Zavrieť

Porady

vodomery na studenú vodu

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
Usporiadat
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot Pozri príspevok
ad 1 - ako myslíš, že sa znižuje? V prílohe, čo som dal, teda je rozdiel medzi novým a repasovaným. A vždy bude. Nové budú vždy drahšie.
repasované boli kedysi oveľa lacnejšie, postupne sa cena zvyšuje a ten rozdiel mi už nestojí za to davať repasované.

ad 2 - záručná doba je u oboch rovnaká - 24 mesiacov
to je síce pravda, ale myslela som to skôr tak, že nový mi vždy vydržal 4 alebo 6 rokov a mohla som sa spoľahnúť, repasované nie...zle som sa vyjadrila



ad 3 - nemáme takú skúsenosť. Teda máme len skúsenosť s repasovanými. Od začiatku ich dávame, na TÚV sme ich menili asi 3x a na SV sme ich dívali zatiaľ len 1x, pred 5 rokmi. Neviem, či sú nové na 100% spoľahlivé, ale mali sme len pár kusov pokazených za ten čas.

V poslednom čase je oveľa väčšia chybovosť repasovaných, s tým mám skúsenosti a dosť...

Ale je to na rozhodnutí vlastníkov, či dajú nové alebo repas. Pýtal som sa tej firmy, čo dala ponuku, čo je to vlastne repas. Po skončení doby platnosti (SV - 6 rokov, TÚV - 4 roky) sa ponechá len púzdro a celé vnútro - tie kolečká a vrtuľka sa vymení za nové. Teda celé vnútro, všetky pohyblivé časti a tesnenia sú nové, pôvodné je len kovové púzdro.

aj ja som sa pýtala...ale určite nevydržia ako nové, zasekávajú, mnohokrát sa to ani nedozvieš...niekedy stačí pobuchať po ňom a rozbehne sa ...a to mnohí patrične využiju.
v texte
Naposledy upravil Halli : 25.10.10 at 15:24
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

pre pobavenie

http://korzar.sme.sk/c/5601663/speku...-vodomera.html
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

No, inak srandy bokom, ale tie neantimagnetické skutočne idú zastaviť magnetom. Preto sme v bytovke dali namontovať antimagnetické merače, aby to nikoho nepokúšalo...
1 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Chobot Pozri príspevok
No, inak srandy bokom, ale tie neantimagnetické skutočne idú zastaviť magnetom. Preto sme v bytovke dali namontovať antimagnetické merače, aby to nikoho nepokúšalo...

Práve preto som to tu dala, že treba vymeniť poriadne nové antimagnetické,/ale jasné môžu byť aj repas/ ...ktoré mám ja už všade/nové/....a preto som tam dala aj smejkov, lebo ak si myslí niekto, že je to "voda zdarma" tak to zacvakajú zaňho všetci v dome, ale to sa dá zistiť a potom po "kešeni"
Naposledy upravil Halli : 25.10.10 at 18:57
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Chobot Pozri príspevok
No, inak srandy bokom, ale tie neantimagnetické skutočne idú zastaviť magnetom. Preto sme v bytovke dali namontovať antimagnetické merače, aby to nikoho nepokúšalo...
Na antimagneticke nie je potrebny ani magnet, staci iba sedliacky rozum........a " setri " sa zase.......
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tak ako píše najag, keď sa chce, všeličo sa dá. Ide o to kde človek stojí, kam, na čo sa díva a pod akým uhlom.

Skôr by ma zaujímalo, komu patrí ten pomerový vodomer, čoho je súčasť, domu, spoločného zariadenia, rozvodu vody v dome, alebo bytu v ktorom sa voda odoberá?

A kto má uhrádzať náklady spojené s výmenou? Dom cez FOaÚ, alebo vlastník bytu?

0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

sito Pozri príspevok
A kto má uhrádzať náklady spojené s výmenou? Dom cez FOaÚ, alebo vlastník bytu?

Začnem v opačnom garde, ako si sa pýtal. Pôjdem na to sedliackym rozumom. U nás náklady spojené s výmenou hradí majiteľ bytu. Neide to cez FO, pretože sú byty, kde sú 2 vodomery na teplú a 2 vodomery na studenú vodu a iné byty majú len 1 vodomer. Takže keby sa to platilo z fondu (podľa podielu podlahovej plochy), tak by sa vlastníci podieľali na nákladoch neúmere - väčšie byty by zaplatili za 4 vodomery viac, ako menší byt čo má tiež 4 vodomery. Preto sa u nás celá faktúra za výmenu vodomerov rozúčtováva na konkrétne byty. Dokonca v niektorých bytoch je nutné napr. vymeniť aj ventil, niekde sa menia spojky - to všetko vodári uvedú vo faktúre, v ktorom byte čo robili navyše, a tieto náklady sú tiež naúčtované na konkrétny byt. Takisto cenu vodomeru zaplatí každý majiteľ osobitne, kto má 4, zaplatí za 4, kto 2, zaplatí za 2 vodomery.

sito Pozri príspevok
Tak ako píše najag, keď sa chce, všeličo sa dá. Ide o to kde človek stojí, kam, na čo sa díva a pod akým uhlom.

Skôr by ma zaujímalo, komu patrí ten pomerový vodomer, čoho je súčasť, domu, spoločného zariadenia, rozvodu vody v dome, alebo bytu v ktorom sa voda odoberá?
Tak teraz bude ľahšie odpovedať na otázku, komu patrí vodomer. Ak si ho platil majiteľ bytu, tak patrí majiteľovi bytu. Spoločné rozvody vody sú po bytový ventil na stupačke, takže všetko čo je za ventilom, patrí majiteľovi. Vodomer je za ventilom, takže zase mi len vychádza, že vodomer patrí majiteľovi.

Ale aj keď mu patrí, určite si ho nemôže len tak odmontovať.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Chobot Pozri príspevok
Ale aj keď mu patrí, určite si ho nemôže len tak odmontovať.
Jednoduchšie, je jeho, ale mu nepatrí! Načo slúži pomerový vodomer? A komu? Musí byť v byte?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Čo si myslíte o spotrebe 9m3 za 10 mesiacov na 3 osoby a vlastník je SZČO, inštalatér, maliar, kutil a hlavne špekulant? ... čiže priemer 8 litrov na os/deň???

Ráno som sa osprchovala, tak normálne, čiže nemočila som sa, potom sa manžel oholil a minuli sme rovných 50 litrov TUV.

Nasťahoval sa do domu, ktorý mám na starosti len pred rokom a pol, tak som ho ešte nemohla porovnávať...ale toto mu nezožeriem...
Naposledy upravil Halli : 26.10.10 at 09:34
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Čo si myslíte o spotrebe 9m3 za 10 mesiacov na 3 osoby a vlastník je SZČO, inštalatér, maliar, kutil a hlavne špekulant? ... čiže priemer 8 litrov na os/deň???

Z jeho pohľadu je to ekonomické, z tvojho špekulácia. Kto má pravdu?

Ráno som sa osprchovala, tak normálne, čiže nemočila som sa, potom sa manžel oholil a minuli sme rovných 50 litrov TUV.

Nemočila??? Oni osem litrov na deň a vy dvadsaťpäť na ráno, koľko do večera?

Nasťahoval sa do domu, ktorý mám na starosti len pred rokom a pol, tak som ho ešte nemohla porovnávať...ale toto mu nezožeriem...
V tom byte býval niekto aj pred tým, bývajú ľudia aj v ostatných bytoch. Tak že dá sa porovnať priemerom na osobu v dome, prípadne v každom byte. Nezožer mu to.

Osobná skúsenosť, Byt má dva vodomery v kúpelní a kuchyni. Nahlásený stav za plo roka žiadna spotreba. Išiel som to skontrolovať, plomby v poriadku, kryt neporušený, po spustení vody sa točil. Napustili sme liter vody do odmerky, sedelo to s vodomerom. Kde bola chyba? Vo vodomery nie. Vlastník povedal, že riady umývajú v studenej vode s jarou a ide to. Mal som mu povedať, že to nemôže! Že musí v teplej.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
V tom byte býval niekto aj pred tým, bývajú ľudia aj v ostatných bytoch. Tak že dá sa porovnať priemerom na osobu v dome, prípadne v každom byte. Nezožer mu to.

Osobná skúsenosť, Byt má dva vodomery v kúpelní a kuchyni. Nahlásený stav za plo roka žiadna spotreba. Išiel som to skontrolovať, plomby v poriadku, kryt neporušený, po spustení vody sa točil. Napustili sme liter vody do odmerky, sedelo to s vodomerom. Kde bola chyba? Vo vodomery nie. Vlastník povedal, že riady umývajú v studenej vode s jarou a ide to. Mal som mu povedať, že to nemôže! Že musí v teplej.
čiže riady v studenej a vodu na kúpanie si tiež prihrieva? Hlavu si umýva po zohriatí v kanvici? Ten chlap chodí domov po fuškách ako prasa špinavý a manželka je tehotná...dcéra skoro pubiška...

50 litrov na moje sprchovanie, umytie hlavy-2xšampón a oholenie manžela sa ti zdá veľa?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Halli Pozri príspevok
Čo si myslíte o spotrebe 9m3 za 10 mesiacov na 3 osoby a vlastník je SZČO, inštalatér, maliar, kutil a hlavne špekulant? ... čiže priemer 8 litrov na os/deň???

Ráno som sa osprchovala, tak normálne, čiže nemočila som sa, potom sa manžel oholil a minuli sme rovných 50 litrov TUV.

Nasťahoval sa do domu, ktorý mám na starosti len pred rokom a pol, tak som ho ešte nemohla porovnávať...ale toto mu nezožeriem...
... je to jasné...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
čiže riady v studenej a vodu na kúpanie si tiež prihrieva? Hlavu si umýva po zohriatí v kanvici? Ten chlap chodí domov po fuškách ako prasa špinavý a manželka je tehotná...dcéra skoro pubiška...

50 litrov na moje sprchovanie, umytie hlavy-2xšampón a oholenie manžela sa ti zdá veľa?
Písal som o dvoch vodomeroch. V kúpeľni spotreba bola. Neprihrieval vodu v kanvici.


Počty, u nich, aj u vás. Päťdesiat litrov, veľa, vôbec. Však si to zaplatíš, plus rozdiely pri odpisoch a straty na rozvode vody v dome od fakturačného merača po pomerové vodomery. Že!
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Písal som o dvoch vodomeroch. V kúpeľni spotreba bola. Neprihrieval vodu v kanvici.


Počty, u nich, aj u vás. Päťdesiat litrov, veľa, vôbec. Však si to zaplatíš, plus rozdiely pri odpisoch a straty na rozvode vody v dome od fakturačného merača po pomerové vodomery. Že!
Ja ale píšem stále o jednom vodomere na TÚV Sitečko. Aj na kúpanie aj na riady .. tak ma nepleť

V paneláku ma už dávno upozoňovali, že prerábka v jeho byte bola divná, podľa zvukov, tečenia vody...atď...no čo a ja teraz mám robiť policajta? Hmmm ja to vidím, nikto iný, aké sú spotreby...ja som zodpovedná za RV...bude to mať na prvý pohľad v poriadku, ale myslím, že prerábka bola premyslená.

Takže ako mu to dokázať? čo by ste robili? mám byť sudca? prezunkcia neviny?

alebo poprosiť celý panelák aby 5minút nepušťali TÚV a isť k hlavnému meraču a pustiť vodu len u neho?
Naposledy upravil Halli : 26.10.10 at 10:27
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Ja ale píšem stále o jednom vodomere na TÚV Sitečko. Aj na kúpanie aj na riady .. tak ma nepleť
Nepletiem, Hallilinka. Každý nemal tak dobrého architekta, projektanta, že Ti dokázal byt navrhnúť usporiadať tak, že Ti stačí jeden vodomer. Čia je to chyba, že byty musia mať dva vodomery na teplu a dva na studenú vodu?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok
Nepletiem, Hallilinka. Každý nemal tak dobrého architekta, projektanta, že Ti dokázal byt navrhnúť usporiadať tak, že Ti stačí jeden vodomer. Čia je to chyba, že byty musia mať dva vodomery na teplu a dva na studenú vodu?
Kašli na to Sitečko, poraď ako by si to riešil, alebo dondi konečne pre tie šlabikáre
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
Kašli na to Sitečko, poraď ako by si to riešil, alebo dondi konečne pre tie šlabikáre

Nevykašlem, aj to bude. Kedy??? Niekedy, keď budú hviezdy na spadnutie, naklonené.
Naposledy upravil sito : 26.10.10 at 12:01
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V dome potrubím dostávame do bytov ešte jednu vec, Plyn. To ma ale iné podmienky, dom má spoločný regulátor tlaku. V byte na prípojku si dá vlastník plynu svoj plynomer, ktorý si na vstupe zaplombuje. To je fakturačné meradlo! Za výstupom do bytu je hneď ventil, ktorým si môže vlastník bytu odstaviť odber plynu. Môže použivať na varenie elektrinu. V tom prípade môže požiadať plynárov o odstránenie plynomeru, zrušenie zmluvy o odbere plynu.


Takže bez plynu sa dá, bez vody, nie!!!

Vlastník vody má svoje fakturačné meradlo, vodomer na päte domu. Voda ktorá pretečie týmto vodomerom je už majetkom vlastníkov bytov, domu. Dom, vlastníci musí uhradiť náklady za pretečenú vodu dodávateľovi vody.

Bola doba, keď jeden m3 stál 0,60 Kčs. Takže aké starosti. Na byty podľa osôb bývajúcich v byte. Lenže, dnes keď je voda drahšia aj sto krát, čo?

Dodávateľ nie je povinný mať fakturačné vodomery v bytoch. A keď sú vlastníci pretečenej vody všetci, všetci by mali mať pomerové vodomery. Mali, ale nemusia, nie je to povinnosť zo zákona, ako pri teplej vode.

Ako to teda riešiť v bytových domoch?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

sito Pozri príspevok

Dodávateľ nie je povinný mať fakturačné vodomery v bytoch. A keď sú vlastníci pretečenej vody všetci, všetci by mali mať pomerové vodomery. Mali, ale nemusia, nie je to povinnosť zo zákona, ako pri teplej vode.

Ako to teda riešiť v bytových domoch?

V tomto problém nevidím, tí ktorí si merač na SV dajú dokazujú koľko spotrebovali, ale tí, ktorí si ho nedajú toto dokázať nemôžu, takže samozrejme sa im ujde ten rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným...Nuž a ako? jedine podľa smerných čísel na osobu. A nech sa sťažujú na lampárni...a dokazujú...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Halli Pozri príspevok
V tomto problém nevidím, tí ktorí si merač na SV dajú dokazujú koľko spotrebovali, ale tí, ktorí si ho nedajú toto dokázať nemôžu, takže samozrejme sa im ujde ten rozdiel medzi pomerákmi a fakturačným...Nuž a ako? jedine podľa smerných čísel na osobu. A nech sa sťažujú na lampárni...a dokazujú...
Pekné, ale boli časy, keď to chceli jedinci, prípadne menšina, ani na lampárni by sa im nepomohlo sťažovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať