Zavrieť

Porady

materská 2009

Dobrý deň,
kedže plánujem mař dieťatko, hoci som si prečítala všetky príspevky o materskej dovolenke, aké som len našla na porade aj tak neviem či mám úplne jasno vo všetkom. Takže: Od 16.1.2006 som SZČO. Od 16.1.2006 - 30.06.2007 som si platila DNP z minimálnej mzdy, od 0d 1.07.2007 som povinne nemocensky poistená z minimálnej mzdy. Ak plánujem ísť na materskú v 09-10/2009 a chcem dostávať najvyššiu možnú materskú, treba aby som už teraz k 1.11.2008 si začala platiť aj DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ešte by som chcela vedieť, ak nezruším živnosť - mám obchodík s jednou predavačkou, teda bola by som SZČO na materskej, či aj počas MD musím platiť povinné odvody do ZP a SP?

Prosím pozrite si niekto moj príspevok a usmernite ma.
Ďakujem
Usporiadat
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

Dodrý deň. Momentálne som v 3,t, tehotenstva. Mám záujem o doplnkové pripoistenie. Chcem sa opýtať je možné sa teraz ešte pripoisťiť?? mesačne by som chcela odvádzať na pripoistenie asi 30 eur. Kedy a kolko by som mohla dostať v pripade OČR, PN alebo materskej dovolenky?? Ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

denne73 Pozri príspevok
Dodrý deň. Momentálne som v 3,t, tehotenstva. Mám záujem o doplnkové pripoistenie. Chcem sa opýtať je možné sa teraz ešte pripoisťiť?? mesačne by som chcela odvádzať na pripoistenie asi 30 eur. Kedy a kolko by som mohla dostať v pripade OČR, PN alebo materskej dovolenky?? Ďakujem
Máš nejaké ukončené poistenie v posledných dvoch rokoch ( menila si zamestnanie? ) . Ak nie, tak je mi lúto ale už je neskoro na dobrovolné nemocenské poistenie, lebo do pôrodu nesplníš podmienku 270 dní platenia DNP.
0 0
denne73 denne73

denne73 je offline (nepripojený) denne73

nie nemám ukončené žiadne poistenie v posledných dvoch rokoch a taktiež soim nemenila zamestnanie
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

denne73 Pozri príspevok
nie nemám ukončené žiadne poistenie v posledných dvoch rokoch a taktiež soim nemenila zamestnanie
Tak je neskoro na DNP.
Lebo to nestihneš.
0 0
konber konber

konber je offline (nepripojený) konber

Prosím poraďte. Môžem dať dieťa do škôlky na 4 hod. ak dieťa sa narodilo vo februári 2008, a ja som nastúpila do práce. Teraz poberáme tých 165 EUR? Dakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

konber Pozri príspevok
Prosím poraďte. Môžem dať dieťa do škôlky na 4 hod. ak dieťa sa narodilo vo februári 2008, a ja som nastúpila do práce. Teraz poberáme tých 165 EUR? Dakujem.
Ak pôjde do tzv. štátnej škôlky, presnejšie škôlky ktorá dostáva dotácie od štátu (vraj aj niektoré súkromné škôlky dostávajú od štátu peniaze), tak nemáš nárok na rodič.príspevok od kalend. mesiaca, ktorý celý bude navštevovať škôlku.

Ak by išla do súkromnej škôlky, ktorá nepoberá dotácie od štátu, tak predpokladám nárok na RP by ti ostal. To ale naplatí, ak si požiadala o zvýšenie RP od 1.1.2010.


Ak by si nemala nárok na RP, tak budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške skutočných preukázaných nákladov na škôlku, ale max. do výšky 164,22eur na mesiac.
0 0
konber konber

konber je offline (nepripojený) konber

Dakujem. O zvýšenie RP som nežiadala. Takže mám radšej počkať do februára ? Dakujem.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

alušik Pozri príspevok
Počas obdobia materskej dovolenky sa odvody neplatia. Je to rovnako ako v období poberania ND. Takže ich nebudete platiť ani ako SZČO a ani z DNP. Po skončení MD, počas poberania rodičovského príspevku už bude potrebné odvody platiť, ak nebude živnosť prerušená.
Zdravotné poistenie má iné pravidlá ako sociálne poistenie. V prípade, ak živnosť neprerušíte, bude závisieť od výšky príjmu, či budete môcť zostať poistencom štátu, alebo budete musieť odvody zaplatiť.
Ak živnosť prerušíte, nemôžete v tomto období prerušenia vystavovať žiadne faktúry.
Viem, že je to starší príspevok, ale momentálne pre mňa móc aktuálny. Chcela by som sa spýtať, či sa odvody do ZP riešia inak, keď sa živnosť preruší a keď sa zruší, lebo ja som ju zrušila k 20.2.2010, materské som poberala ešte k 21.2.2010 a do konca roka som bola na RD a keď som si urobila RZZP typ B vyšiel mi strašný neodplatok. Popritom preddavky na ZP som si nemala minulý rok platiť. Už mi poradila aj pani na Drakovi, len som si teraz našla tento príspevok a na ZP mi tiež tvrdili, že nič nemusím na MD platiť, tak prečo by som mala mať teraz nejaký nedoplatok. Zisk som mala 4075,40 € a nikde mi nikto nepovadal, že to všetko závisí od príjmu aký nedoplatok vyjde. To by som si ju radšej zrušila pred nástupom na MD.
0 0
mizu24 mizu24

mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

Neporadí nikto?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať