Zavrieť

Porady

Platby kartou a PRIEBEŽNÉ POLOŽKY

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Hľadal som v tejto porade pod priebežnými položkami príspevky týkajúce sa zmien v postupoch vedenia JÚ pri platbe kartou od roku 2008 a NENAŠIEL SOM ŽIADNY. Na ministerstve vymysleli podľa môjho názoru NEMOŽNÝ spôsob pre účtovanie týchto nákupov cez priebežné položky. Program POHODA už aj pripravil na tento postup nástroje.

Domnievam sa, že účtovníci, ktorí doklady o nákupe hradenom platobnou kartou zapisovali medzi záväzky aby sa mohla odpočítať DPH a odpísanie peňazí z BÚ zapísali do denníka ako výdavok postupovali korektne.

Nepoznám dôvodovú správu, čo viedlo ministerských úradníkov k úprave postupov na aplikáciu priebežných položiek pri platobných kartách.

Domnieva sa , že sa jedná o nákupy na prelome rokov, keď odpísanie z účtu faktycky prebehne v nasledujúcom daňovom období. Toto som nikdy neriešil, účtoval som výdavok v tom čase keď odišli peniaze.

Aby sa napravil tento nesúlad medzi rokom nákupu a rokom úhrady pri platbe kartou myslím postačí ošetrenie cez uzávierkové operácie v roku nákupu a nedaňovým výdavkom v roku úhrady.

Ja odmietam sa celoročne kolom dokola "VŔTAŤ" v priebežných položkách z dôvodu platby kartou. Mám dosť starostí priebežné položky udržať v rovnováhe pri finančných prevodoch a ošetrovaní vplyvu kurzov na tieto prevody. Napríklad prevod z Sk účtu na devízový účet. Všetky postupy na vedenie JÚ sú nanič, hrám sa s kurzom do tej doby kým sa príjem a výdaj nerovnajú nakoľko aj kurz uvedený pri prevode zo zaokrúhlenia urbí niekedy rozdiel pár halierov.

Je mi nanič z toho, že namiesto toho, aby sa JÚ zrušilo zaťahujú do neho MÓRESY, ktoré z JÚ robia paškvil.

Prosím o názory a návrhy ako sa vyhnúť účtovaniu nákupov kartou cez priebežné položky.

Pozdravujem.

apo
Usporiadat
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Čiže ak dobre rozumiem, tak všetky ID zaúčtované v priebehu roka sa neoznačujú ako uzávierkové. Iba na konci roka budú uzávierkové tie ako sú odpisy, paušálne výdaje PHM 80% atď? Ďakujem
0 0
Lesia13 Lesia13

Lesia13 je offline (nepripojený) Lesia13

presne tak, uzávierkové sú iba k 31.12. ako posledné účtovné zápisy
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem za odpoveď. Pekný večer prajem.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Dobrý deň, chcem sa opýtať či nákup na osobnú spotrebu platený kartou treba tiež účtovať cez ID a priebežné položky, alebo môžem rovno z výpisu zaúčtovať do VNZD? Ďakujem
0 0
beatam beatam

beatam je offline (nepripojený) beatam

margaretka71 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať či nákup na osobnú spotrebu platený kartou treba tiež účtovať cez ID a priebežné položky, alebo môžem rovno z výpisu zaúčtovať do VNZD? Ďakujem
Ja dávam rovno VNZD.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ja si myslím, že je to skoro jedno.

Z pohľadu zákona o dani z príjmu je to ozaj jedno.

ALE

z pohľadu správneho vykázania majetku by sa mal zachovať zhodný postup ako pri daňovom výdavku.

Aj keď si pokyne požívať priebežné položky pri platbe kartou myslím svoje.

Dobrý preklep požívať myslím používať.

apo
0 0
lochneska lochneska

lochneska je offline (nepripojený) lochneska

Pozdravujem všetkých poraďákov. Potrebovala by som vedieť ako zaúčtovať platbu kartou, ak mám bločky platené kartou s osobného účtu, nie podnikateľského. Mám ich zaúčtovať akoby boli platené v hotovosti?
Zároveň mám výpis z bankového účtu ako platba kartou, ale nemám žiaden bloček - mám dať na VNZP bez dokladu? Ako sa zaúčtuje záloha na drobný nákup? ďakujem za odpoveď.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ako v hotovosti a nedajte sa naplašiť informáciami, že nemáte potom nárok na odpočet DPH.

apo
0 0
alohamercy alohamercy

alohamercy je offline (nepripojený) alohamercy

ak mam vo vypise z banky z podnikatelskeho úctu uvedene vyber hotovosti resp. vybere kartou mam to do penazneho dennika zaznamenat ako úbytok na Bu a urobit PPD ak to ide na osobnu spotrebu?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Robíme to tak, že príjmeme hotovosť do pokladne, ale uvažujeme nad tým, že je to zbytočné účtovanie v pokladni plus mínus tá istá suma. Ak je výber bankomatom urobený za účelom osobnej spotreby domnievam sa, že sa nič neporuší ak úbytok na BÚ zaúčtujeme priamo ako osobnú spotrebu.

Aby to bolo všetko O.K. je potrebné ku výpisu z banky priložíť potvrdenku z bankomatu o výbere a na tejto potvrdenke uviesť osobná spotreba. Táto komplikácia nás drží pritom, aby sme hotovosť prijali do pokladne, lebo je prirodzené, že o potvrdenke z bankomatu sa účtuje v pokladni pri príjme do pokladne.

No tak si vyber.

Ja hodnotím môj príspevok skôr ako návod na prijatie výberu bankomatom do pokladne.

apo
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať