Zavrieť

Porady

Rezerva na nevyčerpanú dovolenku

Potrebovala by som poradiť s účtovaním rezervy na dovolenku. Viem že sa toho tu už veľa napísalo, ale aj tak prosím o váš názor:
V roku 2006 som vytvorila rezervu na dov. 521/323 a 524/323
V roku 2007 som vytvorila ID kde som ju zrušila, tak ako sme to robievali predošlé roky cez účet 323/654
Pri čerpaní dovolenky účtujem 521/331 a 524/336
Viem že ID neni správny ale keďže ho mám ako prvý zaúčtovaný v účtovníctve, musím ho len opraviť, nie zrušiť.
Takže ak ho opravím zápisom 323/521 a 323/524 - akože zrušenie rezervy a čerpanie budem účtovať rovnako bude to veľká chyba?
Ďakujem za názory.
Usporiadat
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

KEJKA Pozri príspevok
nemám rada konkrétne čísla aj s centami. ale všeobecne správne účtuješ použitie rezervy do výšky jej tvorby. Takže ak sa s tým takto hráš, tak OK, ale často sa to obchádza.
napr. ja k polroku pozriem aký je stav starých dovoleniek, a ak je už vyčerpaná, alebo takmer vyčerpaná tak mzdy za jun zaúčtujem tak ako popisuješ - t.j. zoberiem čísla z rezervy a "vynulujem" 323. Rozdiel je 521, 524. Väčšina klientov nebazíruje na mesačných výsledkoch HV, takže ak to urobím inde napr. Q-ne, tak je to tiež v poriadku.
Pri 1-3 mzdách si tebou popísané účtovanie viem predstaviť, ale pri 20 zam-coch už nie.
Kejka, veľmi pekne ďakujem za odobrenie a zľahčenie práce (máme 25 zamestnancov) takže už sa s tým hrať takto nebudem.Chcela som sa len uistiť, že dobre učtujem tvorbu a použitie rezervy.
0 0