Zavrieť

Porady

Zmluva o prenájme vozidla

Dobrý deň chcel by som sa opýtať, keď mám auto ktoré nie je napísané na moje meno a chcem ho využívať na služobné účely musím uzavrieť zmluvu o prenájme vozidla a či musí majiteľ platiť daň.Ďakujem:-)
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nerozumiem celkom otázke, ale ak si podnikateľ a prenajal si si automobil , ktorý budeš využívať na podnikateľské účely, treba mať zmluvu o prenájme a na toto auto musí byť zaplatená daň z motorového vozidla.
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Súhlasím s Johankou.
0 0
Stefan01 Stefan01

Stefan01 je offline (nepripojený) Stefan01

Ja mám zaujem to auto neskôr prepísať na mňa ale dovtedy by som ho chcel využiť na podnikatelské účely ako súkromná osoba auto je napísané na súkromnú osobu
Naposledy upravil Stefan01 : 09.05.05 at 08:48
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ty si majiteľ auta ako súkr.osoba? Alebo sa jedná o inú osobu?Vlastne je to jedno, ale ak si ty ako súkr.osoba majiteľ, nemôžeš si napísať sám zo sebou nájomnú zmluvu. V týchto prípadoch sa zmluva nepíše, len sa zaplatí daň .
0 0
Stefan01 Stefan01

Stefan01 je offline (nepripojený) Stefan01

Nie majiteľom je iná súkromná osoba ja to auto iba iba používam a chcel by som si písať cesťaky majiteľom firmy je môj otec.čo potrebujem? Ďakujem pekný deň:-)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Otec je majiteľom auta alebo firmy, v ktorej pracuješ ? Alebo to že je otec majiteľom firmy je len preklep?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Já kladenú otázku zadávateľom považujem za nejasnú , treba odkryť všetko čo myslíš . Rozpíš to podrobnejšie , pretože ťažko sa odpovedá , keď všetko treba ťahať z človeka ako z chlpatej deky .
0 0
Stefan01 Stefan01

Stefan01 je offline (nepripojený) Stefan01

Otec je majiteľom Firmy v ktorej pracujem ja som riaditeľ.Auto som kúpil od kamaráta ale ešte ho nechcem prepisovať na mojen meno a či si môžem robiť cesťáky?A čo musím spraviť aby to bolo v poriadku (zaplatiť cestnú daň..atď)Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ty si nejaky komplikovany! Problem nie je velky, len ho treba jasne formulovat. Takze mam doplnujuce otazky: Kupil si auto a nie je napisane na teba?

Si zamestnanec v otcovej firme a chces chodit na prenajatom aute na služobné cesty?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Stefan01
Otec je majiteľom Firmy v ktorej pracujem ja som riaditeľ.Auto som kúpil od kamaráta ale ešte ho nechcem prepisovať na mojen meno a či si môžem robiť cesťáky?A čo musím spraviť aby to bolo v poriadku (zaplatiť cestnú daň..atď)Ďakujem.
Otec musí spísať zmluvu o prenájme s vlastníkom vozidla / podľa všetkého to vychádza na Tvojho kamaráta /, zaplatiť cestnú daň a potom môžete ako firma využívať toto motorové vozidlo .
0 0
Stefan01 Stefan01

Stefan01 je offline (nepripojený) Stefan01

Ano auto som kúpil ale nie je napísané na mňa.A chcem ho využívať na služobné účely v otcovej firme v ktorej som zamestnaný.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zita5 Ti napisala jednu možnosť a druhá je táto: daj si auto napísať na seba a ako zamestnanec si budeš robiť vyúčtovanie cestovných výdavkov ( máš nárok na spotrebované PHL a základnú náhradu za prejazdené km- podrobne par 3 Zákona o cestovných náhradách). Na druhej strane tento zákon nevyžaduje , aby zamestnanec išiel na pracovnú cestu na vlastnom motorovom vozidle. Podľa mojich skúseností ak ide zamestnanec na pracovnú cestu na inom ako vlastnom motorovom vozidle, zamestnávateľ mu to zvyčajne písomne povolí a vyžaduje , aby to vozidlo bolo havarijne poistené. Ale to sú veci, ktoré majú firmy v interných smerniciach.
0 0
martinh martinh

martinh je offline (nepripojený) martinh

Ja by som sa chcel opýtať. Môžem používať auto ktoré vlastní otec (otec nie je podnikateľ) na služobné účely a dávať sa jazdy do nákladov??? Ja som SZČO. Čo musím všetko spraviť aby som mohol auto používať a dávať si to do nákladov???
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Otec musí zaplatiť za auto daň z motorových vozidiel. Táto daň nie je tvojím nákladom. Napíšete si zmluvu o prenájme vozidla. Na porade nájdeš vzor. Potom môžeš veselo jazdiť.
0 0
martinh martinh

martinh je offline (nepripojený) martinh

zuzanar
Otec musí zaplatiť za auto daň z motorových vozidiel. Táto daň nie je tvojím nákladom. Napíšete si zmluvu o prenájme vozidla. Na porade nájdeš vzor. Potom môžeš veselo jazdiť.
A potom si môžem tie jazdy aj s PHL dávať do nákladov??? Dík moc
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Do nákladov si budeš dávať:

priemerná spotreba x cena PHL
------------------------------ x počet km /viesť evidenciu jázd/
100
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

zuzanar
Ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt.
Uvažovaný efekt zníži, že otec by mal priznať prípadný príjem z prenajatia vozidla po znížení o náklady (ak má aj iné zdaniteľné príjmy a ...).
0 0
ing.erika ing.erika

ing.erika je offline (nepripojený) ing.erika

zuzanar
Ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt.
dobrý deň, mám rovnaký problém - otec je majiteľom auta, ale ja by som ho chcela používať na podnikanie. máme spísanú zmluvu o prenájme. chcem sa len uistiť, či to takto môže byť:
- môže sa za nájomné dať len "symbolická koruna"? (alebo napr. len 100sk na mes.)
- môže sa do zmluvy zakotviť aj to, aby som si mohla dať do N aj daň z MV, ktorú zaplatí otec?

ďakujem pekne za odpoveď.

Erika
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ing.erika
dobrý deň, mám rovnaký problém - otec je majiteľom auta, ale ja by som ho chcela používať na podnikanie. máme spísanú zmluvu o prenájme. chcem sa len uistiť, či to takto môže byť:
- môže sa za nájomné dať len "symbolická koruna"? (alebo napr. len 100sk na mes.)
- môže sa do zmluvy zakotviť aj to, aby som si mohla dať do N aj daň z MV, ktorú zaplatí otec?

ďakujem pekne za odpoveď.

Erika
V príspevku od Zuzanar som čítala, že si nemôžeš dať do nákladov zaplatenú daň z prenajatého MV, čo sa mi zdá dosť nelogické, lebo načo by bola otcovi zaplatená daň, keď nie je podnikateľ, a ako občan ju vôbec platiť nemusí, to je môj názor. No možno sa mýlim, nemala som takýto problém, ale voľajako sa mi tento postup nezdá. Skutočne ju nemožno pri prenájme dať do nákladov !
Erika, zmluvu môžeš urobiť aj na nižšiu cenu, len s tou "Maticovskou" korunou by som to nepreháňala. Symbolickú korunu platí len Matica za nadobudnutý majetok, mestá prenajímajú cesty k areálom, ktoré slúžia pre verejnosť tiež za túto cenu, ale ty to radšej neskúšaj.
O dani z MV som sa vyjadrila vyššie. Budem rada, ak sa pripojí niekto, kto má konkrétne skúsenosti.
Zuzanar vyššie píše, že :
ďalej si môžeš dať do nákladov nájomné ak sa dohodnete na nejakom, opravy a údržbu auta, ( pneumatiky, olej, ...). Všetko to musí byť uvedené v zmluve o prenájme. V prípade, že si platca DPH môžeš si uplatniť DPH z nákupu pohonných hmôt,
ale v tom prípade, nemôžeš účtovať aj tak, ako píše Pepa:
Do nákladov si budeš dávať:

priemerná spotreba x cena PHL
------------------------------ x počet km /viesť evidenciu jázd/
100
Opravujem :

Tento prípad, ktorý navrhujem je pri používaní súkromného vozidla nezahrnutom do podnikania. V tom prípade by som navrhovala takto :




priemerná spotreba : 100 x počet km x cena PHM = prvý výpočet













koeficient x počet km = druhý výpočet









Spočítaš obidva výpočty a máš náhrady za cestu.Samozrejme prikladáš aj knihu jázd.
Ja som mala svoje súkromné MV nezahrnuté do podnikania, daň z MV som mala zaúčtovnú v nákladoch, kontrola nemala žiadne námietky. Avšak je pravdou, že to bolo moje MV, nie prenajaté.
Naposledy upravil ondrejvla : 17.10.05 at 19:31 Dôvod: oprava
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať