Zavrieť

Porady

Notár a bezodkladná registrácia závetu

S jednou známou spísala notárka závet, kde majetok poukázala iným dedičom ako podľa zákona. Mohla to urobiť, nemala neopomenuteľných dedičov. Spísala to s ňou v starobinci, kde ležala v ťažkom stave a kde to aj podpísala, a povedala jej, že závet zaregistruje do Centrálneho registra závetov o 5 dní, pretože nemá zamestnancov v kancelárii a ona to nevie. V závete však zabudla uviesť dátum podpisu, je tam iba dátum registrácie. Zákonní dediči závet úspešne napadli, pretože o tých 5 dní známa už bola prevezená v ťažkom stave 300km ďalej a nemohla to v ten deň podpísať a iný dátum v závete nebol. Dokonca nesprávne uviedla aj miesto spísania: uvedené je na notárskom úrade, na súde tvrdila, že to bolo v starobinci. Obe chyby obhajovala ako chybu pri písaní.

Notársky poriadok stanovuje, že registrácia sa musí urobiť bezodkladne (§ 66, ods. 2 NP), jednak aj z toho dôvodu aby sa zabránilo antidatovaniu v prípade napr. spísania závetu po smrti.

Moja otázka je: je to bežný postup registrovať závet o 5 dní po spísaní? Dediči podľa zákona sú presvedčení, že si závet vymyslela a podali na ňu trestné oznámenie: je možné len na základe tohto preukázať úmyselný podvod a nielen zanedbanie povinností?

Citujem z článku:
Každá zápisnica sa najneskôr v deň spísania ukladá do Notárskeho centrálneho registra listín, "je vylúčená možnosť antidatovania listiny alebo pozmeňovania jej obsahu", hovorí Kovács.
Je to ale aj podľa zákona takto stanovené? Z textu obhajoby notárky to vyzerá ako bežná prax.

Ďakujem za radu.
Naposledy upravil avv : 21.02.18 at 10:37 Dôvod: preklep
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Závet nie je vydedenie. Listina o vydedení sa spisuje vtedy, ked ide o vydedenie potomkov neopomenuteľných dedičov, nie súrodencov.

    Závet spísali zrejme v prospech iných ako zákonných dedičov. Zákonní dedičia zrejme napadli závet s úspechom preto, že tam nebolo uvedené miesto, deň, mesiac a rok spísania notárskej zápisnice, čo je nevyhnutné pre jeho platnosť.

    V § 476d občianskeho zákonníka sú uvedené náležitosti notárskej zápisnice. Ak je zápisnica bez svedkov, zrejme bola poručiteľka schopná rozpoznať svoje konanie. V starobinci budú však svedkovia, prípadne aj záznam o tom, že tam notárka bola. Podpísala závet poručiteľka alebo notárka?

    Notárka urobila chybný úkon, spôsobila dedičom určitú škodu a nemajetkovú ujmy, za čo nesie zodpovednosť v zmysle zákona č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov

    Každé zanedbanie povinnosti nie je trestným činom, musel by sa dokázať úmysel. Rozobrali by sa aj dedičia zo závetu a konečný výsledok - získanie dedičstva dedičmi zo zákona.

    Trestná zodpovednosť verejných činiteľov (§ 128 trest. zák.) je vymenovaná od § 326 TZ.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Semetrika1 Prečítala som otázku nedbalo.
    Zamerala som sa na podpis. Keďže sa jedná o bezdetnú osobu, ktorá vypustila z dedičstva svojich súrodencov, tak to je celkom iné ako som to pochopila na začiatku.
    Môj názor, nech teraz súrodenci spytujú svedomie, či sa voči nebohej správne zachovali a nesúdia sa radšej.
    No, ako som prečítala, sú úspešní.
    avv To bola moja otázka: či jej úmysel možné dokázať tým, že podľa jej tvrdenia to bolo spísané o 5 dní skôr ako to registrovala v registri.
    Mária27 úmysel čoho?
    avv Že išlo o úmyselný podvod, ktorý sa nepodaril. V závete sú zjavné nepravdy, ktoré ona prehlásila za chybu pri písaní.
      zbaliť

    Semetrika1 je offline (nepripojený) Semetrika1

    Semetrika1
    Každý závet musí obsahovať:

    1/ údaje o poručiteľovi - meno, priezvisko, dátum narodenia, prípadne rodné číslo, trvalé bydlisko,

    2/ údaje o závetných dedičoch - meno, priezvisko, dátum narodenia, prípadne rodné číslo, trvalé bydlisko,

    3/ určenie vecí a práv, ktoré majú závetným dedičom pripadnúť alebo určenie podielov z dedičstva, ktoré majú dedičia nadobudnúť; ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké,

    4/ deň, mesiac a rok, kedy bol závet podpísaný,

    5/ vlastnoručný podpis poručiteľa.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Z uvedeného vyplýva, že dátum je povinná náležitosť závetu.
    Notárka urobila hrubú chybu. Aj známa si to mala naštudovať vo vlastnom záujme.

    To trestné oznámenie bude musieť vyriešiť súd.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 Pri notárskej zápisnici nemusí byť vlastnoručný podpis poručiteľa.
    avv V tomto prípade na závete podpis poručiteľa bol.
    avv Neodpovedali ste na otázku. Závet už bol uznaný súdom za neplatný. Ja som sa pýtal, či je normálny postup registrovať závet 5 dní po spísaní.
    Mária27 Normálne sa stáva, že niečo urobíte 5 dní neskôr. Ani skoršia registrácia by na veci nič nezmenila - dokonca iné typy závetov sa do registra nemusia dávať vôbec. Aj keby zomrela v priehu 5 dní, dedičské konanie sa začína oveľa neskôr.
    Ak je podpísaný poručiteľ, nemohla si závet "vymyslieť". Dajte preskúmať podpis poručiteľa znalcom.
    avv Skoršia registrácia by situáciu zmenila - nedalo by sa dokázať, že to nemohla podpísať, lebo v deň registrácie skoro ráno bola presunutá 300km do inej nemocnice. Takto sme nemuseli overovať podpis - mimochodom, ani sme ho nevideli, máme len odpis závetu bez podpisu. Nachádza sa v registri závetov aj sken originálnej listiny?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    sama cituješ zákon - že bezodkladne. Samozrejme, neviem, ako to chodí, či je to bežná prax - len názor ako laik, že ak to ona vie zdôvodniť - prečo to tak trvalo - napr dlhý víkend (veľká noc?? - tam sú 4 dni), alebo naozaj nemala poverených zamestnancov, alebo DPN ..? - ťažko asi dokážeš úmyselný podvod.
    - a len otázka - to tej notárke (alebo jej rodine) mal pripadnúť majetok?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avv Závet bol údajne spísaný vo štvrtok, registrovaný v utorok. Časy neviem. Sviatok medzitým nebol. Dôvod citujem z výpovede notárky na súde: "nemá v robote pracovníčky a ona s registrami robiť nevie". Ak to aj bolo vo štvrtok večer, mohli to registrovať v piatok.
    misoft Nuž - vyjadrenie notárky "nemá v robote pracovníčky a ona s registrami robiť nevie" pred súdom neobstojí. Nie je to totiž dôvod, aby notársky spísaný závet nebol bezodkladne zaregistrovaný.
    Taktiež pred súdom neobstojí ani to, že "zabudla" datovať spísanie tohto závetu - prípadné napadnutie závetu v tomto ohľade (môj názor) bude úspešné a závet môže byť vyhlásený za neplatný (práve pre tie procesné chyby notárky).
    Katy a R on chce teraz dokázať "úmyselný podvod" notárky - nielen zanedbanie povinností. súd už rozhodol o neplatnosti závetu.
    (zrejme tam bude niečo, čo tu nebolo napísané - si len myslím?)
    avv Ani neobstálo, závet súd uznal za neplatný. Mňa teraz zaujíma, či to stačí spochybnenie toho, že nešlo o omyl, ale o krytie zámerného podvodu.
      zbaliť

    Notár a bezodkladná registrácia závetu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.