Zavrieť

Porady

Ako zvýšiť materské?

Dobrý deň!
Prosím o radu so zvýšením materskej. Ako dobrovoľne poistená osoba som od 16.9.2007 - až do konca roku z maxima. Od 1.1.2008 znížené na minimum. Teraz som tehotná, termín pôrodu asi 3/2009.
V tomto roku pravdepodobne pôjdem na PN a potom plynule na materskú.
Z akého obdobia sa mi bude vypočítavať PN a z akého materská? (z 2007 ? )
Ďakujem Vám pekne za odpoveď, prípadne za radu, ako materskú zvýšiť.
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janasiv Pozri príspevok
aby som to uviedla na pravú mieru do 5/2008 som bola na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom - tam sa mi zrejme odbobie NP zo zamestnania nezapočítavalo, alebo áno? Ešte pred touto rodičovskou som bola zamestnaná a výpoveďou som rozviazala pracovný pomer k 5/2008. Takže čo z toho vyplýva?
Aj dni prerušenie nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky za zarátavajú do 270dní NP pri uplatnení nároku "na materskú". Takže budeš mať 270dní splnených aj zo zamestnania.
Podla toho by si mala dosiahnuť cca maximum v súčte z DNP a zamestnania, ak ale stihneš tých 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD!!! To je teraz najpodstatnejšie. Teda - ak nemáš vysoký vym.základ zo zamestnania, teda cca 22000,- (to potom zase mení situáciu), potom to podstatné vôbec nie je.

Vzhladom na to, že predpokladám, že taký vysoký VZ nemáš a nastúpiš na MD v 2/09 by som sa prihlásila z maximálneho VZ a od začiatku nového PP (teda predpokladám od 1.9.08) dala "zmenu" (už nie odhlášku a prihlášu!!!) na rozdiel maximálna t.č. 30219,- a tvojej najnižšej predpokladnanej mesačnej hrubej mzdy. Aj ked už je asi dosť vysoký dátum, takže stačí sa prihlásiť aj hned z rozdielu. Ak by si nastupovala na MD v 3/09, tiež to maximum a potom zmena VZ netreba.

Ak si už prihlásená z maxima, tak ti to v prípade nástupu na MD vo februári o niečo zvýši materskú. Vo februári vzhladom na najnižší počet kal.dní je najvyšší maximálny denný VZ t.j. 1079,25 (30219:28dní), aj najvyššie možné materské pri rovnakom mesačnom VZ t.j. cca 593,5 na den. Toto denné maximum platí len pre nástup na MD vo februári. Ty však budeš mať materské nie až takto vysoké, vzhladom na tvoje rozhod.obdobia a VZ-y v nom. Pri nástupe na MD v marci je max.DVZ = 971,8 a max.denné materské cca 536,-.

Vidíš, ako každá neudaná vec = predpokl.dátum pôrodu, nové zamestnanie, VZ v zamestnaní môže meniť situáciu. Takto ani nemôže byť rada jednoznačná.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

ďakujem.
0 0
janasiv janasiv

janasiv je offline (nepripojený) janasiv

predsa sa este nieco spytam. Ak by som pracovala iba na dohodu a teraz by som si platila iba DNP z maxima do konca roka, potom zmena z minima, vychadzalo by mi to viac? Som este iba na zaciatku cca 6.tt, takze obdobie posledneho prihlasenia na DNP by som mala splnat.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

janasiv Pozri príspevok
predsa sa este nieco spytam. Ak by som pracovala iba na dohodu a teraz by som si platila iba DNP z maxima do konca roka, potom zmena z minima, vychadzalo by mi to viac? ak by si si uplatnovala nárok na materské len z DNP, tak nie. A nebyť dôchodkovo poistená, ak byť môžeš, nehovoriac o dalších poisteniach a aj výhodách? Som este iba na zaciatku cca 6.tt, takze obdobie posledneho prihlasenia na DNP by som mala splnat.
Ešte dodám k predchádzajúcim príspevkom, že pri uplatnovaní nárokov na materské z DNP + zamestnania musia obidve nem.poistenia trvať ku dnu nástupu na MD.
0 0
Alexxa Alexxa

Alexxa je offline (nepripojený) Alexxa

Ahojte..ak by som mohla , by som chcela poprosiť o radu aj ja. Ak som už v 4 týždni, je ešte možnosť si platiť DNP? som zamestnaná 3 roky, ale chcela by som zvýšiť matersku..dakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Alexxa Pozri príspevok
Ahojte..ak by som mohla , by som chcela poprosiť o radu aj ja. Ak som už v 4 týždni, je ešte možnosť si platiť DNP? som zamestnaná 3 roky, ale chcela by som zvýšiť matersku..dakujem
ak nemáš nejaké ukončené nem.poistenie v poslených dvoch rokoch pred predpokl.termínom pôrodu, tak nestihneš splniť podmienku 270dní z DNP. Bolo treba sa poistiť pred otehotnením!!

ale ak mám brať tvoju otázku doslovne, pýtaš sa "je ešte možnosť si platiť DNP" - tak možnosť prihlásiť sa a platiť DNP samozrejme je, len ak nemáš to ukončené nem.poistenie, tak ti k vyššej materskej nepomôže.

v takom prípade ti k vyššej materskej pomôže napr. ukončiť pred nástupom na MD tento PP a uzatovriť nový s vyšším VZ.
0 0
csi csi

csi je offline (nepripojený) csi

Ahojte, mám takúto otázočku..som zamestnaná, platím si DNP z minima od augusta.Ešte neplánujeme babatko, ani budúci rok, ale človek nikdy nevie. Chcem sa spýtať čo mám spraviť, aby som mala materskú čo najvyššiu v prípade, že by som otehotnela už v priebehu budúceho roka.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

csi Pozri príspevok
Ahojte, mám takúto otázočku..som zamestnaná, platím si DNP z minima od augusta.Ešte neplánujeme babatko, ani budúci rok, ale človek nikdy nevie. Chcem sa spýtať čo mám spraviť, aby som mala materskú čo najvyššiu v prípade, že by som otehotnela už v priebehu budúceho roka.
Pred koncom roka 2008 sa odhlás z DNP, nanovo sa prihlás s VZ maximum mínus VZ zo zamestnania. Stačí na pár dní, napr. od 29.12.2008. Za tieto 3 dni zaplatíš z tohto VZ no a zároveň si podaj hneď vtedy aj ZMENU VZ opäť na minimum od 1.1.2009. Pokiaľ potom DNP od toho 29.12.2008 nebude prerušené až do nástupu na MD, a nástup na MD bude v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšku materskej bude rok 2008 a teda spomínaný VZ, z ktorého zaplatíš za tie 3 dni.
Keď zistíš že si tehotná tak sa na nás znovu obráť aby sme potvrdili tvoj plán.
0 0
csi csi

csi je offline (nepripojený) csi

[quote=jankasm;854785]Pred koncom roka 2008 sa odhlás z DNP, nanovo sa prihlás s VZ maximum mínus VZ zo zamestnania. Stačí na pár dní, napr. od 29.12.2008. Za tieto 3 dni zaplatíš z tohto VZ no a zároveň si podaj hneď vtedy aj ZMENU VZ opäť na minimum od 1.1.2009. Pokiaľ potom DNP od toho 29.12.2008 nebude prerušené až do nástupu na MD, a nástup na MD bude v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšku materskej bude rok 2008 a teda spomínaný VZ, z ktorého zaplatíš za tie 3 dni.
Keď zistíš že si tehotná tak sa na nás znovu obráť aby sme potvrdili tvoj plán.



Jani, možem to spraviť aj takto? Odhlásim sa teraz k 30.11.2008 z minima a prihlásim sa hneď od 01.12.2008 s VZmax-VZ zo zamestnania do 31.12.2008 a zároveň od 01.01.2009 si podám zmenu VZ na minimum..?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

csi Pozri príspevok
Jani, možem to spraviť aj takto? Odhlásim sa teraz k 30.11.2008 z minima a prihlásim sa hneď od 01.12.2008 s VZmax-VZ zo zamestnania do 31.12.2008 a zároveň od 01.01.2009 si podám zmenu VZ na minimum..?
Áno, jasné, môžeš to urobiť aj k 1.12.2008. Išlo len o to, že ak by si to urobila až ku koncu roka tak menej zaplatíš.
Len pozor na to, aby Ťa v SP náhodou nenahovorili od 1.1.2009 na novú prihlášku z minima, tam urob len tú zmenu VZ a musíš ju na SP podať ešte v 12/2008. Najlepšie pred sviatkami, aby potom náhodou nemali zatvorená. Podaná zmena VZ vždy začína platiť od 1. dňa nasledujúceho mesiaca.
0 0
csi csi

csi je offline (nepripojený) csi

[quote=jankasm;854847]Áno, jasné, môžeš to urobiť aj k 1.12.2008. Išlo len o to, že ak by si to urobila až ku koncu roka tak menej zaplatíš.
Len pozor na to, aby Ťa v SP náhodou nenahovorili od 1.1.2009 na novú prihlášku z minima, tam urob len tú zmenu VZ a musíš ju na SP podať ešte v 12/2008. Najlepšie pred sviatkami, aby potom náhodou nemali zatvorená. Podaná zmena VZ vždy začína platiť od 1. dňa nasledujúceho mesiaca.



je mi to jasné, len zmenu a pozor na dátum..ďakujem pekne
0 0
katkama katkama

katkama je offline (nepripojený) katkama

Ahojte, ja mam takyto problem:
som v trvalom pracovnom pomere od oktobra 2007 s prestavkou 6 mesiacov v roku 2008. Od 16.1. 2009 som na rizikovom, teda poberam PN. MOj problem spociva PNky ku DNP,ktore si platim od maja roku 2008. Termin porodu je (zatial ) urceny na 13.7.2009. S PN z odvodov od zamestnavatela problem nemam, PNku z DNP mi vsak nepriznali, lebo som tam mala nedoplatok za 3 mesiace a nestihla som to doplatit v lehote do konca mesiaca, kedy narok na PN vznikol.
To, ze je to v podstate moja chyba je mi jasne, chcem sa len opytat, ci nahodou neviete, ci nemozem urobit nieco takeho: jeden den akoby skoncit PNku a na druhy den sa opat prihlasit. Takto by sa mi to posudzovalo nanovo a davky by som dostala a dalej moja otazka znie, ze ci by som to mohla urobit len ku PNke z DNP a tu PNku "normalnu" z odvodov od zamestnavatela by som nemenila.
Viem, ze su to kus take spekulacie, ale asi kazdy vieme, ako to u nas chodi a jednoducho treba si vediet pomoct, ked sa da.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
katkama Pozri príspevok
Ahojte, ja mam takyto problem:
som v trvalom pracovnom pomere od oktobra 2007 s prestavkou 6 mesiacov v roku 2008. Od 16.1. 2009 som na rizikovom, teda poberam PN. MOj problem spociva PNky ku DNP,ktore si platim od maja roku 2008. Termin porodu je (zatial ) urceny na 13.7.2009. S PN z odvodov od zamestnavatela problem nemam, PNku z DNP mi vsak nepriznali, lebo som tam mala nedoplatok za 3 mesiace a nestihla som to doplatit v lehote do konca mesiaca, kedy narok na PN vznikol.
To, ze je to v podstate moja chyba je mi jasne, chcem sa len opytat, ci nahodou neviete, ci nemozem urobit nieco takeho: jeden den akoby skoncit PNku a na druhy den sa opat prihlasit. Prečo "akoby" skončiť. Môžeš reálne ukončiť PN-ku (ak o tom presvedčíš svojho lekára), a potom začať novú PN-ku samozrejme z oboch nemocenských poistení. Verím, že poistné máš už zaplatené v správnej výške. Takto by sa mi to posudzovalo nanovo a davky by som dostala a dalej moja otazka znie, ze ci by som to mohla urobit len ku PNke z DNP a tu PNku "normalnu" z odvodov od zamestnavatela by som nemenila. Nie, musíš ukončiť obe PN-ky. Potom by už ten úmysel o novej PN z DNP "priam trčal", a bolo by jasné, prečo tie šachy s ukončením a začiatkom. Aj praktický lekár by to ťažko zdôvodňoval SP, prečo to takto urobil.
Viem, ze su to kus take spekulacie, ale asi kazdy vieme, ako to u nas chodi a jednoducho treba si vediet pomoct, ked sa da.
....naväzujúc na poslednú vetu - áno, pomôcť si treba, ale treba zachovať aj určitú formu, nerobiť kroky, ktoré sú príliš nápadné.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Dobry vecer prajem potrebujem od Vas poradit.V soc.poistovni som pripoistena ako DNP od 17.7 2008 nakolko sme zacali pomyslat nad dietatkom.Mesacne platim 974 sk a kezde mam aj normalnu pracu nejakych 350 sk cize s minimalnej mzdy 8100 mi plati uz roky zamestnavatel.Ja som sa pripoistela kedze bolo v plane dietatko aby som dostavala tu najvysiu matersku aka moze byt.. Teraz 17 aprila bude presne 270 dni co sa musi splnat aby najvyssia materska ale aj Pn bola. Teraz moj problem.
Nakolko som zacala mat zdravotne problemy a minimalne 7 mesiacov nebudem tehotna ..a to dufam ze potom to uz snad bude mozne chcem sa spytat ako mam pokracovat v plateni financii ako DPN aby som zbytocne tolke peniaze neplatila..ked tak ratam 9 mesiacov bude teraz co si platim plus dalsich 7 mesiacov ako ostanem tehotna a dalsich 9 mesiacov ked tak do porodu je viacej ako dva roky.Mam taky dojem ze suma aby sa dostavala plna materska sa rata s poslednych dvoch rokov.. co by mne uz nevyslo..Prosim Vas o radu ako dalej platit???mam nedalej platit a ked zistim ze som tehotna tak to zrusit?? uz som skoro 9000 sk zaplatila tak by som nebola rada keby som teraz prestala je porodim az po 2 rokoch od zaciatku platenia a potom mi povedia ze nemam narok na peniaze.Prosim poradte mi ako postupovat?? dakujem velmi pekne za pomoc.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

este raz pekny vecer vraciam sa k mojmu predoslemu prispevku..manzel mi stale vravi ze tento rok si mam tych 9 mesiacov platit vraj ked sme platili doteraz tak s tym nemam koncit a ak by sa koncom roka konecne zadarilo otehotniet a porod bude rok 2010 tak tu vysoku matersku musim dostat ..je toto tvrdenie spravne a najlepsie rozhodnutie?? ma pravdu ze ked ratame tento rok tych 270 dni a buduci by som koncom rodila su to 2 roky ale co ak sa nezadari do konca tohto roka zase otehotniet?? co uz potom ked stale len platim.podotykam ze do aprila si chcem platit aby som donokcila tych 270 dni lebo mozu nastat komplikacie je budem opet nutena ist na PN a peniaze zase ziadne nedostanem ako minuly mesiac ked som bola operovana..este raz dakujem a prosim o radu ako to mam najlepsie s platenim DNP spravit.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

pekny den prajem tak sa tu nikto nenajde kto by mi na prispevky rozumne vedel poradit??:-( dakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

evina0 Pozri príspevok
pekny den prajem tak sa tu nikto nenajde kto by mi na prispevky rozumne vedel poradit??:-( dakujem
No, pokiaľ budeš DNP naďalej platiť v rovnakej výške, tak žiadny problém, ak pôjdeš napr. na PN, rizikové tehotenstvo.
Riešením by bolo sa odhlásiť a potom prihlásiť až keď zistíš že si tehotná. Samozrejme si treba usledovať či spĺňaš podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch. No ale ak budeš platiť teraz do apríla, tak máš čas vlastne až niekedy do júla 2010, kedy by Ti bolo treba znovu platiť aby si nadviazala na dni platenia a podminku 270 dní spĺňala aj naďalej.
Ak by si nešla na rizikové tehotenstvo, tak je to bez problémov. Kľudne sa v apríli môžeš odhlásiť a znovu sa prihlásiš až keď zistíš že si tehotná, aby si do dňa nástupu na MD stíhala 26 týždňov platenia DNP. Ak by si totiž nestihla, tak materská z DNP by bolo počítaná len z pravdepodobného VZ, a to je minimum.
No a to je vlastne aj problém, prečo DNP neodporúčam ukončiť. Keby si ho totiž ukončila a náhodou išla na rizikové, tak sa síce na DNP znovu prihlásiš, nárok na PN mať budeš, ale keďže tam nebude splnených tých 26 týždňov platenia DNP od posledného prihlásenia tak len z minima.

Najlepšie riešenie: platiť DNP naďalej, až do konca roka, ak to pre teba nie je problém. No a potom, od 1.1.2010 si zmeniť VZ na minimum a platiť budeš menej, momentálne je to 13€ mesačne z minima. Ak nastúpiš na PN, prípadne na MD v roku 2010 materská bude počítaná z VZ z roku 2009 a teda bude maximálna.
0 0
evina0 evina0

evina0 je offline (nepripojený) evina0

Dakujem za radu.Moje rozhodnutie je ze si budem nadalej platit DNP v plnej vyske ako doteraz aj pre pripadnu Pn ci rizikove tehotenstvo.
Nestaci ak si tento rok zalpatim len tych 270 dni to je do septembra ak na MD nastupim rok 2010???Alebo to musim cely rok ??? Mne s minimalnej mzdy 8100 plati normalne a pravidelne odvody zamestnavatel. Mne ide o plnu sumu materskej preto DNP.
Alebo moja druha myslienka je ze platit budem stale v plnej vyske a ked zistim mozno koncom roka ze som tehotna tak DNP uz zrusim je aj toto spravne? Dakujem za Vase radi a velmi si ich povazujem.
0 0
alexander.r alexander.r

alexander.r je offline (nepripojený) alexander.r

Poprosim o radu. Som tehotna a predpokladany termin je 10-15.06.2009, momentalne pracujem, avšak k 31.03.2009 zamestnmavatel oznamil že budem prepustena z dovodu ukončenia pracovnej zmluvy /na dobu určitu/. Ako postupovať ďalej, je rozdiel ak pojdem na rizikove tehotenstvo počas platnosti pracovnej zmluvy alebo až po ukončeni zmluvy, Vďaka za každu radu!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
evina0 Pozri príspevok
Dakujem za radu.Moje rozhodnutie je ze si budem nadalej platit DNP v plnej vyske ako doteraz aj pre pripadnu Pn ci rizikove tehotenstvo.
Nestaci ak si tento rok zalpatim len tych 270 dni to je do septembra ak na MD nastupim rok 2010??? Nie, musíš platiť z maxima aspoň do konca roka (od 1.7.2009 sa bude maximum meniť na 1085 €, takže k tomuto termínu to treba zmeniť). Alebo to musim cely rok ??? Áno, musíš. Mne s minimalnej mzdy 8100 plati normalne a pravidelne odvody zamestnavatel. Minimálna mzda je už 295,50 €, čiže 8900 SK, len pre zaujímavosť. Mne ide o plnu sumu materskej preto DNP.
Alebo moja druha myslienka je ze platit budem stale v plnej vyske a ked zistim mozno koncom roka ze som tehotna tak DNP uz zrusim je aj toto spravne? Nie, nesmieš ho zrušiť - inak nebudeš mať nárok na materské z tohto poistenia - iba ho zmeníš na aktuálnu sumu minimálnej mzdy. Dakujem za Vase radi a velmi si ich povazujem.
...viď vyššie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať