Janka12345

smith ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
lorelei Pozri príspevok
Mozem poprosit o ten clanok aj ja? Nemam pristup na Draka, aj by som,ale nie som z tohto fachu, nevyuzijem to. Ak je mozne, tak vas pekne prosim. Dakujem.
S týmto ja asi ti nepomôžem. Bohu žiaľ.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
lorelei Pozri príspevok
Mozem poprosit o ten clanok aj ja? Nemam pristup na Draka, aj by som,ale nie som z tohto fachu, nevyuzijem to. Ak je mozne, tak vas pekne prosim. Dakujem.
lorelei, ako autor toho článku som veľmi precitlivelý a nerobí mi to dobre na srdce, keď čítam žiadosti tohto druhu. Ale ak chcete čítať články o materskej v roku 2008, poznám jednu stránku, kde to síce nie je tak kompaktné a prehľadné, ale použiteľné: http://www.jozefmihal.blogspot.com/
0 0
hado hado

hado je offline (nepripojený) hado

Uz som mozno otravny s touto otazkou, ale dal som to do starej diskusie a medzitym vznikla nova, tak to skopirujem aj tu. Chcem poprosit o radu, ak teda viete, napiste mi prosim.

Mam otazocku ku buducej moznej materskej pre pripad doktorandky. Dal som tuto otazocku uz aj na diskusiach, ale asi sa nikomu nechce do toho pustat, lebo ani sami doktorandi nevedia, kto vlastne su a kto budu od januara.
Takze najskor zakladny predpoklad. Zena, v sucasnosti a aj v priebehu buduceho roka doktorandka planuje dieta na buduci rok.
Doktorandi su do konca roka povazovani za zamestnancov a od 1.1.2008 uz za nich nebude platit univerzita odvody a poistne, t.j. mozu a nemusia sa stat dobrovolne poistenymi osobami. Da sa situacia vyriesit takto? K 1.12.2007 sa doktorandka dobrovolne nemocensky poisti s max. vymeriavacim zakladom 28 XXX,-SK. Pred koncom roka poziada o zmenu vymeriavacieho zakladu a od 1.1.2008 bude DNP zo zakladu 8100,-SK.
Teraz otazky:
-Bude sa jej materska vypocitavat z rozhodujuceho obdobia december 2007?
-Aky bude mat vplyv to, ze do konca roka 2007 bola "zamestnana" ?
-Stacilo by, keby v decembri zaplatila dobrovolne poistne zo zakladu, ktory sa rovna rozdielu medzi stipendiom (15 800,-) a max. vymeriavacim zakladom?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hado, riešenie nájdete tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
0 0
hado hado

hado je offline (nepripojený) hado

Jozef Mihál Pozri príspevok
hado, riešenie nájdete tu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
Dakujem za vycerpavajucu odpoved a usmernenie mojich myslienok. Este pre upresnenie. Kedze doktorandi nebudu od januara poisteni ako zamestnanci, bude si doktorandka platit dobrovolne nemocenske poistenie z minima od 1.1.2008. Ak chce zrealizovat Vas plan, ma sa po otehotneni odhlasit a potom znova prihlasit na platenie z maxima?
0 0
Sabinka29 Sabinka29

Sabinka29 je offline (nepripojený) Sabinka29

Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na čo všetko mám nárok,plánujem ísť na materskú dovolenku v r.2008.
V jedne firme pracujem už 11 rokov, od r.2005 mám živnosť. Nebude mi materská nejako krátená keď som živnostníčka?ďakujem za všetky odpovede a prajem príjemný deň
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

Jozef Mihál Pozri príspevok
lorelei, ako autor toho článku som veľmi precitlivelý a nerobí mi to dobre na srdce, keď čítam žiadosti tohto druhu. Ale ak chcete čítať články o materskej v roku 2008, poznám jednu stránku, kde to síce nie je tak kompaktné a prehľadné, ale použiteľné: http://www.jozefmihal.blogspot.com/
Pan Mihal, velmi pekne Vam dakujem. Urcite mi pomoze aj toto. A mozno sa dam aj na Draka. Nie je to o tom, ze nechcem objednavat - resp. kupovat, len sa jedna iba o jednu vec, ktoru potrebujem. Aspon zatial. Aj tak dakujem a prajem krasny a prijemny den.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hado Pozri príspevok
Dakujem za vycerpavajucu odpoved a usmernenie mojich myslienok. Este pre upresnenie. Kedze doktorandi nebudu od januara poisteni ako zamestnanci, bude si doktorandka platit dobrovolne nemocenske poistenie z minima od 1.1.2008. Ak chce zrealizovat Vas plan, ma sa po otehotneni odhlasit a potom znova prihlasit na platenie z maxima?
Prečo si chce platiť DNP z minima? Ak býva chorá, nech sa prihlási a platí z maxima. Ak chorá nebýva, nech počká s prihlasovaním až na otehotnenie.

Ak by ale predsa chcela na začiatok platiť DNP z minima, tak po otehotnení sa treba odhlásiť, znova prihlásiť a to s maximálnym VZ.
0 0
cipisek cipisek

cipisek je offline (nepripojený) cipisek

Ahojte, chcem Vas poprosit o odobrenia a radu k mojej materskej vzhladom na novy zakon o soc. poisteni.
nastup na MD cca. 7.2.2008, TP cca. 19.3.2008
Mam TPP, 270 dni NP za posledne 2 roky splnam zo zamestnannia a nikdy som si neplatila DNP.
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie.
3. pri nastupe na MD si poziadam o matersku z oboch NP - 2 tlaciva
4. materska by mala byt sucet z NP zo zamestnania + z DNP minima -- cize maximalna 15.500, chapem to dobre?
Dakujem vopred, studujem to tu poctivo, nechcem ale urobit chybu, aby nebola nakoniec materska minimalna.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Sabinka29 Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať na čo všetko mám nárok,plánujem ísť na materskú dovolenku v r.2008.
V jedne firme pracujem už 11 rokov, od r.2005 mám živnosť. Nebude mi materská nejako krátená keď som živnostníčka?ďakujem za všetky odpovede a prajem príjemný deň
Kvôli SZČO sa Ti materská krátiť nebude. Práve naopak, materskú dostaneš aj zo zamestnania aj ako SZČO.
V súčte však môžeš dostať materskú maximálne z VZ 28142,- cca. 15500,- mesačne. Takže ak tvoje VZ /zamestnanie + SZČO/ náhodu prekračujú tento maximálny VZ, aj tak materská bude počítaná len z jeho výšky.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

cipisek Pozri príspevok
Ahojte, chcem Vas poprosit o odobrenia a radu k mojej materskej vzhladom na novy zakon o soc. poisteni.
nastup na MD cca. 7.2.2008, TP cca. 19.3.2008
Mam TPP, 270 dni NP za posledne 2 roky splnam zo zamestnannia a nikdy som si neplatila DNP.
1. VZ 2007 zo zamestnania je 20.100, cize RO je 2007 Správne
2. chcem si od 1.1.2008 zacat platit DNP z VZ 8.100, robim dobre? Alebo sa mám prihlásiť už od 1.12.2007? Alebo staci teda niekolko dni pred nastupom na MD? Nerozumiem trochu tym RO, preto sa pytam, co by bolo najlepsie. Prihlásiť sa na DNP stačí pár dní pred nástupom na MD, stačí z minimálneho VZ 8100,-. V súčte DNP + zamestnanie dosiahneš maximálny VZ, materská bude teda maximálna.
3. pri nastupe na MD si poziadam o matersku z oboch NP - 2 tlaciva Áno, od lekára si pýtaj dve žiadosti o materské.
4. materska by mala byt sucet z NP zo zamestnania + z DNP minima -- cize maximalna 15.500, chapem to dobre? Chápeš to úplne dobre.
Dakujem vopred, studujem to tu poctivo, nechcem ale urobit chybu, aby nebola nakoniec materska minimalna.
Odpovede v texte. Drzim palce.
0 0
cipisek cipisek

cipisek je offline (nepripojený) cipisek

Dakujem velmi pekne jankasm. Chcem sa este spytat, ci je to jedno, kedy sa prihlasim na DNP (kolko dni pred nastupom na MD), ak by som nahodou isla na MD od 1.2. alebo este v januari.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

jankasm Pozri príspevok
Odpovede v texte. Drzim palce.
Ja túto tému sledujem len zbežne kvôli kamoške, ale jeden nikdy nevie...

Chcem sa spýtať... v prípade cipiseka som pochopila, že si DNP doteraz neplatila. Aj tak môže dostať aj z tohto poistenia materské, ak nebude z DNP spĺňať 270 dní? Alebo som niečo prehliadla?
Keďže na MD ide 7.2.2008 a začať platiť si chce od 1.1.2008, prípadne 1.12.2007.
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Ja som bola na školení p.Mihála a ak som ho správne pochopila, vtedy má význam aby sa potencionálna rodička pripoistila len vtedy, ak jej odchod na MD spadá do 26 týždňov, t.j. dnes sa pripoistím a musím ísť na MD od tohto dňa o 26 týždňov a neskôr, inak to nemá význam.Prosím komentáre skúsenejších.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Lion Topoľčany Pozri príspevok
Ja som bola na školení p.Mihála a ak som ho správne pochopila, vtedy má význam aby sa potencionálna rodička pripoistila len vtedy, ak jej odchod na MD spadá do 26 týždňov, t.j. dnes sa pripoistím a musím ísť na MD od tohto dňa o 26 týždňov a neskôr, inak to nemá význam.Prosím komentáre skúsenejších.
Pekný guláš už mám v hlave.

Tak teda odchod na materskú o 26 týždňov alebo do 26 týždňov?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Gabi03 Pozri príspevok
Pekný guláš už mám v hlave.

Tak teda odchod na materskú o 26 týždňov alebo do 26 týždňov?
Ak budeš DNP a na materskú pôjdeš v čase do 26 týždňov od posledného prihlásenia sa na DNP, tak máš smolu, materská bude počítaná len z 8.100 Sk, aj keď RO bude z max. VZ. Tu treba dobre počítať a plánovať...

Pozri tu komentár p. Mihála § k novému zákonu:
33. V § 57 odsek 1 znie:
"(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak
a) poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 a 2 vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie,
b) dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikol v deň vzniku nemocenského poistenia alebo
c) dobrovoľne nemocensky poistená osoba bola nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky; nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.".

Ak nárok na nemocenskú dávku vznikne dobrovoľne nemocensky poistenej osobe počas prvých 26 týždňov trvania dobrovoľného nemocenského poistenia, tak v tomto období sa bude nemocenská dávka vypočítavať pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. V praxi to znamená dávku vypočítanú zo sumy vymeriavacieho základu 8100 Sk a nie zo skutočného vymeriavacieho základu, z ktorého takáto osoba platila poistné.
0 0
Lion Topoľčany Lion Topoľčany

Lion Topoľčany je offline (nepripojený) Lion Topoľčany

Takto...mamička ide na materskú napr. 28.5.2007, tak sociálka bude preverovať, či bola
pripoistená od tohto termínu 26 týždňov /a viac/ dozadu. Určite nie je menej, lebo by som sa mohla pripoistiť aj 2 dni pred pôrodom a to je predsa hlúposť.Takto to chápem ja, ale prosila by som názory skúsenejších.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať