Zavrieť

Porady

Náležitosti faktúry v PDF formáte

Dobrý deň, chcem do svojich vydaných faktúr zapracovať pečiatku a podpis a v PDF formáte ich posielať zákazníkom, bez toho aby som zároveň posielala faktúru aj fyzicky poštou. Bude takáto faktúra riadny daňový doklad u odberateľa?
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

pozri platný zákon č. 222/2004 - o dph § 75/6 a usmernenie k nemu - bod 2
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

„Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu (zákon č. 215/2002 Z. z.) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov „alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov“.
Vyššie uvedené v praxi znamená, že pri elektronickej fakturácii po 1.1.2012 bude vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry zabezpečená pri použití
-
elektronického podpisu,
-
systému EDI,
-
iného spôsobu zabezpečenia, ktorý bude schopný zabezpečiť vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov.


Teda ja si napriklad zvolim taky iny sposob, ze ked mi dodavatel posle fakturu v .pdf alebo dokonca v .jpg (s Azie a USA inu vascinou ani nedostanete), tak si napriklad telefonicky overim, ci to boli oni, co mi poslali faktutu s cislom... na X USD - a tym zabezpecim vierohodnost povodu a neporusenost obsahu.

Takze tak.
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

misomiso Pozri príspevok
„Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu (zákon č. 215/2002 Z. z.) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov „alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov“.
Vyššie uvedené v praxi znamená, že pri elektronickej fakturácii po 1.1.2012 bude vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry zabezpečená pri použití
-
elektronického podpisu,
-
systému EDI,
-
iného spôsobu zabezpečenia, ktorý bude schopný zabezpečiť vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov.


Teda ja si napriklad zvolim taky iny sposob, ze ked mi dodavatel posle fakturu v .pdf alebo dokonca v .jpg (s Azie a USA inu vascinou ani nedostanete), tak si napriklad telefonicky overim, ci to boli oni, co mi poslali faktutu s cislom... na X USD - a tym zabezpecim vierohodnost povodu a neporusenost obsahu.

Takze tak.
len aby si na colnici potom nezostal prekvapený
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

len tak na okraj:
rakúšania urobili opatrenie - ak sa predáva tovar platiteľovi mwst v at na faktúru od platiteľa dph v sk a rakúšan to hneď kešuje v sk, nestačí ppd ale musí mať rakúšan doklad z erp o prijatí platby v sk so znakom mf
Naposledy upravil srska : 20.04.12 at 09:03 Dôvod: úprava textu
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
srska Pozri príspevok
len aby si na colnici potom nezostal prekvapený
Na colnici kontrolujú aj faktúry?

A zadávateľka nepíše, že do budú faktúry do zahraničia.
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lubo44 Pozri príspevok
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.
Ale to nezaručíš ani keď ti to dá osobne.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Lubo44 Pozri príspevok
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.
môže byť upravená napr. v adobe livecycle designer ak je bez zep
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

marjankaj Pozri príspevok
Ale to nezaručíš ani keď ti to dá osobne.
ak mi faktúru dá osobne, tak by tam mal byť vlastnoručný podpis. aspoň by som ho ja vyžadoval.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lubo44 Pozri príspevok
ak mi faktúru dá osobne, tak by tam mal byť vlastnoručný podpis. aspoň by som ho ja vyžadoval.
To síce môžeš, ale zákon nič také neukladá. A dodávateľ ti takú maličkosť rád doplní. Teda ak by si ten podpis nechcel overovať u notára.

A keď to pošle poštou? Ako overíš kto to podpísal?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Lubo44 Pozri príspevok
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.
ak si ja tu fakturu vytlacim a vytlacok zalozim do uctovnictva ako daniari zistia, ze mi bola dorucena elektronicky v pdf formate a nie osobne alebo postou?
0 0
Tica2 Tica2

Tica2 je offline (nepripojený) Tica2

Do zahraničia posielame faktúry za tovar len v PDF formáte, nikdy nie poštou. Doteraz sa nikto neozval že chce originál. Ale je pravda, že nám niektorí dodávatelia z EÚ zasielajú faktúry poštou.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Podľa zákona o DPH je faktúrou aj bloček z ERP. Teda ak nie je podpísaný dodávateľom (majiteľom firmy osobne), tak je neplatný?

To ste tým chceli povedať???
Naposledy upravil marjankaj : 20.04.12 at 13:12
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lubo44 Pozri príspevok
Podľa niektorých daňových poradcov faktúra v pdf bez elektronického podpisu nie je uznateľný daňový doklad pre účely DPH. Pri PDF formáte totiž nezaručíte, že obsah faktúry niekto nezmení.
Iba podľa niektorých? teda nie všetkých?
Keby si nakukol do ústavy SR, tak by si zistil, že sa nemáme riadiť podľa poradcov, ale podľa zákona.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Tica2 Pozri príspevok
Do zahraničia posielame faktúry za tovar len v PDF formáte, nikdy nie poštou. Doteraz sa nikto neozval že chce originál. Ale je pravda, že nám niektorí dodávatelia z EÚ zasielajú faktúry poštou.
A ja by som chcel vedieť ako sa líši originál od kópie. Môžu existovať aj dva originály? Prípadne viac?
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Podľa mňa ide pri elektronických faktúrach o tú bezpečnosť. Ak ja raz mám doklad podpísaný elektronickým podpisom, ktorý je viazaný na konkrétnu osobu alebo firmu, tak sa nemusím báť ani toho, že mi to daniari neuznajú ani toho že sa s tým dokladom niekto "hral". Mám istotu a hotovo. Má to výhody tak na strane dodávateľa ako aj odberateľa.
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

marjankaj Pozri príspevok
Iba podľa niektorých? teda nie všetkých?
Keby si nakukol do ústavy SR, tak by si zistil, že sa nemáme riadiť podľa poradcov, ale podľa zákona.
Práveže podľa zákona - §75, ods. 6
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lubo44 Pozri príspevok
Práveže podľa zákona - §75, ods. 6
(6) Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu29) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov
alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov. Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov. Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované.
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

marjankaj Pozri príspevok
(6) Faktúra môže byť poslaná písomne alebo so súhlasom zákazníka môže byť poslaná alebo sprístupnená elektronicky. Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry poslanej alebo sprístupnenej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu29) alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov
alebo iným spôsobom zabezpečujúcim vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov. Elektronickou výmenou údajov sa rozumie prenos údajov elektronickou formou z počítača do počítača s využitím schválenej normy štruktúry odkazu elektronickej výmeny údajov. Odkaz elektronickej výmeny údajov pozostáva zo súboru dielov, štruktúrovaných na základe schválenej normy, vyhotovených vo formáte čitateľnom počítačom, ktoré môžu byť automaticky a nedvojzmyselne spracované.
No a aký je podľa teba ten "iný spôsob zabezpečujúci vierohodnosť pôvodu a neporušensoť obsahu údajov"? Čo konkrétne?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Lubo44 Pozri príspevok
No a aký je podľa teba ten "iný spôsob zabezpečujúci vierohodnosť pôvodu a neporušensoť obsahu údajov"? Čo konkrétne?
No napríklad mi to doručí osobne neskôr. Podobne ako to musím dodať na papieri DU ak nemám zaručený elektronický podpis.
Len tú lehotu si môžem určiť trebárs na konci roka, alebo na požiadanie. A nie 5 dní.
A môže aj poštou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať