Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
katkapekly katkapekly

katkapekly je offline (nepripojený) katkapekly

mladá mamička, ktorá chce byť naj mamou na svete ...viac
brčko Pozri príspevok
sa trochu doma nudím, teda chýba mi robota , tak aspon takto vypisujem
Rodičovský príspevok dostaneš vždy za celý mesiac, aj ked splníš podmienky len časť mesiaca. Moja dcéra mala 3 roky 25.12.07 a vo februári, ked som vlastne chodila aj do práce mi prišiel doporuč.list do vlastných rúk. Som sa vylakala, že o čo ide. Bolo to rozhodnutie UPSVaR, že mi od 1.1.08 odnímajú rodič.príspevok. Ale radšej si tieto info over (aj na zdrav.poistovni), istota je istota! Aj ja som bola zo začiatku dosť prekvapená týmto postupom (čítala som to tu na porade) v zdr.poisťovni. Aspon si overíš, či im niečo od teba nechýba.
Za to dôchodkové poistenie: Predpokladám, že si si dala prihlášku na soc.poistovnu do 15dní po narod.dieťaťa ako osoba starajúca sa o dieta do 6rokov, aby za teba platil dôchodkové poistenie štát.
DOPLNAM - tých15dní po narodení dieťaťa platí až od 1.8.06! a teda aj pre zamestnané mamičky, ktoré nastúpili na MD od 1.8.06,
do 31.7.06 za zamestnané mamičky, ktoré do tohto termínu nastúpili na MD, podával prihlášku zamestnávatel (nahlasoval nástup na MD). ostatné mamičky, ak chceli byť dôchod.poistené, si museli dať samé prihlášku do 30dní (nie15dní) po narodení dieťaťa.

Podmienku riadnej starostlivosti splnaš až do 31.8.08, takže s týmto dátumom by si si mala dať odhlášku do 8.9.08 na SP, lebo od 1.9.08 už podmienky nesplnaš, dávaš syna do škôlky. No ak si si prihlášku nedala , tak asi nie je čo odhlasovať.
A vlastne v čase narodenia syna 25.8.05 ešte podávali prihlášky zamestnávatelia. Neviem, či si bola zamestnaná. To by bolo sa najlepšie spýtať na SP, ako je to s tvojim dôch.poistením. - no to už by sme mali byť naozaj v inej téme
Ešte raz Ti ďakujem - mimochodom o tom dôchodkovom som vôbec nevedela, keďže syn sa mi narodil v zahraničí, kde som poberala aj materské, takže tu som vôbec nenahlásila, ale to si už musím podopĺňať v sociálnej. Ešte mám otázočku, ale idem popozerať tému Zdravie a asi to zadám tam ak nič nenájdem. Vďaka!
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabi29 Pozri príspevok
Dobrý deň ešte raz Vás prosím o pomoc, nakoľko mi nik neodpovedal, Viac ako rok a pol som zamestnaná v jednej firme no nakoľko sa tam už nedalo vydržať dala som k 30.6. výpoveď. Moja HM je v priemere 20 000,- Sk. Chceli by sme bábatko. Čo je pre mňa teraz najvýhodnejšie znovu sa zamestnať, či ostať nezamestnaná. Mám sa ešte aj prihlásiť na SP ako dobrovoľný platca a platiť z maximálneho základu? V tejto oblasti sa moc nevyznám a potom pri bábatku sa zíde každá korunka tak......... ak viete prosím poraďte, čo je pre mňa v tejto chvíli najlepšie.

Ďakujem
gabi29 je teraz online Nahlás príspevok
[Na Svetlo!] [Vypni tento príspevok ak je mimo, zlý a podobne! Ďakujeme za sprehľadnenie témy!
K 30.6.08 ked ti končí PP predpokladám tehotná ešte nebudeš. Takže ti začne plynuť 42-dnová ochranná lehota, do 11.8.08 (ak ovšem nebudeš mať iné nem.poistenie,napr.DNP, potom OL neplynie), počas ktorej ak ochorieš, máš nárok na dávku z ukončeného nem.poistenie=PP.
Na dávku v nezamestnanosti neviem, či budeš mať nárok. Tam treba splniť podmienku byť v posledných štyroch rokoch aspon 3 roky (365dníx3) poistená v nezamestnanosti, ak bol tvoj PP na dobu neurčitú.

Samozrejme najvýhodnejšie je nájsť si čo najlepšie platenú prácu - máš príjem aj do nástupu na MD a aj MD bude vyššia. Ak si prácu nenájdeš a zistíš, že si tehotná, tak sa treba čo najrýchlejšie poistiť DNP z maxima - najneskôr do 8tt., no radšej aj skôr. Potom by sa ti dni z uknčeného PP prirátali k dnom DNP. No ale musí ti uplynúť 26týždnov od prihlásenia na DNP do nástupu na MD, aby sa ti materské rátalo z VZ, z ktorého budeš platiť.
No a ešte taká nepredvídatelná zmena. Toto z DNP platí podla terajších zákonov a od 1.1.09 by mala byť schválená zmena, aká tažko povedať.
Ak by si ale mala možnosť sa aspon na pár dní zamestnať u niekoho s vysokým VZ, tak potom sa na DNP ani nemusíš prihlasovať. Ak zistíš, že si tehotná, tak sa stačí zamestnať na tých pár dní koncom 3-tieho mesiaca alebo aj neskôr, alebo pred nástupom na MD. Potom bud budeš mať nárok na materskú v ochrannej lehote 6mesiacov od ukončenia PP (do nástupu na MD) alebo ti bude trvať PP k nástup na MD a mateská sa ti bude rátať z týchto pár dní. V takomto prípade treba ale dobre rátať, či ti vychádza 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom ak by to s otehotnením dlhšie nevychádzalo.
0 0
gabi29 gabi29

gabi29 je offline (nepripojený) gabi29

Brčko ďakujem veľmi pekne za pomoc. No tých 270 dní by som mala bez problémov splňať doteraz som bola stále zamestnaná. S novou prácou by nemal byť problém len som nevedela čo sa mi oplatí viac. Takže čím skôr pôjdem na soc. poisťovňu prihlásiť sa, a za ten mesiac dokiaľ sa nezamestnám budem platiť z maxima a keď sa zamestnám tak stačí rozdiel ak som to celé dobre pochopila. Ešte raz ďakujem za radu, cením si, že takto pomáhaš takých ľudí je dnes už veľmi málo.
0 0
erika79 erika79

erika79 je offline (nepripojený) erika79

Dakujem jankasm za odpoved. Viem, ze to nie je vase zamestnanie a na nikoho som nevyskocila. Ak si to myslis, tak sa ospravedlnujem.
Prajem vsetko dobre a pekny den.
0 0
cirro cirro

cirro je offline (nepripojený) cirro

Dobrý deň,
konečne sa mi podarilo otehotnieť, termín pôrodu okolo 15.2.2009. Dovtedy budem mať bezproblémovo 270dní poistenia z DNP. Problémom je nástup na materskú.
Chcem sa spýtať, ako je to s tými 6-8 týždňami pred termínom pôrodu, keď sa nastupuje na materskú? Prečítala som príspevky v tom linku čo tu bol uvedený, ale tam sa vravelo len o zamestnankyni, ktorá si sama určí dátum nástupu na materskú. Ako to funguje pri DNP? Dá sa v soc. pisťovni zohnať nejaké tlačivo, do ktorého mi lekár napíše dátum pôrodu a ja si tam sama dopíšem dátum nástupu na materskú? V mojom prípade dosť silno závisí výška materskej od dátumu kedy na ňu nastúpim, keďže v roku 2007 som platila poistné z max VZ a tento rok platím už len z min VZ. A teraz sa rýchlo odhlasovať a znova prihlasovať z maxima je trošku riskantné, keďže existuje istá pravdepodobnosť, že porodím predčasne a ak tomu rozumiem správne, nemala by som potom nárok na vôbec žiadnu materskú z DNP, keď ešte neuplynie 26 týždňov od posledného prihlásenia. Nebude robiť problémy, ak si sama určím, že chcem ísť na materskú už 8 týždňov pred dátumom pôrodu?
Za každú radu vám budem vďačná.
Naposledy upravil cirro : 16.06.08 at 08:48
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

Prajem dobry den,
prosim o odpoved na moju otazku. Od 10.06.2008 som ako povinny platca poistneho - slobodne povolanie autorizovany stavebny inzinier - nastupila na MD. Termin porodu mam 21.07.2008. Zo zdrav. dovodov mi lekar odporuca do 6 mesiacov od porodu znova otehotniet. Co a kedy je potrebne urobit aby som po 2. porode mala max. materske ?

Velmi pekne dakujem za radu.
0 0
daqa daqa

daqa je offline (nepripojený) daqa

este som zabudla napisat ze povinnym platcom som od roku 2003 a ziadne ine pripoistenie nemam. Dakujem za odpoved
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

daqa Pozri príspevok
este som zabudla napisat ze povinnym platcom som od roku 2003 a ziadne ine pripoistenie nemam. Dakujem za odpoved
No predpokladám, že ako povinný platca platíš z minima.
Takže z DNP by si potrebovala ešte VZ cca. 22000,-. Odporúčam prihlásiť sa na DNP z minima 8100,- to sa môžeš aj teraz, počas MD. Keďže si na MD, ale materské z DNP nepoberáš, podľa mojich skúsenností by si mala DNP platiť. Avšak už tu bola aj taká skúsennosť, že DNP platiť za to obdobie nemali, takže ohľadom toho sa môžeš na SP informovať, alebo sa proste prihlás z minima a plať, ak vznikne preplatok, oni Ti ho potom vrátia.
Asi tak po 3-4 mesiacoch sa môžeš kľudne odhlásiť. Toto prihlásenie bude čiste kvôli tomu, aby si v deň nástupu na druhú MD mala splnených 270 dní z DNP.
Potom odporúčam, po otehotnení, najneskôr do 8tt, znovu sa prihlásiť na DNP z VZ čo Ti chýba do maxima, tých 22000,-. Z neho platiť až do nástupu na MD. Ak bude toto platenie z maxima trvať aj na prelome rokov 2008/2009, tak potom od 1.1.2009 už stačí platiť z minima, treba dať na SP zmenu VZ. Materská sa bude počítať z VZ, z ktorého si platila v roku 2008. DNP treba platiť potom nepretržite až do nástupu na MD.
Ak sa Ti náhodou nepodarí otehotnieť v roku 2008, ale tehotenstvo budeš v blízkej dobe plánovať, tak by som odporučila, prihlásiť sa na DNP z maxima niekedy koncom 12/2008, zaplatiť za pár dní, no a od 1.1.2009 dať zmenu VZ na minimum. Materská bude v roku 2009 počítaná z toho maxima, ktoré bolo tých pár dní v 12/2008.

Keďže píšeš, že kvôli zdravotnému stavu máš odporúčané čo najskôr znovu otehotnieť, je dosť možné že môžeš mať rizikové tehotenstvo? Potom sa prihlás na DNP hneď, stačí z minima, ale neprestaň ho platiť po tých 3-4 mesiacoch ako som písala. Ak by si totiž išla na PN, tak by bolo dobré mať dovtedy splnených tých 270 dní NP, takže DNP treba platiť čo najdlhšie. Mala by si potom nárok na PN aj z DNP.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Mám takýto problém.
Mamičke končí materská dovolenka presne 31.12.2008. Materské jej bude vyplácané len z DNP. Potrebovali by sme spraviť RO z DNP pre r. 2009 v období 29.12.08 až 31.12.08. Je to vôbec možné ? Dá sa počas trvania MD a poberania materskej odhlásiť a znova prihlásiť na DNP ?
Je možné požiadať SP napr. o skrátenie MD napr. k 28.12.2008 aby sa vytvoril na to priestor ? Má niekto s takýmto niečím skúsenosť ?
Ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Manual Pozri príspevok
Mám takýto problém.
Mamičke končí materská dovolenka presne 31.12.2008. Materské jej bude vyplácané len z DNP. Potrebovali by sme spraviť RO z DNP pre r. 2009 v období 29.12.08 až 31.12.08. Je to vôbec možné ? Dá sa počas trvania MD a poberania materskej odhlásiť a znova prihlásiť na DNP ?
Je možné požiadať SP napr. o skrátenie MD napr. k 28.12.2008 aby sa vytvoril na to priestor ? Má niekto s takýmto niečím skúsenosť ?
Ďakujem
No počas MD sa síce dá bez problémov odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP z maximálneho VZ, problém je však v tom, že keďže z DNP poberá materské, jej VZ počas poberania materského je 0,-. To znamená, že by nemala vlastne z čoho zaplatiť DNP a teda v roku 2009 by z DNP brali pravdepodobný VZ, čo je minimálny.
Je tu jedna možnosť, bolo mi to tu odporúčané v dcecembri 2007, pretože mne MD končila niekedy v polovici januára 2008 a tiež sa mi nedal spraviť maximum v decembri ako som plánovala, no a rada bola, že môžešMD ukončiť napr. k 29.12.2007 a o materské si môže potom požiadať manžel. Neviem či je možné ju predčasne ukončiť len tak, že nikto ďalej na materskej nebude.
Škoda, že ste si to neuvedomili skôr, mohla nastúpiť na MD o 1-2 dni skôr a bolo by po probléme.
Len ešte upozorním, že ak by sa Vám to aj podarilo, tak prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia /čiže cca. 6 mesiacov/ jej bude dávka vyplácaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minima/.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jankasm Pozri príspevok
No počas MD sa síce dá bez problémov odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP z maximálneho VZ, problém je však v tom, že keďže z DNP poberá materské, jej VZ počas poberania materského je 0,-. To znamená, že by nemala vlastne z čoho zaplatiť DNP a teda v roku 2009 by z DNP brali pravdepodobný VZ, čo je minimálny.
Je tu jedna možnosť, bolo mi to tu odporúčané v dcecembri 2007, pretože mne MD končila niekedy v polovici januára 2008 a tiež sa mi nedal spraviť maximum v decembri ako som plánovala, no a rada bola, že môžešMD ukončiť napr. k 29.12.2007 a o materské si môže potom požiadať manžel. Neviem či je možné ju predčasne ukončiť len tak, že nikto ďalej na materskej nebude.
Škoda, že ste si to neuvedomili skôr, mohla nastúpiť na MD o 1-2 dni skôr a bolo by po probléme.
Len ešte upozorním, že ak by sa Vám to aj podarilo, tak prvých 26 týždňov od posledného prihlásenia /čiže cca. 6 mesiacov/ jej bude dávka vyplácaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minima/.
Janka tých prvých 26 týždňov je jasných. Prakticky by sa jednalo o druhý polrok 2009, kedy to bude mať efekt.
A ak by ona ukončila MD napr. k 21.12.08 a od 22.12.08 do 31.12.08 ju poberal manžel ktorý je SZČO
1. čo to znamená pre jej manžela ? Môže naďalej podnikať ?
2. potom ona by mala volné ruky na spravenie RO pre r. 2009 v období od
22.12.08-31.12.08 ?
Je to trošku komplikované.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Manual Pozri príspevok
Janka tých prvých 26 týždňov je jasných. Prakticky by sa jednalo o druhý polrok 2009, kedy to bude mať efekt.
A ak by ona ukončila MD napr. k 21.12.08 a od 22.12.08 do 31.12.08 ju poberal manžel ktorý je SZČO
1. čo to znamená pre jej manžela ? Môže naďalej podnikať ?
2. potom ona by mala volné ruky na spravenie RO pre r. 2009 v období od
22.12.08-31.12.08 ?
Je to trošku komplikované.
Do problémov SZČO sa moc nevyznám, ale myslím, že podnikať by mohol, akurát neviem, či by mohol mať príjem počas MD /no ale však ak by to bolo pár dní koncom roka, vianoce a tak, tak vtedy by už mohol dovolenkovať /. Potom by sa mohlo stať, že by mu materskú nevyplatili.
Prečo chce maximum z DNP od 22.12.? Však by jej úplne stačilo napr. 29.-31.12.2009 2008, no a tie 3 dni by alebo poberal manžel, alebo ak by sa dalo, tak by vlastne nemusel poberať nikto.
No trošku komplikované to možno je, ale nie nereálne.
Naposledy upravil jankasm : 16.06.08 at 12:51
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

jankasm Pozri príspevok
Do problémov SZČO sa moc nevyznám, ale myslím, že podnikať by mohol, akurát neviem, či by mohol mať príjem počas MD /no ale však ak by to bolo pár dní koncom roka, vianoce a tak, tak vtedy by už mohol dovolenkovať /. Potom by sa mohlo stať, že by mu materskú nevyplatili.
Prečo chce maximum z DNP od 22.12.? Však by jej úplne stačilo napr. 29.-31.12.2009, no a tie 3 dni by alebo poberal manžel, alebo ak by sa dalo, tak by vlastne nemusel poberať nikto.
No trošku komplikované to možno je, ale nie nereálne.
Ten datum som uviedol orientačne
Janka ďakujem za konzultáciu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

gabi29 Pozri príspevok
Brčko ďakujem veľmi pekne za pomoc. No tých 270 dní by som mala bez problémov splňať doteraz som bola stále zamestnaná. áno túto podmienku bez problémov zo zamestnania splnaš.
1. Ak by ti však ku dnu nástupu na MD trvali dve nem.poistenie= zamestnanie + DNP, tak na DNP sa treba prihlásiť ešte pred otehotnením! (aby ti stihlo uplynuť 270dní DNP do dna pôrodu)
2. Ak by ti trvalo len jedno z týchto poistení ku dnu nástupu na MD. Napr. by s tebou v skúšobnej dobe ukončili PP, tak by sa rátala materská len z DNP (vym.základ zo zamestnania by sa nezohladnoval). A ak by si išla pred nástupom na MD na PN (a neuplynulo by 26týždnov od prihlásenia), mala by si nárok na minimálnu PN-ku rátanú z aktuálnej min.mzdy.
3. Ak by od 1.1.09 nebol možný súbeh NP zo zamestnania + DNP, musela by si DNP zrušiť (ak by si nechcela ukončiť zamestnanie) a nárok by bol len zo zamestnani. S novou prácou by nemal byť problém len som nevedela čo sa mi oplatí viac. To sa nedá pri súbehu dvoch NP-ní jednoznačne povedať ani zaručiť- bohužial Takže čím skôr pôjdem na soc. poisťovňu prihlásiť sa, a za ten mesiac dokiaľ sa nezamestnám budem platiť z maxima a keď sa zamestnám tak stačí rozdiel ak som to celé dobre pochopila. Myslela som, že si chceš uplatniť nárok len z jedného nem.poistenia. Bud si dáš DNP alebo sa zamestnáš. No aj takto sa dá, no vid vyššie, materská bude v tomto prípade maximálna len v prípade splnenia 270dní z DNP a ak obe poistenia budú trvať do nástupu na MD!!! Ešte raz ďakujem za radu, cením si, že takto pomáhaš takých ľudí je dnes už veľmi málo.
nechcem však poradiť zle. A pri súbehu zam+DNP nikdy nevieš. Ja som sama jasný príklad. Zrušila som po cca 5 a pol mesiaci DNP, kvôli tomu, že mi hrozilo ukončenie PP. Z dôvodu čerpania RD do 25.12.07, by som nesplnila z DNP 270dní nem.poistenia na prípadný nárok na nemocenské po ukončení prac.pomeru. A to som nechcela riskovať. DNP som zrušila a tak by mi ako tehotnej v prípade ukončenia PP začala plynuť ochr. lehota 6mesiacov a mala by som nárok aj na nemocenské pred nástupom na MD. Bolo to ešte trošku komplikovanejšie, lebo tehotenstvo sa bohužial nedá načasovať a 6mesačná ochr.lehota vychádza len ak ukončíš PP najskôr v cca 10tt a to mi nevychádzalo. Nakoniec je všetko inak, ešte mi PP trvá.
Tak vela šťastia a podla mna sa radšej ozvi, ak budeš mať aspon niektoré veci isté. Napr. budeš tehotná, budeš po skúšobnej dobe ...
Tak nech aj tebe
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

cirro Pozri príspevok
Dobrý deň,
konečne sa mi podarilo otehotnieť, termín pôrodu okolo 15.2.2009. Dovtedy budem mať bezproblémovo 270dní poistenia z DNP. Problémom je nástup na materskú.
Chcem sa spýtať, ako je to s tými 6-8 týždňami pred termínom pôrodu, keď sa nastupuje na materskú? Prečítala som príspevky v tom linku čo tu bol uvedený, ale tam sa vravelo len o zamestnankyni, ktorá si sama určí dátum nástupu na materskú. Ako to funguje pri DNP? Dá sa v soc. pisťovni zohnať nejaké tlačivo, do ktorého mi lekár napíše dátum pôrodu a ja si tam sama dopíšem dátum nástupu na materskú? toto tlačivo dáva lekár-gynekolog. Treba mu povedať, že chceš ist na MD 8týždnov pred termínom, nech ti vyplní len predpokladaný termín pôrodu. V tomto je to presne rovnaké ako u zamestnankyne. No rozdiel je, že zamestnankyna - ak chce, môže nastúpiť na MD aj "neskôr ako 6týždnov pred pôrodom", čo je pri DNP problém! V mojom prípade dosť silno závisí výška materskej od dátumu kedy na ňu nastúpim, keďže v roku 2007 som platila poistné z max VZ a tento rok platím už len z min VZ. A teraz sa rýchlo odhlasovať a znova prihlasovať z maxima je trošku riskantné, keďže existuje istá pravdepodobnosť, že porodím predčasne a ak tomu rozumiem správne, nemala by som potom nárok na vôbec žiadnu materskú z DNP, keď ešte neuplynie 26 týždňov od posledného prihlásenia. Nebude robiť problémy, ak si sama určím, že chcem ísť na materskú už 8 týždňov pred dátumom pôrodu? to zistíš len u neho. No podla toho, čo píšeš, že hrozí aj predčasný pôrod, by v tom problém nemal byť. príp. sa spýtaj predtým aj sestričky ...
Za každú radu vám budem vďačná.
.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Manual Pozri príspevok
Mám takýto problém.
Mamičke končí materská dovolenka presne 31.12.2008. Materské jej bude vyplácané len z DNP. Potrebovali by sme spraviť RO z DNP pre r. 2009 v období 29.12.08 až 31.12.08. Je to vôbec možné ? Dá sa počas trvania MD a poberania materskej odhlásiť a znova prihlásiť na DNP ?
Je možné požiadať SP napr. o skrátenie MD napr. k 28.12.2008 aby sa vytvoril na to priestor ? Má niekto s takýmto niečím skúsenosť ?
Ďakujem

No Janko, nepoteším ťa. Až na taxatívne uvedené výnimky-sú vždy na základe lekárskeho posudku a v prípadoch, ak matka nepoberá materské ani rodičovský príspevok-nie je možné ľubovoľne meniť ani poberateľa materského (na otca či inú osobu), a ani skracovať obdobie poberania materského, ktoré je taxatívne stanovené (až na výnimky) v dĺžke 28 týždňov. Ale východisko z tohto existuje - iba bude trochu drahšie. Od 1.1.2009 sa treba prihlásiť nanovo na DNP z maxima, a využívať ošetrovné (aj keď do ukončenia 26.týždňa z minima), a po 26 týždni ísť na dlhodobejšiu PN - náklady sú späť za prvý mesiac PN-ky.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ajobs Pozri príspevok
No Janko, nepoteším ťa. Až na taxatívne uvedené výnimky-sú vždy na základe lekárskeho posudku a v prípadoch, ak matka nepoberá materské ani rodičovský príspevok-nie je možné ľubovoľne meniť ani poberateľa materského (na otca či inú osobu), a ani skracovať obdobie poberania materského, ktoré je taxatívne stanovené (až na výnimky) v dĺžke 28 týždňov. Ale východisko z tohto existuje - iba bude trochu drahšie. Od 1.1.2009 sa treba prihlásiť nanovo na DNP z maxima, a využívať ošetrovné (aj keď do ukončenia 26.týždňa z minima), a po 26 týždni ísť na dlhodobejšiu PN - náklady sú späť za prvý mesiac PN-ky.
Tonko práve toto "drahé" riešenie je krajná možnosť, ktorá mi je jasná, chcel som niečo "lacnejšie" na prelome rokov. Ale ako vidieť to asi nejde.
Ďakujem za vyjadrenie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Manuál, ešte mi napadlo niečo, čo som nemala odvahu navrhovať mamičkám, ak išlo o nárok na materské z DNP na prelome rokov. V tvojom prípade to však je len nízke riziko, aj ked natahovačky so SP predpokladám.
Ak ukončí DNP ešte v r.2008!, napr. aj posledný den 31.12.08 a nemá iné nem.poistenie (zamestnaná nie je, to by menilo situáciu), tak bude 42dní (do 11.2.09) v ochrannej lehote z ukončeného DNP. Počas tejto ochrannej doby ak si uplatní nárok na nem.dávku, tak sa jej počíta z rozhodujúceho obdobia ku dnu ukončenia nem.poistenia=31.12.08 (ako keby nárok na dávku vznikol 31.12.08), t.j. jej rozhodujúce obdobie na výpočet dávky vzniknutej v ochrannej lehote je rok 2007.

No je to síce len krátkodobé, no vlastne tým nemá čo stratiť. Akurát ak sa potom po uplynutí ochrannej lehoty (príp. aj neskôr, po ukončení poberania dávky), napr. 12.2.09 poistí z maxima, tak jej neskôr uplynie tých 26týždnov. No ale tie najhoršie jarné chorlavé mesiace (u nás sú to február-marec), bude mať nárok tak, či tak z minima.

DOPLNAM oporu v zákone o sociálnom poistení .
§ 31 ods. 3 - všeob.podmienky nároku na nem.dávku DNPo (v ochrannej lehote)
§ 32 ods. 1 - ochranná lehota po zániku NP
§ 54 ods. 3 - rozhodujúce obdobie v ochrannej lehote + ods.2 písm.a
Naposledy upravil brčko : 17.06.08 at 20:55 Dôvod: doplnenie § +
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Ahoj Poraďáci! Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Ako to reálne urobiť, ak mamička nechce nasúpiť na MD tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu? Ako to je s nástupom napr. 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu? Lekar povedal, že on napíše potvrdenie s nástupom na MD s dátumom tých 6 týždňov pred termínom, pretože je to najneskorší termín. No mamička by potrebovala nastúpiť na MD neskôr, pretože jej ešte nevznikne nárok na materské, a keď bude doma, tak nebude mať žiadny príjem. Zostala by teda v práci dlhšie aj za tú cenu, že jej bude materské vyplácané kratšiu dobu - 22 týždňov.
Aký je potom teda postup? Myslím na socialnej poisťovni, u zamestnávateľa, lekára? Vie mi niekto s reálnou skúsenosťou poradiť? Teoreticky som sa pýtala aj na Sociálke, no tam ma vypoklonkovali, že nástup nemôže byť neskôr, vraj to musí byť tých 6 týždňov.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

nika224 Pozri príspevok
Ahoj Poraďáci! Chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Ako to reálne urobiť, ak mamička nechce nasúpiť na MD tých 6 týždňov pred očakávaným termínom pôrodu? Ako to je s nástupom napr. 2 týždne pred predpokladaným termínom pôrodu? Lekar povedal, že on napíše potvrdenie s nástupom na MD s dátumom tých 6 týždňov pred termínom, pretože je to najneskorší termín. No mamička by potrebovala nastúpiť na MD neskôr, pretože jej ešte nevznikne nárok na materské, a keď bude doma, tak nebude mať žiadny príjem. Zostala by teda v práci dlhšie aj za tú cenu, že jej bude materské vyplácané kratšiu dobu - 22 týždňov.
Aký je potom teda postup? Myslím na socialnej poisťovni, u zamestnávateľa, lekára? Vie mi niekto s reálnou skúsenosťou poradiť? Teoreticky som sa pýtala aj na Sociálke, no tam ma vypoklonkovali, že nástup nemôže byť neskôr, vraj to musí byť tých 6 týždňov.
Ja si myslím, že to nemusí byť tých 6 týždňov. Lekár jej môže vypísať žiadosť o materské s dátumom aj 6 týždňov pred nástupom na MD, aj keď si myslím, že nemusí, no a ona ho odovzdá zamestnávateľovi vtedy, keď jej to bude vyhovovať. A rovnako si ku dňu, ku ktorému jej to bude vyhovovať požiada SP o výplatu materského. Nevidím v tom problém.
No ak by aj bol, tak môže nastúpiť na MD v práci, ale zatiaľ nežiadať od SP výplatu materského. No a ten čas, ktorý treba pokryť do nástupu na MD, poriešiť napr. dohodou o vykonaní práce napr. na 1 mesiac. Ušetrí aj zamestnávateľ. Z dohody sa neplatia odvody.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať